אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ב"ש 4571/05

החלטה בתיק ב"ש 4571/05

תאריך פרסום : 16/08/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
4571-05,841-05
30/06/2005
בפני השופט:
משה רביד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גיאת
הנתבע:
1. ראסם עבידאת
2. אחמד מסלמאני
3. נאסר אבו חדיר

עו"ד חנאן
עו"ד צמל
עו"ד עותמאן
החלטה

האישום

1.         נגד המשיבים הוגש כתב אישום, שבו הם מואשמים בחברות בארגון טרוריסטי, עבירה לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור, תש"ח-1948 (להלן - "הפקודה"), ופעילות בארגון טרוריסטי, עבירה לפי סעיף 2 לפקודה. על-פי האמור בכתב האישום, השתתפו המשיבים בכנסים שערכה החזית העממית לשחרור פלסטין (להלן - "הארגון"), שהוכרזה כארגון טרוריסטי, ואף נאמו בהם.

הנאשם 1 היה אחראי על פעילות תנועת הנוער של הארגון "איתיחאד אל טולבה" (להלן - "תנועת הנוער"), והיה איש הקשר שלה עם בכירי הארגון.

בכתב האישום מפורטות פעילויות שונות בהן השתתפו המשיבים, במסגרת היותם פעילים בארגון.


ההליך בפני

2.         המבקשת טוענת כי על-פי חומר הראיות שהוגש לעיוני, יש מקום לעצור את המשיבים  עד לתום ההליכים. כעולה מהראיות, המשיבים אכן פעילים בארגון, ושחרורם עלול לסכן את שלום הציבור ואת בטחון המדינה. עוד צוין, כי לכל אחד מהמשיבים יש הרשעות קודמות בגין עבירות ביטחוניות, ותלויים ועומדים נגדם מאסרים על-תנאי בני הפעלה.

3.         באי-כוח המשיבים חולקים הן על קיום ראיות לכאורה והן על כך שיש עילות למעצר המשיבים עד לתום ההליכים. פעילותם של המשיבים היא פעילות לגיטימית. המשיבים נטלו חלק בתעמולת הבחירות ובפעילות הסברתית שהתקיימה ברשות הפלשתינאית. עוד טענו באי כוח המשיבים כי הפעילות המיוחסת למשיבים, היא פעילות תרבותית גרידא, או פעילות שמטרתה לעזור לאנשים נזקקים. יתרה מזו, חלק מהראיות נגד המשיבים מבוססות על עדות שמיעה, וכי גם לא ניתן להתבסס על חוות הדעת שהוגשה מטעם שירות הביטחון הכללי, שכן היא מתבססת על עדויות של אנשים שלא יעידו כי אינם מופיעים בכתב האישום ולכן לא ניתן להסתמך על המסקנות שבחוות הדעת, משום שהבסיס העובדתי של חוות הדעת התערער.

דיון

4.         נראה לי, כי יש מקום לעצור את המשיבים עד לתום ההליכים, וזאת משום שיש ראיות כשרות, המצביעות על פעילותם של המשיבים במסגרת הארגון שהוכרז כארגון טרוריסטי. המשיבים הינם תושבי ישראל וחל עליהם המשפט והשיפוט של מדינת ישראל, ולפיכך ניתן לשפוט אותם גם על העבירות שנעברו מחוץ לתחום שטח השיפוט והסמכויות של המדינה, כאמור בסעיף 2 לתוספת לחוק להארכת תוקפן של תקנות שעת חירום (יהודה והשומרון וחבל עזה - שיפוט בעבירות ועזרה משפטית), תשל"ח-1977. 

5.         נגד המשיב 1 קיימות ראיות כי היה אחראי על חלוקת הכספים של הארגון, וכי חילק כספים לפעילויות הקשורות לארגון, ובין היתר לתנועת הנוער. כמו כן, יש ראיות כי המשיב 1 השתתף בכינוס של הארגון בא-טור, ואף נאם שם. מחמד חנאפסה, שהשתחרר מהכלא, העיד כי לאחר שחרורו מהכלא באו אליו שני נציגי הארגון, וביניהם גם המשיב 1, ואמרו לו כי אם יש לו איזושהי בעיה שיפנה אליהם. אותו עד הוסיף בעדות מאוחרת, כי המשיב 1 פנה אליו וביקש ממנו לשכור דירה עבור מועדון של תנועת הנוער, וכי הוא ישא בדמי השכירות. באותה עדות גם סיפר העד, כי המשיב 1 פנה אליו להכין רשימה של משפחות אסירים שיושבים בכלא או משפחות של הרוגי הארגון, על מנת לשלוח להם בשר. בעדות של עד נוסף, ג'אבר, נאמר, כי המשיב 1 השתתף בכנס של פעילי הארגון באבו דיס, וכי הוא נאם באותו הכנס. לעדות זו יש סיוע בעדותו של מוחמד סנאווי. עוד יצוין, כי חלק מהעדים אף זיהו את המשיב 1 במסדר זיהוי תמונות.

6.         גם לגבי המשיב 2 יש ראיות כי השתתף בישיבה של הארגון בא-טור, וכי באותו כינוס נאם במשך 5 עד 10 דקות וחילק כרוזים, המתייחסים לבחירות של הרשות הפלשתינאית. בעדותו של מעתצם שיח' נאמר, כי פגש את המשיבים 1 ו-2 באוהל שבו שבת ח"כ עזמי בשארה, וביקש ממנו ומהמשיב 1 סכום של 800 ש"ח כדי לעשות מסיבה לתלמידים שסיימו את הבגרות. המדובר במסיבה לבני הנוער של הארגון, כפי שעולה מעדותו של עד זה בהודעה מיום 13.4.05 (עמ' 2, ש' 42). לעדות זו יש סיוע בעדותו של מוסא דרוויש, המספר אף הוא כי את המסיבה לתלמידים ארגן הארגון עבור תנועת הנוער. כמו כן, קיימת עדותו של מוחמד סיתנאווי, שלפיו השתתף במפגש של פעילי החזית העממית שבה השתתף המשיב 2, פגישה אשר התקיימה בא-ראם. אף המשיב 2 זוהה במסדרי זיהוי תמונות.

7.         אשר למשיב מס' 3, באסם עאבד אמר בהודעתו כי הייתה מסיבה של הארגון לתלמידים שסיימו את בחינות הבגרות, וזאת במסגרת תנועת הנוער של הארגון, וכי במסיבה זו השתתף המשיב 3. גם מעתצם שיח' סיפר בהודעתו על המפגש של פעילי הארגון בא-טור, שבה השתתף המשיב 3, וכי המשיב 3 דיבר שם 10-15 דקות. על המפגש באבו דיס העידו מחמד חנאפסה ומחמד סנאוי. לדבריהם, המשיב 1 הביא את המשיב 3 לכנס. על כנס זה העיד גם ג'בר ג'בר, שסיפר שבכנס דיברו המשיבים 1 ו-3. גם המשיב 3 זוהה במסדרי זיהוי תמונות. לא התעלמתי מכך שאחד העדים טעה בזיהויו של המשיב 3, אך יש די והותר ראיות נגדו, הקושרות אותו למעשים המיוחסים לו.      

8.         לכאורה, כעולה מעובדות כתב האישום, המשיבים הנם פעילים בארגון טרור. הם לכאורה ממלאים תפקידים בהנהלה של הארגון, משתתפים בדיונים ובקבלת החלטות ונואמים באסיפות פומביות (סעיף 2 לפקודת מניעת טרור, תש"ח-1948). הפעילות של הנאשמים אינה פעילות עם "דם על הידים", אך ידוע שפעילות מהסוג שבה נטלו המשיבים חלק, היא פעילות שהסכנה הטמונה בה מרובה. זו פעילות שבאצטלה חוקית, כביכול, מטרתה להגדיל את מספר המתנדבים לזרוע הצבאית של הארגון ובכך להרבות בפיגועי טרור, הזורעים מוות והרס. לא זו אף זו, יש גם ראיות שהמסך המבדיל בין פעילות צבאית לפעילות לצרכי רווחה או פעילות הסברתית ותעמולתית הנו דק מן הדק.

9.         עניין לנו, אפוא, בפעילות אידיאולוגית החותרת תחת ביטחון המדינה. חלופת מעצר ולו מעצר בית מלא אין בה כדי להפיג את מסוכנותם של המשיבים. לחובתם של המשיבים גם הרשעות קודמות בעבירות ביטחוניות. לפיכך, בהתחשב גם בעבירה הנוכחית שבה המשיבים מואשמים, אין מקום לחלופת מעצר.

לאור האמור, יש לעצור את המשיבים עד לתום ההליכים.

ניתנה היום כ"ג בסיון, תשס"ה (30 ביוני 2005) במעמד ב"כ המבקשת, המשיבים ובאי-כוחם.

משה רביד, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ