אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1161/06

החלטה בתיק בש 1161/06

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1161-06
06/02/2006
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עידית רייכרט
הנתבע:
שלמה בן ימין פרץ
עו"ד ליכט
החלטה

בקשה למעצר עד תום הליכים

האישום

1.         המשיב מואשם בניסיון לרצוח את אשתו (לצד עבירות נלוות). העבירות המיוחסות לו נעברו על רקע הליכי גירושין בהם פתחה האשה. השניים מתגוררים בנפרד במהלך הסכסוך. לבקשת האשה ניתן צו הגנה, האוסר על המשיב להיכנס לדירתה. לפני חודשים אחדים החל המשיב משמיע את דבר כוונתו לרצוח את אשתו ולהתאבד.

            על רקע הדברים הללו ארעו ארועי ליל 9.1.2006, וזו תמציתם, כפי שעולה מכתב האישום: בשעה 21:30 של יום 9.1.2006 התקשר המשיב לבתו ומסר לה, כי בכוונתו לרצוח את אשתו-אמה ולהתאבד. הבת התקשרה לאחיה, בנו של המשיב, ששוחח אחר כך עם אביו-המשיב, וזה שב על כוונותיו גם באוזני בנו. בהמשך הגיע המשיב לדירת המתלוננת, הניח סולם על קיר הבית, פתח תריס בסלון דירתה - ונכנס מן החלון. היא שהתה אותה עת עם בתם. משהבחינה בו ברחה המתלוננת לחצר סמוכה. המשיב רדף אחריה והשיגה, התנפל עליה והפילה ארצה. הנפילה גרמה חתך בראשה. המשיב החל חונק אותה בלפיתת צווארה בשתי ידיו. היא נאבקה על מנת להודפו מעל פניה, שאז הגיע שכן ('אלמליח'), ומשך את המשיב מעל המתלוננת. המשיב אץ לדירת המתלוננת, נטל סכין ודקר עצמו שתי דקירות בבטן, ושיסף את גרונו שלו. הוא עצמו נפצע ונלקח לטיפול רפואי.

2.         האירוע שתיארנו עתה נפרס בכתב אישום שהוגש נגד המשיב, ובעטיו יוחסו לו עבירות אחדות: ניסיון לרצח, חבלה בכוונה מחמירה, התפרצות למקום מגורים, הפרת הוראה חוקית, איומים.

בקשת המעצר

3.         המבקשת עותרת לעצור את המשיב עד תום משפטו. היא טוענת, כי בידיה ראיות, המוכיחות לכאורה את ביצוע המעשים. היא סבורה, כי המשיב עשוי לסכן את שלום הציבור בכלל ואת שלומה של המתלוננת בפרט, אם ישוחרר. היא חוששת עוד, כי המשיב יימלט מן הדין אם ישוחרר. היא אינה רואה כל חלופה למעצרו.

4.         המשיב כופר, בתורו, באירועי כתב האישום. הוא מאשר, אמנם, את קיומו של סכסוך מר בינו לבין אשתו, סכסוך שאגב נסתיים בגירושין יום לפני הדיון בבקשת המעצר. הוא מאשר גם, כי הגיע לביתה באותו ערב, אך לא על מנת להורגה נפש. הוא כופר בכך שניסה לחנוק את אשתו כשהגיע לביתה. השניים התגוששו כשהם נאבקים זה בזו, שאז הגיע השכן והפריד ביניהם, כך המשיב.

            זוהי, איפוא, גירסת המשיב. באמצעות סניגורו הוא מבקש לשכנע, כי הראיות שבידי התביעה אינן מבססות עבירה של ניסיון לרצח. הוא מצביע על סימנים שונים בראיות, שלטעמו משכנעות בצדקת טענתו בדבר העדרה של תשתית ראיה להוכחת ניסיון הרצח.

לחלופין עותר המשיב לשחררו לחלופה, על מנת שחירותו תיפגע פחות מכפי שהיא נפגעת משהייתו מאחורי סורג ובריח.

ראיות לכאורה

5.           משנפלה מחלוקת בין בעלי הדין אודות קיומה של תשתית ראיה לכאורה להוכחת האישום, את הדיון שומה עלינו לפתוח בבירורה של מחלוקת זו. במרכזה של מסכת ראיות התביעה בכל הנוגע לאירועי ליל 9.1.2006 מצינו את עדותה של האשה-המתלוננת, שתארה את תיאור הפריצה לביתה, המנוסה מן המשיב שהודיע לה כי בא לרוצחה, אחר כך ניסיונו לחונקה כשהיא נאבקת בו כדי להודפה מעליה, עד כי הגיע שכן לשמע צעקותיה, והצילה מן התוקף, בעלה. עדות זו מבססת היטב, כשהיא לעצמה, קיום של תשתית ראיה לכאורה להוכחת האירוע הנדון. הסניגור המלומד לא יכול היה להצביע על כשל כלשהו בעדות זו של המתלוננת, ואמנם עיון בה איננו מלמד על קיומם של כשלים שכאלה.

6.         נוסף על עדות זו של המתלוננת מצינו את עדותו של השכן אלמליח, שראה את המשיב על אשתו, כשהוא אוחז בה בחלק העליון של גופה, וכשהשניים מתגוששים. מעדות זו מבקש הסניגור ללמוד, כי המשיב לא חנק את אשתו. לדיעה זו של הסניגור אינני שותף. אין בעדותו של השכן אלמליח כדי לקעקע את דבר החניקה. אדרבא, העדות מבססת את סיפור המסגרת שבא מפי המתלוננת, ובכלל זה את דבר התקיפה, ואף חיזוק מה למלאכת החניקה עצמה, שהרי לפי עדותו של אלמליח היה המשיב על אשתו ממש בעת התקיפה, כשהוא אוחז בחלק העליון של גופה. ההתגוששות אותה ראה אלמליח מתאימה למאבק עליו מספרת המתלוננת, בנסיונה להדוף מעליה את בעלה.

7.         הלכה למעשה, אלו הן עדויות הראיה, הנוגעות לאירוע התקיפה בחצר הבית השכן. עדותו של שכן אחר (שמעון גבאי) אינה עשויה להוסיף על הדברים, לבד מהוכחת פציעתה של האשה בראשה, פצע שבקיומו נוכח העד-השכן סמוך לאחר האירוע, אלא שעל קיומו של הפצע אין חולק, כמו גם על תולדותיו, תוצאת נפילתה של המתלוננת בעת שהשיג אותה בעלה-המשיב, לאחר מרדף.

8.         האיומים שהשמיע המשיב, קרי הצהרת כוונותיו בדבר הרצח וההתאבדות, אף הם מוכחים לכאורה, מפי בנו מוטי וכלתו (אשתו של מוטי), חגית שמה. הם מוכחים גם מפי חתנו, יקי אבו חצירה. שני ילדיו האחרים של המשיב שמעו מפיו, כי הוא מתכוון להתאבד, והם ייחסו את הדבר לדיכאון בו היה שרוי אביהם. בעדויות אלה אין כדי לגרוע מעדויותיהם של מי שכן שמעו את איומי הרצח. הן רק מוסיפות נדבך למסגרת האיום, שהרי האיום כלל גם התאבדות לאחר הרצח.

9.         על אלה ראינו בחומר הראיה ראיות תומכות אחרות, כגון קלטת של מוקד המשטרה אליו הגיעו הודעות על מעשה העבירה ועל כוונת הרצח שמתכוון המשיב לממש, וכגון הסימנים האדומים על צוואר המתלוננת, והם מלמדים על החניקה. אגב כך אציין את טענת הסניגור, לפיה מצבה של המתלוננת לאחר האירוע איננו משכנע בדבר החניקה. הסניגור איננו רואה חבלות של ממש, כגון על צווארה, המלמדים על טראומה בה נמצאת מי שזה עתה ניסו להורגה. ובכן דעתי אינה כדעת הסניגור בסוגיה זו. הסימנים האדומים, גם אם הם בודדים, מספיקים כדי להצביע על החניקה, ולו על התחלת חניקה, שהרי אנו יודעים, כי זממו של המשיב לא הושלם. מכל מקום, לא הבינותי מניין שואב הסניגור הנכבד את מסקנתו בדבר מצבה של המתלוננת, כאילו היתה במצב שאיננו טראומטי. הדברים אינם משכנעים כלל ועיקר. על אלה אוסיף, כי בפי המשיב לא היה הסבר מניח את הדעת מדוע הגיע לביתה של המתלוננת בשעת לילה, כשהדבר אסור עליו בצו הגנה של בית המשפט. לא בא מפיו הסבר מדוע הוא בחר להתגנב לביתה כשהוא פורץ לעצמו דרך מחלון הסלון. הוא לא יכול היה להסביר מדוע הגיע לבית המתלוננת והחל רודף אחריה, וכשהשיג אותה - החל מתגושש אתה לפי עמדתו שלו. מה הוא ביקש לעשות בהתגוששות זו, אם לא להורגה, כפי שהבטיח לעשות דקות אחדות קודם לכן, בשיחת טלפון שניהל עם בנו מוטי (השיחה ארעה כשהמשיב כבר הגיע לבית אשתו).

10.        סיכומם של דברים עד כה, ביסוס ראייתי של התיאור שבא בכתב האישום אנו מוצאים בתיק החקירה, ובכך אינני רואה כל בעיה. נראה, כי גם הסניגור המלומד איננו כופר באמת בקיומן של ראיות לכאורה, המוכיחות את האירוע. את מאמציו הוא ממקד בניסיון לשכנע, כי מסכת האירועים המתוארת אינה מגיעה כדי ניסיון לרצח, כיוון שאין לנו הוכחה לכאורה של הכוונה תחילה להרוג את המתלוננת. הוא סבור, כי אפילו נשמעו איומים מפי המשיב עובר לאירוע, לא היתה לו כל כוונה לממשם. הוא לא הגיע לדירת אשתו כדי להורגה. אילו רצה להורגה היה יכול לעשות כן בנקל, גם בחניקתה בלפיתת ידיים. אילו באמת רצה להורגה - היה נוטל סכין ומשסף את גרונה, כפי שעשה אחר כך לגרונו שלו, מייד לאחר התערבותו של השכן אלמליח, כך הסניגור בטיעוניו.

11.        לטעמי מתקיימת תשתית ראיה לכאורה - גם לעבירת הניסיון לרצח. את כוונותיו לרצוח את אשתו טרח המשיב להשמיע באוזני בנו, כלתו וחתנו. הוא הגיע לביתה של אשתו, חרף קיומו של צו הגנה. הוא התפרץ כגנב לביתה, כשהוא עושה שימשו בסולם על מנת לטפס ולהגיע לתריס כלשהו בסלון הבית, ומשם התפרץ פנימה. כששמעה אשתו את הדברים (כשהיא סבורה כי גנב פרץ הביתה) היא החלה בורחת, והוא - אחריה, וכשהוא משיג אותה - הוא מתחיל במלאכת חניקתה. כל אלה מצביעים על המשיב כמי שהגיע למקום על מנת 'לשים לזה סוף', כפי שאמר לבנו מוטי ממש לפני אירוע התקיפה. כל אלה מבססים לכאורה את ניסיונו של המשיב לרצוח את אשתו. גם הניסיון של המשיב להתאבד תורם את תרומתו הראייתית להוכחת הניסיון לרצח, שכן באיומים שהשמיע עובר לאירוע הוא הבטיח, כי ירצח את אשתו ויתאבד; והוא אמנם ניסה לרצוח אותה, ומייד אחר כך ניגש להשלים את המלאכה, משמע להתאבד.

12.        לסיכום, בידי התביעה ראיות להוכחתן לכאורה של העובדות שנפרסו בכתב האישום, ואלה מבססות את העבירות שיוחסו למשיב, ובהן הניסיון לרצח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ