אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1467/07

החלטה בתיק בש 1467/07

תאריך פרסום : 31/07/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1467-07
16/04/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. ראיד בן זידאן עומר
2. עומר בן מחמוד חוג'יראת

עיקרי העובדות פורטו בהחלטה מיום 19/3/07. כנגד המשיבים הוגש כתב אישום שייחס להם עבירות של חטיפה לשם חבלה או עבירת מין, מעשי סדום, מעשים מגונים ותקיפה הגורמת חבלה של ממש. כמו כן, וכנגד משיב מס' 1 הוגש כתב אישום שעניינו שהיה בלתי חוקית בישראל. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצרם של המשיבים עד תום ההליכים.

בהחלטה מיום 19/3/07 ציין בית המשפט כי קיים קושי ראייתי, ככל שהדבר נוגע לטיב הראיות הקושרות את המשיבים לביצוע העבירה. אמנם, כפי שצוין, קיימות ראיות לכאורה במובן הטכני של הביטוי, ואולם לא ניתן להתעלם, גם בשלב מוקדם זה של הדיון, מסתירות מהותיות בגירסת המתלוננת וכן בעדויות אחרות המצביעות כי לכאורה היה קשר מוקדם בין המשיב מס' 1 לבין המתלוננת, כאשר מטרת הנסיעה במהלכה בוצעו, על פי הנטען, עבירות המין במתלוננת, היתה למעשה להסדיר מקום מגורים משותף למשיב מס' 1 ולמתלוננת.

עוד צוין בהחלטה הנ"ל כי קיים הבדל בין המשיב מס' 1 ומשיב מס' 2. משיב מס' 1 הוא תושב השטחים השוהה בישראל שלא כחוק. עוד נזקפת לחובתו העובדה שעיקר המעשים נשוא כתב האישום בוצעו בפועל ע"י משיב מס' 1. משיב מס' 2 הוא צעיר ללא עבר פלילי ועיקר מעורבותו היא מכוח דיני השותפות, בהיותו נוכח ברכב בזמן ובמועד שמשיב מס' 1 ביצע את עבירות המין המיוחסות לו במתלוננת.

בנסיבות אלו הורה בית המשפט על הגשת תסקירים. יצוין כי בשלב ראשון הוגשו תסקירים לבית המשפט לקראת הישיבה ביום 29/3/07. תסקירים אלו לא הניחו את דעתו של בית המשפט מאחר ולא היתה בהם התייחסות לנתונים חשובים, ובהתאם הורה בית המשפט על הגשת תסקירים משלימים. לקראת הדיון ביום 15/4/07 הוגשו התסקירים.

לאחר שעיינתי במכלול הראיות ובתסקירים, החלטתי להורות על מעצרו של משיב מס' 1 עד לתום ההליכים ושחרורו של משיב מס' 2 לחלופת המעצר המוצעת בפיקוח בני משפחתו.

בכל הנוגע למשיב מס' 1, סבור אני כי ככל שיש חולשה בחומר הראיות, נראה כי לגביו מתקיים התנאי של קיום ראיות לכאוריות, שיש בהן כדי לבסס סיכוי להרשעתו. אמנם, כפי שצוין, קיימות גם סתירות בחומר הראיות ואולם בסופו של יום ההכרעה בעניינו תהיה על בסיס האמינות שיתן בית המשפט במכלול העדויות. על זאת יש להוסיף שמשיב מס' 1 הוא הנאשם שביצע בפועל את מעשי המין והאלימות שבכתב האישום. למשיב זה עבר פלילי והוא שוהה בישראל שלא כחוק.

אוסיף עוד כי לטעמי, מעבר למכלול הבעיות הקשורות במשיב זה, סבור אני כי גם קיים קושי לאשר את שחרורו לחלופת מעצר. הרקע לביצוע העבירות (גם אם נקבל את גירסת המשיב מס' 1 בכל הנוגע למערכת קשריו עם המתלוננת), מצביע על אי יציבות במערך יחסיו עם אשתו. בנסיבות אלו, אינני סבור כי חלופת מעצר המבוססת על פיקוח של אשתו ואחותה, בבית אחותה של אשתו, הנשואה לאדם בעל עבר פלילי, היא חלופת מעצר ראויה. אמנם למפקחות המוצעות אין עבר פלילי. עם זאת, הרקע לביצוע העבירות המיוחסות מצביע על כך שאין זה המקרה המתאים להטיל על אשתו וגיסתו של המשיב מס' 1 את חובת הפיקוח עליו.

על זאת יש להוסיף כי למעשה מדובר בנאשם שהוא שוהה בלתי חוקי בארץ. נסיבות שהייתו בארץ לא הובהרו דיין לבית המשפט. עם זאת, גם לא הומצא לבית המשפט אישור לשהייתו בארץ כחוק. גם מטעם זה סבור אני שאין זה ראוי להורות על שחרורו לחלופת מעצר בפיקוח אשתו וגיסתו, כאשר בעצם השהייה בישראל בפיקוח, יש כדי להנציח ביצוע של עבירה.

לענין זה הבאתי גם בחשבון את העובדה ששמיעת הראיות קבועה לשלושה מועדים, ביום 13, 17 ו- 24 ליוני 2007. סבור אני כי בנסיבות אלו אין מקום להורות על שחרורו של משיב מס' 1 ממעצר. עם זאת, איני שולל אפשרות שלאחר שתעיד המתלוננת וכן עדת התביעה הגב' פתאן, כי אז ניתן יהיה לפנות בבקשה לעיון חוזר, וזאת אם יתברר שחל כירסום נוסף בתשתית הראיות כנגד המשיב מס' 1.

אשר על כן וככל שהדבר נוגע למשיב מס' 1, אני מורה על מעצרו עד תום ההליכים.

בכל הנוגע למשיב מס' 2, סבור אני כי ניתן להסתפק בחלופת המעצר המוצעת. מדובר בצעיר ללא עבר פלילי. חלקו בפרשה, כאמור, הוא בעיקר מכוח דיני השותפות, כאשר על-פי הנטען הוא היה נהג הרכב, בעוד שמשיב מס' 1 מבצע, לכאורה, עבירות במתלוננת בספסל האחורי. סבור אני, כי ההבדל במידת המעורבות של כל אחד מהמשיבים, מאפשר גם לשקול את שחרורו לחלופת מעצר.

בבית המשפט התייצבו בני משפחתו. אמנם לאביו ולאחיו עלאא הרשעה קודמת (לכל אחד בנפרד), ואולם לא מצאתי בכך כדי לפסול אותם מלשמש כמפקחים, מה גם שמדובר במעצר בית שילווה באיזוק אלקטרוני.

אשר על כן, אני מורה כי משיב מס' 2 ישוחרר ממעצר וישהה בבית אביו במעצר בית מלא. בכל עת ישהה עמו אחד המפקחים שאושרו, דהיינו, אביו, אמו, או אחד מאחיו. לא מצאתי מקום לאשר את גיסתו כמפקחת. מדובר בצעירה בת 17 וחודשיים, אם לתינוק, ולא התרשמתי כי מדובר בדמות שתוכל להוות סמכות כלפי המשיב. סבור אני כי הטלת משימת הפיקוח עליה תהיה בפועל שימת מכשול בפני עיוור.

ארבעת המפקחים שאושרו יחתמו, כל אחד מהם, על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח, להבטחת התחייבותם לפקח על המשיב ולדווח למשטרת ישראל אם וכאשר יצא המשיב את הבית ללא אישור. כמו כן, בכל יציאה שתאושר ע"י בית המשפט, ילווה אחד המפקחים הנ"ל את המשיב.

למשיב יותקן אזיק אלקטרוני. יצוין כי לבית המשפט הוגש אישור על קיומו של קו טלפון נקי שמספרו: 9502724-04, קו טלפון בבית אביו של המשיב מס' 2.

אני מורה למשיב לעמוד בפיקוח של שרות המבחן, בהתאם למפורט בתסקיר, ולהתייצב אצל שרות המבחן בנצרת, כל יום רביעי בשבוע, בין השעות 14:30 עד 16:00. לשם כך, אני מתיר לו לצאת את הבית בליווי אחד המפקחים שאושרו, בכל יום רביעי מהשעה 13:45 ועד השעה 16:45.

המשיב מס' 2 יתחייב להתייצב בבית המשפט לכל דיון שיקבע בעניינו. עוד יתחייב להמנע מכל יצירת קשר בדרך כלשהי, במישרין או בעקיפין, עם מי מעדי התביעה שאינם שוטרים.

המשיב מס' 2 יפקיד בקופת בית המשפט להבטחת התחייבויותיו, סך של 5,000 ש"ח במזומן וכן יחתום על התחייבות עצמית בגובה 20,000 ש"ח.

בכפוף להפקדת כל הבטוחות והסדרת התיאום עם חברת האיזוק האלקטרוני לקליטתו של המשיב מס' 2 למערך הפיקוח, ניתן להורות על שחרורו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ