אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 972/00,

החלטה בתיק א 972/00,

תאריך פרסום : 22/06/2009 | גרסת הדפסה
ת"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
972-00;,414-04,577-05,670-04
26/05/2008
בפני השופט:
ד"ר עדי זרנקין

- נגד -
התובע:
1. מיכאל עצמון
2. אבני אורי ואח'
3. בראל שמואל ואח'
4. אכר רוני ואח'

הנתבע:
1. חיפה כימיקלים בע"מ
2. איגוד ערים ([איזור חיפה] [ביוב]
3. עירית חיפה
4. בתי זיקוק לנפט בע"מ ח"פ 8003666552
5. פרוטרום בע"מ ח"פ 901329351
6. גדיב תעשיות פטרוכימיות בע"מ ח"פ 700409552
7. גדות תעשיות ביוכימיה בע"מ ח"פ 900414152
8. גדו מיכליות ומאגרים לכימיקלים בע"מ ח"פ 700370352

החלטה

על פי המתווה הדיוני שבו פוסעים אנו בתיק זה, מתבררת ראשית לכל שאלת הקשר הסיבתי הנטען בין מחלתם של התובעים לבין מי הקישון המזוהמים. על מנת להוכיח קשר סיבתי זה נדרשים התובעים להוכחה כפולה: האחת - שמי הקישון אכן מזוהמים הם, והשנייה - כי זיהומים אלו גרמו אצל כל אחד מן התובעים למחלתו.

על מנת לעבור את המשוכה הראשונה, זו העוסקת בזיהום מי הקישון, מבקשים התובעים להגיש שני מסמכים הקרויים בפיהם "תעודות עובד ציבור": האחת - "תעודת עובד ציבור" של ד"ר אליעזר פרנקנברג, המשנה למדען הראשי ברשות הטבע והגנים, והשנייה -  "תעודת עובד ציבור"  של גב' מתי שולימוביץ', מהנדסת הכימיה של רשות נחל הקישון.

למסמך הראשון צורפו 30 דוחות תברואתיים  וסביבתיים  של נחל הקישון מיולי 1975  ועד ינואר 2000. למסמך השני צורפו דוחות מסכמים של רשות נחל הקישון  לשנים 1995-2004, סקר אקולוגי סביבתי בתחום רשות נחל הקישון מינואר 1996 ותקן איכות מי נחל הקישון מפברואר 2000.

ייאמר מיד - שאלת זיהומו של נחל הקישון הינה, לטעמי, עניין שבמומחיות והדרך הנכונה להוכחתו הינה באמצעות חוות דעת מומחה ערוכה כדין ולא באמצעות הגשת דוחות, אפילו הוכנו אלו על ידי גופים סטטוטורים אשר יש להם נגיעה לעניין זה.  אין צורך לומר כי מומחה בתחום זה יוכל, אם ימצא מקום לכך, להסתמך על דוחות ועל סקרים ונתונים סטטיסטים שנעשו על ידי אחרים ואין הוא חייב לבסס את מסקנתו דווקא על מחקרים ובדיקות שנעשו על ידו באופן אישי.

אף אם התעודות אשר הגשתן מתבקשת היו תעודות עובד ציבור כהגדרתן בחוק, ולדעתי כפי שיובהר להלן, הן אינן כאלו, הרי שהגשתן לא הייתה מקדמת כראוי את  הוכחת סוגיית זיהום הקישון, באשר על פי הגישה המקובלת כוחה הראיתי של תעודת עובד ציבור מתמצה בהוכחת עצם קיומו של רישום במסמך רשמי ואין בו ראיה לכאורה לאמיתות תוכנו של הרישום (ראה: יעקב קדמי, על הראיות, חלק שני (מהדורה משולבת ומעודכנת, תשס"ד - 2003)  עמ' 811). משכך הם פני הדברים לא הייתה הגשתם של הדוחות מקדמת  את עניינם של התובעים ברצותם להוכיח את עצם זיהומו של נחל הקישון וממילא היו התובעים נזקקים לחוות דעת מומחה על מנת לבסס טענה זו.

תעודת עובד ציבור מתקבלת כראייה לכאורה על "דבר שנרשם במסמך רשמי" בלבד, ועליה להיות חתומה  על ידי "עובד ציבור", כהגדרתו בסעיף 28 לפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א - 1971 (להלן: "הפקודה"), "אשר עשה את הרישום או את המעשה או קיבל את הידיעה שנרשמה".

 נראה כי הן ד"ר פרנקנברג והן הגב' מתי שולימוביץ', החתומים על התעודות הללו, אינם "עובדי ציבור" כהגדרת מושג זה בסעיף 28 לפקודה. ראשית לכל, אף כי שניהם הינם עובדים בתאגידים סטטוטורים שהוקמו מכוח חוק (ד"ר פרנקנברג עובד ברשות הטבע והגנים, שהוקמה מכוח חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, תשנ"ח- 1998, ואילו גב' מתי שולימוביץ' עובדת ברשות נחל הקישון אשר הוקמה מכוח צו רשויות נחלים ומעיינות (רשות נחל הקישון), התשנ"ה - 1994) הרי  שהם אינם עובדי מדינה, אלא עובדים של התאגידים השונים, ולפיכך אינם יכולים להיחשב כעובדי ציבור, כפי שהיו נחשבים על פי סעיף 28(1) לו היו עובדי מדינה.

לא זאת אף זאת, על  פי סעיף 28(3) לפקודה, עובד ציבור ייחשב גם "עובד או נושא תפקיד של גוף ציבורי אחר שקבע שר המשפטים באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת". לא נטען בפני על ידי ב"כ התובעים, וממילא גם לא הוכח, כי נושאי תפקידים אלו בתאגידים הללו הוגדרו כעובדי ציבור על ידי שר המשפטים. יש לציין כי השר עשה בעבר שימוש בסמכותו לקבוע בצו "עובדי ציבור". כך למשל בצו הראיות (קביעת עובדי ציבור), תשל"ו - 1976, נקבע כי חייל, כמשמעותו בסעיף 1 לחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו - 1955, שהוא קצין ייחשב כעובד ציבור לעניין סימן ג' לפרק ב' לפקודת הראיות. כמו כן, בצו הראיות (קביעת עובדי ציבור) משנת 1978 נקבע כי עובד שירות התעסוקה הינו עובד ציבור, ובצו הראיות (קביעת עובדי ציבור) משנת 1980 נקבע כי עובד המוסד לביטוח לאומי הינו עובד ציבור. ככל שיגעתי  לא מצאתי כי עובדי רשות נחל הקישון או עובדי רשות הטבע והגנים זכו להכרה מסוג זה.

משכך הם פני הדברים, ברי כי מגישי התעודות הללו אינם עובדי ציבור, ועל כורחך אתה אומר כי אף התעודות שיצאו תחת ידם ,לאו תעודות עובד ציבור המה.

למעלה מן הדרוש אוסיף עוד כי לגבי חלק לא מבוטל של המסמכים והדוחות, אשר הגשתם מתבקשת כתעודת עובד ציבור, לא ניתן לומר כי הם מוגשים בידי מי "שעשה את הרישום או את המעשה או קיבל את הידיעה שנרשמה".  כך, רק לשם הדוגמא, הסקר האקולוגי שצורף לתעודה של רשות נחל הקישון הינו סקר אקולוגי-סביבתי שבוצע על ידי פרופ' גזית וד"ר קליינהאוז, או למשל הצעה לתקן איכות של מי נחל הקישון שנוסחה, כך נראה, בידי ועדה שהוקמה לצורך כך, וזה גם זה אינם מסמכים אשר יצאו תחת ידי רשות נחל הקישון ובוודאי לא היו יכולים לשמש נשוא לתעודת עובד ציבור. והוא הדין גם בנספחים רבים לתעודה מטעם רשות הטבע והגנים.

אני קובע, אם כן, כי התעודות שהגשתן מתבקשת אינן קבילות כתעודות עובד ציבור. ככל שחלף המועד, בהתאם להחלטות קודמות שניתנו בתיק זה להגשת חוות דעת מומחה מטעם התובעים, ניתנת להם בזאת ארכה להגיש חוות דעת לעניין הטענה בדבר זיהום מי הקישון, עד ליום 1/9/08.

ניתנה היום כ"א באייר, תשס"ח (26 במאי 2008) בהעדר הצדדים.

ד"ר עדי זרנקין, שופט

קלדנית ליליאן

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ