אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1241/05

החלטה בתיק בש 1241/05

תאריך פרסום : 10/10/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1241-05
28/04/2005
בפני השופט:
סגן הנשיא גדעון גינת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עמית פרלה פמ"ח
הנתבע:
1. אוסאמה (בן אחמד) חליליה ת"ז 938157252
2. פלוני קטין
3. מחמוד (בן מוחמד) אבו דבוס ת"ז 034617761
4. אחמד (בן תופיק) שעאבנה ת"ז 065936296

עו"ד פארס בריק (ס.צ.)
החלטה

1.         לפי כתב אישום, שהוגש ביום 27.3.05, מואשם המשיב 2, עם אחרים, בעבירות הבאות: קשירת קשר לפשע עבירה לפי סעיף 499  לחוק העונשין תשל"ז-1977; שוד חמור עבירה לפי סעיפים 402 (א)+(ב) יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין הנ"ל; חבלה חמורה בנסיבות מחמירות עבירה לפי סעיפים 333 + 335(1) +(2) יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין הנ"ל. 

בהתחשב בכך שהמשיב 2 הינו יליד שנת 1989, הודיעה פרקליטת מחוז חיפה בכתב, עם הגשת כתב האישום, כי היא מסכימה להעמדתו לדין של הקטין-המשיב 2 יחד עם יתר המשיבים.  הודעה זו נמסרה לפי סעיף 4(א) לחוק הנוער (שפיטה ענישה ודרכי טיפול) תשל"א-1971 ובהתאם לסמכות שהואצלה לפרקליטת המחוז על-ידי היועץ המשפטי לממשלה לפי סעיף 242א(א) לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב) תשמ"ב-1982. 

עוד בקשה המאשימה להורות על מעצרם של המשיבים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם לפי סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), תשנ"ו-1996.  ההחלטה הנוכחית מתייחסת רק לעניינו של המשיב 2. אין בהחלטה כאן כדי לקבוע דבר באשר לעניינם של משיבים אחרים.  שמעתי את טענות באי-כוח בעלי-הדין לגופו של עניין ביום 20.4.05, וזאת לאחר קבלת תסקירי מעצר בקשר למשיב זה מהתאריכים:  12.4.05,  19.4.05.

2.         התשתית העובדתית הנטענת היא שהמשיבים קשרו קשר לתקוף ולשדוד נהג מונית, והוציאו את מזימתם מהכוח אל הפועל.  המשיבים 1 ו-2 הצטיידו בסכינים, בעוד המשיבים 3 ו-4 מלווים אותם בדרכם, הן לפני ביצוע השוד והתקיפה והן לאחר מכן.  המשיב 2 השתתף באופן פעיל במעשה השוד, באיומים על נהג המונית, בדקירתו ובפציעתו.

עמדות הצדדים

3.         בא-כוחו המלומד של המשיב 2 הסכים, לצורך השלב הנוכחי של הדיון, כי בידי המאשימה ראיות לכאורה לנטען על-ידיה בכתב האישום.  עמדתו היא, כי פעילותו העבריינית של המשיב 2 נבעה מכך שחש עצמו מאויים על-ידי שותפו לדבר עבירה המשיב 1.

4.         בא-כוחה המלומד של המאשימה הדגיש, את חומרת מעשי המשיבים כולם.  לגבי המשיב 2 ציין, כי מסוכנותו נלמדת מהשתתפותו הפעילה במעשי השוד והתקיפה.  נעשה על-ידיו שימוש אלים בסכין, שהביא לפציעה של ממש של המתלונן.  המעשה בוצע לאחר תכנון ומחשבה, תוך שימוש בנשק קר וכאשר ההתנהגות העבריינית האלימה של המשיב 2 גלויה וברורה.  המאשימה סבורה כי קיימת גם לגבי המשיב 2 עילת מעצר סטאטוטורית  מכוח סעיף 21(א)(1)(ב) + (ג)(4) לחוק המעצרים הנ"ל, אשר לפיו קמה, לגבי המשיבים כולם, חזקת מסוכנות.  המאשימה מתנגדת לכל חלופת מעצר בעניינו של המשיב 2.

5.         בא-כוח המשיב 2 סומך ידיו על המלצות שרות המבחן לנוער, לפיהן ניתן להורות על תחליף מעצר במסגרת מעון סגור.  המלצה זו מתבססת על כך שמדובר בצעיר בן 16 ללא עבר פלילי, אשר תפקד באופן סביר עד עתה, למד בכתה  י'.  בשנה האחרונה חבר כנראה לגורמים עברייניים.  קצין המבחן התרשם (גם לאחר ראיון שהתקיים עם המשיב 2 בוועדת קבלה של המעון), כי ראוי לנסות בעניינו דרך טיפולית.

מסקנה

6.         אחרי שעיינתי בחלק מחומר החקירה שבידי המאשימה ובתסקירי המעצר, הגעתי, לא בלי היסוס, למסקנה, כי ניתן להורות בענייננו על חלופת מעצר.  לפי ההצעה ישהה המשיב 2 בכל שעות היממה במעון סגור, תחת פיקוח, ולא יצא לחופשות.  עליו להשתתף בכל הפעילות החינוכית והטיפולית במקום ויהיה בפיקוח מתמיד.  אני סבור, כי בנסיבות העניין מדובר בחלופה ראויה. 

7.         הבקשה למעצרו של המשיב-הנאשם 2 עד תום ההליכים נדחית.  הוא יוכל להשתחרר בתנאים המצטברים הבאים:

א.         הפקדה במזומן על-סך 1000 (אלף) ש"ח, (או ערבות בנקאית שאינה מוגבלת בזמן על הסך הנ"ל, כשהוא צמוד ונושא ריבית של 8% לשנה מיום הוצאת הערבות.  הערבות תהיה מופנית אל מדינת ישראל). (התחשבתי לעניין זה במצבה הכלכלי הקשה של אמו של המשיב 2  המטפלת בו, לבדה, עם עוד שני ילדים).

ב.         ערבות עצמית + ערבות צד ג' על-סך 50000 (חמישים אלף) ש"ח.  המזכירות תאשר אישיות ערב רק לאחר שיראה תלוש משכורת או ראיה להיותו רשום כעוסק מורשה במע"מ.

ג.          החל במועד שיחרורו מכוח החלטה זו ועד לתום ההליכים המשפטיים נגדו ישהה הנאשם 2 בכל שעות היממה במעון אחווה עכו.

ד.         קיום הוראות שרות המבחן לנוער והצוות החינוכי-טיפולי במעון אחווה הם חלק בלתי-נפרד מתנאי חלופת המעצר.  אני נותן לצורך זה צווי הסתכלות ואבחון במעון אחווה בעכו לפי סעיף 20 א 1 לחוק הנוער שפיטה ענישה ודרכי טיפול הנ"ל, למשך 90 יום ממועד קליטתו במעון אחווה עכו.

ה.         נציג שרות המבחן לנוער ילווה את המשיב 2 ממקום שיחרורו מהמעצר למעון אחווה עכו (לאחר תיאום מוקדם עם יחידת הליווי ועם המעון) בדרך הישירה הקצרה ביותר  ויוודא מסירתו לידי הגורם המוסמך לקבלתו במעון.

ו.          אני אוסר על  הנאשם 2 קיום כל מגע עם מי מעדי התביעה שאינו שוטר  וזאת עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

ז.          צו עיכוב יציאה מן הארץ נגד הנאשם 2 שיעמוד בתוקפו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

8.         אם לא ימלא הנאשם 2 אחרי תנאי חלופת המעצר כאמור לעיל, יעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.  אי-קיום אחד מתנאי השיחרור, כאמור לעיל, יהווה עילה למעצרו של הנאשם 2.

9.         לבקשת בא-כוח המאשימה אני מעכב את שיחרורו בפועל של הנאשם מכוח ההחלטה הנוכחית עד שעה 1000 ביום א' 01.05.2005.  אני מצפה לכך, שאם ב"כ המאשימה יחליט שלא להגיש ערר על ההחלטה הנוכחית, כי אז יודיע על כך בהקדם בכתב למזכירות בית-משפט זה (העתק במישרין לב"כ הנ' 2), כך שבמקרה כזה ניתן יהיה לשחרר את הנאשם 2 מכוח ההחלטה הנוכחית אף לפני המועד האמור.  ניתן לבצע שיחרור בהתאם להחלטה זו גם במזכירות של בית-משפט שלום או בתחנת משטרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ