אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1437/07

החלטה בתיק בש 1437/07

תאריך פרסום : 31/07/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1437-07
27/02/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סטפן בוריסביצ'ו ת"ז 313740730
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו 4 אישומים שונים שעניינם עבירות רכוש ואלימות. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפני, בה עותרת המאשימה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים.

האישום הראשון, שהוא האישום העיקרי בגינו הוגשה הבקשה, מתייחס לשוד שבוצע בביתה של קשישה, ילידת 1939. על פי הנטען באישום הנ"ל, הגיע המשיב יחד עם אחרים לדירתה של הקשישה. החבורה ניתקה את מפסק החשמל של דירת הקשישה. כאשר יצאה הקשישה מהדירה, התנפלו עליה המשיב ואדם נוסף, דחפו אותה לדירה, שפכו על גופה אקונומיקה ומים קרים, פגעו בה עם שוקר חשמלי ואיימו לפגוע בה. כתוצאה מאותו ארוע נגרמו למתלוננת חבלות גוף והיא אושפזה בבית חולים רמב"ם לתקופה ממושכת. באישום זה יוחסו למשיב העבירות של שוד בחבורה, חבלה בכוונה מחמירה, התפרצות לבית מגורים בנסיבות מחמירות, קשר לפשע ונסיון לקשר לפשע.

האישום השני מתייחס לעבירה של נסיון לקשר לפשע, וזאת בהקשר לקשיש אחר, אשר על פי הנטען, הציע המשיב לאחד בשם איסקוב לשדוד את אותו קשיש. הדבר לא יצא אל הפועל.

האישום השלישי מתייחס גם הוא להתפרצות לביתו של קשיש בחיפה. על פי הנטען הגיע המשיב עם שניים אחרים לביתו של הקשיש. פרץ וגנב מהבית רכוש. בהמשך נעצרו השלושה על-ידי שוטרים.

האישום הרביעי מתייחס לעבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב, וזאת כאשר בביתו של המשיב נמצאו פרטי רכוש שונים, חלקו נגנב מיעד ידוע.

אין מחלוקת כי האישום הראשון המתייחס לשוד ולתקיפתה של הקשישה, הגב' איטה פוגל, הוא האישום העיקרי שבגינו גם הוגשה בקשת המעצר. עם זאת, אציין כי בבואו של בית המשפט לשקול את המעצר, כי אז יש גם לריבוי האישומים משקל מצטבר, זאת גם אם לא הוגשה בזמנו בקשת מעצר נפרדת בעניינם.

לגופו של ענין, סבור אני כי יש בחומר הראיות די כדי לבסס, ולו לכאורה, סיכוי סביר להרשעת המשיב במיוחס לו. אציין לענין זה, כי בעת שהוגש כתב האישום טען בא-כוחו כי למעשה החקירה לא הושלמה. יש טעם בטענות אלו ואכן בעת שהוגש כתב האישום לא היו עדיין חלק מחוות הדעת שאתייחס אליהן בידי המאשימה ולמעשה חלק מחומר החקירה הצטבר לאחר שהוגש כתב אישום. יתכן, שטוב היה לו היתה נמשכת החקירה בטרם שהוגש כתב אישום, לרבות הארכת מעצר לצרכי חקירה, וזאת עד להשלמתה. ואולם, איני עוסק כעת בבקרה על סדר הפעולות ואופן קבלת ההחלטות בחקירה. בבואי לשקול את המעצר, עלי לבחון האם בחומר הראיות, כפי שנאסף עד היום, יש די כדי לבסס סיכוי סביר להרשעה. הטענות כנגד אופן ביצוע החקירה, לרבות טענות בדבר בידוי ראיות (שלא מצאתי להן בסיס בחומר שבפני), מקומן להתברר בתיק העיקרי, בשלב בו יעידו החוקרים וניתן יהיה אז לבחון באמצעותם את כל הראיות והחומר המוצג לבית המשפט.

הראיה העיקרית והאמינה ביותר הקושרת את המשיב לביצוע השוד בדירתה של איטה פוגל, היא ראיה שהתקבלה לאחר שהוגש כתב האישום, ועניינה מציאת פרופיל די.אנ.אי התואם לדי.אנ.אי של המשיב שנמצא על מגבות שהיו בדירתה של הקשישה הגב' פוגל. ממצא זה שהוא ממצא אובייקטיבי, קושר, לכאורה, את המשיב לזירת העבירה.

אין מקום במסגרת הליך המעצר להתייחס לכל הטענות בדבר איתור המגבות בדירה, ומשמעות העובדה כי לא נתפסו ביום הראשון בו נפתחה החקירה בדירה, אלא רק בשלב מאוחר יותר. אינני מוצא בסיס למסקנה אליה מגיע הסנגור, כי מדובר בבידוי ראיות. הדירה היתה נעולה בכל פרק הזמן בו בוצעה החקירה, כאשר היא במשמורת המשטרה. העובדה שהמגבות עם החומר שזוהה כנושא די.אנ.אי של המשיב נתפסו בשלב מאוחר יותר, יתכן שבבוא העת תשליך על מהימנות הראיות, ואולם לעת הזו, מדובר בראיה בעלת עוצמה רבה, הקושרת את המשיב לזירת העבירה, בניגוד לגירסתו כי לא היה כלל במקום.

ממצאי המעבדה הביולוגית בענין פרופיל הדי.אנ.אי שנמצא במגבות דירתה של הגב' פוגל, מחזקת את הראיות האחרות, לרבות התוודותו של המשיב בפני העד עידן, ומסירת פרטים לעידן שיכולים להיות רק בידיעת מי שמעורב בביצוע המעשה. על זאת יש להוסיף את נוכחותו של המשיב בעת הליך מכירת תכשיטים ודברים שאמר לעידן כי התכשיטים הנ"ל הם, בין היתר, מדירתה של הגב' פוגל. על זאת יש להוסיף גם את דבריו של העד אלון, שגם הוא שמע מהמשיב כי ביצע את השוד בביתה של הגב' פוגל.

על אלו אוסיף עוד את השינוי בגירסתו של המשיב בכל הנוגע למעורבותו במכירת התכשיטים הגנובים, כאשר בהתחלה הכחיש כי היה מעורב בפעילות מסוג זה, ובהמשך, כאשר הוצג לו הסרט בו הוא נראה מוכר תכשיטים (סרט שצולם במצלמות אבטחה של חנות תכשיטים), שינה את גירסתו.

בהביאי בחשבון את הראיות הנ"ל, ובמיוחד את פרופיל הדי.אנ.אי הקושר את המשיב לזירה, סבור אני כי די בכך כדי לבסס סיכוי סביר להרשעתו באישום הראשון.

יצוין כי הצדדים לא הרחיבו טיעוניהם בנוגע ליתר האישומים. יתר האישומים מבוססים בעיקרם על עדויות השותפים, כאשר באישום הרביעי מדובר בעיקר בראיות חפציות שנתפסו בדירתו של המשיב והאישום השלישי מבוסס גם הוא על עדויות שנגבו וזאת כאשר המשיב נעצר ביחד עם אחרים, בסמוך לביצוע העבירה. סבור אני כי יש ראיות טובות גם באישומים הנ"ל (למעט האישום השני שהוא בעיקרו מבוסס על עדות של שותף (איסקוב) ואין הרבה מעבר לאותה גירסה). בכל מקרה, לא נדרשתי להרחיב בענין האישומים הנוספים, מאחר ואין חולק כי לב הבקשה שבפני היא באישום הראשון, שכאמור, סבור אני שיש די בחומר הראיות כדי לבסס, ולו לשלב המעצר, סיכוי סביר להרשעתו של המשיב במיוחס לו. הטענות שעניינן סדרי החקירה, הטיפול במוצגים, לרבות המגבות בהן נמצא הדי.אנ.אי, מקומן להתברר בהליך העיקרי.

העבירות, ובמיוחד העבירות שבאישום הראשון, מקימות עילת מעצר מכוח המסוכנות. מעבר לחזקת המסוכנות הקבועה בחוק, המעשה מצביע על רמה גבוהה של מסוכנות וזאת הן בשים לב לאכזריות שבביצוע השוד והן בשים לב לתחכום וההכנה המוקדמת. ככלל, שוד קשישים מצביע על מסוכנות המצדיקה בדרך כלל מעצר. ראה:

בש"פ 10176/06 מדינת ישראל נ' רוני פרץ, תק-על 2006(4), 4383;

בש"פ 11805/05 אחמד שהאב נ' מדינת ישראל, תק-על 2006(1), 809;

בש"פ 10324/05 מדינת ישראל נ' אברהים אבו-שנדי, תק-על 2005(4), 1375.

במקרה זה, מדובר בשוד מתוכנן וניתן ללמוד על כך הן מההכנה המוקדמת שכללה איסוף מודיעין והן מהאופן של החדירה לדירה, בדרך של ניתוק החשמל, כאשר בפעם הראשונה יצא שכן נוסף לחדר המדרגות ואז לא בוצעה החדירה לדירה, ואילו בפעם השניה, כאשר הגב' פוגל יצאה לבדה, חדר המשיב עם האחר אל הדירה ותקף אותה. על זאת יש להוסיף את האכזריות הרבה שבה הותקפה הגב' פוגל, אכזריות שגרמה לחבלות קשות שחייבו אשפוז ממושך בבית החולים, תוך שהיא מונשמת. כל אלו מצביעים על אכזריות ומכאן גם המסוכנות הרבה.

כאשר מוסיפים את האישום הראשון לאישומים הנוספים, ניתן ללמוד כי מדובר במשיב אשר לכאורה החליט לנצל את מצוקתם של הקשישים באזור מגוריו ולשדוד את רכושם. הצטברות הראיות באישומים האחרים יש בה לכשעצמה כדי לתמוך גם באישום הראשון, וללא כל קשר אליו, לחזק את המסוכנות הנשקפת ממנו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ