אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1078/06

החלטה בתיק בש 1078/06

תאריך פרסום : 27/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
1078-06,3006-06
06/02/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. דוד גונצר ת"ז 311736557 יליד 1984
2. אלכס קלימוב ת"ז 310746359 יליד 1986
3. מיכאל סינט ת"ז 322156787 יליד 1985
4. בוריס חבקין ת"ז 322128547 יליד 1985
5. לב קוגן ת"ז 311685283 יליד 1983

החלטה

כנגד המשיבים הוגש כתב אישום בתיק פח' 3006/06. כתב האישום מייחס לנאשם מס' 1 עבירת רצח ולנאשמים 2-5 עבירת הריגה. כן מייחס הוא לכל הנאשמים עבירה של קשר לביצוע פשע. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה להורות על מעצרם של כל חמשת המשיבים עד לתום ההליכים.

בכל הנוגע למשיב מס' 1 - אשר המאשימה מייחסת לו עבירת רצח, ניתנה כבר החלטה בהסכמתו המורה על מעצרו עד לתום ההליכים (החלטה מיום 18/1/06). בהמשך התקיים דיון בכל הנוגע למשיבים האחרים.

כדי להבהיר את הרקע להגשת כתב האישום, האבחנה שבין העבירה המיוחסת למשיב מס' 1 והעבירות המיוחסות ליתר המשיבים, יפורט להלן הרקע העובדתי, הכל כפי שפורט בטיעוני המאשימה, וגדר המחלוקת.

בתאריך 28/11/05 מצא מותו כתוצאה מעימות אלים, המנוח חסן אמון מכפר דיר אל-אסד (להלן:"חסן"), במהלך קטטה שהתרחשה בשכונת גבעת רם אשר בכרמיאל בין הנאשמים לבינו. בקטטה השתתף אדם נוסף בשם עבד אמון, שהינו בן דודו וגיסו של חסן (להלן: "עבד").

כפי שעולה מתיק החקירה, וענין זה אינו שנוי במחלוקת בין הצדדים שטענו בפני, עולה כי בין הנאשם מס' 1 (להלן: "גונצר"), לבין חסן היו עסקי סמים שונים, וגונצר היה חייב כספים לחסן. על רקע זה, הגיע חסן, מעת לעת, לכרמיאל, כדי לבקש ולדרוש את חובו מגונצ'ר.

על רקע זה, החליט גונצר לגרום לחסן "להבין" כי מוטב לו שלא יגיע יותר לכרמיאל, ולכן פנה גונצר לנאשם מס' 2 (להלן: "קלימוב"; המכונה בתיק החקירה גם בלונד ו/או אלכס בלונד) וביקש ממנו לארגן חבר'ה כדי "להביא מכות לכמה ערבים" (הודאתו של גונצר מיום 27/12/05, עמ' 1 ש' 20-21). גונצר אף סיפר לקלימוב "שיש לי איתם קטע של כסף של סמים שלקחתי מחסן" (הודאתו של גונצ'ר מיום 27/12/05, עמ' 1 ש' 22-23).

לאור בקשתו של גונצר, נפגש קלימוב עם הנאשם 3 (להלן: "סינט"; המכונה גם בתיק החקירה וע"י חבריו כמולדובן או מולדובוי) יום לפני האירוע וביקש ממנו לעזור. הנאשם 4 (להלן: "חבקין") והנאשם 5 (להלן: "קוגן"; המכונה בתיק החקירה וע"י חבריו גם כקוצ'מה או צ'וצמה) שהינם חברים של הנאשם 3, הביעו אף הם רצון "לעזור".

ביום האירוע, בשעות הערב, הצטייד קלימוב באלה ובמוט מתכת טלסקופי ואילו גונצר הצטייד בסכין מתקפלת. השניים אספו את שלושת הנאשמים האחרים והגיעו לשכונת גבעת רם, בה גרים גונצר וקלימוב. גונצר התקשר לחסן והזמין אותו להיפגש בשכונה ואילו הנאשמים 2-5 הלכו בינתיים להתחבא בקרבת מקום, כאשר האלה והמוט ברשותם.

לאחר זמן קצר הגיע חסן למקום ברכבו הפרטי, כשהוא מלווה בעבד. חסן ירד מהאוטו וניגש לדבר עם גונצר שחיכה לו בגינה ציבורית. עבד ירד אף הוא מהאוטו ונשאר לעמוד לידו. שיחתם של גונצר וחסן, שנסבה על החוב הכספי של גונצר לחסן, הידרדרה תוך זמן קצר לאלימות, כאשר הנאשמים 2-5 יצאו ממקום מחבואם על מנת להכות את חסן, תוך שימוש באלה ובמוט הטלסקופי. יצוין כי לענין זה קיימת מחלוקת מי בדיוק היכה את חסן ובאיזה חלקי גוף, ואולם עולה מעדויות המשיבים עצמם, כי כל אחד מהם תרם בצורה זו או אחרת לפגיעות בגופו של חסן. בשלב מסויים שלף גונצר את הסכין המתקפלת מכיסו ודקר את חסן במקומות שונים בגופו.

משראה עבד כי חסן מותקף, הצטרף אף הוא לקטטה תוך שהוא מצוייד בסכין משלו ודקר את סינט בגבו וברגליו.  סינט צעק שנדקר והנאשמים ברחו מהמקום ונסעו לביתו של קוגן על מנת להעניק טיפול ראשוני לסינט. עם הגיעם לביתו של קוגן, החליטו שפציעותיו של סינט דורשות טיפול בבי"ח. קוגן נשאר בביתו כשהאלה עימו, והנאשמים האחרים נסעו לבי"ח בילינסון.

באותה עת ניסו עבד וחסן, שהיה פצוע ודימם קשות, להתרחק מהמקום, אולם לאחר מרחק נסיעה קצר נפטר חסן מפצעיו.

בשעות הבוקר המוקדמות של יום ה- 29/11/05 חזר חבקין לביתו, סינט נשאר לטיפול בביה"ח ואילו גונצ'ר וקלימוב נסעו לקרוב משפחה של קלימוב בת"א.

כעבור יומיים נפרדו גונצר וקלימוב, כאשר גונצר נוסע למושבה מנחמיה ומתחבא שם וקלימוב נמצא אצל קרובו בת"א.

בעקבות הודעתו של עזיז אסעדי (גיסה של גב' זהרה אמון - האלמנה) מיום 29/11/05 ובעקבות חקירתה של אותה גב' אמון, מיום 1/12/05, עלתה המשטרה על זהותו של גונצר, ובהמשך, על זהותם של יתר הנאשמים.

בתאריך 12/12/05 נעצר גונצר במושבה מנחמיה וכמעט מיד לאחר מעצרו הודה כי אמנם התרחש אירוע אלים בינו ובין חבריו לבין חסן וחברו, אולם הכחיש כי רצח את חסן. בהודעותיו הראשוניות נכללו פרטים שקריים רבים כולל שמות של אנשים שאינם קיימים (שלכאורה השתתפו עמו באירוע).

בעקבות מחקר תקשורת נעצר בתאריך 21/12/05 אלכס קלימוב. כשלושה ימים לאחר מכן הוא הודה כי השתתף בקטטה והפליל את הנאשמים האחרים.

בעקבות הודאתו של קלימוב, הודה גם גונצר ואף נעצרו הנאשמים האחרים בזה אחר זה: תחילה הנאשם 4 בתאריך 26/12/05, לאחר מכן הנאשם 3 בתאריך 27/12/05 ולבסוף הנאשם 5 בתאריך 29/12/05. הנאשמים 3 ו-5 הודו במעורבותם באירוע מיד לאחר מעצרם, ואילו הנאשם 4 שהכחיש בתחילה כל קשר לאירוע הודה אף הוא לבסוף.

אין למעשה מחלוקת של ממש בכל הנוגע לקיומן של ראיות לכאורה ולפיהן השתתפו המשיבים 2-5 בארוע, במובן זה שהיו שותפים לאלימות שננקטה כנגד המנוח. אמנם קיימת מחלוקת בכל הנוגע לחלקם המדויק של המשיבים בארוע האלימות ובעיתוי שכל אחד מהם נקט באותה אלימות. משיבים 3 ו- 4 טוענים כי המעשים שננקטו על ידם היו של אלימות בדרגה פחותה בחומרתה משל המשיבים האחרים. עוד מעלים חלק מהמשיבים טענה כי למעשה עיקר פעילותם האלימה היתה בשלב שבו עבד יצא כדי לתקוף ולהגן למעשה על המנוח. מובן כי חלקו של כל אחד, טיב המכות שהיכה במנוח ומידת מעורבותו המדויקת, תבורר בבוא העת. בכל מקרה, אין למעשה מחלוקת אמיתית כי כל הארבעה חברו למשיב מס' 1 וזאת כאשר הם יודעים שמטרת החבורה כולה הינה לבצע מארב לסוחר סמים, כדי להכות בו ולגרום לו להפסיק להגיע לכרמיאל, כל זאת לא מתוך מגמה להלחם בנגע הסמים, אלא כדי לגרום לו שלא לדרוש כספים מהמשיב מס' 1.

המחלוקת שבין המשיבים 2-5 והמאשימה, הינה בכל הנוגע למידת הידיעה שהיתה להם על העובדה שמשיב מס' 1, גונצר, מחזיק סכין, וכן על עצם הידיעה את העובדה שגונצר דקר את המנוח. בענין זה אכן ישנן נקודות אשר אינן ברורות מתוך חומר הראיות, כפי שהוא לכאורה, ובבוא העת נראה גם כי המחלוקת תהיה בעיקרה משפטית ולא עובדתית. אבהיר להלן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ