אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 647/05

החלטה בתיק א 647/05

תאריך פרסום : 30/07/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
647-05
09/07/2006
בפני השופט:
יצחק עמית

- נגד -
התובע:
נור חאג' ת.ז. 020445987
עו"ד טוקאן ג'בור
הנתבע:
1. אימן עודאתאללה ת.ז. 29120896
2. קסום וליד - עו"ד

עו"ד נאשד אבו ריא
עו"ד טאהא ריאד
החלטה

1.         הצדדים הגיעו במהלך שמיעת הראיות להסכם פשרה ובית המשפט נתן להסכם תוקף של פסק דין.

ברגיל, מברך בית המשפט את הצדדים על שהשכילו להגיע לפשרה, ועם מתן תוקף של פסק דין להסכם הפשרה, הוא מסיים בכך את מלאכתו. לצערי, לא כך אוכל לעשות במקרה שלפנינו, לאחר שנחשפו בפני עובדות ומסמכים המעידים לכאורה על פעולות בלתי כשרות. 

על מנת להסביר במה דברים אמור, אציג בקצרה את העובדות הצריכות לעניין.

2.         התביעה נשוא תיק זה, נסבה על טענתו של התובע כי הנתבע מס' 2 (להלן : "עו"ד קסום") הונה אותו בכך שזייף את חתימתו, או שקיבל את חתימתו בתרמית, ומכר קרקע שבבעלותו לנתבע מס' 1 ללא ידיעתו וללא הסכמתו. נקדים ונספר כי התובע עצמו הוא אדם קשיש, וכל העיסקאות שיוזכרו להלן, נעשו בפועל באמצעות בנו, פתחי נור חאג' (להלן: " פתחי"). 

התובע התקשר באמצעות עו"ד קסום בשלושה הסכמים שונים למכירת חלקים מהמקרקעין שבבעלותו בחלקה 112 גוש 12201 מאדמות אעבלין (להלן: " החלקה"). אין חולק על תקפותן של עסקאות אלו, שאליהן נתייחס כאל עסקאות "אותנטיות", להבדיל מהעסקה שבמחלוקת נשוא התביעה. ואלו  שלוש העסקאות:

( - ) הסכם למכירת 750 מ"ר מיום 6.9.04 למר נידאל מוחמד חמודה ת"ז 028169399 תמורת הסך של 60,000 ש"ח (מס השבח על הרוכש) (ההסכם צורף לכתב התביעה).

( - ) הסכם למכירת 750 מ"ר מיום 1.10.04 למר חטיב בלאל מאג'ד ת"ז 028349595 תמורת הסך של 65,000  ש"ח (מס השבח על הרוכש) (ההסכם צורף לכתב התביעה).

( - ) הסכם למכירת 500 מ"ר מיום 11.9.04 לה"ה מוחמד כאמל שעבאן ת"ז 26450015 ונאדר כאמל שעבאן ת"ז 040740573 תמורת הסך של 45,000 ש"ח (מס השבח על הרוכש) (ההסכם סומן ת/1).

2.         פתחי טען כי ככל הנראה אביו הוחתם בתרמית על מסמכים שונים, ומסמכים אלו שימשו את עו"ד קסום כדי למכור  750 מ"ר נוספים בחלקה לנתבע מס' 1, מבלי שהוא או אביו-התובע ידעו על כך, וממילא לא קיבלו אגורה שחוקה לכיסם. כאמור, על כך נסבה התביעה דכאן.

בהקשר זה, טען פתחי כי ההסכם בין אביו-התובע לבין הנתבע 1 נושא תאריך 1.11.2004  ועל פניו נחזה כי התאריך שונה בכתב יד (ההסכם צורף כנספח ב' לתצהיר עדות ראשית של הנתבע 1). באותו יום, שהה פתחי בחיפה כך שלא יתכן שההסכם נחתם באותו תאריך.  להוכחת טענה זו, הביא פתחי לעדות עד בשם כהן, שהעיד כי פתחי היה אצלו במהלך כל היום.

פתחי סיפר בעדותו כי נפגש עם כל הקונים בעיסקאות האותנטיות לפני או אחרי חתימת ההסכם, וסיכם עימם איזה חלק מסויים במקרקעין הם יקבלו על פי תשריט. לגרסתו, את הנתבע 1 לא פגש כלל, וממילא לא סוכם עימו דבר על חלק מסויים שיקבל. כן טען פתחי כי אביו-התובע העביר את כל שנותר מחלקו בקרקע לבניו (קרי, לנכדיו של התובע) ואף נרשמה לזכותם הערת אזהרה, מה שמוכיח כי לא התכוון למכור חלקים נוספים במקרקעין. פתחי הסביר, כמשיח לפי תומו, כי הקרקע הועברה לילדיו כדי שלא תשלל קצבת הבטחת הכנסה שהוא מקבל.

עד נוסף, בשם ג'יהאד אבו זין, סיפר כי בתקופה הרלוונטית פנה לעו"ד קסום, שילם לו 21,000 $ עבור 500 מ"ר בחלקה, אך לאחר מכן, כאשר הגיע לשטח מצא שהקרקע תפוסה. הוא חזר ופנה לעו"ד קסום, וזה אמר לו שבעל הקרקע התחרט. לדבריו, עו"ד קסום החזיר לו אחר כך את כספו בתשלומים ואף הוסיף 1,000 דולר בגין נזק לא ממוני (בעבור "הסבל" כדברי העד - עמ' 29 ש' 7).

3.         הצדדים הגיעו בשעתו להסכם פשרה מחוץ לכתלי בית משפט, והסכם זה הוצג על ידם  בפני ביהמ"ש. על פי הסכם הפשרה, התחייב עו"ד קסום לשלם מכיסו לתובע סכום של 24,000 $ (ראה נספח לתצהירו של פתחי) ואף מסר מספר שיקים לפרעון התחייבותו. עו"ד טוקאן, ב"כ התובע, עלה לבקשת ב"כ הנתבע 1 על דוכן העדים, נחקר נגדית וסיפר כי עו"ד קסום הודה לו על כך שהגיעו לפשרה " אמר לי תודה שהוא לא ישכח לי את זה כל החיים שלו" (עמ' 16 ש' 25). לטענת עו"ד טוקאן, הפשרה לא נסתייעה, כי נתברר לו שלשיקים שנמשכו על ידי עו"ד קסום לא יהיה כיסוי, ולכן בחר שלא להציגם לפרעון.

גם בהסכם הפשרה אליו הגיעו הצדדים במהלך ישיבת ההוכחות, ואשר ניתן לו תוקף של פסק דין, התחייב עו"ד קסום לשלם לתובע סכום של 24,000$.

אציין כי עו"ד קסום לא התייצב לישיבת ההוכחות שנקבעה ליום 5.7.06, למרות שבאותו יום היו הצדדים אמורים לסיים הבאת ראיותיהם, וגם לא הגיש כתב הגנה או תצהיר עדות ראשית, למרות שהיה מיוצג לאורך כל ההליך ולמרות שהוריתי על הגשת תצהירי עדות ראשית.

4.         במאמר מוסגר נספר, כי במהלך שמיעת הראיות ביום 5.7.06, התייצב בן דודו של פתחי, מר חאלד חאג', שאף הוא פעל בשמו של אביו הקשיש במכירת חלקים מהחלקה הנ"ל, ובפיו סיפור דומה. לגרסתו, אביו מכר 1,300 מ"ר תמורת הסך של 240,000 ש"ח שאותם קיבל מעו"ד קסום בשמם של הקונים, אך לאחר מכן נתברר לו, כי עו"ד קסום החתים את אביו על מסמכים למכירת 2,700 מ"ר מהחלקה, וקיבל מהקונים 500,000 ש"ח, כשאת ההפרש שלשל לכיסו. בגין הפרשה נשוא תיק זה, ובגין הפרשה עליה סיפר חאלד חאג', הוגשו תלונות למשטרה וקובלנות ללשכת עורכי הדין. ככל שנמסר לי על ידי הצדדים, הטיפול בתלונות ובקובלנות טרם נסתיים.  

5.         מאחר שהצדדים הגיעו להסכם פשרה, ומאחר שלא נשמעה גרסתו של עו"ד קסום, אני סבור שלא ראוי כי בית המשפט יביע דעתו על ההאשמות שיוחסו לו. לכן, אין בדברים שפורטו לעיל משום אמירה או קביעה של בית המשפט, שעו"ד קסום אכן הוליך שולל את התובע או אחרים, בכך שהחתים אותם על מסמכים שונים, על מנת למכור חלקים נוספים מהחלקה ללא ידיעתם וללא הסכמתם. האשמות חמורות אלו, אני מותיר כאמור ללא הכרעה.

אם כך, מה הביא את בית המשפט ליתן החלטה זו?

במהלך שמיעת הראיות, עלתה בפני תמונה עגומה המשקפת אווירה של "כלכלה שחורה", של הצהרות כוזבות לרשויות המס, והכל תוך שיתוף ומעורבות לכאורה של עורכי דין. הדברים הוצגו בצורה כה גלויה ובוטה, שאין בית המשפט רשאי לעבור בשתיקה על הדברים, מבלי ליידע את הנוגעים בדבר. אסביר להלן במה דברים אמורים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ