אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בע"מ 8671/13

החלטה בתיק בע"מ 8671/13

תאריך פרסום : 30/12/2013 | גרסת הדפסה
בע"מ
בית המשפט העליון
8671-13
30/12/2013
בפני השופט:
א' רובינשטיין

- נגד -
התובע:
פלונית
עו"ד מקסים ליפקין
עו"ד אסף רפפורט
הנתבע:
1. פלוני
2. פלוני

החלטה

א.        בקשת רשות ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (השופטת פלאוט) מיום 22.12.13 ברמ"ש 36871-12-13, בגדרה נדחתה בקשת רשות ערעור שהגישה המבקשת על החלטתו של בית המשפט לעניני משפחה בפתח תקוה (השופטת גדיש) מיום 4.12.13 בגדרי תמ"ש 19543-06-13. ביסודה של הבקשה טענות בדבר סמכותו של בית המשפט לעניני משפחה.

רקע

ב.        המבקשת ומשיב 2 ניהלו מערכת יחסים כידועים בציבור. משיב 1 הוא בנו של משיב 2 מנישואים קודמים. בשלב מסוים עלתה מערכת יחסיהם של המבקשת ומשיב 2 על שרטון, והחלו התדיינויות משפטיות ביניהם. ביום 10.6.13 הגיש משיב 1 תביעה לפינוים של המבקשת ומשיב 2 מדירה, שלפי הטענה שייכת לו (תמ"ש 19543-06-13). התביעה הוגשה לפי פרק ט"ז4 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (להלן התקנות) שעניינו תביעה לפינוי מושכר. המבקשת, מצדה, הגישה, ביום 11.6.13, מספר תביעות - תביעת משמורת (תמ"ש 23119-06-13), תביעת מזונות (תמ"ש 23044-06-13) ותביעה רכושית (תמ"ש 23160-06-13). בגדר התביעה הרכושית עתרה המבקשת להצהיר כי היא זכאית ל-70% מן הזכויות באותה דירה.

ג.        המבקשת הגישה בבית המשפט לעניני משפחה בקשה לאיחוד הדיון בתביעת הפינוי ובתביעה הרכושית. ביום 21.10.13 הורה בית המשפט לעניני משפחה (סגנית הנשיאה מקייס), כי תביעת הפינוי תתברר בפני השופטת גדיש "בפניה מתנהלים מספר הליכים בנוגע לצדדים". בהחלטה נאמר, כי השופטת גדיש תשקול אם יש מקום לאחד את מועד הדיון בתובענות. בהחלטתה מיום 14.11.13 דחתה סגנית הנשיאה מקייס את בקשתו של משיב 1 לעיון חוזר בהחלטה מיום 21.10.13.

ד.        ביום 4.12.13 התקיים דיון בפני השופטת גדיש. בית המשפט דחה את בקשתה של המבקשת לעכב את הדיון בתביעת הפינוי עד להכרעה בתביעה הרכושית, או לדון בהן במאוחד. נאמר, כי "זכויותיה בדירה מובטחות באמצעות העיקול שהוטל עליה". בית המשפט הורה, כי יש לברר ראשית את תביעת הפינוי, וקבע אותה לדיון הוכחות וסיכומים בעל פה (ליום 29.12.13). נאמר, כי "הכלל של 'שופט אחד למשפחה אחת' הוא כלל חשוב ומקוים מעצם העובדה שהתיקים הועברו כולם לדיון בפני. אין בכלל האמור כדי לחייב את בית המשפט היושב בדין לשמוע את כלל התיקים במאוחד והדבר אף לא ישים מבחינה פרקטית". בית המשפט נעתר לבקשת המבקשת לקבלת פרטים בעניין הדירה מלשכת רישום המקרקעין, רשויות המס וצד שלישי נוסף, וכן הורה לה להציג תמלילי הקלטות המצויים בידיה עד 10 ימים לפני דיון ההוכחות.

ה.        המבקשת הגישה בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי (רמ"ש 36871-12-13). בהחלטה מיום 22.12.13 נדחתה הבקשה. נאמר, כי החלטתו של בית המשפט לעניני משפחה לקבוע מועד מוקדם ודחוף להוכחות בתביעת הפינוי היא החלטה שבסדרי דין, והלכה היא שערכאת הערעור לא תתערב בכגון דא. עוד נאמר, כי החלטתו של בית המשפט סבירה ומנומקת, ועל כן אין צורך לטעת מסמרות בשאלת תחולתו של פרק ט"ז4 לתקנות על התדיינויות בבתי המשפט לעניני משפחה. בית המשפט המחוזי ציין, כי לא קיימת חובה להגיש תצהירי עדות ראשית, ובידי המבקשת לחקור את העדים בחקירה ראשית בדיון ההוכחות. באשר להצגת תמלילי ההקלטות נאמר, כי מדובר בהחלטה שעניינה סדר הבאת עדויות ואופן הגשת עדויות, עליה אין ניתן להגיש רשות ערעור לפי סעיף 1(6) לצו.

הבקשה

ו.        מכאן בקשת רשות הערעור (אשר הוגשה ביום 23.12.13), המושתתת על שלושה ראשים: ראשית נטען, כי אין ניתן לדון בתביעת פינוי לפי פרק ט"ז4 לתקנות סדר הדין בבתי משפט לעניני משפחה. זאת - כנטען - נוכח הוראת תקנה 258ה(ב) לתקנות, הקובעת כי "הוראות פרק ט"ז וסימן ב' בפרק כ' לא יחולו על תובענות בעניני משפחה". נטען, כי ההחלטה לקיים את הדיון לפי פרק ט"ז4 "חף מכל סממן של תקינות דיונית בסיסית", באשר לא יתקיים קדם משפט, לא יוכרעו בקשות מקדמיות, לא יותרו הגשות מסמכים ולא יוגשו תצהירי עדות ראשית וסיכומים בכתב. עניינו של הראש השני בבקשה בטענה, כי היה על בית המשפט לעניני משפחה לעכב את ההליכים בתביעת הפינוי עד להכרעה בתביעה הרכושית. נטען, כי לפי מדיניות משפטית רצויה יש להורות על "התדיינות מאוחדת ומסונכרנת של כל המחלוקות הנידונות בפני המותב". עוד נטען, כי לפי סעיף 49(א) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ד-1984, הגורם השיפוטי המוסמך להכריע בבקשה לאיחוד עניינים הוא נשיא בית המשפט לעניני משפחה, ולפיכך החלטתה של השופטת גדיש ניתנה בחוסר סמכות. הראש השלישי בבקשה נסב על החלטת בית המשפט להורות למבקשת להציג את תמלילי ההקלטות שבידיה. נטען, כי "ככל שיוצג התמליל עתה, לבטח יוכל המשיב להתכונן לחקירתו הנגדית ולשפץ 'גרסתו' בבחינת יש מאין". בד בבד עם בקשת רשות הערעור עתרה המבקשת לעיכוב ביצוע החלטתו של בית המשפט לעניני משפחה, ובגדר כך למנוע את דיון ההוכחות ביום 29.12.13.

ז.        בהחלטה מיום 24.12.13 נאמר, כי "טענה עיקרית [בבקשה - א"ר] היא כי עסקינן בתביעה בסדר דין מקוצר, שהוראות הדין מוציאות מהן תובענות בענייני משפחה. אכן תקנה 258ה(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 קובעת, כי הוראות פרק ט"ז לתקנות אלה - העוסק בתביעות בסדר דין מקוצר - לא יחולו על תובענות בעניני משפחה. ואולם בנדוננו, נאמר בהחלטתו של בית המשפט לעניני משפחה (השופטת גדיש) מיום 4.12.13 (בגדרי תמ"ש 19543-06-13) כי הדיון בפניו נקבע במסגרת תביעה לפינוי מושכר, לפי פרק ט"ז4 לתקנות, שעניינו פינוי מושכר, ולא פרק ט"ז, ונקבעו הוראות לעניין המשך ניהול התביעה. אם כן אין לכאורה צורך להידרש לנושא פרק ט"ז", וכי "נוכח זאת, ונוכח המתכונת הדיונית הגמישה הנוהגת בבתי המשפט לעניני משפחה (ראו למשל בע"מ 4738/13 פלוני נ' פלונית(3.9.13)), והנתונה ככלל לשיקול דעתם על פי טובת הדיון, סבורני כי על פני הדברים קיים קושי רב להלום את הנטען בבקשה; הוא הדין לטענות דיוניות נוספות שבה. על כן אין מקום להתערבות בגלגול שלישי. חזקה על בית המשפט לעניני משפחה שיתן דעתו לטענות הצדדים בהליך שלפניו ככל הנחוץ". המבקשת נתבקשה להודיע האם היא נכונה למחיקתה של הבקשה מבלי שתחויב בהוצאות לטובת אוצר המדינה.

ח.       ביום 26.12.13 הודיעה המבקשת, כי היא עומדת על בקשתה. נטען, כי אין ליצור הפרדה מלאכותית בין הוראותיו של תת פרק ט"ז4 לתקנות לבין "האכסניה התחבירית תחתיה הוא חוסה, הלוא הוא פרק ט"ז לתקנות".

ט.       בהחלטה מיום 26.12.13 נאמר, כי אין מקום לעיכוב ביצוע, וכי ההחלטה בבקשת רשות הערעור תינתן בנפרד.

הכרעה

י.        לאחר העיון בבקשה ובנספחיה, חוששני כי לא אוכל להיעתר לה. חרף ניסיונה של המבקשת להעטות על הבקשה אדרת משפטית כללית, לאמיתו של דבר תחומה היא לדל"ת אמותיהם של הצדדים וההליכים המתנהלים בבית המשפט לעניני משפחה. משכך, אין הבקשה באה בקהלם של המקרים בהם תישקל רשות ערעור בגלגול שלישי. יתירה מכך, וכמות שציין בית המשפט המחוזי, הבקשה נסבה על עניינים הנוגעים לאופן ניהול ההליך בבית המשפט לעניני משפחה, בהם התערבותה של ערכאת הערעור תהא במשורה, לא כל שכן בגלגול שלישי. די בכך על מנת שלא להיעתר לבקשה, ואולם גם לעיצומם של דברים לא נמצא מקום להתערבות.

יא.      בבקשה נטען, כי לפי תקנה 258ה(ב) אין ניתן לברר בבית המשפט לעניני משפחה תביעות לפי פרק ט"ז4 לתקנות. וזוהי לשונה של תקנה 258ה(ב):

"הוראות פרק ט"ז וסימן ב' בפרק כ' לא יחולו על תובענות בעניני משפחה".

יב.       מלשונה של תקנה 258ה(ב) אין ניתן ללמוד, כי אין לברר תביעות לפינוי מושכר בבית המשפט לעניני משפחה, באשר הללו מוסדרות בפרק ט"ז4 לתקנות. אדרבא, תקנה 258ב(ב) לתקנות קובעת כי "הגדרות והוראות אחרות שבתקנות אלה למעט פרק כ"ב1 (העוסק בהחזרת ילדים חטופים לחו"ל לפי אמנת האג - א"ר) יחולו על תובענות בעניני משפחה ככל שאינן סותרות חלק זה, ובשינויים המחויבים לפי הענין", ועל פני הדברים חל איפוא פרק ט"ז4 גם על התדיינויות בבתי המשפט לעניני משפחה. ניתן אל לב, כי פרק ט"ז4 נוסף בתשס"ט, והוא אינו חוסה תחת פרק ט"ז אלא נפרד ממנו, כשם שפרק ט"ז2 וט"ז3 העוסקים בהתאמה בתובענה ממוכנת ובכתבי-דין אלקטרוניים הם עניינים נפרדים. על כן התקשיתי להלום את טענת "האכסניה התחבירית" שבה קשרה המבקשת את פרק ט"ז4 לפרק ט"ז לתקנות, ואיני רואה לו מקום. בכך ניתן היה לסיים את החלטתנו. אך עדיין סברתי כי ראוי לבדוק, השאלה היא האם במישור התכליתי יש מקום להבחין - לעניין הוראת תקנה 258ה(ב) - בין הליך בסדר דין מקוצר לפי פרק ט"ז לבין תביעה לפינוי מושכר לפי פרק ט"ז4.

יג.       על הוראת תקנה 258ה(ב) נאמר כי "סכסוך בענייני משפחה אינו בגדר תביעה כספית או קניינית רגילה ויש לראותו כחלק ממכלול רחב שמטרתו הכרעה בסכסוך המשפחתי הכולל. משום כך לא מצא מחוקק המשנה לנכון להציב בפני בן המשפחה הנתבע מכשול פרוצדוראלי בדמות בקשת רשות להתגונן, מכשול שיהא עליו לצלוח כדי שיוכל להגיע לדיון לגופו של עניין. גם הליך המרצת הפתיחה אינו מתאים ל'עניני משפחה'. זהו הליך מהיר שנוצר מכורח המציאות לצורך פתרון עניינים דחופים ובלתי מסובכים מבחינה עובדתית ושאין טעם להמתין לפתרונם בתור המשפטים הרגיל ... בית המשפט לעניני משפחה אמור להידרש למכלול הסכסוכים בין בני המשפחה המתדיינים לפניו ואין מקום לאכוף עליו הליך שמבחינה פרוצדוראלית אמור לקבל קדימה. שופט המשפחה הוא שאמור להחליט כיצד לנהל את ענייניה של המשפחה המובאים לפניו וההחלטה אם להקדים דיון בתביעה אחת או לעכב דיון בתביעה אחרת אמורה להינתן משיקולים מהותיים של פתרון הסכסוך הכולל ולא מטעם פרוצדורלי כופה" (ש' שוחט ד' שאוה סדר הדין בבית המשפט לעניני משפחה (2009) 223).

יד.       מחד גיסא, בתביעה לפינוי מושכר מתקיימים חלק מן הסממנים, שבעטיים קבע מחוקק המשנה, כי אין ניתן להגיש תביעה בסדר דין מקוצר או המרצת פתיחה בבית המשפט לענייני משפחה. כך, מתקיימים בתביעה לפינוי מושכר סממני ה"זריזות", וזוהי למעשה תכליתו העיקרית של הליך זה; אכן, פרק ט"ז4 לתקנות קובע הליך משפטי מזורז לדיון בתביעות לפינוי מושכר שאין חוק הגנת הדייר חל עליו, שמטרתו - הכרעה מהירה ואפקטיבית במחלוקות שעניינן פינוי מושכר. זאת - מתוך הכרת המציאות השיפוטית, וגרירתם של הליכי פינוי משמעה, כי במקרים לא מעטים יישבו שוכרים ללא צדק במושכר שנים על שנים עד להכרעה, ואילו אם יידעו הצדדים את התוצאה בעוד מועד תושג הגינות ראויה לכולי עלמא. לשם כך גם נקבעו בתקנות הוראות שונות המגבילות את היקף ההתדיינות. כך נקבע, כי תביעה לפינוי מושכר לא תכיל סעדים נוספים מעבר לפינוי המושכר (תקנה 215ז(ב)), וכי נתבע לא יהיה רשאי להגיש תביעה שכנגד או הודעה לצד שלישי (תקנה 215יג). כן נקבעו הוראות בדבר מועד הדיון בתובענה - 30 יום לאחר הגשת כתב ההגנה האחרון (תקנה 215יא), ובדבר מועד פסק הדין - 14 יום לאחר תום הדיון (תקנה 215יב(א) יחד עם תקנה 214טז).

           מאידך גיסא, התביעה לפינוי מושכר אינה מעמידה בפני הנתבע את המשוכה הדיונית העומדת בפני נתבעים בסדר דין מקוצר - בקשת רשות להתגונן. יתירה מכך: ככלל, בתביעה לפינוי מושכר מסור לבית המשפט שיקול דעת להורות על העברת התביעה להליך בסדר דין רגיל (תקנה 215יב(א) יחד עם תקנה 214יב(א)). ובהקשר בתי המשפט לעניני משפחה לא למותר להזכיר את הוראת תקנה 258ב(ג) לתקנות הקובעת כי "בית המשפט רשאי לסטות מהוראות שבפרקים אחרים שבתקנות אלה למעט פרק כ"ב1, ולנהוג בדרך הנראית לו הטובה ביותר לעשיית משפט צדק". 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ