אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 10039/07

החלטה בתיק בש 10039/07

תאריך פרסום : 23/12/2008 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי ירושלים
10039-07
27/11/2007
בפני השופט:
משה דרורי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד זוהר דותן
הנתבע:
מחמוד(בן אברהים) עוואד
עו"ד רבאח מהסנגוריה הציבורית
החלטה

1.      נגד המשיב הוגש ביום 26.9.07 כתב אישום המייחס לו עבירת שוד. האירוע נשוא כתב האישום, היה ביום 24.9.07. על פי המסופר בכתב האישום, לאחר שהיה קשר בין הנאשם לבין המתלונן, הורה הנאשם למתלונן למסור לו את מכשיר הטלפון הנייד שהיה ברשות המתלונן, וזאת תוך איום של המשיב כלפי המתלונן, כי ידקור אותו. עקב הפחד מסר המתלונן את מכשיר הטלפון הנייד שלו לנאשם. הנאשם ברח מהמקום והציע לעובר אורח למכור לו את המכשיר תמורת 100 ש"ח.

2.      בו ביום - 26.9.07 הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים, וזאת בשל כתב האישום המייחס לנאשם את עבירת השוד. הטענה בבקשה היא, כי קיימת עילת מעצר, וכי שחרור הנאשם יביא לסיכון ביטחון הציבור. חשש זה גובר  לנוכח עברו הפלילי של הנאשם בעבירות רכוש ובשל העובדה כי תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן 8 חודשים, בגין עבירה דומה של גניבה.

3.      במהלך תיק זה, הוגשו מספר תסקירים, כאשר מהם עולה, כי המשיב ביקש כבר בשלב הראשון משירות המבחן כי בית המשפט יאפשר לו להשתלב בהליך טיפולי במרכז סגור, וזאת לנוכח העובדה כי בחודשים האחרונים השתמש בסמים והסתבך עקב כך. דודו של הנאשם תמך בו.

4.      קצין המבחן הציע כי הנאשם יערוך בדיקות רפואיות וראיון קבלה בקהילה הטיפולית אל-פאטם בטייבה.

5.      הסנגור ביקש כי אשחרר את הנאשם לצורך הראיון והבדיקה האמורה. על אף התנגדות המדינה לעצם חלופת המעצר ולטיפול בגמילה בסמים, הסכימה היא כי יתאפשר למשיב לצאת לאותו ראיון, וזאת כדי שבית המשפט יקבל תמונה מלאה של המצב, למרות שלדעת המדינה אין טעם בעריכת הראיון המוצע.

6.      על פי החלטתי, אפשרתי לחקור את דודו של המשיב, כדי שהלה ישמש ערב וילווה את המשיב לראיון. בעקבות החקירה האמורה ולאור הסכמת הצדדים, הוריתי על שחרור הנאשם  מן המעצר לצורך הראיון.

7.      התסקיר המשלים שהוגש ביום 21.11.07 מדווח כי הקהילה הטיפולית, בעקבות הראיון התרשמה כי המשיב מתאים להשתלב בתהליך הטיפולי - שיקומי של הקהילה ובהתאם לכך נקבע תאריך לקבלתו לקהילה ביום 29.11.07. משפחת המשיב נדרשה לשלם 1,500 ש"ח, והדבר בוצע. המלצת שירות המבחן הינה כי המשיב יימצא בקהילה הטיפולית ל-3 חודשים, ובתקופה זו, יעקוב שירות המבחן אחר השתלבותו של המשיב בתהליך הטיפולי ויעדכן את בית המשפט בשלבים של התוכנית הטיפולית שתגובש עבורו במסגרת הקהילה.

8.      הסנגור, עו"ד רבאח, מבקש כי אפעל על פי המלצת שירות המבחן. הוא הוסיף כי מאז הישיבה הקודמת, הגיעו הצדדים להסדר טיעון, אשר על פיו, תוקן כתב האישום, והמשיב הודה בעבירה אחרת שיוחסה לו, שהיא "דרישת נכס באיומים" (שעונשה המירבי הוא 5 שנות מאסר, וזאת חלף כתב האישום המקורי שייחס למשיב עבירת שוד שהעונש המירבי עליה הוא 14 שנות מאסר.

9.      ב"כ המדינה התנגד לבקשה זו. לדבריו, אין מקום לחלופת מעצר בדרך של הימצאות במוסד לגמילה. לדבריו, יש בכך גם פגיעה בהליך השיפוטי, ובמיוחד שאין הצדקה לעשות כן, כאשר המועד לטיעונים בדבר העונש המתאים בתיק העיקרי  נקבעו ליום 10.1.08, כאשר תסקיר לעניין העונש יוגש עד אז.

10.  ב"כ הנאשם הביע חשש שמא לא יוגש תסקיר המבחן במועד, ולכן, לא ברור אם ביום 10.1.08 ייגזר דינו של הנאשם. כמו כן, טען כי יש לנצל את תקופת הביניים לצורך נסיון הגמילה של המשיב.

11.  כפי שכתבתי לא אחת, יש מספר גישות בבית המשפט העליון, בשאלה, האם רצוי לשלוח נאשם למוסד גמילה בתקופת הביניים עד ליום ההכרעה בדינו. בית המשפט העליון (השופטת דליה דורנר החליטה בתיק אחד כי אכן זו הדרך הנאותה (ראה: בש"פ 6504/03 מדינת ישראל נ' חביב, פ"ד נז(5) 865). כך גם פסקתי הלכה למעשה גם לאחרונה (ראה: ב"ש 10156/07 בועזיז דוד  נ' מדינת ישראל; ב"ש 10167/07 מדינת ישראל נ' אליאס סארחנה.

12.  ער אני לכך שיש פסיקה אחרת של בית המשפט העליון, כפי שהביא בפני ב"כ המדינה, עו"ד זוהר (ראה: בש"פ 5715/06 אברהם אברהם נ' מדינת ישראל). לעומת זאת, יש גישה אחרת לבית המשפט העליון, אשר על פיה, ראוי לשלוח אדם למוסד גמילה גם בהליכי מעצר (בש"פ 6415/06 יואב חנוכה  נ' מדינת ישראל; בש"פ 8655/06  מוחמד זועבי  נ' מדינת ישראל. אגב, אעיר, כי בהחלטה האחרונה מוסד גמילה היה הקהילה הטיפולית אל-פאטם, שהיא מוסד הגמילה המוצע גם בתיק זה.

13.  ראיתי לנכון להוסיף כי מאחר וסעיף האישום תוקן וחומרתו הופחתה באופן משמעותי, תיק זה, אם היה מוגש באופן מקורי על בסיס סעיף האישום החדש, היה נידון בפני בית משפט השלום, וייתכן כי התביעה הייתה מתנהלת במסגרת תביעה משטרתית ולא על ידי הפרקליטות, ללמדך, כי מדובר בעניין שחומרתו פחותה בהרבה מהעניינים המגיעים לבית משפט זה, כאשר הוא דן במעצר עד תום ההליכים, דבר יום ביומו.

14.  ער אני לכך, כי כנגד המשיב יש מאסר על תנאי, אך מנגד, יש לזכור כי הנאשם מעולם לא ריצה עונש כאסיר.

15.  נקודה נוספת לזכות המשיב, אותה הבליט עו"ד רבאח: המשיב בכל הפעמים הקודמות שיצא לראיון ולבדיקות, חזר במועד ולא היפר כל תנאי שהוטל עליו.

16.  הטענה כאילו יש בהחלטתי זו כדי "לכבול" את ידי בית המשפט שדן בעונשו של המשיב, אינה מקובלת עלי. כאשר ניצבת בפניי האפשרות של ניצול חודש וחצי לצורך גמילה מסמים, וייתכן כי התקופה תהיה ארוכה יותר לאור נסיוני בבקשות הארכת המועד של שירות המבחן, מן הראוי שלא לתת להזדמנות זו לחמוק. כפי שהעיר בצדק ב"כ המשיב, המוטיבציה של המשיב כיום היא גבוהה, ולכן מן הראוי לנצל מצב זה לטובה ולאפשר לו התחלת הליכי גמילה.

17.  לאור האמור לעיל, אני מחליט בזה כדלקמן:

א.                המשיב יצא מבית המעצר ביום 29.11.07 בשעה 08:00 בלוית דודו סמי, ויגיע לקהילה הטיפולית אל-פאטם לא יאוחר משעה 10:00 באותו יום.

ב.                 המשיב יימצא בתוך תחומי הקהילה הטיפולית אל-פאטם, וזאת כחלק ממעצרו. לפיכך, יציאה מתחומי הקהילה האמורה, דינה כבריחה ממשמורת, על כל תוצאות הלוואי הנובעות ממנה, לרבות חילוט ערובה, החזרה למעצר בפועל, והכול בהליך משפטי שייפתח, אם וכאשר יפר המשיב את ההוראה האמורה, דבר שאני מאמין ומקווה שלא יקרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ