אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בב"נ 45911-05-13

החלטה בתיק בב"נ 45911-05-13

תאריך פרסום : 09/03/2014 | גרסת הדפסה
בב"נ
בית משפט לענינים מקומיים נתניה
45911-05-13
27/06/2013
בפני השופט:
בדימוס ריבי צוק

- נגד -
התובע:
קופת הצדקה המרכזית קופת העיר
הנתבע:
עירית נתניה
החלטה

1.         ביום 12.5.13 הוצא על ידי יו"ר הועדה המקומית לתכנון ולבניה נתניה צו הריסה מנהלי (להלן: "צו ההריסה") שהורה על הריסתם של סככה מקונסטרוקציית ברזל וגג איסכורית, שערים לסככה בצידה הדרומי, והגבהה של גדר הממוקמת מתחת לסככה בלוחות איסכורית (להלן: "עבודות הבניה"), שהוקמו על ידי העמותה המבקשת (להלן: "העמותה") במקרקעין המצויים ברחוב רמב"ם בנתניה, והמוחזקים על ידי חברה קדישא (להלן: "בעלי הזכויות במקרקעין").

2.         צו ההריסה הוצא על סמך תצהירו של המהנדס ודים טיבורסקי (להלן: "המהנדס"). מתצהיר המהנדס ונספחיו עולה כי המהנדס ביקר במקום במהלך ביצוע עבודות הבניה, אשר החלו, על פי עדות שכן שנגבתה על ידי המהנדס ביום 21.4.13. עוד עולה מתצהיר המהנדס כי במקום בוצעו במועדים מוקדמים יותר עבודות בניה נוספות ללא היתר, אשר אינן חלק מעבודות הבניה נשוא צו ההריסה.

3.         ביום 23.5.13 הוגשה בקשה לעכוב ביצועו של צו ההריסה "עד למתן אישור מהגורמים המתאימים בעיריה", כשלבקשה צורף מכתב של איש מקצוע המאשר טיפולו בהוצאת היתר לעבודות הבניה.

4.         בתגובתה לבקשה נטען על ידי המשיבה יש לדחות את הבקשה, הן דחיה על הסף והן דחיה לגופו של עניין, כשעיקר טענותיה כדלקמן:

4.1        יש לדחות את הבקשה על הסף בשל אי עמידה בתקנות התכנון והבניה (סדרי דין בבקשות לעניין צו הריסה מנהלי), התש"ע-2010, ובכלל זה האיחור שבהגשת הבקשה (הצו הודבק במקרקעין ביום 12.5.13, על פי התקנות יש לפנות בבקשה לביטולו או לעיכובו בתוך שלושה ימים, ואילו הבקשה הוגשה רק ביום 23.5.13),העדרו של תצהיר של המבקשת לתמיכה באמור בה, העדרו של תצהיר של איש מקצוע המטפל בהליך הרישוי בכל הנוגע למצב התכנוני ולהליכי התכנון והרישוי. הבקשה אינה מגלה טעם מיוחד כלשהו שיש בו להצדיק את הסטיה מהוראות התקנות.

4.2        לגופו של עניין נטען כי המבקש עתר רק לעיכוב ביצועו של צו ההריסה, ולא חלק על הוצאתו, על כך שעבודות הבניה נבנו ללא היתר או על כך שהבניה נתפסה בעיצומה. בהעדרה של מחלוקת כי צו ההריסה הוצא כדין הפלוגתה האחת והיחידה שבין הצדדים הינה האם יש מקום להורות על עיכובו.

            נטען כי הלכה היא שאין לעכב את ביצועו של צו הריסה מנהלי שלא נמצא פגם בחוקיותו רק על מנת לאפשר למבקש לפעולה להכשרתה של הבניה החוקית, וכי עכוב כאמור יישקל רק מקום שהיתר הבניה מצוי בהישג יד.

            טיעוניו של המבקש ממחישים את חשיבות ביצועו של צו ההריסה על אתר. המבקשת החלה בבניה בידיעה כי אין היתר בניה, כאשר תופעה זאת של בניה ללא היתר, קביעת עובדות בשטח וניסיון להכשירן בדיעבד היא הרעה החולה של ענף התכנון והבניה. צו ההריסה המנהלי נועד ליתן מענה למציאות זאת כשמטרתו עצירתה של הבניה הבלתי חוקית בראשיתה ללא צורך בניהולו של הליך פלילי ממושך לצורך הוצאתו של צו הריסה לבניה החורגת.

5.         בדיונים במעמד הצדדים שהתקיימו ביום _ וביום _ נטען לנסיבות עובדתיות נוספות הנוגעות לפלוגתה שבמחלוקת כדלקמן:

5.1        בדיון שהתקיים ביום 2.5.13 בבית המשפט המחוזי אזור מרכז הושג בין התובעים שם (המתגוררים בסמוך למקרקעין, להלן: "השכנים") לבין העמותה ואחרים הסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין בהליך אזרחי שננקט על ידי השכנים. על פי אותו הסדר התחייבה העמותה בהגשתה של בקשה להיתר בניה בתוך 14 יום מיום פסק הדין.

            הצדדים חלוקים לגבי פרשנותו של פסק הדין. ב"כ המשיבה, בהסתמך על הוראות סעיף 4 להסדר הפשרה מפרשת כי היה ולא יינתן לנכס היתר בניה בתוך שישה חודשים מיום פסק הדין כי אז תהרס הבניה. ב"כ המבקשת, בהסתמך על הוראות סעיף 8 להסכם הפשרה מפרש כי תקופת ששת החודשים נועדה לאפשר הדברות בין המבקשת לבין הרשויות ובין הצדדים, וכי בהעדרו של היתר בניה בתוך המועד כאמור יחודש, במידת הצורך, הדיון בהליך האזרחי.

            העתק פרוטוקול הדיון בהליך האזרחי הוגש וסומן מש/1 .

5.2        נטען על ידי המשיבה כי חלק קטן מהמקרקעין מיועד למגורים ובחלק הארי של המקרקעין אין זכויות בניה כלשהן או יעוד לקרקע, ואלה טעונים קביעה בתוכנית נקודתית מפורטת.

6.         בדיון אישר ב"כ המבקשת כי אין כפירה בכך שצו ההריסה הוצא כדין ושטח את עתירתה של המבקשת לעכוב ביצועו של הצו עד להסדרת הרישוי. ב"כ המבקשת ציין כי הבניה נעשתה על דעת בעלת הזכויות במקרקעין, נועדה לשרת את פעילותה של העמותה שעיסוקה בחלוקת מזון לאלפי נצרכים, וכי העמותה פועלת להכשרת הבניה כשלצורך כך שכרה את שירותיו של אדריכל, נקבעו פגישות עם בעלי תפקידים בכירים רלוונטיים בועדה וברשות המקומית, והמבקשת פנתה לרשות בבקשה לקבל את פרוט הנדרש לצורך קבלת ההיתר (מב/1).

            לדברי נציג העמותה פעילות העמותה, במתכונת דומה או זהה התנהלה מהמקום גם קודם לכן כאשר עבודות הבניה נועדו להטיב את אחסנת המזון המחולק לנצרכים לו.

            הודגש כי העמותה פועלת שלא למטרות רווח, למטרה חברתית ראשונה במעלה בחשיבותה, ונטען כי צו הריסה יביא לאובדן משאבים לריק, תחת שישמשו את העמותה להאכלתם של נזקקים, הכל ללא תוחלת וללא תועלת.

7.         ב"כ המשיבה חזרה על הטיעונים בתגובה שבכתב תוך טענה כי העמקתו של הברור העובדתי אך מחזקת את אלה, ועיקרי טענותיה כדלקמן:

7.1        הנימוקים והעילות לעיכוב ביצועו של צו הריסה מנהלי מוגבלים בהתאם לפסיקה למקרים בהם נימצא ההיתר בהישג יד, הכל כמפורט בהרחבה בסעיף 10 לתגובת המשיבה.בענייננו לא הוגשה בקשה להיתר וממילא ברור כי ההיתר אינו נמצא בהישג יד ממשי. יתרה מזאת, לא רק שהבניה בוצעה ללא שהוגשה בקשה להיתר לעבודות הבניה, אלא שבקשה כאמור טרם הוגשה גם במועדי הדיון שהתקיימו בבית המשפט, וזאת תוך הפרה של התחייבות שנטלה על עצמה המבקשת בעניין זה במסגרת ההליך האזרחי הנזכר בסעיף 5.1 לעיל.

7.2        זאת ועוד, הנסיבות בענייננו מלמדות על כך שהיעד של הוצאת היתר בלתי ודאי ועתיד לארוך שנים. כך עולה מהנסיבות בהן דרוש אישורה של תב"ע נקודתית מפורטת על מנת לאשר זכויות בניה במקרקעין, כאשר גורלה של בקשה כאמור עתיד להתברר לפני לא פחות משנתיים מיום הגשתה, ובקשה להיתר ניתן יהיה להגיש רק לאחר אישורה של תב"ע כאמור, אם תאושר. על אחת כמה וכמה שכך הוא בשים לב להתנגדות השכנים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ