אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש"א 12908/07

החלטה בתיק בש"א 12908/07

תאריך פרסום : 20/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי תל אביב
12908-07,1651-04
02/09/2007
בפני השופט:
הרשם איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
שירת התאומים בע"מ
עו"ד מיכאל בך
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. משרד התשתיות הלאומיות (מ.ע.צ.)
3. החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ

עו"ד לימור קלהמר
החלטה

1.                   מונחת לפני בקשה לתיקון כתב התביעה על ידי הוספת תביעה כספית בצד לתביעת האכיפה ובנוסף צירוף תובעת נוספת, "פז חברת נפט בע"מ" (להלן: " פז").

2.                   המבקשת היא בעלת זכויות במתחם ובו בין היתר תחנת דלק (להלן: " תחנת הדלק"), המצויה בצומת המחלפים "השבעה" ו -"גנות". לעמדת המבקשת, הפרה המשיבה 2, במתכונתה הקודמת, טרם הופרטה, בכשירותה כיחידה במשרד התחבורה והידועה בשם מחלקת עבודות ציבוריות, היא המשיבה 1 (להלן: " מע"צ"), הסכם שנחתם בינה לבין המבקשת מיום 10.6.97 (להלן: " ההסכם").

3.                   בהתאם להסכם, התחייבה מע"צ לבצע חיבור מתחנת הדלק לכביש באופן אשר יאפשר גישה חופשית של כלי רכב הנעים צפונה (להלן: " כביש הגישה"). המבקשת טוענת כי המשיבה הפרה התחייבות לסלול את כביש הגישה, כאשר בתחילה נטען שהדבר נמנע עקב הצורך  בפינוי משתלה שפלשה לשטח בו אמור היה להיסלל כביש הגישה. המבקשת טוענת כי גם לאחר שפונתה המשתלה התחמקה מע"צ מהתחייבויותיה תוך שהעלתה אמתלות שונות.

4.                   המבקשת הגישה תביעה נגד מע"צ, המוסבת כנגד המשיבה לאור ההפרטה,  ובה עתרה לאכיפת ההסכם, דהיינו בניית כביש הגישה. בסמוך לתביעה הוגשה בקשה לפיצול סעדים ובאופן שיותר למבקשת לתבוע בהמשך גם את הנזקים הכספיים שנגרמו לה, עקב אובדן מכירות דלקים. בית המשפט נעתר לבקשה (בש"א 11014/04).

5.                   עתה מתבקש בית המשפט להתיר למבקשת להוסיף את הסעד הכספי כתוצאה מההפרה הנסמך על חוות דעת של מומחה מטעם המבקשת. במסגרת הבקשה עותרת המבקשת גם לצרף את פז כתובעת נוספת וזאת בהסתמך על הסכם בין המבקשת לבין פז מיום 14.10.98 לפיו פז היא שמפעילה את תחנת הדלק משנת 1998 והנפגעת המרכזית מהפרת ההסכם על ידי מעץ, כאשר הפיצוי שיינתן יתחלק בין המבקשת לבין פז וכמפורט בסעיף 13 לבקשה. המבקשת צירפה לבקשה נוסח כתב התביעה המתוקן שמבוקש להתיר את הגשתו.

6.                   המשיבה אינה מתנגדת לתיקון התביעה על ידי הוספת הסעד הכספי לאור ההחלטה להתיר פיצול סעדים אך מתנגדת לצרוף פז בעיקר מחמת העדר עילה.

דיון

7.                   איני רואה צורך להרחיב באשר לגישה הליברלית שנוקטים בתי המשפט בתיקון כתבי טענות, לא כל שכן בטרם החלה התובענה להתברר, הוא השלב בו מצויה התביעה נשוא הבקשה שלפני. דא עקא, לא ניתן להיעתר לבקשה במתכונתה הנוכחית ואבהיר:

8.                   עילת התביעה מושתת אך ורק על ההסכם והפרתו על ידי  מע"צ. פז אינה צד להסכם ואין כל טענה בכתב התביעה שמבוקש להגישו הקושר באופן כלשהוא את פז להסכם לרבות שהייתה מעורבת בו ולמצער כי הסתמכה עליו. פז נזכרת באופן מצומצם ביותר בכתב התביעה המתוקן בכך שהיא מפעילה את תחנת הדלק לפי ההסכם שבינה לבין המבקשת המצורף כנספח א' (סעיף 2) וכן באשר לחלוקת הפיצוי שיתקבל בגין הנזקים בין המבקשת לבין פז (סעיף 53).

            רק במסגרת התשובה שהגישה המבקשת לתגובת המשיבה, נטען בהרחבה ולראשונה כי פז הסתמכה על מצג חוזי, קרי ההסכם, העולה לטעמה של המבקשת אף לגדר הבטחה שלטונית, ומכאן שבידה עילת תביעה ראויה. עוד נטען כי המבקשת המחתה לפז את זכות התביעה כנגד המשיבה תוך הפניית בית המשפט להסכם בין שני אלה, שגם בכך יש כדי להקנות לפז עילת תביעה עצמאית כנגד המשיבה. דא עקא, לעילות אלה אין כל ביטוי בנוסח כתב התביעה המתוקן שמבוקש להגישו. זאת ועוד, עסקינן בטענות עובדתיות המקימות לפז לטענתה את עילות התביעה שבידה כנגד מע"צ וחליפתה המשיבה. על המבקשת היה איפוא לציינן במפורש בכתב התביעה אחרת מה הטעם בצרוף פז כתובעת נוספת. בנסיבות הקיימות, אין לפני בית המשפט כל עילת תביעה של פז כנגד המשיבה.

            תקנה 24 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד - 1984, מורה כי צירף בעל דין לאחר הגשת התביעה ייעשה אם נוכחותו דרושה לשם הכרעה ביעילות ובשלמות בכל השאלות הכרוכות בתובענה. ההלכה הפסוקה פרשה את התקנה באופן שתנאי לצרוף הינו כי לבעל הדין שמבקשים לצרפו גם עילת תביעה שכן אחרת לא יותר הצירוף. יפים בהקשר זה דברי בית המשפט המובאים בתגובה, ע"א 94/80 אברהם ברנר ואחר' נ' פתוח יהודה בע"מ ואחר' , פ"ד לח(2) 164 בעמוד 165, הדנים ביישום תקנה 24 דנן:

" בסוג זה של מקרים תנאי הכרחי הוא לצירוף תובע נוסף - אם כי לא תנאי מספיק (ראה למשל, ע"א 366/77 [1]) - שניתן היה לצרף אותו צד מלכתחילה כתובע (לפי תקנה 19 ), ושלאותו  צד יש עילה נגד הנתבעים (השווה:ב ע"א 137/68 [2], בעמ' 396 ; ע"א 712/74 [3] , ע"א 98/80 [4]), שאם לא כן, מעשה הצירוף הוא מעשה עקר".

                                                                (ההדגשה אינה במקור - א.א.)

למעלה מהדרוש אוסיף כי אין די באזכור העילות האמורות במסגרת כתב התשובה לתגובת המשיבה שכן על המבקשת היה לציינן ולפרטן במפורש בבקשה לתיקון כתב התביעה, לא כל שכן בנוסח כתב התביעה המתוקן שצורף לבקשה.

            איני שולל את האפשרות לפיה אם היו עילות התביעה שמייחסת פז למע"צ בתגובתה, הנתמכת בתצהיר של מר פרחי, כלולות בנוסח כתב התביעה, התוצאה הייתה יכולה להיות שונה, אך שעה שאלה נעדרות הימנו יש לקבל את עמדת באת כוח המשיבה לפיה הצירוף אינו דרוש להכרעה בתובעה.

10.   נתתי את דעתי לטענת באי כוח המבקשת לפיה יכולה פז להגיש תביעה עצמאית כנגד המשיבה ולעתור בה לסעדים נשוא כתב התביעה, אך אין בכך כדי לשנות את מסקנתי שכן במקרה האמור יהיה על פז לכלול בכתב התביעה את עילות התביעה שפרטה המבקשת בתשובתה לתגובת המשיבה, עילות שכאמור לא מצויינות בכתב התביעה שתיקונו מבוקשת.

בנסיבות אלה, אין בידי להיעתר לבקשה לצירוף פז כתובעת נוספת.

התוצאה הינה שניתן היתר להגשת התביעה הכספית אך זאת על ידי המבקשת בלבד, כפוף לתשלום האגרה.

כתב התביעה המתוקן באופן האמור, יוגש לבית המשפט תוך 21 יום מהיום, והאגרה תשולם כמתחייב. כתב הגנה מתוקן יוגש תוך 30 יום לאחר מכן.

המשיבה לא ביקשה לחייב בהוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ