אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1273/08

החלטה בתיק בש 1273/08

תאריך פרסום : 23/06/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1273-08,7012-08
10/03/2008
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. תאופיק בן חאלד עמאש
2. אמין בן נמר עמאש

החלטה

עיקרי העובדות בעניינם של המשיבים פורטו בהחלטתי מיום 17/2/08. בתמצית יצויין כי למשיבים מיוחסת עבירה של סחר בנשק וכן רכישה והחזקת נשק והובלתו בצוותא. מדובר באירוע במהלכו רכשו המשיבים אקדח  מאדם המתייחס לארגון "שהאדה אלעקצה" בקלקיליה, הובילו את הנשק לכפר מגוריהם - ג'אסר אל זרקה והחביאו את האקדח. עד כמה שידוע, לא נעשה באותו אקדח שימוש (למעט אירוע אחד של ירי בחתונה) ובסופו של יום הוא אף נתפס.

בהחלטה מיום 17/2/08 קבע בית המשפט כי קיימות ראיות לכאורה שיש בהם כדי לבסס סיכוי של ממש בהרשעת המשיבים. עוד נקבע כי בשים לב לטיב העבירות וכן בשים לב לנסיבות העובדתיות, לרבות הנסיון להסליק את האקדח במקום סתר, כי קיימת מסוכנות המקימה עילת מעצר. עם זאת, ציין בית המשפט כי יש להביא בחשבון את גילם הצעיר של שני המשיבים וכן את נתוניהם האישיים האחרים, וזאת בטרם תינתן החלטה סופית. עוד צויין כי נראה שהמשיבים בתיק זה מצאו עצמם מעורבים כחלק נלווה לפרשייה בטחונית חמורה ואולם מעורבותם בפרשה כולה שולית בהיקפה, אם כי חמורה. בנסיבות אלו, הורה בית המשפט כי בטרם תינתן החלטה סופית יוגש תסקיר בעניינם של המשיבים.

למען השלמת התמונה, יצויין עוד כי האדם אשר סיפק את הנשקים, חאמזה מסרי, נעצר עד תום ההליכים. ההליכים בעניין אחרים שרכשו ממנו נשקים והיו מעורבים בקשר זה או אחר, טרם הסתיימו.

לבית המשפט הוגשו תסקירים בעניינם של שני המשיבים.

בכל הנוגע למשיב מס' 1 המליץ שירות המבחן לאפשר את שחרורו לחלופת מעצר בבית הוריו או בבית אחר שצויין. שירות המבחן ציין כי מדובר בצעיר ללא מעורבות בפלילים, שזהו מעצרו הראשון וכן סבר שירות המבחן כי ניתן יהיה לתת בו את האמון המספיק לצורך שחרורו לחלופה. שירות המבחן אף בחן חלופה ונפגש עם מפקחים מוצעים והמליץ כי תתאפשר שהייתו של המשיב 1 בפיקוחם. שירות המבחן הוסיף עוד כי ראוי לעשות שימוש באיזוק אלקטרוני בנוגע למשיב.

בכל הנוגע למשיב מס' 2, ציין שירות המבחן כי מדובר בצעיר שאינו מעורב בפלילים. שירות המבחן המליץ על שחרורו לחלופת מעצר בפיקוח הוריו אשר נמצאו כמפקחים ראויים. שירות המבחן הוסיף עוד כי ראוי לעשות שימוש באיזוק אלקטרוני בנוגע למשיב.

ביום 3/3/08 התייצבו לבית המשפט המפקחים המוצעים. בכל הנוגע למשיב מס' 1 הוצעו כמפקחים מר עאדל ג'ורבאן, אחיו - זכרייה ג'ורבאן וכן אביו של המשיב מס' 1, שהוא ידיד קרוב של מר עאדל ג'ורבאן. סבור אני כי המפקחים: עאדל ג'ורבאן וזכרייה ג'ורבאן הם מפקחים ראויים. בכל הנוגע לעאדל ג'ורבאן - בעברו הרשעה בעבירה על חוקי התכנון והבניה. לא מצאתי כי הרשעה זו מונעת ממנו לשמש כמפקח ראוי. בכל הנוגע לזכרייה ג'ורבאן - גם בעברו הרשעה יחידה בעבירת תכנון ובניה וגם בעניינו לא מצאתי כי יש בכך כדי להוות מחסום המונע ממנו לפקח על המשיב.

מקובץ המרשם שהוגש לעיוני עולה כי כנגד זכרייה ג'ורבאן תלויה ועומדת פקודת מאסר בגין אי תשלום חוב מזונות. מר זכרייה נשאל בעניין זה, והבהיר כי הוא מודע לחובו לשלם מזונות ואולם לא יעשה כן, גם אם יאסר, זאת מאחר וגרש מעליו את אשתו לאחר שזו בגדה בו. בנסיבות אלו לא סברתי שיש בכך כדי למנוע ממנו לשמש כמפקח על המשיב 1. מובן, כי אם ייאסר ממילא לא יוכל לשמש בתפקיד, ואז יהיה על המשיב 1 להמציא מפקח אחר.

בכל הנוגע לאביו של המשיב 1 - מר חאלד עמאש - משיב זה אינו יכול לשמש כמפקח ראוי. אמנם עיקר הרשעותיו הפליליות מהשנים האחרות הן בענייני תכנון ובניה, ואולם לא ניתן להתעלם גם מהרשעות אחרות בעבר הרחוק יותר בעבירות של רכוש ואלימות. ריבוי ההרשעות מצביע על כך כי אין מדובר באדם שניתן לתת בו אמון. על זאת יש להוסיף כי הרשעתו האחרונה, הגם שהיא בענייני תכנון ובניה, היא בעבירה של אי קיום צו בית משפט. מי שאינו מקיים צווי בית משפט לא ניתן לתת בו אמון שיפקח בהתאם לצו בית משפט על אדם אחר, לא כל שכן על בנו, וידווח אם וכאשר יפר המשיב 1 את תנאי השחרור. אשר על כן, מפקח זה נפסל ואינו ראוי.

בכל הנוגע למשיב מס' 2 - הוצעו בעניינו ארבעה מפקחים, כולם ללא עבר פלילי ובית המשפט התרשם, כפי שהתרשם שירות המבחן, כי מדובר במפקחים ראויים.

בהביאי בחשבון את כל האמור לעיל, סבור אני כי ניתן להורות על שחרורם של המשיבים לחלופות המעצר שהוצעו. כל משיב ישהה בבית אשר נקבע לחלופת מעצר (משיב מס' 1 בבית  עאדל ג'ורבאן ומשיב מס' 2 אצל משפח' תורקמאן). בכל עת ישהה עם כל אחד מהמשיבים מפקח שאושר, כפי שפורט לעיל. כל מפקח יחתום על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לדווח אם וכאשר ייצא המשיב הנתון לפיקוחו את הבית ללא אישור.

בכל יציאה שתאושר (לבית המשפט, לפגישות אצל שירות המבחן, לפגישות אצל הסניגורים וכן לכל צורך אחר שיאושר מראש) יהיו המשיבים מלווה באחד המפקחים שאושרו.

אני מורה כי לכל משיב יותקן אזיק אלקטרוני. יצויין לעניין זה, כי נמסר לבית המשפט שבוצעו כל הפעולות הטכניות המאפשרות את התקנת האיזוק האלקטרוני ואין מניעה לעשות כן.

נאסר על כל משיב לצאת את הבית למעט לדיונים בבית המשפט , לפגישות אצל שירות המבחן במועדים שיימסרו מראש לפרקליטות ולבית המשפט וכן לצרכי פגישות עם עורכי דינו במועדים שיימסרו מראש. לכל יציאה לאחד מהצרכים הנ"ל, יעביר הסניגור הודעה מראש לפרקליטות ורק בהעדר הסכמה יש לפנות לבית המשפט.

כל משיב יתחייב להתייצב בבית המשפט לכל דיון שייקבע בעניינו.

ניתן צו לעיכוב יציאה של כל משיב מהארץ.

נאסר על כל משיב ליצור כל קשר עם מי מעדי התביעה שאינם שוטרים.

להבטחת קיום תנאי השחרור יפקיד כל משיב סך של 15,000 ש"ח במזומן ויחתום על התחייבות עצמית בגובה 20,000 ש"ח.

הובהר לכל אחד מהמפקחים כי אם יפרו את התחייבותם לפקח על המשיב הנתון בפיקוחו, כי אז ישקול בית המשפט להורות על חילוט ההתחייבויות עליהן חתמו באופן בו יהיה עליהם לשלם את סכום התחייבותם לאוצר המדינה. הובהר לכל משיב כי אם יפר את תנאי השחרור, כי אז יורה בית המשפט על חילוט הבטוחות שהפקיד וההתחייבות עליה חתם וכן יורה בית המשפט על מעצרו המחודש עד לתום ההליכים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ