אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 125/08

החלטה בתיק בש 125/08

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ, ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
125-08,1229-07
24/01/2008
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
אלעד כהן מגורי
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

1.   בפני בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין שניתן ע"י בית משפט זה ביום 6/1/08, לפיו נדחה הערעור על הכרעת דינו וגזר דינו של ביהמ"ש קמא שהרשיע את המבקש בעבירות של אי ציות לתמרור ב- 37, נהיגה ללא זהירות ובעבירה של התנהגות הגורמת נזק והטיל עליו קנס בסך 1500 ש"ח, פסילה בפועל לתקופה של 6 חודשים ופסילה על תנאי לתקופה של 6 חודשים למשך שנתיים, וזאת עד למתן החלטה בבקשת רשות הערעור שהמבקש יגיש על פסק הדין. 

2.   הבקשה מבוססת על הטענה כי סיכויי המבקש בבר"ע לבית המשפט העליון, הינם טובים  וזאת בשל שני טעמים, הראשון כי בית משפט זה לא דן בפסק דינו בסוגיה מרכזית בתיק זה והיא התעלמות הערכאה הדיונית מפרוטוקול הביקור בזירת התאונה וחיווה עמדה המנוגדת לאמור שם, תוך סטייה מקביעה עובדתית שלו עצמו שנכתבה בזמן אמת בעת הביקור בזירה, הטעם השני הוא סטייה מעובדות כתב האישום בפסק הדין בלא שניתנה הזדמנות למבקש להתגונן בשאלת שעת התאונה השונה מהשעה הנקובה בכתב האישום. המבקש ציין כי לא ייגרם כל נזק מעיכוב הביצוע, עוד ציין כי הפסילה בפועל יש בה כדי להכביד מאוד על המבקש המצוי בתקופת בחינות ובתוך עומס עבודה לא שיגרתי במסגרת תפקידו כמאבטח בשירות המדינה. ב"כ המבקש הפנה לעברו של המבקש, ציין כי חלפו קרוב לשמונה שנים של נהיגה למופת ללא דו"ח כלשהו, לכן ומאחר שלא מדובר בתקופה עיכוב ארוכה  אז מן הראוי  לקבוע כי אין סכנה לציבור.

ב"כ המשיבה, ביקש לדחות את הבקשה, וציין כי אכן קיימת סמכות של בית משפט זה לקבוע עיכוב ביצוע גזר הדין, אולם הערכאה הנכונה היא ביהמ"ש העליון אליו מתכוון המבקש להגיש בקשת רשות ערעור. ב"כ המשיבה הפנה לגליון הרשעותיו הקודמות של המבקש וציין כי לחובתו של המבקש שתי עבירות קודמות שהן רציניות.

3.   ככל שמדובר בבקשה לעיכוב ביצוע פסילת רישיון הנהיגה, הנטייה היא שלא לעכב ביצועו של עונש זה. בע"פ 6341/04 הרוש נ' מדינת ישראל, (לא פורסם, 25.7.04) .

"משמדובר בפסילת רשיון נהיגה ולא בפגיעה בחירותו של אדם, הפגיעה הצפוייה בנאשם עקב חלוף תקופת הפסילה בטרם יישמע ערעורו קטנה לאין ערוך מזו שתיגרם עקב חלוף תקופת המאסר קודם לשמיעת הערעור".

במקום אחר צויין:

"הכלל הוא כי על נאשם שהורשע לרצות את עונשו מיד עם מתן גזר הדין. עם זאת, בית המשפט ייעתר לבקשה לעיכוב ביצוע העונש במקום שבו גובר אינטרס הפרט, המבקש את עיכוב הביצוע, על אינטרס הכלל בריצוי מיידי של העונש ... נקודת האיזון בין אינטרס הפרט לאינטרס הכלל משתנה, בין היתר, לאור אופיו של העונש שהוטל על המבקש. אין דומה פגיעה בנאשם שהורשע עקב שלילת חירותו ושליחתו למאסר, לפגיעה עקב פסילת רישיון הנהיגה שלו. לפיכך, מקום בו העונש הנגזר הוא פסילת רישיון הנהיגה של המבקש, איזון האינטרסים יטה, ביתר שאת, לעבר ביצועו המיידי של העונש ... אמנם, גם כאשר מדובר בפסילת רישיון נהיגה, נקבע בפסיקה שיש לתת את הדעת לנזק הצפוי להיגרם לנאשם במידה ויזכה בערעורו התלוי ועומד ... אולם, בהקשר זה יש להביא בחשבון גם את סיכויי הערעור"( ראה ע"פ 4708/05 אליהו סויסה נ' מדינת ישראל . תק-על 2005(2), 2534 ,עמ' 2535).

מקום בו קיימת הסתברות גבוהה שבמהלך תקופת השהיית ביצוע עונש הפסילה ימשיך המבקש לנהוג על הכביש ולסכן את הציבור, הרי שיש לבצע באופן מיידי את עיכוב ביצוע העונש. לכן, על בית המשפט לשקול את חומרת העבירה בה הורשע, התוצאה לה גרם, נסיבות ביצועה, עברו התעבורתי, אורכה של תקופת הפסילה אשר נגזרה על המערער וכל שיקול אחר העשוי להצביע על מסוכנותו של המורשע לכלל הציבור. כמו כן, על בית המשפט לבחון את סיכויי הערעור ואת הנזק העשוי להיגרם למורשע כתוצאה מדחיית הבקשה לעיכוב הביצוע (ראה ע"פ 2597/05 איריס רימר וולקוביץ נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 29/3/05)).

במקרה שלפנינו, מבלי לקבוע מסמרות בדבר סיכויי בקשת רשות הערעור, ועל אף ששתי ערכאות כבר דנו בעניינו של המבקש, ונתנו את דעתם הן לעניין ההרשעה והן לעניין העונש, אני סבור כי יש לאפשר למבקש להעלות את טענותיו והשגותיו בפני ערכאה שלישית ואומנם, דבר זה יתאפשר אך במידה ויעוכב המשך ביצוע הפסילה.

עיון בגיליון הרשעותיו הקודמות של המבקש עולה כי לחובתו שתי הרשעות קודמות משנת 2001, כך שחלפו יותר משבע שנים מאז ביצוע העבירות נשוא תיק זה והמבקש ביצע רק שתי עבירות תעבורה, ובשש השנים האחרונות לא ביצע שום עבירה בתחום התעבורה, לכן עברו של המבקש לא מצביע  על מסוכנותו במידה כזו אשר תמנע את עיכוב הביצוע.

טעם נוסף תומך בעמדתי, נוגע לנזק הצפוי להיגרם למבקש באם הפסילה בפועל לא תעוכב. ב"כ המבקש הפנה לנסיבותיו האישיות של המבקש, טען כי הפסילה בפועל יש בה כדי להכביד עד מאוד על המבקש, המצוי בתקופת בחינות ובתוך עומס עבודה לא שגרתי, במסגרת  תפקידו  כמאבטח בשירות המדינה. נוכח האמור, סבור אני כי  יש לתת את הדעת לנזק הצפוי להיגרם למבקש במידה ויזכה בבקשת רשות ערעור שאמור להגיש.

עוד אציין, כי המבקש מתכוון  להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, וצפוי כי בקשה זו תדון בבית המשפט העליון תוך תקופה קצרה, כך שהאינטרס הציבורי לא יפגע אם יעוכב ביצוע עונש פסילה בפועל לתקופה כה קצרה. זכותו של המבקש כי יזכה ליומו בבית המשפט, לרבות יומו במסגרת הליך בקשת רשות הערעור, ובמידה ולא יעוכב ביצוע עונש הפסילה, דומה כי המבקש לא יצליח לממש זכות זו באופן ממשי ובכך אני רואה טעם ממשי המצדיק את עיכוב המשך ביצוע עונש הפסילה.נ

4.   אשר על כן, אני מורה על עיכוב עונש הפסילה בפועל שהוטל במסגרת גזר הדין של ביהמ"ש קמא וזאת עד להכרעה בבקשת רשות הערעור שעומד המבקש להגיש לבית המשפט העליון. כל יתר העונשים בגזר הדין, למעט הפסילה בפועל, יישארו על כנם ללא עיכוב.

5.   המזכירות תמציא החלטתי זו לצדדים.

ניתנה היום י"ז בשבט, תשס"ח (24 בינואר 2008) בהעדר הצדדים.

זיאד הווארי - שופט

000125/08בש 054 ערין בראנסה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ