אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1277/08

החלטה בתיק בש 1277/08

תאריך פרסום : 04/06/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1277-08,7014-08
10/03/2008
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אוסאמה (אואנה) בן בדיע יעקב
החלטה

עיקרי העובדות בעניינו של המשיב פורטו בהחלטתי מיום 17/2/08. בתמצית יצויין כי למשיב מיוחסת עבירה של סחר בנשק וכן רכישה והחזקת נשק והובלתו. מדובר באירוע במהלכו רכש המשיב אקדח  מאדם המתייחס לארגון "שהאדה אלעקצה" בקלקיליה, הוביל את הנשק לכפר מגוריו - כפר כרע והחביא את האקדח. עד כמה שידוע, לא נעשה באותו אקדח שימוש (למעט אירוע אחד של ירי לצורך ניסוי הנשק).

בהחלטה מיום 17/2/08 קבע בית המשפט כי קיימות ראיות לכאורה שיש בהם כדי לבסס סיכוי של ממש בהרשעת המשיב. עוד נקבע כי בשים לב לטיב העבירות וכן בשים לב לנסיבות העובדתיות, כי קיימת מסוכנות המקימה עילת מעצר. כמו כן קיים חשש מבנה של נסיון להמלטות מאימת הדין. עם זאת, ציין בית המשפט כי יש להביא בחשבון את גילו הצעיר של המשיב וכן את נתוניו האישיים האחרים, וזאת בטרם תינתן החלטה סופית. עוד צויין כי נראה שהמשיב בתיק זה מצא עצמו מעורב כחלק נלווה לפרשייה בטחונית חמורה ואולם מעורבותו בפרשה כולה שולית בהיקפה, אם כי חמורה. בנסיבות אלו, הורה בית המשפט כי בטרם תינתן החלטה סופית יוגש תסקיר בעניינו של המשיב.

למען השלמת התמונה, יצויין עוד כי האדם אשר סיפק את הנשקים, חאמזה מסרי, נעצר עד תום ההליכים. ההליכים בעניין אחרים שרכשו ממנו נשקים והיו מעורבים בקשר זה או אחר, טרם הסתיימו. עם זאת, החלטה דומה ניתנת בב"ש 1273/08 שם שני נאשמים באותה פרשייה.

לבית המשפט הוגש תסקיר בעניינו של המשיב. ככלל מדובר בתסקיר חיובי אשר ציין את הרקע האישי והמשפחתי של המשיב.שירות המבחן ציין כי אין למשיב עבר פלילי וכי קיים בעבר אורח חיים נורמטיבי. עוד ציין שירות המבחן כי המשפחה אינה מעורבת בפלילים. בכל הנוגע לחלופה המוצעת ציין שירות המבחן כי מדובר בבני דודים אשר נרתמו לסייע. עם זאת, ציין שירות המבחן כי דודתו היא מפקחת ראויה ואולם פקפק ביכולתו של בעלה לסייע לפיקוח, וזאת בשים לב למגבלות רפואיות שפורטו בתסקיר.

בסיכומו של התסקיר הבהיר שירות המבחן כי הוא מתקשה לגבש המלצה לשחרור במעצר בית וזאת מאחר ולא הצליח להאריך במידה הנדרשת את מסוכנות המשיב. חוות דעתו זו של שירות המבחן אין בה, בנסיבות המקרה, כדי למנוע את האפשרות להורות על שחרורו של המשיב ממעצר, זאת מאחר והמניע למסקנת שירות המבחן נובע, ככל הנראה, מהכחשה של חלק מעובדות כתב האישום (פיסקה לפני אחרונה בעמ' 1 בתסקיר). למעשה, חוזרת בפניי תופעה בה העדר הסכמה של נאשם למיוחס לו בכתב האישום מקשה על שירות המבחן להעריך את מסוכנותו. מותר לנאשם לכפור במיוחס לו וייתכן כי בבוא היום יימצא גם שכפירתו היתה מבוססת. לכן, אין בעצם הכחשת עובדות כתב אישום כדי להוות גורם המונע הערכת מסוכנות. בנסיבות אלו, כאשר שירות המבחן אינו מסוגל להעריך מסוכנות, קובע בית המשפט את המסוכנות על בסיס נתונים אובייקטיבים ובמקרה זה העדר עבר פלילי.

אשר על כן, והגם שהעבירה מקימה חזקת מסוכנות, הרי שבהעדר עבר פלילי, ובשים לב ליתר הנתונים המופיעים בתסקיר, אני קובע כי ניתן לאיין את המסוכנות בפיקוח של חלופת מעצר ראויה.

כאמור, הוצעה חלופת מעצר בבית דודתו ודודו. בנוסף, הוצע מפקח - אדם ללא עבר פלילי - מר יעקב וודיע, אשר הוא ידיד משפחה והסכים לסייע בפיקוח על המשיב. סבור אני כי כל שלושת המפקחים, לרבות מר רסמי כבהא אשר שירות המבחן חשש ממגבלות יכולת פיקוח עקב מצב בריאותי, הם מפקחים ראויים. תפקידו של מפקח הוא לדווח על הפרת תנאי שחרור. אינני סבור כי בעיותיו הבריאותיות של מר רסמי הם כאלה אשר ימנעו ממנו לבצע שיחת טלפון ולחייג למשטרה. אין בעברו הרשעות פליליות ובנסיבות אלו סבור אני כי מדובר באדם שניתן לתת בו אמון. יודגש כי בכל הנוגע למפקחים האחרים, לא הועלתה כל הסתייגות בנוגע להתאמתם לשמש כמפקחים.

אשר על כן אני קובע כי חלופת המעצר שהוצעה, וכן המפקחים שהוצעו, הם מפקחים ראויים.

בהביאי בחשבון את כל האמור לעיל, סבור אני כי ניתן להורות על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר שהוצעה. המשיב ישהה בבית משפח' כבהא באום אל קוטוף אשר נקבע לחלופת מעצר. בכל עת ישהה עם המשיב מפקח שאושר, כפי שפורט לעיל. כל מפקח יחתום על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לדווח אם וכאשר ייצא המשיב הנתון לפיקוחו את הבית ללא אישור.

בכל יציאה שתאושר (לבית המשפט, לפגישות אצל שירות המבחן, לפגישות אצל הסניגורים וכן לכל צורך אחר שיאושר מראש) יהיה המשיב מלווה באחד המפקחים שאושרו.

אני מורה כי למשיב יותקן אזיק אלקטרוני. יצויין לעניין זה, כי נמסר לבית המשפט שבוצעו כל הפעולות הטכניות המאפשרות את התקנת האיזוק האלקטרוני ואין מניעה לעשות כן.

נאסר על המשיב לצאת את הבית למעט לדיונים בבית המשפט , לפגישות אצל שירות המבחן במועדים שיימסרו מראש לפרקליטות ולבית המשפט וכן לצרכי פגישות עם עורכי דינו במועדים שיימסרו מראש. לכל יציאה לאחד מהצרכים הנ"ל, יעביר הסניגור הודעה מראש לפרקליטות ורק בהעדר הסכמה יש לפנות לבית המשפט.

המשיב יתחייב להתייצב בבית המשפט לכל דיון שייקבע בעניינו.

ניתן צו לעיכוב יציאה של המשיב מהארץ.

נאסר על המשיב ליצור כל קשר עם מי מעדי התביעה שאינם שוטרים.

להבטחת קיום תנאי השחרור יפקיד המשיב סך של 15,000 ש"ח במזומן ויחתום על התחייבות עצמית בגובה 20,000 ש"ח.

הובהר לכל אחד מהמפקחים כי אם יפרו את התחייבותם לפקח על המשיב, כי אז ישקול בית המשפט להורות על חילוט ההתחייבויות עליהן חתמו באופן בו יהיה עליהם לשלם את סכום התחייבותם לאוצר המדינה. הובהר למשיב כי אם יפר את תנאי השחרור, כי אז יורה בית המשפט על חילוט הבטוחות שהפקיד וההתחייבות עליה חתם וכן יורה בית המשפט על מעצרו המחודש עד לתום ההליכים.

לתשומת לב הסנגור - יש לדווח לחברת הפיקוח האלקטרוני על כל דיון שיקבע בתיק העיקרי וזאת כדי שהמשיב לא יעצר אם וכאשר יהיה בדרכו לבית המשפט לישיבת הוכחות.

לתשומת לב המזכירות - יש לרשום בתיק העיקרי שידון בפני המותב, כי המשיב מצוי בחלופת מעצר בפיקוח אלקטרוני. בהתאם, יש בכל החלטה על קביעת מועדים להודיע על המועדים גם לחברת הפיקוח האלקטרוני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ