אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 758344/04

החלטה בתיק א 758344/04

תאריך פרסום : 06/01/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
758344-04,185226-05
16/05/2006
בפני השופט:
קליין מנחם

- נגד -
התובע:
עיריית הרצליה
הנתבע:
רון אלעד
החלטה

                                   

מונחת בפניי בקשה למתן רשות להתגונן כנגד תביעה בסדר דין מקוצר.

התובעת, רשות מקומית, טוענת כי הנתבע היה בכל הזמנים הרלוונטיים לכתב התביעה המחזיק בנכס ברחוב משכית 22 הרצליה, ויתרת חוב לתובעת ליום 19.12.2004 בגין אי תשלום מים ארנונה ואגרת שמירה הינה בסך 20,964 ש"ח.

מנגד טוען הנתבע, כעולה מבקשת הרשות להתגונן ומחקירתו בפני ביום 20.2.2006 כי  החזקה בנכס הייתה בין התאריכים 1.12.03-30.6.04 ותו לא.

לטענתו החוב שנוצר בנוגע לנכס לאחר ה 30.6.04 אינו לפתחו. לתובעת היה ידוע כי נאלץ לעזוב את הנכס בשל העדר יכולת לקבל רישיון עסק.

מוסיף הנתבע וטוען כי בפעולותיה הנ"ל פעלה המשיבה בחוסר בתום לב בכך שהשיתה את החיובים שלא כדין לחובתו של הנתבע, וזאת בידיעה כי עזב את הנכס.

לא זאת בלבד, הגדילה התובעת לעשות בבחירתה שלא לעדכן את ספריה והותירה את המבקש ברישומיה כ"מחזיק" בנכס.

לטענתו מיום 1.7.04 והילך אינו בגדר "מחזיק" כהגדרתו בפקודת העריות ולפיכך לא היה כל מקום לחיוב בתשלום ארנונה בגין תקופה הנדונה.

טוען הנתבע, כי מצוות תקנה 13 לתקנות ההסדרים במשק המדינה , משהנכס ריק ממחזיק יהא המחזיק בהם פטור מתשלום ארנונה בגין 6 החודשים הראשונים ומהחודש השביעי ואילך הנחה של למעלה מ 50% משיעור הארנונה. התובעת לעומת זאת טענה כי אין לתת לנתבע רשות להתגונן שכן בקשתו אינה מעלה טעם משפטי מכך ויתרה מזו קיימת הכרעה שיפוטית בין השוכר למשכיר בשאלה מי החזיק בפועל בנכס וקובעת שמי שהחזיק בנכס הוא השוכר-המבקש.

דיון

טרם אתן את החלטתי אחזור בתמצית על הקריטריונים המנחים את ביהמ"ש בבואו ליתן רשות להתגונן, שכן בחינת בקשותיו של הנתבע אינה מצריכה לעת עתה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו של הנתבע אלא אך לבחון האם אם יש בטענה זו לכאורה כדי להצדיק את בירורה, קרי, האם יש בתצהירו של הנתבע יחד עם חקירתו הנגדית עילה חוקית לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסתה של התביעה. (ראה ע"א 478/75 חנה אנגלנדר נ' יצחק אשכנזי . פ"ד ל(3), 437, 443).

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה כי המצהיר דובר אמת, אא"כ נתבדו דבריו לחלוטין בחקירה נגדית, במקרה זה האחרון, יהיה על ביהמ"ש למנוע את סיכול מטרתו של ההליך ע"י העלאת טענות סתמיות מטעם הנתבע (הגנת בדים), ואשר כל מטרתן נועדו ע"מ למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים אשר מוקנים לו ע"י הגשת תובענה בסדר דין מקוצר. (ע"א 86/66 מנחם פריטל ואח' נ' החברה להנדסה חקלאית בישראל בע"מ ואח'  פ"ד כ(2) 520, 522 ).

בכל אלו יש כדי ליצור איזון בין הרצון והצורך להעניק לתובע יתרונות דיוניים לבין הרצון שלא לקפח את הגנתם של הנתבעים ולאפשר להם את יומם בביהמ"ש.

טעמים אלו ועוד אוזכרו כבר בהכרעותיו של בית משפט זה ולדידי, עיקרן אחד הוא - באם ניתן ואפשר יהיה לברר ולמצות את טענותיו של הנתבע בבית המשפט, ראוי, ומן הדין הוא כי ימוצו ההליכים בדרך זו ואין על בית המשפט לשלח אותו מעם פניו אם הקניית מירב המהימנות לדבריו, החלושים ככל שאפשר, אך המתיישבים, באופן סביר, עם נסיבותיו העובדתיות של המקרה, מורים על קיומה של הגנה חוקית ולכאורית מול טענות התובע.

כאמור, אין ביהמ"ש נדרש, בשלב זה, כחלק מהאלמנטים המשפיעים על הכרעתו, למשקלן ומהימנותן ודרכי הוכחתן של הראיות ובנוסף, אין בטענות הנתבע די כדי להוכיח כי כל מטרותיו הן למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים הנובעים מהליך המקוצר, טענותיו של הנתבע אינן אך "סתמיות" ומשלא נתבדו והופרכו בחקירתו הנגדית, קיימת בהן עילה לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסת התובע.

מטענות הצדדים שהוצגו בפני הגעתי למסקנה כי יש מקום לבירור טענת הנתבע באשר לדינם של החיובים שבוצעו לאחר התאריך ה 30.6.04, ויש לבדוק עובדתית האם הנתבע נכלל בהגדרת "מחזיק" עפ"י הפקודה. בעניין זה אינני מקבל את הטענה שההליך שבין המשכיר לשוכר מהווה "השתק פלוגתא" או "מעשה בית דין" שאינו מאפשר העלאת טענות שהועלו בפני והוכחתם על ידי המבקש.

יחד עם זאת, הנני עושה חסד עם הנתבע, בהחלטתי להעניק לו רשות להתגונן, ומאחר ומסתמנת נטייה להחמיר עם הנתבע בפרט כאשר הגנתו לוקה בחוסר בהירות, חוסר פירוט וכאשר אין לנתבע סיכויים רבים להוכיח את הגנתו (ראה ע"א 680/89 - בן אבו שיווק והפצה נ' בנק המזרחי המאוחד - פ"ד מה (3) 757 וכמו-כן  ראה ע"א  519/65 - ברזילי נ' קשת, פ"ד  כ (2) 141, וכן ע"א 244/66 , מזרחי נ' בראון, פ"ד  כ(4) 90,  וכן - ע"א 38/77, צימרינג נ' גורדין, פ"ד לא (3) 401)הנני משתמש בסמכותי על פי תקנה 210 לתקנות סדר דין אזרחי ומתנה את מתן רשות להתגונן בהפקדת ערובה בסך 20,000 ש"ח  בקופת בית המשפט, תוך 30 יום מהיום וזאת על ידי הפקדת מזומנים או ערבות בנקאית בלתי מותנית, צמודה למדד, ומתחדשת ללא מגבלת זמן.

הפקדת ערובה זו, יש בה בכדי לאזן בין הזכויות הדיוניות והציפיות הלגיטימיות של שני הצדדים ובכדי להראות כי הנתבע מאמין בטענותיו ומוכן להפקיד כספים בכדי להוכיח את גרסתו ובכך לאיין את טענת התובעת ולפיה כל רצונו של הנתבע הוא להרוויח זמן ו"לדחות את הקץ".  

במידה ולא יופקד הפיקדון תוך המועד הנ"ל תדחה בקשת רשות להתגונן וב"כ התובע רשאי יהיה להגיש פסיקתא לבית המשפט.

במידה ויופקד הפיקדון יועבר התיק לפסים של סדר דין מהיר וישמע בדיון מקדמי בתאריך 10.9.06 בשעה   15:00.

תשומת לב ב"כ הצדדים להוראות תקנות סדר הדין האזרחי, המתייחסות לתביעות בסד"מ, שניתנו בהם רשות להגן והועברו  לפסים של "הליך מהיר".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ