אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1282/08

החלטה בתיק בש 1282/08

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1282-08,93-08
29/07/2008
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. נימר סול (סייף) בן איוב הייב עבדאללה
2. גולן איסמעיל בן האיל הייב

החלטה

            המשיבים עומדים לדין בגין נשיאה והובלה של נשק. כתב האישום מתאר בתמצית, כי ביום 7.7.2008 נסעו המשיבים במכונית כלשהי, כאשר במכונית אקדח מסוג FN ובו מחסנית עם כדורים.

            המבקשת עותרת למעצרם של המשיבים עד תום הליכים. היא סבורה, כי יש בידיה ראיות לכאורה להוכחת האישום. היא נשענת על החזקה שבחוק, על מנת לבסס את עילת המעצר הנגזרת ממסוכנותם, חזקה שלשיטתה לא נסתרה.

            המשיבים ביקשו לשכנע, בתורם, כי אף שבידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת האישום, עוצמתם אינה עולה כדי דרגה, המצדיקה את המשך המעצר, ומכאן בקשתם להשתחרר בתנאי ערובה.

            לאחר שבחנתי את חומר החקירה שהונח לפניי השתכנעתי, כי קיימת תשתית ראיה להוכחתו לכאורה של האישום, בדרגה המצדיקה את מעצרם של המשיבים עד תום הליכים. את טעמיי אתן עתה.

ובכן אין חולק, כי המשיבים נתפסו בידי שוטרים, כאשר במכונית בה נסעו (המשיב 2 נהג בה) נמצא אקדח ובו מחסנית וכדורים. ב"כ המבקשת טוען, כי משנתפס האקדח ברשותם של המשיבים, כי אז קמה חזקה שבעובדה, כי המשיבים החזיקו באקדח ביודעין. הסניגור המלומד מבקש לשכנע, בתורו, כי חזקה זו אין לה שייכות לענייננו, הואיל והמכונית אינה מכוניתם של מי מהמשיבים. לשיטתו - החזקה חלה רק על מי שהוא בעליו של הנכס, בו נתפס כלי הנשק האסור.

            אכן, המשיבים או מי מהם איננו רשום כבעליה של המכונית. אלא שלטעמי - לא הרישום של הבעלות הוא הנותן, ולא מהותה הקנייני של הזכות במכונית היא המכריעה את הכף בשאלה, האם תחול החזקה המדוברת אם לאו. עניין לנו בחזקה עובדתית, הנובעת מן ההיגיון ומנסיון החיים: אם נמצא חפץ פלוני בביתו של אדם, במכוניתו או בכל נכס אחר שבשליטתו, סביר שהחפץ הוא לו, בין אם הנכס בבעלותו ובין אם הוא אוחז בזכות קניינית אחרת בנכס. טיבה של הזכות בנכס שבו נתפס החפץ האסור עשוי להשליך על האפשרות לסתור את החזקה, באשר זוהי חזקה עובדתית, שלעולם ניתנת לסתירה. ככל שהקשר בין אותו פלוני לבין הנכס בו נתפס החפץ האסור רופף יותר, כך ייקל עליו לסתור את החזקה ולשכנע, כי החפץ האסור איננו שלו.

            מכאן לענייננו שלנו. אכן, הבעלות במכונית אינה רשומה על שם המשיבים או מי מהם. אלא שהם החזיקו במכונית, נסעו בה מטובא עד לעכו וחזרה, כאשר האקדח נמצא במכונית, בעת שזו נמצאה בחזקתם ובשליטתם המלאה. בכך נקשר הקשר הדרוש כדי להחיל את החזקה על המשיבים. על כך נוסף נדבך, הנוגע למשיב 1, המצביע על קשר הדוק יותר בין המכונית לבינו. מסתבר, כי הרכב רשום על שם קרוב משפחתו, שאיננו מחזיק כלל ברשיון נהיגה, שרכש (לפי טענתו) את המכונית יחד עם אמו של המשיב 1, אצלה מתגורר האחרון. המכונית חונה באופן קבוע בחניית ביתה של אם המשיב 1. ניתן לומר, איפוא, כי מוכח קשר הדוק מאוד בין המשיב 1 למכונית.

            אשר למשיב 2, נהיגתו נתבקשה, ככל הנראה, מכיוון שהמשיב 1 פסול מלנהוג, והוא שימש למשיב 1 נהג באותה נסיעה. החזקה העובדתית עליה דיברתי קודם קיימת גם לגביו, אלא שסתירתה - ככל שהדברים נוגעים אליו - עשויה להיות קלה יותר. לטעמי הדבר לא עולה בידו בשלב זה בו אנו מצויים, ועל כך אומר מלים מספר עתה.

            ובכן כאמור, המשיבים נסעו מטובא לעכו, על מנת להסדיר דבר מה בתחנת המשטרה המקומית. הם עזבו את התחנה בסביבות השעה 15:00, ומשם שמו פעמיהם לכפר יסיף. הם נעצרו כשלוש שעות אחר כך בצומת עמיעד, עם האקדח במכונית. בחקירתם הם התכחשו להיותם בכפר יסיף, אלא שלדאבונם הבחין בהם שוטר, בעת שהיו בכפר יסיף. בפיהם לא היה כל הסבר משכנע למעשיהם באותן שלוש שעות שבין עזיבתם את תחנת המשטרה, ועד כי נעצרו. ניסיונם להתרחק מעובדת שהותם בכפר יסיף יש בה כדי להעלות תמיהה, שמא מעשיהם שם קשורים קשר כלשהו להימצאות כלי הנשק במכונית.

            בנסיבות עליהן הצבעתי עד הלום יש כדי לבסס תשתית ראיה לכאורה להוכחת האישום. התכחשותם של המשיבים לקשר כלשהו לכלי הנשק אין בה די, בשלב זה של ההתדיינות, על מנת לסתור את החזקה, גם לא לכאורה, שקמה נוכח העובדה, שהם נתפסו כשבמכונית בה הם נסעו נמצא אקדח ובו מחסנית עם כדורים. האפשרויות שמעלה הסניגור, כאילו יד זדונית שמה את כלי הנשק, ואולי היתה זו ידו של המודיע האנונימי (שבעקבות הודעתו באה תפיסתם של המשיבים) במעל, אינן יותר מאשר אפשרויות תיאורטיות, שאין בהן כדי לבסס ספק סביר בדבר אשמתם של המשיבים.

            כל הדברים שציינתי עד כה כפופים לחסר אחד, עליו עמד הסניגור המלומד. דבריי מכוונים לכך, שעתה אין בידי המשטרה ממצאי בדיקות מעבדה, כגון טביעות אצבע, DNA, העשויים לקשר בין האקדח לבין המשיבים. ובכן מסתבר, כי המשטרה ביצעה בדיקות מעבדה אלו, אלא שתוצאותיהן טרם נתקבלו. אם יימצא, כי הבדיקות אינן קושרות בכל דרך בין המשיבים לכלי הנשק, כי אז יכול הדבר לכרסם בראיות התביעה, עד כדי מסקנה בדבר עוצמה נמוכה מכפי הצריך לשם המעצר עד תום הליכים. לעת שתתקבלנה התוצאות יהא בידי המשיבים לפנות בבקשה מתאימה לעיון חוזר לבית המשפט.

            אשר לעילת המעצר, זו מתקיימת נוכח טיב העבירה, והחזקה הקבועה בחוק למסוכנות הנובעת ממי שעובר עבירה מסוג זה. חזקה זו לא נסתרה. אדרבא, המסקנה בדבר המסוכנות מתחזקת נוכח העובדה, שבעברם של שני המשיבים הרשעות קודמות, בכלל זה בעבירות אלימות ורכוש, והמשיב 1 אף נכלא בעבר.

            אשר לחלופת המעצר, הסניגור המלומד אף לא טען בעניין זה, כי אם מיקד את טיעוניו בשאלת עוצמתה של תשתית הראיה לכאורה. מכל מקום, משום טיבה של העבירה, ועברם הפלילי של המשיבים, אינני רואה חלופה כלשהי, העשויה להשיג את תכלית המעצר תוך פגיעה פחותה בחירותם.

            משום כל הדברים הללו הנני מורה על מעצרם של המשיבים עד תום הליכים.

ניתנה היום כ"ו בתמוז, תשס"ח (29 ביולי 2008) במעמד הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

אברהם אברהם, שופט

001282/08בש 054 איתי בהלול-גור

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ