אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1332/05

החלטה בתיק בש 1332/05

תאריך פרסום : 08/11/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1332-05
28/02/2005
בפני השופט:
כב' הנשיא [בפועל] מנחם בן-דוד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. תאופיק בן עבדאל מוסלח
2. מרואן בן תאופיק מוסלח
3. מואייד בן תאופיק מוסלח
4. פיראס בן תאופיק מוסלח

החלטה

המאשימה עותרת לעצור את ארבעת המשיבים שהנם אב ושלושת בניו עד תום ההליכים המשפטיים בתיקם. נטען כי המשיבים מעורבים בביצוע עבירות כלפי אחותם (להלן: "המתלוננת").

על פי הנטען בכתב האישום, מעת היותה בת שבע שנים נהגו המשיבים כלפיה באלימות והיא ברחה מהבית עקב כך במספר הזדמנויות. משיב 3 אף נהג להתקשר אליה במהלך שהותו בבית סוהר ולאיים כי עם שחרורו ממאסר יהרוג אותה.

ביום 21.12.2004 נודע למשיב 2 כי ברשותה של המתלוננת טלפון נייד והוא דרש ממנה למסור לו אותו ומשסרבה משך בשערותיה, בעט בה וחבט בה וכתוצאה מכך ברחה המתלוננת לעיר טבריה. ביום 28.1.2005 הוחזרה המתלוננת לבית על ידי משיב 1. משיב 2 שכעס על בריחתה, הודיע לה כי בכוונתו לגזוז את שערה. בפחדה מפניו מיהרה המתלוננת ליטול מספריים ואמרה כי תגזוז את שערה בעצמה. משיב 1 תפס בצווארה וחנק אותה. המתלוננת צעקה לעזרה ורק בהתערבות בני משפחתה הניח לה משיב 1. מאז ועד ליום 3.2.2005 נעל משיב 1 את המתלוננת בבית לבל תצא.

ביום 1.2.2005 יצא משיב 3, שהוא אסיר, לחופשה מהכלא. בהגיעו לבית נעל את המתלוננת בחדר , אחז בפניה בחוזקה, קילל אותה והודיע לה כי היא עושה לו בושות וכי היו לו שתי אחיות ועתה יש לו רק אחת ואיים על המתלוננת כי בכוונתו להרגה עם שחרורו ממאסר וכי "ישב עליה מאסר עולם". ביום 3.2.2005 ברחה המתלוננת מהבית ושהתה בעיר טבריה. המשיבים איתרו את מקום המצאה. ביום 7.2.2005 משיבים 2,1, ו- 4 נסעו לטבריה לשם השבתה הביתה. הם דרשו ממנה כי תיכנס לרכב בו נסעו אך היא סרבה. משיב 2 אחז בזרועה של המתלוננת ונשך אותה. לאחר מכן אחזו משיבים 2,1, ו- 4 ברגליה ובזרועותיה וחסמו את פיה של המתלוננת כדי להעלותה לרכב. המתלוננת התנגדה ואחזה במעקה בטיחות שהיה במקום אולם המשיבים הללו הטיחו את ראשה במעקה, הכו אותה והכניסו אותה בכוח לרכב וכך חזרו למקום. במהלך הנסיעה אחז משיב 4 בחוזקה בידה של המתלוננת והכה אותה בראשה. המתלוננת ביקשה כי יניח לה ובתגובה הודיע לה משיב 1 כי בבית יבעט בה משיב 4 נמרצות. משיב 2 הכה את המתלוננת בפניה, נגח בראשה, חסם את פיה בידו, כרך את זרועו סביב צווארה וחנק אותה. במצוקתה, נשכה המתלוננת את משיב 2 בכף ידו. בתגובה הוא החזיק בכוח במתלוננת ואיים עליה כי עוד מעט תחזה במותה.

כל העת בכתה המתלוננת, ביקשה מהמשיבים 2,1, ו- 4 כי יורידו אותה מהרכב והבהירה כי אינה מעוניינת לחיות עימם בגין אלימותם המילולית והפיזית כלפיה אולם הם לא שעו לדבריה  והמשיכו בנסיעה עד להגעתם לצומת גולני שם עצרה אותם המשטרה, שהוזעקה למקום על ידי חברתה של המתלוננת שהיתה עדת ראיה לחטיפתה. 

במעשים אלה, כך נטען בכתב האישום, חטפו משיבים 2,1, ו-4 את המתלוננת ותקפו אותה ביום הארוע שתואר לעיל הוא 7/2/2005 ובמקרים אחרים. במקרים רבים אחרים, כך בכתב האישום תקפו משיבים 1-3 את המתלוננת כלאו אותה ואיימו עליה בפגיעה שלא כדין בגופה ובחירותה בכוונה להפחידה ולהקניטה.

לטענת המאשימה קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמתם של המשיבים הכוללות את הודעותיה של המתלוננת, אמרת עדת ראיה לחלק מארועי האלימות, דוחות שוטרים והודאתם החלקית של משיבים 2,1, ו-4 בעובדות ארוע החטיפה. חומרת העבירות ונסיבות ביצוען מחייבות לשיטתה, את מעצרם של המשיבים עד לתום ההליכים. המשיבים רואים במתלוננת כמי שפוגעת בהתנהגותה בכבוד המשפחה והם מהווים לפיכך, סכנה של ממש לשלומה. קיים יסוד סביר לחשש ששחרורם של המשיבים יביא לשיבוש הליכי משפט והשפעה על עדים, שכן עדת התביעה המרכזית היא בתו של משיב 1 ואחותם של משיבים 2 עד 4. החשש לשיבוש הליכים טבוע בעבירות עצמן  והוא גובר מקום שהמתלוננת היא קטינה. כן נטען כי אין בחלופת מעצר כדי להפיג את מסוכנותם של המשיבים כלפי המתלוננת. למשיב 2 עבר פלילי בעבירות אלימות וסמים. משיב 3 הינו אסיר המרצה מאסרו בגין עבירות סמים ואלימות וכנגדו תלוי ועומד עונש מאסר על תנאי.

ב"כ המשיבים טוען מנגד כי אין במסכת הראיות שנאספה בתיק החקירה כדי להקים את יסודות העבירות המיוחסות למשיבים. לשיטתו, מדובר בבני משפחה הדואגים  לעתידה של בת משפחתם הקטינה, שבריחתה מהבית, העדרותה מבית ספר ואובדן בתוליה, הדאיגו אותם ולכן ביקשו לשמור עליה שלא תשוב לסורה פן ינצלו אותה אחרים ותדרדר לסמים ולזנות. האב פעל על פי חובתו לדאוג לשלומה של בתו ואין להענישו בשל כך . מדובר באדם חולה, כאשר משיב 4 הוא קטין הלומד בבית ספר שנעדר תקופה ארוכה מלימודיו.

בחנתי את חומר הראיות שהוצג בפני ולא מצאתי ממש בטענות ב"כ המשיבים לעניין דיותה הלכאורית של התשתית הראייתית. עדותה של המתלוננת, ככל שהיא מתייחסת למעשה החטיפה שהוביל בסופו של יום למעצרם של המשיבים, מצאה לה תמיכה וחיזוק בעדותה של חברתה נג'את מוע'רבי, עדת ראיה ואף בעדותם של משיבים 1, 2, ו- 4 עצמם אשר מאשרים את עצם נסיעתם לטבריה על מנת להשיב המתלוננת לבית המשפחה ואת הכנתסה למכוניתם בעל כורחה. גם אמה של המתלוננת ואחותה, על אף נסיונן לחפות על בני משפחתן, תמכו אף הן בדברים שמסרה המתלוננת גבי חלקים בעדותה כאשר העידו גם הן שבהיות משיב 3 בחופשה מהכלא נעל את המתלוננת ואחותה בחדר ואמר לה "היו לי שתי אחיות והיום יש לי רק אחת", דברים שמשיב 3 לא התכחש להם בעדותו. ­יש בכל החיזוקים הללו גם כדי להשליך על מידת מהימנותה הלכאורית של המתלוננת גם כשהדברים נוגעים לשאר המעשים המיוחסים למשיבים.

מסקנתי אם כן הנה כי המבקשת מצוידת בתשתית ראייתית לכאורית ראויה לביסוס העבירות המיוחסות למשיבים. בנסיבות העניין קמה עילה למעצרם על פי סעיף 21(א)(1)(ג)(5) לחוק ­סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפת-מעצרים), תשנ"ו- 1996.

מערכת היחסים שבין המשיבים למתלוננת, ויחסם האלים והמשפיל כלפיה, כפי שנחשפה ואשר  התנהלה משך שנים מלמדת על מסוכנותם. כתב האישום מצייר תמונה של מערכת יחסים משפחתית מעוותת בין המתלוננת לבין משפחתה שבה שולטים האלימות ואיומים המופנים מצד בני המשפחה "הגברים" כלפי המתלוננת. מדובר במעשים שנמשכו מספר שנים כנגד המתלוננת שנועדו "להענישה" על כך "שסטתה" בהתנהגותה מן הנורמות החברתיות המוסכמות של משפחתה.

העובדה שהמתלוננת הרהיבה עוז בנפשה לגולל בפני אנשי המשטרה את סיפור חייה ולחשוף את המעשים האלימים שביצעו בה בני משפחתה "הגברים", במיוחד בהעדר תמיכה משאר בני משפחתה, מעידים על עומצת הפגיעה המתמשכת בה. האיומים על חייה, בריחתה והקושי העומד בפני המשטרה לאתרה, נוסף לאותות הפחד בעדותה, כל אלה מחייבים עתה מתן הגנה ראויה למתלוננת.

יצויין כי רשויות הסעד הציעו למתלוננת מספר פעמים לשהות במקלט מוגן אך היא סרבה לכך, כפי שזכותה לנהוג כך.

העובדה כי המתלוננת חשודה בעיני בני משפחתה בחילול כבוד המשפחה ובכך כי איבדה את בתוליה, מעצימים את החשש הנשקף לגורלה אם ישחררו המשיבים. נראה כי העובדה שהפרשה נחשפה עתה ו"קלונם" (לפי הבנתם) נודע עתה ברבים, מגבירה עוד יותר את החשש לשלומה. העובדה כי המתלוננת בחרה לרדת למחתרת ומקומה אינו ידוע, גם לא למשטרה, מלמדת יותר מכל את חששה מפני בני משפחתה ומי כמוה יודע את הצפוי לה. ניתן לשער את המצוקה בה מצויה המתלוננת ואת אשר עבר עליה במחיצת בני משפחתה משך השנים וזאת מעבר למילים היבשות בהן מנוסח כתב האישום.

נראה שלא רק שלומה של המתלוננת עומד בסכנה, אם ישוחררו המשיבים לדרכם, אלא שבעצם התנהגותם של המשיבים ועצם היותם בני משפחתה של המתלוננת גם טבוע החשש שאם ישוחררו עשויים הם להניא אותה מלמסור עדות.

בנסיבות הכוללות של הענין ומשניכר כי רב זעמם של המשיבים כלפי המתלוננת, אינני רואה, לפחות לא כעת, כל אפשרות להסתפק בחלופת מעצר.

לא התעלמתי מכך כי משיב 4 הינו קטין כבן 16.5 שנה וכי חלקו היה, מטבע הדברים, פחות דומיננטי. בענינו ניתן יהיה לשקול אפשרות שחרור בתנאים, במסגרת קיום עיון חוזר, לאחר שהמתלוננת תסיים מתן עדותה ולאחר שיוברר היכן היא מתגוררת או שוהה כך שניתן יהיה לקבוע תנאים ראויים שיגנו עליה גם מפניו.

בשלב זה, אני מורה איפוא על מעצרם של כל המשיבים עד תום ההליכים המשפטיים בענינם בתיק פח 1032/05 של בית משפט זה.

המזכירות תעביר העתקים מהחלטה זו לב"כ בעלי הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ