אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1491/05

החלטה בתיק בש 1491/05

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1491-05
04/05/2005
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
שרות המבחן למבוגרים-חיפה
הנתבע:
1. ביומי אברהים
2. פרקליטות מחוז הצפון

עו"ד סרי ח'ורי
עו"ד מורן מרגלית
החלטה

א.         ההליך

על פי גזר הדין מיום 24.3.04, נגזר על המשיב מבחן טהור בהתאם להוראת סעיף 1(1)(א) לפקודת המבחן (נוסח חדש) תשכ"ט-1969.

המשיב הורשע על פי הודאתו בעבירה של החזקת סם שלא לשימוש עצמי בלבד - עבירה לפי סעיף 7(א)(4) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג-1973, בכך שביום 7.7.03 החזיק ברשותו כמות של 51 כדורי סם מסוכן מסוג MDMA, או "אקסטזי".

הטלת צו המבחן הטהור על הנאשם נעשתה על ידי, חרף דרישתה של התביעה, כי יוטל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, לנוכח חומרתה של העבירה. החלטתי באה לאחר שהומצא לעיוני תסקיר שירות המבחן, לפיו הצביעו תוצאות בדיקות השתן שנערכו למשיב על נקיון מסמים, כאשר המשיב גילה דעתו כי הפנים את חומרת העבירה, הבין את הגורמים, אשר הביאוהו לביצוע העבירה, כאשר הוא מפיק את הלקח הנובע מן ההליכים המשפטיים בהם היה מעורב.

שירות המבחן סבור היה כי התערבות טיפולית אינטנסיבית עשויה לעזור למשיב להגמל מסמים, גם פיזית וגם רגשית. מאידך, עונש מאסר בפועל עלול לפגוע בו ובבני משפחתו. שירות המבחן העריך כי במידה והמשיב יוכנס למסגרת ברורה ותומכת, אשר תעקוב אחר נקיונו מסמים, ותסייע בשיקום חייו המקצועיים והאישייים, תוך שהוא נתון לפיקוח הדוק של שירות המבחן, עשוי הדבר להועיל לשיקומו.

לאחר התלבטויות קשות, החלטתי ליתן משקל לנסיבותיו האישיות של המשיב, ולנוכח האמור בתסקיר שירות המבחן, סברתי כי מן הראוי ליתן לו אפשרות לתקן את דרכיו. לשם כך, נקטתי בגישה השיקומית, תוך העדפתה על הגישה ההרתעתית, ותוך שאני מביע תקוותי כי אכן התמודדותו של המשיב עם המציאות, בפיקוח שירות המבחן, יהא בה כדי לשקמו ולהביאו לחזור ולנהל אורח חיים תקין ונורמטיבי.

למשיב הובהר כי במידה ויפר את הצו, עלול להגזר עליו עונש מאסר. אף ציינתי בגזר הדין, כי אלמלא תסקיר שירות המבחן החיובי, הייתי גוזר על הנאשם עונש מאסר בפועל, ההולם את חומרתה של העבירה.

ב.         הבקשה

ביום 24.2.05 פנה שירות המבחן, וביקש לקבוע דיון מחודש בעניינו של המשיב. בבקשה מובעת התרשמות מפורשת, כי המשיב חזר לשימוש בסמים, דבר אשר התבטא באורח חיים של המנעות מעבודה, אבטלה ממושכת וכן המנעות ממתן בדיקות שתן. תוצאות של בדיקות שתן, שניטלו מן המשיב, הראו כי המשיב משתמש בחומרים ממכרים (בנזודיאפינים) חרף זאת, החליט שירות המבחן להעניק לו הזדמנות נוספת, והפנהו ליחידה לנפגעי סמים בנצרת, שם הוחלט לשלבו בטיפול פרטני. ועדת הערכה, אשר דנה בעניינו של המשיב, החליטה להפסיק את הטיפול בו, עקב חוסר התחברותו לטיפול. לדברי העובדת הסוציאלית, הצהיר המשיב כי אינו רואה עצמו כאדם המכור לסמים והזקוק לעזרה במישור זה. בדיקות שתן, שנערכו למשיב, הצביעו על שימוש בסם מסוכן מסוג "אקסטזי" בתאריך 16.12.04, ובחשיש בתאריך 6.1.05. הוועדה המליצה בפני המשיב לפנות לפסיכיאטר, לצורך התייעצות, בנוגע לתרופות הרגעה, אשר הוא נוטל על דעת עצמו, אולם המשיב נמנע מלעשות כן.

במאמר מוסגר אציין, כי המשיב אכן פנה לעזרה פסיכיאטרית, אולם זאת רק לאחר שחש את חרב ההליכים המשפטיים המתהפכת מעל לראשו. ממכתבו של פסיכיאטר אשר הומצא לעיוני, עולה כי אכן המשיב השתמש, על דעת עצמו, וללא מרשם, בתרופות פסיכיאטריות, אשר נטילתם טעונה מרשם.

התרשמותה של העובדת הסוציאלית היתה, כי המשיב משתמש בדפוסים מניפולטיבים, ואינו מצליח להתחבר לבעייתיות שבהתמכרותו. הדבר התבטא בהמשך התנגדותו והכחשתו לשימוש בסמים.

התרשמותו של שירות המבחן הינה, כי חרף הנסיונות הטיפוליים, התקשה המשיב להפיק תועלת ולהתבונן בצורה מעמיקה במעשיו, ולהתחבר לבעיית התמכרותו לסמים. המשיב נמנע מעבודה, נמנע רגשית מלהחשף ולהיפתח במהלך הטיפול, והכחיש את התמכרותו לסמים.

המשיב ניהל אורח חיים של חוסר תעסוקה, כאשר התנהגותו, בסוגיה זו, נתפסה כמניפולטיבית במיוחד. אורח חיים זה מעיד, להערכת שירות המבחן, על העדר בשלות פנימית ורגשית לעריכת שינוי מהותי באורחות חייו, במסגרת תהליך טיפולי אינטנסיבי וממוקד. כל אלה, הביאו את שירות המבחן לפנות לבית המשפט, ולעתור להפקיע את צו המבחן, אשר הוטל על המשיב, תוך דיון מחודש בעניינו.

ב"כ התביעה מצטרפת לבקשה. טיעוניה של התביעה נסמכים בעיקר על חוות דעת שירות המבחן,

כאשר לכל אלה מצטרפת עמדתה של התביעה, אשר הובעה כבר בשלב הטיעונים לעונש, כי מן הראוי היה לגזור עליו עונשים הולמים. התביעה מציינת כי הנאשם לא ידע להפיק את התועלת ממידת הרחמים, אשר בית המשפט נקט כלפיו. למשיב ניתנה הזדמנות להפיק תועלת מצו המבחן, אלא שזה בחר שלא לנצל את הזדמנות הפז שנקרתה בדרכו, תוך שהוא נמנע מלפנות לעבודה, נמנע ממתן בדיקות שתן, וכאשר בדיקות השתן אשר ניטלו ממנו נמצאו "מלוכלכות". הנאשם התחייב בעת משפטו כי ינצל את ההזדמנות אשר ניתנה לו, וכי אם יפר את הצו, ידוע לו כי בית המשפט יגזור את דינו. הנאשם התחייב כי לא יחזור לסורו וכי הוא למד את הלקח. התחייבות זו אינה נתפסת כהפגנת רצון כן ואמיתי לתקן את דרכיו.

ג.          עמדת ההגנה

סניגורו של המשיב עשה מאמצים, ראויים לציון, למנוע את רוע הגזירה. בטיעוניו ביקש הסניגור המלומד כי בית המשפט יבחן את הפרות הצו על ידי המשיב בפרופורציות הנכונות. לשיטתו, לא נתפס הנאשם מאז נגזר דינו, כשהוא מחזיק סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית. הוא שיתף פעולה עם שירות המבחן, והתייצב לכל הפגישות. כל חטאו של המשיב לא היה אלא בכך שהוא לא התאים לדרישותיו של שירות המבחן. מן הפן התעסוקתי, הסתבר, כי לא הוצעו למשיב הצעות ספציפיות באשר למקומות עבודה התואמים את מצבו הגופני, כאשר המשיב הינו נכה מתאונת דרכים ומצבו הגופני אינו מאשר לו להשתלב במקומות עבודה, בהם נידרש מאמץ פיזי. לשיטתו, לא חמק המשיב מהצעות עבודה שניתנו לו, אלא לא מצא עבודה. לטענת הסניגור, לא חזר המשיב לסורו, ולא חזר אף להשתמש בסמים. לשיטתו, בדיקות השתן אשר ניטלו ממנו הראו תוצאה חיובית עקב שימושו בתרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון. סימני החשיש הופיעו בבדיקות השתן שלו, משום שאלה ניטלו לאחר שישב בחברת מעשנים.

בנסיבות אלה, ניתן עדיין להציל את המשיב, ואין מקום לנקוט בדרך הקיצונית של הענשתו מחדש. גזירת עונש מאסר על המשיב תהא ענישה מכאיבה, אשר תוצאותיה תהיינה חמורות ביחס למשיב אשר ייקלע לסביבה עבריינית.

נקודה נוספת שציין הסניגור, הינה העובדה כי המשיב שולח ידו בכתיבה ספרותית בשבועון "קול אל ערב". המשיב הינו איש אשכולות, כדברי הסניגור, בעל מחשבה ודמיון. מן הראוי ליתן לו לפתח את כישוריו אלה, ולאפשר לו לשקם עצמו בפעילותו זו .

ד.         דיון

בית המשפט הבהיר למשיב, הבהר היטב, הן בעל פה והן בגזר הדין, את משמעו של צו המבחן שהושת עליו. המשיב מודע היה לכך, כי במידה ויפר את צו המבחן, יגזור עליו בית המשפט עונש של מאסר בפועל. תקופת המבחן אשר הושתה על המשיב, הינה תקופה ארוכה יחסית, אולם מסתבר, כי כבר בשלבים הראשונים של התהליך, גילה המשיב דעתו, כי אין בכוונתו להתחבר לשירות, אשר הוצע לו על ידי שירות המבחן, תוך שהוא נוהג בצורה מניפולטיבית, ותוך שמסתבר כי הינו ממשיך בעיסוקו בסמים מסוכנים.

אחד השיקולים העיקריים, אשר עמד בבסיס הטלת צו המבחן על המשיב, היה עובדת נקיונו מסמים, כפי שפורט בתסקיר שירות המבחן, אשר ניתן ערב גזירת עונשו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ