אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בר"ע 2476/06

החלטה בתיק בר"ע 2476/06

תאריך פרסום : 09/12/2007 | גרסת הדפסה
בר"ע
בית המשפט המחוזי ירושלים
2476-06
29/05/2007
בפני השופט:
מוסיה ארד - נשיאה

- נגד -
התובע:
מרינה וסרמן
עו"ד ע' אגרון
הנתבע:
שירביט חברה לביטוח בע"מ
עו"ד ע' חרל"פ ואח'
החלטה

1.         לפניי בקשת רשות ערעור על החלטת בית משפט השלום (ת"א 5174/03, כב' השופט ר' שטראוס) מיום 8.11.06, בה נדחתה בקשת המבקשת למינוי מומחה רפואי בתחום הפסיכיאטריה במסגרת תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975אשר הגישה נגד המשיבה.

2.         ביום 11.2.03 נפגעה המבקשת בתאונת דרכים ונחבלה באזור החזה. לאחר בדיקות רפואיות שוחררה המבקשת מבית החולים עוד באותו היום. לאחר שחרורה מבית החולים, התלוננה המבקשת על כאבים בחזה, בגב, בצוואר ובברך ימין. ד"ר עמוס פייזר, מומחה בתחום האורתופדיה שמונה על ידי בית המשפט, בדק את המבקשת ביום 20.7.04 וקבע כי לא נותרה לה נכות צמיתה. משהתלוננה המבקשת בפניו על תחושת דיכאון המלווה אותה במשך כחצי שנה, המליץ ד"ר פייזר על מינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה. בעקבות המלצתו הגישה המבקשת בקשה למינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה (להלן - הבקשה הראשונה), אולם בית משפט קמא קבע בהחלטתו מיום 18.7.05 כי לא די בהמלצת המומחה בתחום האורתופדיה, בלא כל תמיכה נוספת, למינוי מומחה כאמור.

3.         ביום 20.10.04 פנתה המבקשת לחדר המיון בבית החולים הפסיכיאטרי "כפר שאול" עקב סחרחורות, כאבי ראש, ירידה במצב הרוח, התפרצויות בכי וחוסר כוח. נמצא כי המבקשת סובלת מתסמונת "קושינג", הנגרמת כתוצאה מהימצאות גידול שפיר בבלוטת יותרת המוח. המבקשת נותחה ביום 14.12.04 לצורך הסרת הגידול. ד"ר שמואל שילה, מומחה בתחום האנדוקרינולוגיה שמונה על ידי בית המשפט, קבע כי תופעות נפשיות הנן ממצא שכיח במחלה זו. כן קבע ד"ר שילה כי לאור האטיולוגיה של התפתחות מחלת הקושינג, כפי שזו מופיעה בספרות, לא ניתן לראות קשר בין המחלה לבין התאונה שעברה המבקשת.

4.         ביום 22.5.06 פנתה המבקשת למרכז הקהילתי לבריאות הנפש והתלוננה על דיכאון. לפי מכתבה של הרופאה המטפלת מיום 12.6.06, החלה המבקשת לקבל טיפול אנטי דיכאוני ואנטי חרדתי. ביום 10.7.06 החלה המבקשת טיפול ביחידה הנוירופסיכולוגית לטיפול ושיקום, אליו הופנתה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

5.         ביום 29.8.06 הגישה המבקשת בקשה נוספת למינוי מומחה רפואי בתחום הפסיכיאטריה. בהחלטה מיום 8.11.06, עליה הוגשה בקשת רשות ערעור זו, דחה בית משפט קמא את הבקשה, בהתבסס בעיקר על חוות דעתו של ד"ר שילה, לפיה תופעות נפשיות הן מן הממצאים השכיחים של מחלת הקושינג, אשר התפרצותה אינה קשורה לתאונה.

6.         המבקשת טוענת כי בית משפט קמא טעה בהחלטתו והיה עליו להיעתר לבקשתה בהתחשב בשלושה אלה: א. המלצתו של ד"ר פייזר למינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה; ב. התיעוד הרפואי שהציגה אודות טיפול נפשי בחודשים מאי-אוגוסט 2006; ג. רשומה רפואית מיום 31.3.03, בה קובע נוירולוג אליו פנתה המבקשת, כי בדיקת CT ראש שעברה המבקשת הנה תקינה והמבקשת סובלת מכאב ראש פוסט-טראומטי. לטענת המבקשת, לא ניתן לשלול את האפשרות כי כאב ראש זה היווה ביטוי לתסמונת פוסט טראומטית שנגרמה בעקבות התאונה.

7.         המשיבה טוענת כי דין הבקשה להידחות, הואיל ולפי חוות דעתו של ד"ר שילה, המומחה בתחום האנדוקרינולוגיה שמונה על ידי בית המשפט, יש לייחס את התופעות הנפשיות מהן סובלת המבקשת למחלת הקושינג, אשר אינה קשורה לתאונת הדרכים. עוד טוענת המשיבה כי המבקשת לא הראתה די תיעוד רפואי לעניין קיומו של נזק נפשי, שכן היה עליה להגיש תיעוד רפואי המצביע על טיפול רצוף, ממועד התאונה ואילך.   

8.         לאחר שעיינתי בבקשה על צירופיה, בתגובת המשיבה ובהחלטת בית משפט קמא, נחה דעתי כי אין בעניינה של המבקשת ראשית ראיה לאפשרות קיומה של נכות פסיכיאטרית בעקבות התאונה ועל כן דין הבקשה להידחות.

9.         ראשית הראיה הנדרשת לצורך ההחלטה למנות מומחה רפואי תימצא בסיכומי המחלה או במסמכים בדבר הטיפול הרפואי שקיבל הנפגע בעקבות התאונה. כמו כן, המלצתו של מומחה רפואי שנתמנה בשטח רפואי מסוים, למנות מומחה רפואי בשטח אחר, עשויה לשמש ראשית ראיה או השלמה לראשית ראיה, הנדרשת לצורך ההחלטה למנות מומחה (ראו רע"א 1338/90 שיק נ' מטלון ואח' פ"ד מד(2) 216, 219 (1990); אליעזר ריבלין תאונת הדרכים סדרי דין וחישוב הפיצויים 554, 558 (מהדורה שלישית, 1999)). ואולם בענייננו, אין בהמלצתו של המומחה בתחום האורתופדיה כדי לשמש ראשית ראיה או השלמה לראשית ראיה כאמור. ראשית, כאשר בדק המומחה את המבקשת, טרם אובחנה אצלה מחלת הקושינג. יתרה מזו, כאשר נודע למומחה כי המבקשת סובלת ממחלת הקושינג, המליץ כי רופא המומחה בתחום האנדוקרינולוגי יביע דעתו באשר לקשר בין המחלה ובין התאונה. מומחה בתחום האנדוקרינולוגיה אכן מונה על ידי בית המשפט וקבע כי התופעות הנפשיות עליהן התלוננה המבקשת הן מממצאיה השכיחים של מחלת הקושינג. כן קבע מומחה זה כי אין קשר בין מחלת הקושינג לבין התאונה.

השאלה, אם ליישם את המלצתו של המומחה בעניין מינוי מומחה רפואי בתחום אחר, צריכה להיבחן בזהירות ( ריבלין, ע' 558). בענייננו, תחום הפסיכיאטריה אינו תחום קרוב לתחום האורתופדיה ולכן "פחות ברורה התועלת שבהפניית שאלה כזו למומחה מסוים, לצורך המלצה בעניין מינוי מומחה בתחום רפואי רחוק ממנו. כאן עשויה ההמלצה להתבסס פחות על מומחיות ויותר על נתונים שבית המשפט עצמו יכול לשקול באופן עצמאי, ועתים - טוב יותר" ( ריבלין, ע' 559). בהחלטתו מיום 18.7.05 בעניין הבקשה הראשונה שהגישה המבקשת, כבר קבע בית משפט קמא כי לא די בהמלצת המומחה בתחום האורתופדיה, בלא כל תמיכה נוספת, למינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה. ההתפתחויות המאוחרות להמלצת המומחה בתחום האורתופדיה - אבחון מחלת הקושינג וקביעותיו של המומחה בתחום האנדוקרינולוגיה - רק מחזקות את מסקנתו של בית משפט קמא.

10.       גם בתיעוד הרפואי שהציגה המבקשת אודות טיפול נפשי בחודשים מאי-אוגוסט 2006,  אין כדי לבסס את הבקשה למינוי מומחה פסיכיאטרי. התיעוד הרפואי אמנם מעיד על כך שהמבקשת פנתה לטיפול נפשי והנה מטופלת בתרופות. בניגוד לטענת המשיבה,  ייתכנו מקרים בהם לצורך ראשית הראיה הנדרשת למינוי מומחה רפואי, די יהיה גם ברשומות רפואיות אשר נערכו שלא בסמוך לאחר התאונה (רע"א 5966/98 מורוזוב נ' מלכה, דינים עליון, כרך נה 218 (1998)). ואולם, מן המסמכים שצורפו לבקשה לקבלת פטור מערבון שהוגשה במסגרת בקשת רשות ערעור זו - תצהירה של המבקשת מיום 22.2.07 ומכתבו של פרופ' משה הדני, מומחה לנוירוכירורגיה, מיום 8.12.06 - עולה בבירור כי המבקשת עודנה סובלת     מ-"Recurrent Cushing Disease", מקבלת קצבת נכות בגין מחלה זו והנה מועמדת לניתוח נוסף להסרת גידול. לפיכך, ולאור חוות דעתו של המומחה בתחום האנדוקרינולוגיה, לפיה תופעות נפשיות הן בין הממצאים השכיחים של מחלת הקושינג, אין בתיעוד הרפואי החדש ראשית ראיה לצורך מינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה.  

11.       ככל שטענתה של המבקשת נוגעת לרשומה הרפואית מיום 31.3.03, לפיה סבלה המבקשת מכאב ראש פוסט-טראומטי, הרי שהבקשה למינוי מומחה נשוא בר"ע זו, כמו גם הבקשה הראשונה למינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה, לא כללו התייחסות לרשומה רפואית זו. לפיכך, אין מקום להידרש אליה לראשונה במסגרת בר"ע זו. למעלה מן הצורך, מדובר ברשומה רפואית לפיה בדיקת CT מוח נמצאה תקינה ("ללא ממצא פתולוגי"). רשומה זו מלמדת למעשה כי לא נגרמו למבקשת פגיעות מיוחדות בראשה. העובדה שהמבקשת התלוננה על כאב ראש - לכך ניתן ביטוי ברשומה הרפואית כ"post traumatic headache" - אין בה די בנסיבות הנדונות כדי להוות ראשית ראיה לצורך מינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה.

 12.      לאור האמור לעיל, אני דוחה את הבקשה.

13.       לפנים משורת הדין, אין צו להוצאות.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

ניתנה היום, י"ב בסיון, תשס"ז (29 במאי 2007), בהעדר הצדדים.

מוסיה ארד, נשיאה

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ