אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1234/06

החלטה בתיק בש 1234/06

תאריך פרסום : 07/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
1234-06,3012-06
26/03/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ג'מיל בן סלאח אבו סלאח ת"ז 62840954 יליד 1982

עיקרי העובדות פורטו עוד בהחלטה מיום 13/2/06.

יצוין כי המשיב עומד לדין בתיק פח 3012/06 של בית משפט זה, בעבירה של מסירת ידיעות לאויב, מספר עבירות - עבירה לפי סעיף 111 (תיכון) בחוק העונשין, ועבירה של יציאה שלא כדין  מישראל - עבירה לפי סעיף 2א' לחוק למניעת הסתננות. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפני ובה עותרת המאשימה להורות על מעצרו עד לתום ההליכים.

עיקרי העובדות אינן שנויות במחלוקת. ביום 15/2/05 יצא המשיב ללא היתר דרך מחסום כבר רג'ר ללבנון, כאשר היה בבירות הגיע לתחנת המשטרה, שם הזדהה כישראלי ואף הציג תעודת זהות ודרכון, הוא נכלא ע"י הלבנונים ובשלב מסוים נמסר לידי אנשי ארגון חיזבאללה. בעת שהיה מוחזק ע"י החיזבאללה, נחקר ע"י חוקרי אותו ארגון ומסר מידע על מיקום בסיסים של צה"ל בארץ וכן מידע בנוגע לכפר מגוריו וכפרים שכנים. עוד מסר הוא פרטים של קרובי משפחה המשרתים במשטרת ישראל ובשרות בתי הסוהר. המשיב הסכים לסייע לארגון חיזבאללה באספקת מידע על ישראל ובסופו של דבר הוחזר לארץ.

כאמור, אין חולק על קיומן של ראיות המבססות סיכוי סביר להרשעת המשיב. למעשה, המשיב מודה בכל העבירות, כל זאת מעבר לראיות אחרות וחומר חסוי, אשר מבסס את תשתית הראיות כנגדו.

אוסיף עוד, למען הסר ספק, כי מחומר הראיות עולה כי המשיב יצא ללבנון כאשר הוא מודע להיותה מדינת אויב. נראה כי עצם היציאה ללבנון תוכננה על ידו, לרבות אופן העזיבה של בית משפחתו. לענין זה אעיר כי, ככל הנראה, והדבר עולה במעורפל מחומר הראיות, היתה יציאתו ללבנון קשורה במערכת היחסים עם בני משפחתו. בכל מקרה, המשיב ידע כי הוא יוצא לארץ אויב, הוא הוזהר במפורש על-ידי חיילי המחסום בדבר איסור הכניסה ללבנון. התנהגותו בתחום לבנון העידה על העובדה שפעל מתוך יוזמה ומודעות ובסופו של דבר אף הסגיר עצמו לרשויות הלבנוניות והצהיר על היותו ישראלי. אין כל תשתית לטענה שנטענה בשלב מסוים כאילו נחטף. אוסיף עוד כי קיימות ראיות נוספות המבססות את התשתית הראייתית כנגד המשיב.

המחלוקת שבין הצדדים מתייחסת כולה למצבו הנפשי של המשיב, לא ככל שהדבר נוגע לכשירותו, דבר שאינו שנוי במחלוקת, אלא בכל הנוגע למידת כוונתו האמיתית לסייע בהעברת מידע. מבלי להרחיב בדיבור, יצוין כי עולה מחומר הראיות כי אין מדובר באדם יציב בנפשו. הדבר בא לידי ביטוי גם בחומר שהוצג לבית המשפט.

יצוין לענין זה כי מחומר החקירה עולה, שבעת ששהה בלבנון נחקר המשיב ע"י ארגון חיזבאללה באופן שגרם גם הוא להתדרדרות במצבו הנפשי.

לבית המשפט הוגש תסקיר שרות המבחן אשר התייחס למסוכנותו של המשיב. שרות המבחן המליץ להעמיד את המשיב בפיקוח מתמיד וזאת במסגרת שחרורו לחלופת מעצר, כאשר החלופה תהיה בבית הוריו. בין נימוקי שרות המבחן היה גם מצבו הנפשי של המשיב מחד ומשפחתו המוכנה לפקח עליו, לרבות אביו שהוא איש צבא קבע במילואים, אדם כשיר לכל הדעות כמפקח, וכזה שיוכל להבטיח פיקוח נאות.

בית המשפט הורה על שרות המבחן להגיש תסקיר משלים ולהתייחס לסדרי הפיקוח המוצעים על-ידי שרות המבחן. למעשה, עולה מהתסקיר המשלים שהוגש לבית המשפט מיום 22/3/06, כי בשלב זה אין טיפול ספציפי המוצע על-ידי שרות המבחן. שרות המבחן מעוניין לשלב את המשיב במפגשים בימי ד' בשרות המבחן בצפת ובמסגרת זו לשלב את המשיב בטיפול במרפאה לבריאות הנפש בצפת. בכל מקרה, לא הוגשה לבית המשפט תכנית טיפולית מגובשת.

לאחר ששקלתי את מכלול נסיבותיו האישיות של המשיב, ומבלי לגרוע מחומרת מעשיו ומתשתית הראיות, ועל אף שסבור אני כי קיימת עילת מעצר וזאת מעצם העבירות המיוחסות לו, סבור אני כי במקרה זה ניתן להסתפק בחלופת מעצר.

נראה שאין מדובר באדם אשר ניתן להגדירו כמי שמסכן את בטחון המדינה, זאת על אף הראיות כנגדו ועל אף טיבן של העבירות שמקימות עילת מסוכנות. לכל היותר, מדובר בצעיר מעורער אשר יצא את הארץ ללא אישור, זכה לקבלת פנים הולמת אצל החיזבאללה, וחזר לארץ כשמצבו מעורער יותר מזה שהיה ערב צאתו. לא שוכנעתי כי אם ישוחרר יסכן סיכון של ממש את שלום הציבור. סבור אני גם, כי משפחתו תוכל לפקח עליו ולמנוע את יציאתו שוב ללבנון או חבירה לארגון עוין אחר. אוסיף עוד, כי לא מצאתי בכל החומר שבפני כדי לבסס הנחה כי משיב זה יסכן בשחרורו את שלום הציבור, יותר מישראלי מפורסם אחר אשר יצא ללבנון, הוחזק אצל החיזבאללה וחזר לאחר מכן לארץ.

בנסיבות אלו, אני מורה כדלקמן:

המשיב ישוחרר ממעצר וישהה במעצר בית מלא בבית הוריו, ב עין אל אסד. מעבר ובנוסף לפיקוח הוריו, יוצמד למשיב אזיק אלקטרוני שיבטיח את שהייתו בבית.

הסנגור ימציא לבית המשפט אישור כי יש בבית קו טלפון "נקי", במובן זה שלא יהיו בו השירותים הבאים: משיבון, שיחה מזוהה, שיחה ממתינה, שרות עקוב אחרי, חיבור למכשיר פקסמיליה וקו ADSL(חיבור לאינטרנט מהיר). במידה וקיימים שרותים כנ"ל, יש לנתק אותם ולהמציא על כך אישור לבית המשפט.

בנוסף אני מורה כי בכל עת ישהה עם המשיב מפקח שיאושר ע"י בית המשפט. על המפקח להיות ללא עבר פלילי ויהיה עליו לחתום על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לדווח לבית המשפט ולמשטרה מיידית אם יעזוב המשיב את הבית ללא אישור.

לענין זה יצוין כי הפרקליטות כבר הודיעה שאביו של המשיב הוא אדם ראוי שיוכל לפקח עליו. עם זאת, סבור אני שכדי לאפשר סדרי פיקוח נאותים, ובהתחשב בצרכי חיים של המפקחים עצמם, יש להתנות את השחרור בכך שיאושרו על-ידי בית המשפט לפחות שני מפקחים העומדים בתנאים הנ"ל, זאת כדי לאפשר להם לפקח על המשיב בתחלופה.

בהתאם, יעביר הסנגור לפרקליטות, עד לא יאוחר מיום 27/3/06, את פרטי המפקחים המוצעים על ידו.

כאמור, ישהה המשיב בתנאי מעצר בית מלא בבית הוריו. לאחר שימציא שרות המבחן לבית המשפט פרטים מדוייקים על קבוצה טיפולית בה הוא מבקש לשלב את המשיב, ישקול בית המשפט לאפשר את שחרורו, ובתנאי שלכל טיפול הוא יצא כאשר הוא מלווה ע"י מפקח. בכל מקרה, וכל עוד לא הומצאה לבית המשפט תכנית טיפולית מסודרת, אינני נדרש לענין זה.

ינתן צו לעיכוב יציאתו של המשיב מן הארץ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ