אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1176/06

החלטה בתיק בש 1176/06

תאריך פרסום : 26/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1176-06,5012-06
08/02/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. סאלם בן חמד חוג'ראת - ת"ז 3008868916 יליד 1987
2. תאמר בן חמד חוג'ראת - ת"ז 032692303 יליד 1986

החלטה

כנגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירת שוד לפי סעיף 402(ב) + סעיף 29 לחוק העונשין.

ביום 23/1/06, ניתנה החלטה ע"י בית משפט זה, בה קבעתי כי קיימות ראיות לכאורה, בכפוף להערות בדבר אחד מסעיפי כתב האישום. עם זאת, בשים לב לגילם הצעיר של המשיבים, הורה בית המשפט כי יוגש תסקיר בעניינם. לבית המשפט הוגשו תסקירים.

בין לבין, ובשים לב להערת בית המשפט, תוקן כתב האישום בפרק העובדתי, באופן שבו חלק מרכיבי האלימות שפורטו בכתב האישום נמחקו. עם זאת, לא שונה סעיף האישום ושני המשיבים הורשעו על-פי הודאתם בעבירה לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין. התיק העיקרי נדחה לטיעון לעונש ולהגשת תסקיר.

המשיבים טוענים כי אין הכרח להחזיקם במעצר. אמנם הורשעו הם בעבירה שהיא חמורה ואולם נסיבות המקרה אינן חמורות, במיוחד לאחר שתוקן כתב האישום באופן שבו לא נכללו פרטי האלימות החמורים אשר היו בכתב האישום המקורי במסגרת עובדות כתב האישום. ב"כ המאשימה טוען כי עבירת השוד היא עבירה חמורה לכשעצמה ומצדיקה מעצר עד תום ההליכים, מה גם שהמשיבים הודו והורשעו. בנסיבות אלו מבקש הוא כי ביהמ"ש יורה על מעצר עד תום ההליכים.

כאמור שני המשיבים כבר הורשעו בעבירת השוד. מכאן שאין מדובר עוד בסוגיה של ראיות לכאורה או במסוכנות הנובעת מראיות בלבד. מדובר בעובדות שהוכחו ובעבירה שמקימה חזקת מסוכנות. כאמור במקרה זה כבר הוכח שהמסוכנות באה לידי ביטוי בביצוע השוד, וזאת על פי הודאת המשיבים.

עם זאת סבור אני כי אין הכרח להורות על מעצר עד תום ההליכים. ראשית יצוין כי בד בבד עם המסוכנות המוכחת אין עוד עילה למעצר הנובעת מסיכון להשפעה על עדים או שיבוש הליכי משפט וזאת לאחר ששני המשיבים הודו והורשעו. על זאת יש להוסיף כי בכתב האישום המתוקן הורדו פרטי האלימות שהיו בסעיף 4 של כתב האישום המקורי. אמנם המשיבים עדיין בחזקת מי שהורשעו בביצוע של עבירת שוד ואולם בפועל מדובר בשוד שהוא במדרג אלימות נמוך באופן יחסי, ולמעשה ניתן לומר כי מדובר באירוע שהוא בגבול שבין עבירת שוד לבין עבירה של גניבה אשר כוללת גם תקיפה פיזית בדרגת אלימות נמוכה.

על זאת יש להוסיף כי מדובר במשיבים שגילם צעיר ושאין להם עבר פלילי. מכאן גם שחרף המסוכנות העולה מעצם ביצוע העבירה, לא ניתן לומר כי על פניו מדובר בדמויות עברייניות אשר יש להן דפוסי התנהגות עברייניים.

כאמור גם הוגשו לביהמ"ש תסקירים בעניינם של שני המשיבים. בתסקיר המליץ שירות המבחן לאפשר את שחרורם של שני המשיבים לחלופת מעצר תוך שהוא מציין, בנוגע לכל אחד מהם בנפרד, כי מדובר בצעירים שאינם בעלי אופי עברייני, שיש בהם קווי אישיות ילדותיים שהשפיעו על החלטתם הספונטאנית לבצע את מעשה השוד. שירות המבחן התרשם כי בנסיבות אלו ניתן יהיה להבטיח את שלום הציבור גם בדרך של חלופת מעצר כאשר בד בבד עם הפיקוח של בני משפחה, ישולבו המשיבים גם בקבוצות טיפוליות של שירות המבחן.

סבור אני בנסיבות העניין כי מדובר בהמלצה חיובית שניתן לאמץ אותה וזאת מבלי לסכן את שלום הציבור. עם זאת, ובשים לב לחומרת העבירה, סבור אני כי לא ניתן להסתפק בפיקוחם של בני המשפחה שהוצעו כמפקחים. יצוין כי לכאורה מדובר במפקחים שהם לכשעצמם ראויים (בכפוף לחקירה בביהמ"ש) וגם שירות המבחן התייחס למפקחים אלה ואולם לא אוכל בנסיבות המקרה להסתפק בפיקוח משפחתי, וזאת בהתחשב בקושי המובנה שיש בעצם פיקוח על ידי בני משפחה אשר מטבע הדברים קשה להם לנקוט בצעד כנגד משיב אשר הוא קרוב משפחה ומשמעות דיווח על הפרת תנאים היא מעצרו.

עוד סבור אני כי בנסיבות העניין יש מקום להתנות את השחרור ממעצר בבטוחה כספית משמעותית וזאת כדי שהמשיבים ובני משפחתם ידעו כי מעבר למעצר המשיבים צפויים הם לשלם  סכומים משמעותיים לאוצר המדינה אם יפר מי מהמשיבים את תנאי השחרור.

אשר על כן ובסיכומו של דבר אני מורה כדלקמן:

1.         המשיבים יוכלו להשתחרר ממעצר ולשהות בבתיהם בכפר ביר אל מקסור, בפיקוח המפקחים שהוצעו לביהמ"ש (בכפוף לחקירתם) וזאת בתנאי מעצר בית מלא.

2.         בנוסף למפקחים האנושיים אני מתנה את שחרורם של המשיבים ממעצר בהתקנת אזיקים אלקטרוניים לכל אחד מהם. לעניין זה אני מורה לב"כ המשיבים להמציא לביהמ"ש אישור כי בבית בו אמורים הם לשהות קיים קו טלפון העומד בתנאים הנדרשים להתקנת אזיקים אלקטרוניים.

3.         בכל עת ישהה עם כל אחד מהמשיבים אחד מהמפקחים שיאושרו. על המפקח שיאושר להיות ללא עבר פלילי ויהיה עליו להפקיד התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המשיב הנתון למשמרתו ולדווח למשטרה אם יצא המשיב את הבית ללא אישור.

4.         כל אחד מהמשיבים יפקיד בקופת ביהמ"ש 10,000 ש"ח במזומן או ערבות בנקאית בסכום זהה להבטחת תנאי השחרור.

5.         נאסר על המשיבים ליצור קשר בכל דרך שהיא עם המתלוננת ובכל מקרה, וגם בדרכם לביהמ"ש להמשך דיון בעניינם, נאסר עליהם להגיע לאיזור הקריות במקום בו בוצעה העבירה.

6.         המשיבים יעמדו בפיקוח שירות המבחן בתקופת השחרור למעצר בית וישתלבו בקבוצה הטיפולית כפי שיורה קצין המבחן. ב"כ המשיבים ידווחו לביהמ"ש ולחברת הפיקוח האלקטרוני על המועדים בהם על כל משיב להיות אצל שירות המבחן, כך שנתונים אלו ילקחו בחשבון במערך הפיקוח. בכל מקרה ובכל עת בה יוצא אחד המשיבים לפגישה בשירות המבחן או לדיון בביהמ"ש עליו להיות מלווה באחד המפקחים שאושרו.

7.         בכפוף לאישור המפקחים, להמצאת אישור על קו טלפון בו ניתן להתקין את הפיקוח האלקטרוני, ובכפוף להפקדת כל הבטחות הכספיות וקבלת אישור מחברת הפיקוח האלקטרוני בדבר האפשרות להתקין את האזיקים על כל אחד מהמשיבים, ניתן יהיה להורות על שחרורם ממעצר.

            כל עוד לא מולאו כל תנאי השחרור ישארו המשיבים עצורים עד לתום ההליכים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ