אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1485/06

החלטה בתיק בש 1485/06

תאריך פרסום : 12/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
1485-06,3020-06
13/03/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נאסר בן עבד נג'אר - ת"ז 039469721 יליד 1978
החלטה

ביום 19/2/06 הוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום בתפ"ח 3020/06 המייחס למשיב עבירה של רצח, עבירה לפי סעיף 300(א)(2) + 301 לחוק העונשין, וכן עבירה של אחזקת, נשיאת והובלת נשק שלא כדין, עבירה לפי סעיף 144(א)(ב) רישא לחוק העונשין. ביחד עם כתב האישום הוגשה בקשה זו למעצר עד לתום ההליכים. בהמשך, בטרם הקראה ובטרם נדונה הבקשה לגופה בפני, תוקן ביום 23/2/06 כתב האישום. בכתב האישום המתוקן הוסף אישום חדש שענינו  עבירה של אחזקת, נשיאת והובלת נשק שלא כדין, עבירה לפי סעיף 144(א)(ב) רישא לחוק העונשין, חבלה במזיד ברכב, עבירה לפי סעיף 413ה' לחוק העונשין והיזק בזדון, עבירה לפי סעיף 452 לחוק העונשין. יצוין כי הוספת האישום החדש הייתה על פי עדותו של המשיב עצמו, ולכך עוד אתייחס.

האישום העיקרי מתאר אירוע מיום 25/1/06, בו יצא המשיב לעבר בית ארוסתו לשעבר בכוונה להמיתה. הוא ארב לארוסה ליד ביתה. בשעת בוקר מוקדמת יצאה היא עם אמה. הוא עקב אחר שתיהן ובשלב מסוים ירה לעבר הארוסה שבעה (7) כדורים. אחד מהם פגע בראשה של האם וגרם למותה.

באישום השני מתואר אירוע קודם, מיום 25/11/05, בו ירה המשיב לעבר ביתו של אחר בכפר ג'סר א זרקא , פגע ברכבו של המתלונן וגרם לנזק.

המחלוקת שבין הצדדים היא בעיקרה בשני נושאים עיקריים. הטענה הראשונה והעיקרית שמעלה הסניגור היא כי עדויותיו, והודאותיו המפורשות של המשיב בעבירות, הוצאו ממנו באמצעים פסולים, תוך ניצול מצוקה רפואית. מכאן טוען הוא כי הראיות אינן קבילות. בעניין זה מפנה הוא, בין היתר, לבדיקת פוליגרף בה חזר בו המשיב מהודאתו ונמצא דובר אמת.

הטענה השניה היא כי אין בראיות כדי לבסס סיכוי סביר להרשעה בעבירת רצח. לטענת ב"כ המשיב לא מתקיים יסוד הכוונה המיוחדת הנדרש לצורך הרשעה ברצח, ולו לכאורה, בראיות.

בטרם אתייחס לטענות, אציין כי סבור אני שעל פניו ניתן לומר כי יש תשתית ראייתית המבססת סיכוי סביר להרשעתו של המשיב בעבירות המיוחסות לו. לעניין זה אביא כלשונם דברים שאמר בעדות שנגבתה ממנו ביום 5/2/06  כהי לישנא:

"אני אמרתי ללטיפה את גם שרמוטה את בגדת בי ואני לא איכפת לי ממך מהיום והלאה ואת שקרנית זה היה הדיבור הזה שבוע לפני הרצח של עווטף לטיפה אמרה לי אתה לא מפחיד אותי יש משהו יפחיד אותך ויש אחד יותר טוב ממך, אני שתקתי שבוע ... אני אמרתי לעצמי שאני רוצה להפחיד את לטיפה ואז באחד הימים אני קמתי בשעה חמש בבוקר קמתי בבית שלי אף אחד לא ראה אותי כי אני ישנתי לבדי בחדר אחי מנסור היה יושן בסלון של הבית הלכתי לקחת את האקדח שהיה בין קיסריה לג'סר על השביל אני מילאתי את האקדח בשבעה כדורים אני הייתי לבוש טרנינג שחור ז'קט עוד בצבע ירוק זית ועל הראש שלי כובע צמר והפרצוף שלי לא מוסתר אני המטרה שלי היתה להפחיד את לטיפה בירי לקחתי את האקדח והלכתי לבד לכיוון הבית של לטיפה אף אחד לא ראה אותי ואני לא ראיתי אף אחד עמדתי על יד בית הדוד של לטיפה שמו גרייב משם ראיתי את הכניסה לבית של לטיפה וחיכיתי שהיא תצא לעבודה לפני הרצח בכמה ימים אני התקשרתי ואמנה אמרה לי באיזה שעה יוצאת לטיפה לעבודה, בערך בשעה חמש ורבע או בחמש ועשרה ראיתי שתי נשים יוצאות מהבית של לטיפה ראיתי את לטיפה ואת אמה עווטף לפני שהן יצאו אני ראיתי את דעבס אח של לטיפה יוצא מהבית וגם את אחות של לטיפה חדיג'ה יוצאת מהבית אני נשארתי במקום שלי ליד הבית של גרייב מחכה ללטיפה כאשר יצאה לטיפה עם אמא שלה הם יצאו ביחד אני הלכתי אחריהם... לטיפה ואמא שלה הגיעו עד למשאית... אני הייתי בתחילת המשאית מאחור אני זיהיתי את לטיפה ואת אמא שלה לטיפה היתה בצד שמאל ועווטף היתה בצד ימין אני עמדתי מאחורי המשאית דרכתי את האקדח (כחשתו) ואז התחלתי לירות לכיוון של לטיפה בכדי להפחיד אותה כאשר דרכתי את האקדח אף אחד לא זז אני יריתי שבע כדורים לאחר הירי האקדח נשאר דרוך לאחור נגמרו הכדורים ואני לאחר הירי אני עמדתי והסתכלתי על לטיפה לראותץ אם היא מפחדת אני לא ראיתי כלום בגלל החושך אני חזרתי במהירות הביתה לא רצתי הלכתי במהירות כאשר האקדח עדיין ביד שלי אני חזרתי דרך הבית של גרייב... לכיוון הבית שלי בדרך ראה אותי גרייב אח של רסמי בעלה של עווטף אבל הוא לא זיהה אותי הוא היה עומד על המרפסת של הבית שלו ...

...

האקדח שאני יריתי בו לכיון של לטיפה זה גם האקדח שיריתי בו להפחיד את וליד ופריד.

שאלה: אם רצית רק להפחיד את לטיפה מדוע ירית לכיוונה ולא באויר?

תשובה: יריתי בצד שלה השמאלי. "

יצוין כי קודם למסירת העדות מסר גרסה דומה למדובב (ראה עדות המדובב שסומנה 41א בתיק  החקירה) והיא מתיישבת עם עדויות אחרות שבתיק החקירה, לרבות עדותה של לטיפה, הארוסה.

גרסתו המפורטת של המשיב מתארת את ההכנה לירי, ואופן הביצוע. נתון חשוב בעדותו הוא החשיפה כי באותו אקדח בוצע גם הירי נשוא האישום השני. נתון זה לא היה ידוע לאיש פרט אליו ומדובר בפרט חקירה מוכמן, שאומת בבדיקות בליסטיות. העובדה שהמשיב ידע לספר זאת תומכת בטענה כי עדותו והודאתו הן אמת, ושנמסרו מרצון חופשי, לאחר שנודע לו כי שיחותיו עם המדובב צוטטו ונחשפו.

כאמור - מעלה ב"כ המשיב טענות בדבר אופן גביית העדויות, טענות שעתידות להתברר במשפט זוטא, אם יטען המשיב בשלב ההקראה כנגד קבילות העדויות שנגבו ממנו. במסגרת דיון בבקשת המעצר אין בית המשפט דן ומכריע בטענות מסוג זה. אומר רק כי רמת הפירוט שבהודאה מיום 5/2/06, העובדה כי יש בה חזרה על פרטים שנמסרו למדובב בשיחה חופשית, וכן העובדה כי פרטים מוכמנים שנמסרו ע"י המשיב מאומתים בעדויות אחריות, כל אלו אינם תומכים בטענה כי העדות הוכנסה לפיו תוך שימוש באמצעים פסולים.  בכל מקרה - לא בשלב זה ולא בהליך שבפני תבורר טענה זו.  

ב"כ המשיב טוען כי תוצאות בדיקת פוליגרף שנערכה למשיב מחזקות את טענתו כי לא היה מעורב ברצח. בכל הנוגע לעצם שימוש בממצאי פוליגרף, לצורך בקשה מסוג זה, כבר נקבע בפסיקה כי ממצאי הפוליגרף לא ישמשו ראיה קבילה במשפט הפלילי וכי אמינותו של הפוליגרף כאמצעי הוכחה נותרה שנויה במחלוקת.

ראה:

ע"פ 4364/02 מוטי (מרדכי) מלמד נ' מדינת ישראל, פ"ד  נז(1), 634, עמ' 639 - 640;

י. קדמי, על הראיות, (מהדורה משולבת ומעודכנת, תשס"ד - 2003), חלק שני, עמ' 1111 (להלן: "י. קדמי").

כן נקבע כי עדות על תוצאות בדיקה בפוליגרף - של עד כמו של נאשם - אינה ראיה קבילה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ