אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 747519/05

החלטה בתיק א 747519/05

תאריך פרסום : 06/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
747519-05
31/07/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט פרנקל

- נגד -
התובע:
די. בי. אס שירותי לווין (1998) בע"מ
הנתבע:
1. אוחיון חיה- ניתן פס"ד
2. אנט אוחיון

החלטה

בפני בקשת נתבעת 2 (להלן: "המבקשת"), לביטול פסק דין שניתן כנגדה בהיעדר הגנה ביום 6.9.06. לטענתה, רק ביום 22.2.07 קיבלה מכתב מאת המשיבה: "התראה לפני פקודת מאסר ועיקול מיטלטלין" נודע לה לראשונה כי הוגשה כנגדה תביעה ואף ניתן פסק דין.

לטענת המבקשת, היא מעולם לא קיבלה הזמנה לדיון בבית המשפט וזו הסיבה לאי התייצבותה והכתובת הרשומה בכתב התביעה היא כתובת בקריית אתא בעוד היא מתגוררת בדימונה.

לטענתה, אם יבוטל פסק הדין כנגדה  קיימים סיכויים טובים מאוד כי תזכה במשפט שכן, התביעה הוגשה כנגדה וכנגד כלתה לשעבר, גב' חנה אוחיון בשל אי תשלום עבור שירותים שנתנה התובעת. לטענתה, היא מעולם לא נפגשה עם התובעת או נציגיה לא קיבלה שום שירות מהתובעת. היא מתגוררת בדימונה, בעוד שנתבעת 1 מתגוררת בקרית אתא והשירות ניתן בביתה.

לטענתה, היא שוחחה עם נתבעת 1, כלתה לשעבר וזו הודתה בפניה שפנתה בשמה וזייפה את חתימתה כאשר פנתה לקבלת שירות מהתובעת. לטענתה, היא הגישה תלונה במשטרה, עוד לטענתה, היא לעולם לא חותמת בעברית רק בצרפתית.

לטענת המשיבה, בעל דין יכול לעתור לביטול החלטה ו/או פסק דין שניתנו במעמד צד אחד, תוך 30 יום מיום שהומצא לו פסק הדין.

במקרה שלפנינו, טוענת המשיבה כי המבקשת חתמה בחודש מרץ 2006 על הסכם גישור, שקיבל תוקף של פסק דין ביום 29.3.07, משכך טוענת המבקשת ברור כי פסק הדין ניתן במעמד שני הצדדים, לפיכך טוענת המשיבה, לא יכולה המבקשת לטעון כעת, למעלה משנה לאחר שחתמה על הסכם הגישור עם המשיבה כי לא ידעה על פסק הדין שניתן נגדה לבקש לבטלו, כאשר פסק דין שניתן בהסכמה ניתן לתקיפה בשתי דרכים, אם התקיפה מתייחסת לפגמים בהסכם עצמו, הרי שעל העותר לביטול פסק דין לנקוט בדרך שבה עותרים לביטול חוזה. אם התקיפה מתייחסת להליך השיפוטי של אישור פסק הדין, יש לנקוט בדרך של ערעור.

לטענת המשיבה, המבקשת לא הצביעה על פגם מהותי כלשהו שנפל בהסכם הגישור בין הצדדים ו/או על פגם כלשהו שנפל בהליכי אישור פסק הדין. גם אם המבקשת הייתה מבקשת לבטל פסק דין שנית בהסכמה, מחמת פגם שנפל בכריתתו, חייבת הייתה להגיש תובענה עצמאית לבית המשפט המוסמך ולא להסתפק בהגשת בקשה לביטול פסק הדין.

דיון

הלכה היא כי כאשר פסק דין שניתן במעמד צד אחד פגום, והפגם נובע מהיעדר המצאה כדין למבקש, יבוטל פסק הדין בלי להתייחס כלל למשקל הטענות ולסיכויי ההצלחה.

הלכה זו נסמכת על ההשקפה, שלפיה בעל דין זכאי לקיומם התקין של ההליכים המקדמיים, עובר למתן פסק הדין. ביטול שכזה נעשה "מתוך חובת הצדק". "פסק דין אשר ניתן שלא כהלכה...רשאי הנתבע לדרוש את ביטולו מתוך חובת הצדק ex debito justitiae. פסק דין כזה פגום הנהו, ומשום כך אין לקיימו, תהא אשר תהא הגנת הנתבע לגופו של עניין, שכן בידי כל אדם קנויה הזכות שלא יינתן נגדו פסק דין, אפילו פסק דין נכון וצודק, אלא בדרך משפטית תקינה".

(ראה לעניין זה את ספרו של הנשיא אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, בעמ' 282 ר' גם פסק דינו של כב' השופט ארבל בבר"ע (ת"א ) 002411/02 בנק לאומי לישראל בע"מ נגד מיכאלי (טרם פורסם).

"כלל יסוד בהליך שיפוטי תקין קובע כי יש ליתן לבעל דין את "יומו בבית המשפט". מושג זה נושא עמו תוכן מהותי ולא טכני בלבד ועניינו בקביעה כי תינתן לצד למשפט הזדמנות מלאה להעלות את טענותיו ביחס לשאלות העומדות למחלוקת בהליך נתון.

מכאן משתמעת התוצאה כי מקום שבעל דין נעדר מדיון עקב כך שלא הוזמן אליו, או שבשל תקלה אחרת הוא מוזמן לדיון בהליך מסוים, אליו הוא נערך, ומתברר כי עקב טעות שוררת הנחה שגויה בקרב מי מבעלי הדין ואולי אף בית המשפט כי מדובר בהליך אחר אשר אליו לא התכונן בעל הדין ואשר בהקשר אליו לא מיצה את ראיותיו וטיעוניו, כי אז נגוע אותו הליך בפגם דיוני שורשי המצדיק את ביטולו ואת פתיחתו מחדש לצורך ניהולו בצורה תקינה. מבחינה זו קימת אנלוגיה בין מצב בו בעל דין לא הוזמן כלל לדיון שנתקיים בהעדרו לבין מצב בו הוא הוזמן והופיע לדיון מתוך הנחה כנה ובתום לב כי מדובר בדיון שמסגרתו, טיבו ומטרתו הינם שונים מכפי שהובן על ידי הערכאה השיפוטית הדנה, ואולי אף על ידי בעל הדין האחר". (ברע"א 8864/99 - ליאת אנקווה נ' מעוז חברה לביטוח , תק-על 2000 (ד), בעמ' 2133 אשר קבעה שם לאמור:

בצד המשקל הרב הניתן לזכותו של בעל דין למיצוי יומו בבית המשפט, בבחינת זכות בעלת אופי חוקתי, מוטל על מבקש הביטול נטל השכנוע להראות כי לא החמיץ את זכות הגישה לבית המשפט וכי ישנה ממשות עניינית בבירור התביעה נגדו בהתייחס למשקל קו ההגנה שהוא עומד להעלות. (רע"א 8292/00 גבריאל יוספי נ' שמואל לוינסון ואח', תק-על,2001(1) בעמ' 1121).

יוצא אפוא, כי מקום שימצא בית המשפט כי פסק הדין ניתן שלא כהלכה, היינו ההמצאה לא נעשתה כדין, יבוטל פסק הדין מחובת הצדק מבלי שיהא צורך להידרש לטיב ההגנה של המבקש ולסיכויי הצלחתו, שהרי המשמעות לכך שלא הייתה המצאה כדיו הינה כי פסק הדין "פגום".

"הפרוצדורה אינה מיטת סדום שבה מקצצים את רגליו או מתיזים את ראשו של בעל-דין כדי להכניסו לתוכה כנכה או כבר-מינן. הפרוצדורה היא מסגרת רחבה וגמישה למדי המכוונת לתת לבעל-דין את מלוא האפשרות להציג ולפתח את ענינו בצורה מלאה ושלמה. היא חייבת להישאר כך גם כאשר קורת תקלה או כשבעל-דין עושה שגיאה במהלך המשפט הניתנת לתיקון בלי לגרום עוול לבעל-הדין האחר, ועל בית-המשפט להרשות תיקון כזה בנדיבות וברחבות. ב'עוול' מתכוון אני לעוול מהותי וממשי הפוגע בזכות מטריאלית או מקפח לגוף העניין, ולא רק לאי-נוחות נוהלית. אי-נוחות מסוג זה ניתנת בדרך כלל לתיקון בצורה נאותה בלי לקפח את ענינו של אף אחד מבעלי-הדין. כבר אמרנו הרבה פעמים שכמעט ואין לך דבר שבסדר דין שאינו ניתן לתיקון על-ידי האמצעי של פסיקת הוצאות. זו הדרך המתאימה שעל בית-המשפט לנקוט בה ובלבד, כאמור, שלא יהא בכך משום עשיית עוול לצד השני, כי אין מתקנים עוול בעוול." יש להקל איפוא עם בעל דין, שפגם בסדרי דין, אך זאת נזכור, שכנגד "הצהרת זכויות המתדיין" - כאמור בראש דבריו של השופט ברנזון - עומדות זכויות המתדיין- שכנגד, שכן "אין מתקנים עוול בעוול". כך אף בע"א 10/66 [5], בעמ' 228(מפי השופט זוסמן):נ "אין לעשות צדק בלא להביא בחשבון את צרכיהם של שני בעלי-הדין... הגיעה השעה בה זכאי הנתבע לדעת אם חייב הוא אם לאו". (דברי כב' השופט חשין, ע"א 579/90 מרדכי וגילה רוזין נ' ציפורה בן נון, פ"ד מו (3) 738, 743).

"גם בהעדר הוראה מפורשת בדין, מוסמך בית המשפט, ולפעמים אפילו חייב הוא , לבטל פסק דין שניתן על פי צד אחד והוא - על יסוד סמכותו הטבועה של בית המשפט. משהפכה כיום זכות הגישה למערכת השיפוטית לעניין חוקתי, יש לבחון את שיקול דעתו של בית המשפט בסוגיה שלפנינו גם מהבחינה הזו... מכאן, שאם לא ניתנה לבעל דין הזדמנות לנצל את הזכות, שומה על בית המשפט לבטל את הפסק בין אם ההזדמנות לא ניתנה לו בגלל העדר המצאה, ובין מחמת נימוקים אובייקטיביים או סובייקטיביים המצדיקים את ביטול הפסק... ". (השופט לוין "תורת הפרוצדורה האזרחית" התשנ"ט 2003).

סיכומו של דבר :

בעניינו, טוענת המבקשת, כי לא קיבלה זימון לדיונים בבית המשפט טרם קבלת פסק הדין בעניינה והפעם הראשונה בה נודע לה על קיום ההליכים, הייתה ביום 22.2.07, עם קבלת פקודת מאסר והודעת עיקול מיטלטלין בעקבות הליכי הוצאה לפועל אשר נפתחו כנגדה. בנוסף טוענת המבקשת כי היא כלל אינה חתומה על הסכם ההתקשרות בינה לבין התובעת וכי חתימתה על טפסים אלו זויפה על ידי נתבעת 1, עוד לטענתה, בגין הזיוף הגישה המבקשת תלונה במשטרה.

מרישומי המזכירות עולה כי כל כתבי הטענות נשלחו לכתובת בקרית אתא ולא לכתובת המבקשת בדימונה. עוד טוענת המבקשת כי היא חותמת רק בצרפתית ולא בעברית ועל הסדר הפשרה מוטבעת חתימתה של המבקשת בעברית וטענה זו צריכה להיבחן. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ