אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 704043/06

החלטה בתיק א 704043/06

תאריך פרסום : 07/04/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
704043-06
28/02/2007
בפני השופט:
פרוסט-פרנקל אושרי

- נגד -
התובע:
עירית רמת גן
הנתבע:
1. כהן משה
2. הרמן דב

החלטה

בפניי בקשת התובעת (להלן: "המבקשת") לתיקון כתב תביעה, כך  שכתובת הנכס תהיה ברחוב אבא הלל 299 גוש 6643 חלקה 86 וגוש 6203 חלקה 18 ולא ברחוב אבא הלל 189 גוש 6643 חלקה 37 כפי שצוין בכתב התביעה המקורי.

בקשה זו היא בקשה שנייה שהוגשה בעניין זה, לאחר שהבקשה הראשונה נדחתה ביום 7 לנובמבר 2006, מהסיבה שלא היה זיהוי בין הנכס נשוא התביעה המקורית לבין זה שהמשיבים הודו שהחזיקו בו.

 בבקשה החוזרת טוענת המבקשת, שהמספר  הפיזי של החשבון בפנקסי העיריה, לפיו חויב הנכס כפי שמתבקש בתיקון, הוא 205189073000 וכינויו "מועדון האימפולס", כעולה מתצהירו של מר מזרחי.

בנוסף, עבור נכס זה, שולמו חובות הארנונה בעבר, ע"י מספר משלם 7067788 שהוא מספר תעודת הזהות של נתבע  1,  אשר שילם בעבר את תשלומי הארנונה בגין הנכס, הנמצא ברחוב אבא הלל 299 ברמת גן. עוד טוענת המבקשת  כי המשיבים הודו שהם מחזיקים בנכס בכתובת זו, המכונה "מועדון האימפולס" וכך גם עולה  מהסכם מיום 23 ליולי 2002 שצורף להגנתם.

לגרסת המבקשת, גוש וחלקה אינם פרטים רלוונטיים לביצוע השומה, אלא המספר הפיזי של הנכס, כאשר בכתובת השגויה ברחוב אבא הלל 189 לא ממוקם כל נכס ומדובר בשטח ציבורי ריק.

 המבקשת נסמכת על סעיף 318 לפקודת העיריות נוסח חדש, לפיו, פנקסי העירייה משמשים כראיה ומהם עולה שהחשבון הפיזי של הנכס בו נמצא "מועדון האימפולס", הוא זה שעל פיו חוייבו תשלומי הארנונה ומספר המשלם הוא מספר תעודת זהות של נתבע 1. עוד טוענת המבקשת שמדובר באזור תעשייה, הסמוך לקניון איילון, שהוא אזור בעייתי למספור, אך ניתן לזהותו באמצעות הפרטים שהובאו לעיל.

המבקשת שינתה את כתובת הנכס בפנקסי העירייה לאור טענות המשיבים בהגנתם.

לטענת המשיבים, שינוי מאוחר של הכתובת בפנקסי העירייה לא מועיל למבקשת, מאחר שעד אז החשבונות הונפקו לבית מספר 189 בגוש 6643 חלקה 37.

לטענת המשיבים, הבקשה לא נתמכה בתצהיר המפקח שביקר בשטח ומספר זיהוי פיזי של הנכס אינו יכול לשמש בסיס לתביעה הואיל והמבקשת יכולה להצמיד מספרים לנכסים כעולה על רוחה, כפי עשתה כאשר המספר הפיזי הנוכחי הוצמד לנכס בבית מספר 189 ושונה עתה לבית מספר 299.

דיון

"העקרונות הכללים המנחים את בית-המשפט בסוגיית תיקון כתבי טענות, הן תרומת התיקון ליעילות ההליך המשפטי, ולגיבוש השאלות האמיתיות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין",(אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, סיגא, עמ' 120).

 

מכות זאת מוקנית לבית-המשפט מכוח תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 :

92. רשות לתקן [97] (תיקון תשנ"א)

"בית המשפט או הרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין.תיקון של טענה עובדתית או הוספתה, טעונים הגשת תצהיר המאמת את העובדות."  

מלשון תקנה זו עולה שכאשר בעל דין מבקש לתקן את כתב תביעתו, כך שבית-המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת נעתרים לו ברוחב לב, אך זאת בחריגים.

"מלשון תקנה 92 לתקנות ומהפרשנות לה, כפי שעוגנה בפסיקה, עולה כי כאשר בעל דין מבקש לתקן את כתב תביעתו, כך שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין - נעתרים לו ברוחב לב (ע"א 3092/90 צבי אגמון נ' זוהר פלדבוי, פ"ד מו(214 (3, רע"א 330/85 אלבו נ' רבינטקס תעשיות בע"מ, פ"דלט (556 (2). ברם, זיקתו האמיצה של התיקון המבוקש לפלוגתא האמיתית בין הצדדים אינה חזות הכל. חריגים לכלל זה הינם מקרים בהם נהג המבקש בשיהוי רב או בחוסר תום לב או מקרים בהם התיקון ישלול מהצד שכנגד הגנה שהיתה קמה לו אם הייתה מוגשת הבקשה מחדש". (רע"א 2345/98 - סלים דנגור ו-3 אח' נ' חנוך ליבנה ו-3 אח', פ"ד נב(3), 427 ,עמ' 431-432 .)

החריגים, קרי הסייגים וההגבלות הקשורים במבקש התיקון סובבים סביב התנהגות בעלי הדין טרם הגשת בקשת התיקון, ושיהוי יתר בהגשת בקשת התיקון .

"הלכה היא כי בית המשפט מאפשר לתובע לתקן את כתב תביעתו, כך שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין. ברם, אם לא שוכנע בית המשפט כי בלעדי התיקון לא תבוא הפלוגתא האמיתית לדיון, דין הבקשה להידחות. הגישה הנקוטה על ידינו בכגון דא היא ליברלית ביותר, ולפיה אפשרו תיקונים אף במקרים שבהם כתב התביעה המקורי כלל לא הקים עילה (ד"ר י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה ששית, 1991,בעמ' 328). כן אפשרו תיקון כתב תביעה בשלבים מתקדמים של הדיונים ואפילו בשלב הערעור. בע"א 721/84(משען נ. מדינת ישראל, פד"י מ"א(1), 748, 755)... לא תמיד יאפשר בית המשפט תיקון כתב תביעה. במקרים שבהם נקט המבקש בשיהוי רב או נהג בחוסר תום לב, לא יעתר בית המשפט לבקשת התיקון. כמו כן לא יאפשר בית המשפט תיקון כתב תביעה אם התיקון ימנע מהצד שכנגד הגנה שהייתה קמה לו אם הייתה מוגשת הבקשה מחדש". ( ע"א 3092/90 אגמון נ' פלדבוי, פ"ד מו (3) 214.)

על הפלוגתא האמיתית לבוא לדיון בפני בית המשפט, והוא אשר יחליט בעניינה.

התובעת הגישה את בקשתה לתיקון כתב התביעה לעניין זיהוי הנכס, מיד לכשנודע לה כי מדובר במספר בית אחר מזה שצויין בכתב התביעה. היא שלחה פקח לשטח, גילתה את הטעות, נעזרה , לטענתה, בפרטים מזהים בספריה ומיד הגישה בקשה לתיקון כתב תביעה.

עולה כי ברחוב אבא הלל 189 קיים מגרש ריק . לכתב התביעה צורף דף חשבון אשר הונפק על ידי המבקשת ובו המשלמים הם המשיבים, מספר חשבון המשלם הוא מספר תעודת הזהות של נתבע מספר 1 ומספר החשבון הפיזי שייך לנכס הידוע כ"מועדון האימפולס" בהתאם לרישום פנקסי העירייה. (נספח א' ונספח ב' לבקשה לתיקון כתב תביעה).

משהנכס הידוע בכינוי "מועדון האימפולס" מצוי בבית מספר  299, אני מתירה את תיקון כתב התביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ