אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 10097/07

החלטה בתיק בש 10097/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
10097-07,3136-07
25/10/2007
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דמתי
הנתבע:
1. מאהר נאסר - ת"ז026404186
2. סלאח סליימה - 037176013

עו"ד רמי עותמאן
החלטה

זוהי בקשה לעצור את המשיב 1 (להלן: "המשיב" או "משיב 1") עד תום ההליכים המתנהלים נגדו:

1.         כנגד המשיב, יליד 1973, (וכן משיב 2 - לגביו הוריתי, בהסכמת הצדדים, על שחרור בתנאים מגבילים) הוגש כתב אישום המייחס להם עבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו (עבירה לפי סע' 275 לחוק העונשין,  התשל"ז-1977, להלן: החוק). למשיב 1 מייחס כתב האישום גם עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיפים 329(א)(1) ו-(2) לחוק; תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 274(1) ו-(2) לחוק ונהיגה בניגוד לכיוון התנועה, עבירה לפי תקנה 37 לתקנות התעבורה התשכ"א-1961 בצירוף סעיף 68 לפקודת התעבורה.

2.         כמתואר בכתב האישום, ביום 8.10.07 בסמוך לשעה 16:00 נהג המשיב ברכב מסוג מיצובישי מ"ר 7314014 (להלן: "רכב המיצובישי"), שאינו בבעלותו, ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים, בניגוד לכיוון התנועה, ואז פנה ימינה לתוך המפלס התחתון של חניון תיאטרון ירושלים.

משהגיע המשיב לחניון, הוא עצר את רכבו למשך מספר שניות ליד רכב מסוג דייהטסו, שנפרץ זמן מועט קודם לכן, ואז המשיך בנסיעה מהירה לעבר היציאה מהחניון, לכיוון רחוב שופן, אלא שבטרם             הגיעו ליציאה סובב את הרכב וחזר על עקבותיו לתוך החניון, כשבכל אותה עת ישב ברכב גם משיב   2.

התנהגות זו, שעוררה את חשדם של בלשי המשטרה ששהו בסמוך בעמדת תצפית, הובילה את הבלש אלי רן (להלן: "רן"), ששהה ברכב משטרתי מסוג "טויוטה", להעמיד את רכבו במפלס האמצעי של החניון, במטרה לחסום את דרכו של המשיב, זאת תוך הפעלת אורות מהבהבים וקריאה במערכת הכריזה "עצור משטרה". דא עקא, המשיב לא עצר בנסיעתו, והתנגש בעוצמה בצדו הימני הקדמי של הרכב המשטרתי (להלן: "הרכב המשטרתי"), שעה שרן ישב בתוכו. לאחר מכן הוא אף פגע ברכב חונה נוסף מסוג "מזדה" שעמד משמאלו (להלן: "הרכב החונה"). כתוצאה מכך נפגע רן וסבל מכאבים בצווארו וגבו, וכן נגרמו לכלל הרכבים - הן לרכב המיצובישי והן לרכב המשטרתי ולרכב החונה - נזקים קשים.

עוד, כאמור בכתב האישום, לאחר ההתנגשות עצר המשיב את הרכב והחל להימלט מהשוטרים בלווית המשיב 2, עד שהשניים נתפסו מספר דקות לאחר מכן.

3.         המבקשת טוענת, כי בידיה ראיות לכאורה המקימות אפשרות סבירה להרשעתם של המשיבים בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום.

בנוסף, לשיטתה, חומרת ואופי המעשים המיוחסים למשיב, ובעיקרם לקיחת הסיכון לפגיעה בגופו של אדם באמצעות כלי רכב - יש בהם כדי להקים עילת מסוכנות. מה גם שלמשיב עבר פלילי עשיר: 5 הרשעות רשומות, חלקן בגין עבירות רכוש וחלקן בגין נשיאת סכין, הפרעה לשוטר ועוד, וכן ארבעה הליכים פליליים תלויים ועומדים ו-74 הרשעות בעבירות תעבורה.

לטענתה, "התמונה הכוללת היא של אדם שהוא עבריין פעיל בתחום עבירות רכוש. אין לו מורא מפני החוק. אין לו שום כבוד או רצון לציית לשוטרים. יש בו נכונות לגרום לנזק גופני בידיעה. ועל כן אי אפשר לתת בו שום אמון ככל שהדברים נוגעים לחלופה"(עמ' 11 לפר', ש' 1-4).

4.         ב"כ המשיב חלק על קיומן של ראיות לכאורה. לשיטתו, ביום האירוע נשוא כתב האישום הצטרף המשיב למשיב 2 לנסיעה לצורך חלוקת הזמנות לחתונתו של המשיב 2 שהיתה אמורה להתקיים ביום 18.10.07, כאשר ברכב נהג חברם של המשיבים שאת זהותו אין הם מעוניינים לחשוף. עוד נטען על ידו, כי הרכב המשטרתי הוא שהתנגש ברכב המיצובישי והדף אותו לכיוון הרכב החונה ולא להפך, דבר שלטעמו ניתן להסיק מסימני הפגיעות על הרכבים. עוד טען למחדלי חקירה ו"טיוח" העובדות כהווייתן.

לעניין המסוכנות נטען על ידו, כי בעבירות המיוחסות למשיב אין כדי להקים עילת מסוכנות, בין היתר לאור העובדה כי הפגיעה בשוטר היתה מינורית, אם בכלל, אף בהנחה שהארוע היה כגרסת המבקשת. זאת ועוד, לשיטתו, המשיב "חזר בתשובה" מאז ביצע העבירות הקודמות בגינן הורשע ואין בעברו כדי ללמד על מצבו דהיום.

לחילופין עתר, כי אם ייקבע כי קיימות ראיות לכאורה וכן קיימת עילת מסוכנות, ישוחרר המשיב בתנאים מגבילים.

חומר הראיות

5.         לאחר שעיינתי בחומר החקירה, נחה דעתי כי קיימות ראיות המקימות סיכוי סביר להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום:

בהודעות שנגבו מרן עולה, כי ביום האירועים נשוא כתב האישום, בשעה 15:40 לערך, דווח לו בקשר על רכב מסוג מיצובישי בצבע כסוף, שהנוסעים בו חשודים שניסו לגנוב רכב מרחוב דרך בית לחם בירושלים והצליחו להמלט. רן, שהיה אותה עת במשמרת באזור תיאטרון ירושלים, והבחין בחניון ברכב שלמיטב הבנתו הוכן לגניבה (השמשה האחורית היתה שבורה וכן המתנע וחוטי החשמל נקרעו), התארגן למקם תצפית על המקום.

כפי שנאמר בהודעתו של רן מיום 10.10.07 - בשעה 16.00 לערך, הוא הבחין ברכב מיצובישי כסוף ובתוכו שני אנשים, נוסע ברח' כ"ט בנובמבר בניגוד לכיוון התנועה ונכנס לחניון התיאטרון, תוך שהוא חולף על פני רן, שישב ברכב המשטרתי שלא נשא עליו סימנים מזהים (רכב "סמוי"). מכונית המיצובישי נעצרה למספר שניות ליד הרכב שכנראה הוכן לגניבה, וחזרה על עקבותיה במהירות לכיוון רחוב שופן, שם ציפה לה הרכב המשטרתי השני. רן, שקיבל דיווח בקשר כי החשודים חוזרים על עקבותיהם, נפנה לחסום את הכביש בו נסע רכב המיצובישי, תוך שהוא מפעיל אורות מהבהבים וקורא במערכת הכריזה "עצור משטרה". דא עקא, לדבריו, רכב המיצובישי, שניסה לעבור בין הרכב המשטרתי לבין הרכב החונה, התנגש בשניהם בעוצמה רבה, דבר שגרם למעיכת חלקו הימני של הרכב המשטרתי ולהדיפת הרכב החונה לכיון המדרכה. לאחר התאונה נמלטו שני החשודים שישבו ברכב, עד שנתפסו על ידי השוטרים האחרים. כתוצאה מהתאונה נפגע רן בגבו והתפנה לבית החולים שערי צדק בירושלים.

בהודעה נוספת שנגבתה מרן יום לאחר מכן, הוא ציין, בין היתר, כי ברכב המיצובישי ישבו שני אנשים, וכי צדו הימני הקדמי של רכב המיצובישי פגע בצדו הימני הקדמי של הרכב המשטרתי, תוך שצדו השמאלי פוגע בחלקו האחורי של הרכב החונה (שם, גיליון 1 ש' 14, 21-25).

עוד הוגש (לאחר הדיון) דו"ח פעולה שנערך ע"י רן ביום 8.10.07 בשעה 16.00 בו צוייר תרשים המראה את כיוון נסיעת רכב המיצובישי עד פגיעתו ברכב המשטרתי.

כך הדבר גם בדו"ח הפעולה שנרשם על ידי רן ביום האירוע השעה 17:15,  שם נרשם בעניין ההתנגשות:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ