אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 10553/04

החלטה בתיק בש 10553/04

תאריך פרסום : 21/09/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית משפט השלום באר שבע
10553-04
11/01/2005
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
אבו עראר סמארה
עו"ד דכוור עבדללה
הנתבע:
מס ערך מוסף
עו"ד יהודית אביטן
החלטה

1.         בפני בקשה להחזרת תפוס. בבקשה  עותר המבקש להשיב לו רכב מסוג איסוזו "טרופר" מס' רישוי  50-312-56  (להלן "הרכב") שנתפס ע"י המשיבה במהלך חקירה.  בתמיכה לבקשה נערך תצהיר בו המבקש מצהיר,  כי הרכב בבעלותו, רשום על שמו במשרד הרישוי, ומשועבד לבנק לאומי לישראל, שם מתנהל חשבונו. כן טען, כי המשיבה הבהירה לו שאם ישלם סך 7,000 ש"ח - הרכב יוחזר, אך לאחר שעשה כן נענה בשלילה בטענה שקרובו אבו עראר חליל (להלן: "חליל") חייב למשיבה כספים. עוד נטען בתצהיר, כי החזרת התפוס מהווה פגיעה בזכות הקנין, אינה מידתית ונוגדת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. 

2.         בתגובה לבקשה טענה המשיבה, כי חליל, בן דודו של המבקש, חשוד בביצוע היסעים בתמורה ברכב לאחר שנתפס בו כשהוא מסיע 4 נוסעים נוספים, תושבי שטחים שסיימו יום עבודה באופקים, כי החקירה מצויה בשלביה הראשונים  וכי המשיבה פועלת להוצאת צו מעצר נגד חליל, אשר לא נענה להזמנותיה להתייצב בפניה.

3.         בדיון שהתקיים בבקשה, הוסיף ב"כ המבקש וטען, כי המשיבה לא הוכיחה שבוצעה עסקה, או ניתן שירות או נמכרו טובין כהגדרתם על פי חוק מס ערך מוסף תשל"ו - 1975 (להלן: "החוק") וכי לא הובאה ראיה כלשהי לגבי הסעה בתמורה מצד חליל. לחילופין טען, שאם בית  המשפט יקבע שנעשתה עסקה, הרי שיש להחזיר לו את הרכב מכח הוראת סעיף 109 (א) (2) לחוק.  ב"כ המשיבה הטעימה, כי החשד נגד המבקש ונגד חליל עולה מתיק החקירה, נגד המבקש קיים חשד כי הגיע להסדר עם מעסיקו של חליל, שלפיו הרכב יושאל לו וחליל יבצע הסעים עבורו. החשד נגד חליל מתבטא בכך שהוא מבצע את ההיסעים  בפועל. עוד טענה, כי טרם חלפו 6 חודשים מאז נתפס הרכב וכי יש בכוונתה לבקש את חילוטו בסופו של יום, לאחר שההליכים המשפטיים יסתיימו.

המסגרת הנורמטיבית

4.         זה לשון סעיף 109 (א) (2) לחוק:

"109. סמכויות חיפוש ותפיסה.

                      (א) ....        

(2) לתפוס מידי עוסק טובין (בפרק זה להלן  - לרבות כלי הובלה שלהם, פנקסים ומסמכים אחרים) אם יש חשד שנעברה בהם או לגביהם עבירה או שהם עשויים לשמש ראיה לביצועה;  אך לא יתפס כלי הובלה ששימש להובלת טובין כאמור, אלא אם בעל הכלי או מי שהכלי בשימושו הקבוע חשוד בביצוע העבירה או בידיעה מוקדמת על ביצוע העבירה".

החוק מגדיר בסעיף 1  " עוסק" כדלקמן:

"עוסק"  - מי שמוכר נכס או נותן שירות במהלך עסקיו ובלבד שאינו מלכ"ר, או מוסד כספי וכן מי שעושה עסקת אקראי".

"עסקת אקראי" מוגדרת גם כ: "(1) מכירת טובין או מתן שירות באקראי, כשהמכירה או השירות הם בעלי אופי מסחרי".

5.         המונח "טובין" הוגדר בחוק בהגדרה רחבה, הכוללת גם "זכות, טובת הנאה ונכסים בלתי מוחשיים אחרים, ובין השאר - ידע, למעט זכות במקרקעין או בתאגיד, ולמעט ניירות ערך ומסמכים סחירים וזכויות בהם". (סעיף1 (2) לחוק). יוער שההגדרה רחבה יותר מזו שבפקודת הפרשנות, המתייחסת לטובין כאל נכסים מוחשיים בלבד, שאינם מקרקעין. 

יעקב פוטשבוצקי כותב בספרו חוק מס ערך מוסף/מהדורה רביעית תשנ"ו - 1996 בעמ' 26 כדלקמן: "הביטוי "נכסים בלתי מוחשיים אחרים" לא בא אלא למנוע כל פירצה שאולי קיימת בביטויים "זכות וטובת הנאה" שלפניו, והוא מאפשר לכלול במינוח זה גם נכסים כמו חשמל.  ... ".

6.         יוסף שפט מתייחס למונח "זכות" בספרו מס ערך מוסף דברי הסבר כרך א' הוצאת אדמית 1997 ירושלים . הוא מסייג אותו לפחות בשניים. הסייג הראשון, שאינו לעניננו מתמקד בקביעת הגבול בין נכס מוחשי לבין נכס בלתי מוחשי. הסייג השני קשור לקביעת הגבול בין נכס בלתי מוחשי לבין מתן שירות.  הוא מביא דוגמה לנכס בלתי מוחשי מפסק-הדין ע.ש. (חיפה) 112/85 קולנוע "הוד" נהריה בע"מ נ. מנהל המכס והבלו (פורסם באוגדני הפסיקה עמ' 758) מפי כב' השופט ביין כדלקמן:

"הצורך במתן פירוש צר למושג "מכר" , ככל שהוא נוגע ל"זכות" או ל"טובת הנאה" ... נובע מהכרה שגישה מרחיבה תביא לכך שכל שירות ייחשב כמכר. יש לזכור שבכל שירות לזולת זוכה מקבל השירות ב"טובת הנאה". אך האם יעלה על הדעת לומר כי ספר החופף את ראש הלקוח, או נהג של רכב ציבורי (אוטובוס, מונית) ( ההדגשה נעשתה על ידי - ד.מ.) יחשבו כמוכרי טובת הנאה ולא כנותני שירותים?".

מן הכלל אל הפרט

  1. מעיון בתיק החקירה עולה, כי בדיון בהארכת מעצרו של חליל, שהתקיים בפני כב' השופט אבו טהה בתאריך 18.10.04 קם המבקש וטען כי: "האוטו שנתפס בו החשוד הוא אכן  בבעלותי ורשום על השם שלי, אבל יש הסכם ביני לבינו שהאוטו הזה בפועל הוא שלו".  מהתיק עולה גם, שחליל נמצא נוהג ברכב מספר פעמים והוגשו נגדו במהלך השנים 2003 - 2004 דוחו"ת תנועה רבים.  בחקירתו במשטרה אמר: "ביקשתי ממנו את הרכב ואמרתי לו שאני רוצה לעבוד עם הרכב שלו יום אחד... עבדתי עם השבחי"ם יום אחד בישראל... הסעתי אותם היום בבוקר מחברון לאופקים ובדרך חזרה תפסו אותנו ... בעל הרכב לא יודע שאני מסיע אותם" (הודעה מתאריך 17.10.04).  מחקירת השב"ח טאלב קיסיה מתאריך 17.10.04 עולה, כי  חליל הסיע אותו ברכב מרמאדין לעבודה וחזרה ממנה וכי בעבר עשה כן פעמים רבות.  השב"ח גמאל קיסיה אמר בחקירה במשטרה, כי חליל הסיע אותו ברכב במהלך שלושה ימי עבודה. עולה, איפוא, כי ה"טובין" בעניננו הם שרותי הסעה הנתנים באמצעות הרכב.

8.         מהמקובץ לעיל מתבקשת המסקנה, כי בתיק החקירה קיימות כבר בשלב זה ראיות לכאורה, כי הרכב משמש למתן שירותי הסעה, (ראה פסה"ד בענין קולנוע "הוד") כי היה בשימושו הקבוע של חליל וכי למבקש היתה ידיעה מוקדמת  שעושים בו שימוש כאמור.  לכן, מתקיימים בעניננו התנאים שנקבעו בסעיף 109 (2)  סיפא לחוק, המפרט סייגים חילופיים להחזקת הרכב החשוד. החלופה הראשונה עוסקת באדם שהרכב נמצא בשימושו הקבוע,  דהיינו חליל החשוד בביצוע עבירות ההיסעים. החלופה השניה שבסעיף רלבנטית למבקש, בעל הרכב, שלכאורה היתה לו ידיעה מוקדמת על ביצוע עבירת מתן שירותי הסעה. כאמור, החקירה בתחילתה, וטרם חלפו 180 יום מאז נתפס הרכב.  לכן, ומהנימוקים שפורטו לעיל הבקשה נדחית.

המזכירות תשלח עותק מההחלטה לב"כ הצדדים.

ניתנה היום א' בשבט, תשס"ה (11 בינואר 2005) בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ