אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש"א 1479/08

החלטה בתיק בש"א 1479/08

תאריך פרסום : 25/12/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי ירושלים
1479-08
16/04/2008
בפני השופט:
ר' כרמל

- נגד -
התובע:
1. דניאל חן - בניה בע"מ (בפירוק)
2. נוריאל חסיד
3. יניב חסיד

עו"ד ר' בביאן
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
החלטה

בקשה לפטור מאגרה

1.       המבקשת הגישה תביעה כנגד המשיבה, מדינת ישראל וכנגד בנק אוצר החייל, לתשלום 25 מליון ש"ח בעילה של הפרת חובות חוזיות ומינהליות.

2.       בכתב התביעה נטען כי המבקשת מס' 1 היא חברה קבלנית לייזום ובניה של פרויקטים למגורים המצויה כיום בהליכי פירוק, המבקש מס' 2 הוא מנהל החברה ובעל המניות העיקרי בה, והמבקש מס' 3 הוא בנו. בעת הרלבנטית לתביעה בנתה החברה שני פרוייקטים למגורים בגבעת זאב ובמעלה אדומים ("פרוייקט אגן איילות" ו"פרוייקט מעלה אדומים"), שהוקמו ביוזמת משרד השיכון ומדינת ישראל. החברה זכתה במכרזים שפירסמה המדינה להקמת פרוייקטים אלה.

המבקשים טוענים כי כתוצאה מהתנהגות הנתבעים, מעשיהם ומחדליהם, נגרמו למבקשים נזקים והפסדים וגרמו לחברה להיקלע להליכי פירוק. לשיטת המבקשים, בחודש אוקטובר 2000, שחל מהלך תקופת הקמת הפרוייקט, פרצה אינתיפאדת אל אקצה, שהשליכה באופן מיידי על אתר אגן איילות הסמוך לכביש 443, בו קופחו חייהם של אנשים שנסעו על כביש זה. חרף זאת, חייבה המדינה את המבקשים לעמוד בהתחייבויותיהם בקפדנות, הגם שמצידה, הפסיקה המדינה את ביצוע עבודות הפיתוח הכללי באתר, בניגוד להתחייבויותיה כלפי המבקשים, ובניגוד להבטחות בעל פה שנתנה למבקשים. עוד נטען, כי המדינה נמנעה מלקיים התחייבויות נוספות שלקחה על עצמה, לפיהן היה עליה לאכוף על יתר הקבלנים שזכו במכרזים לבצע את חלקם ב"שלב א'" של הפרוייקט. המבקשים טענו כי בחודש פברואר 2008 התברר להם כי בניגוד למצג שיצרה המדינה, הפרוייקט כולו בוטל על ידי המדינה.

התביעה הוגשה גם כנגד בנק אוצר החייל, שנתן ליווי פיננסי למימון הקמת הפרוייקטים. בנוגע לבנק טענו המבקשים כי לאחר פריצת אינתיפאדת אל אקצה עצר הבנק את המשך הזרמת הכספים למימון הבניה לשני הפרוייקטים, בניגוד להתחייבויותיו כלפי המבקשים, ואף חילט את הביטחונות שניתנו לו.

הבקשה

3.       המבקשים טוענים כי יש לפטור אותם מתשלום האגרה מחמת העדר יכולת כלכלית. לשיטתם, חדלות הפירעון אליו נקלעה חברה ומצבם הכלכלי הדל של המבקשים 1 ו-2 נגרמו כתוצאה ישירה ממעשי הנתבעים, ואין ביכולם לגייס את כספי האגרה. עוד טוענים המבקשים כי טובים סיכויי התביעה להתקבל, שכן בשלב זה ברור כי פרוייקט אגן איילות לא יצא עוד אל הפועל לאור מדיניותה החדשה של המדינה, וכי הבנק כפה עליהם קצב מכירות בלתי סביר ולאחר מכן השתחרר מליווי הפרוייקט בניגוד להסכם עם המבקשים.

4.       המדינה ביקשה וקיבלה, פעמיים, הארכת מועד להגשת תגובה מטעמה. חרף זאת, לא הגישה המדינה תגובה לבקשה.

דיון

5.         הוראת תקנה 13ב לתקנות בתי המשפט (אגרות), תשמ"ח-1987 קובעת כי על-מנת לקבל פטור מאגרה על המבקש להוכיח כי הוא נעדר יכולת כלכלית לעמוד בתשלום האגרה וכי התובענה שהוגשה מגלה עילה. אדון בתנאים אלו כסדרם.

יכולת כלכלית

6.       על מבקש פטור מאגרה לפרוש בפני בית-המשפט תמונה מלאה ועדכנית של מצבו הכלכלי, ולהוכיח כי עשה נסיונות ממשיים לגייס את הסכומים הדרושים לאגרת בית-משפט מצדדים שלישיים (רע"א 1877/04 באמונה חברה לניהול נאמנות והקדשות בע"מ נ' מדינת ישראל, לא פורסם).

7.       בענייננו, המבקשת מס' 1 הנה חברה בפירוק (צו הפירוק - נספח א' לבקשה). נגד המבקש מס' 2 מתנהלים הליכים בהוצאה לפועל למימוש דירת מגוריו ומגורי משפחתו, בסכומים העולים על 4.7 מליון ש"ח (תדפיס ההוצאה לפועל בדבר סכום חובותיו - נספח ב' לבקשה). דירה זו משועבדת לבנק אוצר החייל שנקט בהליכי כינוס נכסים על מנת לממשה. הליך מימוש זה עוכב על פי צו זמני שניתן בבש"א 2922/05, אולם בנסיבות אלה נהיר כי לא ניתן לשעבד את הדירה לשם השגת מימון כספי (שטר משכנתא והודעת פינוי מלשכת ההוצאה לפועל - נספחים ד/1-ד/2 לבקשה).

המבקש מס' 2 הציג תלושי משכורת חודשית, לששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, בסך של כ-3,800 ש"ח (נספח ג/1-ג/6). המבקש מס' 2 הצהיר כי משכורתו מספיקה בדוחק לכלכלת משפחותו המונה שבעה ילדים, שחמישה מהם מתגוררים עימו ושניים מהם הינם קטינים, ופירט כי אשתו אינה עובדת. עוד הצהיר המבקש מס' 2 כי הוא מקבל קצבה חודשית של כ-500 ש"ח ממשרד הביטחון בגין היותו נכה צה"ל, אך פרט לכך אינו מקבל קיצבה או גימלה כלשהי, אין לו נכסים, חסכונות או כספים באמצעותם יוכל לממן את תשלום האגרה, וכי הרכב שהיה בבעלותו, נמכר על ידי הנושים.

למן פירוקה של החברה, עובד המבקש מס' 2 בחברה הנמצאת בבעלות אחיו, מר ציון חסיד, שהסכים לשאת במימון האגרה עד לסכום של 35,000 ש"ח. המבקש מס' 2 הצהיר כי פרט לאחיו, אין לו קרובים או חברים היכולים לסייע במימון האגרה.

באשר למבקש מס' 3, נטען כי גם הוא עבד בחברה של מר ציון חסיד למן פירוקה של המבקשת מס' 1 ועד לחודש דצמבר 2007 במשכורת חודשית ממוצעת של כ-4,700 ש"ח, וכי מחודש ינואר 2008 הוא מובטל מעבודה (תלושי משכורת מחודש יוני 2007 ועד נובמבר 2007 - נספחים ה/1-ה/6 לבקשה). דירת מגורים במודיעין, שהיתה בבעלותו, נמכרה במסגרת כינוס הנכסים (הודעת פינוי - נספח ז' לבקשה). בבעלותו של  המבקש מס' 3 דירת מגורים שרכישתה מומנה ברובה במשכנתא של כ-380,000 ש"ח (נספח ח' לבקשה). דירה זו מושכרת למן גירושיו של המבקש מס' 3 מאשתו ביום 23.1.07, עת עבר להתגורר בבית הוריו. דירה זו מושכרת תמורת כ-1,000 דולר לחודש, המשמשים ברובם להחזר חודשי של המשכנתא בסך של כ-2,900 ש"ח. בנסיבות אלו נראה כי אין למבקש מס' 3 אפשרות להשתמש בדירה זו לצורך מימון תשלום האגרה.

המבקשים מיוצגים בהליך דנן על ידי עורך הדין ר' בביאן, שפירט בכתב הבקשה כי לאור נסיבות העניין ומפאת קרבת משפחה בינו לבין המבקשים, ישולם שכר טירחתו לפי תוצאת התביעה.

          לסיכום האמור לעיל, ניתן לומר כי המבקשים הציבו תשתית מספקת לכך שאכן הם נעדרים יכולת כלכלית לשאת באגרה.

ההליך אינו מגלה עילה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ