אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1095/07

החלטה בתיק בש 1095/07

תאריך פרסום : 31/07/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1095-07
04/02/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
1. ג'ינו אביעד ת"ז 066078940
2. ברנשטיין רוני ת"ז 314259227

הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

בפני בקשה שהוגשה ע"י ב"כ של המבקש ג'ינו, הנאשם בתיק רצח המצוי בשלב מתקדם של שמיעת ראיות בבית המשפט המחוזי בחיפה, אליה ביקש להצטרף גם ברנשטין, הנאשם באותו התיק. יצוין למען הסדר כי בכתב האישום נאשם נוסף. ב"כ לא ביקשה להצטרף להליך זה בידיעה שככל שיורה בית המשפט כמבוקש בהתייחס לבקשה ממילא יחול הצו גם בנוגע לנאשם שלא צורף. 

הבקשה התייחסה במקור לשני סעדים - הראשון בקשה לפי סעיף 74 בה עתרה ב"כ המבקש להעביר לעיונה חומר שלטענתה הוא חומר הנכלל תחת ההגדרה "חומר חקירה". החלק השני של הבקשה התייחס לגילוי ראיות חסויות. עניין הראיות החסויות כבר נדון בפני ההרכב השומע את התיק העיקרי (או אב"ד ההרכב) ובנסיבות אלו ציינה ב"כ המבקש, עו"ד אולמן, כי אין היא מבקשת שנושא זה ידון בפני, הכל תוך שמירה על הזכות להעלות טענותיה בעניין החיסיון במסגרת הליכי ערעור. מכאן שבפני מתבררת כעת הבקשה רק ככל שהיא מתייחסת לחלקה הראשון, בקשה לעיון במסמכים לפי סעיף 74 לחסד"פ.  

מכאן תובהר הבקשה עצמה והרקע להגשתה: כנגד המבקשים הוגש כתב אישום בעבירת רצח. על פי הנטען ירו המבקשים והנאשם הנוסף אל עבר מאבטח במועדון ה"לונה" בחיפה וגרמו בכוונה למותו. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה להורות על מעצרם עד לתום ההליכים, ב"ש 2898/05. המבקשים נעצרו בהסכמה עד לתום ההליכים ומאז מתנהל משפטם בפני ההרכב.

בשלב מתקדם של הליך שמיעת הראיות התברר כי בחומר חקירה שהועבר לסניגורים היו גם חומרים שחשפו את זהות המדובבים, שהייתה אמורה להיות חסויה. מדובר בתקלה כאשר תצלומיהם לא טושטשו ופרטיהם נחשפו. בשלב מסוים ערב עדותם של המדובבים בבית המשפט הגישו עורכי דין מטעמם של המדובבים בקשות לבית המשפט שעניינם דרישה לקבלת מעטפת אבטחה למדובבים בטרם יעידו. סביב בקשות אלו החלה החלפת מכתבים בין עורכי הדין המיצגים את המדובבים והמאשימה בעניין סדרי האבטחה שינקטו בהקשר למדובבים הנ"ל. ב"כ של המבקש ג'ינו, עו"ד אולמן, הגישה את הבקשה שעניינה, למעשה, בקשה לעיון בכל אותו חומר המתייחס למגעים שבין המאשימה למדובבים בעניין עדותם הצפויה ודרישתם ל"סל אבטחה" כזה או אחר.  

אבהיר מיד כי לטעמי הייתה יכולה כל המחלוקת שבין הצדדים להיפטר לו הייתה מוכנה רשימה המפרטת את המסמכים שבידי המאשימה, ככל שהדבר נוגע לאותם מגעים עם ב"כ המדובבים והמדובבים עצמם, תוך אזכור בגוף הרשימה אלו מהמסמכים חוסים תחת חיסיון, אלו מסמכים אינם חומר חקירה שהמבקשים רשאים לעין בו, ואלו מסמכים מועברים לעיון ב"כ המבקשים. למעשה, וכך גם טוענים הסניגורים, ובצדק, בהעדר רשימה כנ"ל ממילא אין הם יודעים אם ראו את כל המסמכים הרלוונטיים להגנת הנאשמים, שהם חומר שיש להם את הזכות לעיין בו, ומכאן גם בקשתם הכללית.

בתגובתה המפורטת לבית המשפט העבירה התובעת לעיונו של בית המשפט את כל המסמכים הרלוונטיים וסבור אני לאחר עיון בהם כי בפועל הועברו לעיון ההגנה כל אותם מסמכים שיש להגנה הזכות לעין בהם ושיתר המסמכים הם כאלו שאי העברתם אינה מקפחת את הגנת הנאשמים. עם זאת נראה כי הכנת רשימה מסודרת של כל פירוט המסמכים, בצירוף הערה לאלו החסויים, הייתה מיתרת את הצורך בכל ההתדיינות שבפני. אבהיר להלן.

ההלכות בענין העברת חומר חקירה לידיו של נאשם בהליך פלילי פורטו בבש"פ 4157/00, עופר נמרודי נ' מדינת ישראל , שפורסם בתקדין עליון 2000(3), 519 כדלקמן:

"בית המשפט קבע מבחן להגדרת המונח "חומר חקירה" על יסוד התכלית של סעיף (74א'). התכלית היא, שמירה על זכותו של הנאשם למשפט הוגן, והמבחן, המגשים תכלית זאת, הוא מבחן הנגיעה של החומר לאישום. לשון אחרת, כל חומר הנוגע לאישום הוא "חומר חקירה" שהנאשם זכאי לעיין בו. ולא רק נגיעה ישירה או ודאית. לאור החשיבות הרבה הנודעת לזכותו של נאשם למשפט הוגן, די בנגיעה עקיפה ואף מסופקת, כדי להפוך את החומר ל "חומר חקירה", ובלבד שקיים יסוד של ממש להשערה או לתקווה של הנאשם כי החומר אכן ישפיע על בירור האישום נגדו. עמדה על כך זה מקרוב השופטת ביניש בש"פ 9322/99, מסארווה נ' מדינת ישראל, פ"ד נד (1), 376, 381-382:

"תכליתה של זכות העיון של הנאשם בחומר החקירה היא לאפשר לו לקיים את הזכות למשפט הוגן, באופן שתינתן לנאשם הזדמנות מלאה להכין את הגנתו נגד האישומים המיוחסים לו. התביעה מצווה להעביר לידי ההגנה כל מסמך שהוא בגדר 'חומר חקירה', ויש לנהוג פירוש מרחיב למונח זה. כל חומר שקשור באופן ישיר או עקיף לאישום ונוגע ליריעה הנפרסת במהלך האישום הפלילי, הינו 'חומר חקירה' כמשמעותו בחוק... אל לתביעה להפעיל שיקול-דעת במה ראוי לו לסניגור לעשות שימוש להגנתו ובמה לא, ויש להשאיר לו אפשרות להיזקק לכל חומר רלוונטי אשר עשוי לשמש להגנתו על-פי שיקול-דעתו המקצועי ".

השופט בך הוסיף בבג"ץ 233/85, אל הוזייל נ' משטרת ישראל , פ"ד לט(4), 124, 129:

"אין לפרש את המונח 'חומר החקירה' שבסעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי פירוש דווקני ומצמצם, המגביל את תחולת הסעיף לחומר הראיות, המתייחס אך ורק במישרין למעשה העבירה המיוחס לנאשם. 'חומר חקירה', במובן ההוראה האמורה, גם ראיות השייכות באופן הגיוני לפריפריה של האישום במשמע... אין גם להפליג למרחקים ולכלול במונח של 'חומר חקירה' ראיות, שהרלוואנטיות להן לתביעה הפלילית הנדונה היא רחוקה ושולית".

ראה עוד:

בג"ץ 1885/91 צוברי נ' פרקליטות מחוז תל-אביב, פ"ד מה(3), 630, 633-634

בש"פ 6022/96 מדינת ישראל נ' מזור, פ"ד נ(3), 686, 688;

בש"פ 1355/98 בן ארי נ' מדינת ישראל, פ"ד נג(2),1 4-6;

בג"צ 620/02, התובע הצבאי הראשי ואח' נ' בית הדין הצבאי לערעורים ואח', תק-על 2003(2), 1800;

בג"צ 1689/02, יעקב נימרודי נ' היועמ"ש ואח', תק-על 2003 (3) 139.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ