אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1235/07

החלטה בתיק בש 1235/07

תאריך פרסום : 26/07/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1235-07
25/03/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עומר בן יוסף בושקאר ת"ז 033700899 יליד 1977
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו, בשלושה אישומים שונים, מעשים מגונים בנסיבות אינוס, מעשים שבוצעו בשתי קטינות בנות משפחה. בהחלטה מיום 11/2/07 קבע בית המשפט כי קיימות ראיות המבססות, לכאורה, סיכוי של ממש להרשיעו במיוחס לו. עדויות הקטינות המתלוננות מתארות דפוס פעולה דומה ותומכות זו בזו ולא נתגלו בחומר הראיות בקיעים של ממש. עוד ציינתי באותה החלטה כי המעשים המיניים שביצע המשיב אינם נמנים על המדרג החמור של עבירות המין, ככל שהדבר נוגע לטיב המעשה, אלא שהחומרה שבהוראת החיקוק היא פועל יוצא של היות המשיבות קטינות ובנות משפחה.

באותה החלטה הוריתי על הגשת תסקיר מבחן כדי לנסות ולאמוד את טיב מסוכנותו של המשיב, האם מדובר במסוכנות מינית כלפי קטינים ככלל או מסוכנות כלפי הקטינות המתלוננות בלבד. שירות המבחן הגיש לבית המשפט תסקיר ראשוני בו ציין את מגבלותיו השכליות של המשיב. בתסקיר זה ציין שירות המבחן כי לא התרשם מקשיים מיוחדים מהמעצר או סיכון למעשה אובדני. באותו תסקיר המליץ שירות המבחן על עריכת אבחון קוגנטיבי. שירות המבחן ציין את העדר העבר הפלילי והחשש כי המשיב ינוצל במעצרו ובנסיבות אלו הבהיר כי הוא מתלבט בכל הנוגע להמלצתו ואינו יכול להעריך את מידת מסוכנותו.

בעקבות תסקיר זה הורה בית המשפט על הגשת תסקיר משלים לרבות עריכת אבחון קוגניטיבי. שירות המבחן הגיש  תסקיר משלים בו ציין כי לא היה באפשרותו לערוך איבחון קוגנטיבי למשיב. המלצת שירות המבחן היא כי יינתן צו לעריכת אבחון כאמור ע"י השירות למפגר, זאת בשים לב לנתוניו האישיים הגבוליים של המשיב. עם זאת, ועל אף שאין לשירות המבחן את הכלים והיכולת לאמוד את טיב המסוכנות של המשיב, המליץ כי המשיב ישוחרר לחלופת מעצר בבית אחותו המתגוררת עם בנה הבגיר באיבטין.

בשים לב לאמור בתסקיר המשלים ביקש בית המשפט הבהרות משירות המבחן בכל הנוגע ללוחות הזמנים לעריכת אבחון אצל השירות למפגר. שירות המבחן הודיע כי ההליך יכול להמשך תקופה של כחודש ומחצה. בנסיבות אלו, חרף מורכבות המצב נשוא כתב האישום, סבור אני כי ראוי שתינתן החלטה בעניינו ללא המתנה לאבחון, שניתן לעשותו גם בשלב מאוחר יותר.

כאמור, המשיב מואשם בעבירות מין שבוצעו כנגד קטינות. המעשים מעידים על מסוכנות, זאת מעבר למסוכנות שהיא פועל יוצא של הוראות סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) התשנ"ו - 1996. הקטינות הן גם בנות משפחה ומכאן החשש שיעשה ניסיון להשפיע על עדים. יצוין גם כי נעשו ניסיונות בתא המשפחתי לגרום לביטול התלונות, זאת בהיותו עצור. בכל מקרה, המציאות של עבירות מין כלפי קטינות בתא המשפחתי מקימות מעצם המעשים והמערכת המשפחתית עילות מעצר שעניינן מסוכנות וחשש להשפעה על עדים.

אין חולק כי בכל מקרה על בית המשפט חובה לשקול חלופת מעצר, זאת בהתאם להוראות החוק וההלכה הפסוקה. על בית המשפט לבחון את מסוכנות המעשה ומסוכנות העושה ולשקול אפשרות לשחררו לחלופה הולמת.

במקרה שבפני מדובר בצעיר על גבול הפיגור ללא עבר פלילי. מצד אחד אין למעשה אבחון בכל הנוגע למידת מסוכנותו ובהעדר אבחון יש להעריך, בשים לב לאינטרס של הגנת הציבור, כי קיימת מסוכנות כללית כלפי קטינים בכלל. עם זאת לא ניתן להתעלם מהרקע של האישיות הגבולית, על סף פיגור, על כל המשתמע מכך לעניין הסכנה לניצולו של המשיב במעצר. כמו כן יש להביא בחשבון כי המעשים שביצע היו במדרג הנמוך של מעשי המין, כאשר חומרתם היא פועל יוצא של נסיבות הביצוע (בפני קטינות) ולא מעצם המעשים.

בנסיבות מורכבות אלו, ולא בלי היסוסים, סבור אני כי יש להעדיף את שחרורו לחלופת מעצר בית מלא בבית אחותו המבוגרת ממנו, בפיקוחה ובפיקוח בנה וכן בגירים אחרים שיאושרו ע"י בית המשפט. יצוין כי המפקחים המוצעים העידו בפני והתרשמתי כי יהיו מסוגלים למלא אחר המשימה של הפיקוח הנאות. עם זאת ראוי הוא שיוצעו לפחות שני מפקחים ראויים נוספים זאת כדי לאפשר שגרת חיים סבירה לאחות ולבנה.

סבור אני כי למקרה זה נכונים הדבר ים שנאמרו בבש"פ 356/06 מדינת ישראל נ' דור אלקריף, תק-על 2006(1), 350 , 351 (2006):


"מקרה זה נמנה על אותם מקרים קשים, בהם כפות המאזניים הנושאות את משקל השיקולים הנוגדים כמעט מאויינות, ואך כחוט השערה הוא בין הכרעה לכאן או לכאן...

 
אין חולק כי העבירות המיוחסות למשיב הינן עבירות חמורות ביותר ונזקן לקרבן הוא רב ביותר. החשש מפני נזק נוסף לקרבן פוטנציאלי נוסף אף הוא אינו מבוטל...

שירות המבחן ובית המשפט קמא בחנו את הגורמים המפקחים, והתרשמו כי מדובר באנשים אחראיים אשר יבצעו את משימת הפיקוח על המשיב ברצינות ובאחריות. לכך מצטרף הלקח המר שחווה המשיב משהותו במעצר, שהיתה עבורו טראומה גדולה, כמצופה לגבי אדם שלא חווה מעולם קשר קודם לעולם העברייני. מצטרפים לכך גילו הצעיר, עברו הנקי, והחשש מהשפעה קשה של תנאי המעצר על אדם צעיר, שזה לו המפגש הראשון עם תנאי משמורת."

בהתאם, ובסיכומו של דבר, אני מורה כדלקמן:

המשיב ישוחרר למעצר בית מלא בבית אחותו אמנה בושקאר המתגוררת באיבטין. בכל עת ישהה עימו אחד המפקחים שאושרו, דהינו הגב' אמנה בושקאר ו/או מר נוא אלדין בושקאר. כל אחד מהם יחתום על התחיבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המשיב ולדווח על כל הפרה של תנאי השחרור.

הסניגור ידאג להמציא לבית המשפט שני מפקחים ראויים נוספים שיהיו ללא עבר פלילי שיוכלו, במידת הצורך, לתגבר ולסייע בפיקוח על המשיב.  כל אחד מהם יחתום, לאחר שיאושר, על התחיבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המשיב ולדווח על כל הפרה של תנאי השחרור.

המשיב ישא על גופו אזיק אלקטרוני. הסניגור ימציא לבית המשפט אישור כי יש בבית קו טלפון "נקי", במובן זה שלא יהיו בו השירותים הבאים: משיבון, שיחה מזוהה, שיחה ממתינה, שרות עקוב אחרי, חיבור למכשיר פקסמיליה וקו ADSL (חיבור לאינטרנט מהיר). במידה וקיימים שרותים כנ"ל, יש לנתק אותם ולהמציא על כך אישור לבית המשפט. כמו כן הקו צריך להיות פתוח לשיחות נכנסות ויוצאות.

תיאסר כניסתם של קטינים לבית הגב' אמנה בושקאר, למעט בני משפחתה, ובתנאי שאם מגיע קטין לבית הקטין יהיה מלווה בבגיר נוסף שיהיה צמוד אליו בכל עת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ