אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 63335/06

החלטה בתיק א 63335/06

תאריך פרסום : 21/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
63335-06
22/02/2007
בפני השופט:
פרוסט-פרנקל אושרי

- נגד -
התובע:
הפניקס הישראלי חברה לבטוח בע"מ
הנתבע:
מגדל חברה לבטוח בע"מ
החלטה
בפני בקשת הנתבעת (להלן "המבקשת") לדחיית התביעה על הסף בטענת התיישנות, כיוון שהתאונה העומדת ביסוד התביעה אירעה ביום 19.11.98 ואילו התביעה הוגשה לבית המשפט ביום 14.11.06 .

לטענתה, תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התביעה, קרי, יום אירוע התאונה.  יש לדחות את טענת המשיבה בסעיף 8 לכתב התביעה ולפיה את מניין ההתיישנות יש לספור ממועד ביצוע התשלום ו/או מועד דחיית תביעתה ע"י המבקשת.

לטענתה, בסדרה של תובענות הדומות לתביעה דנן, טענה המשיבה כנגד טענות התיישנות  כי את מניין ההתיישנות יש לחשב  ממועד התאונה דווקא.

גם לשיטת המשיבה, בכל הקשור למועד ממנו יש למנות את תקופת ההתיישנות, הרי מעיון בטבלת התשלומים שהמשיבה שילמה עולה, שחלקם שולמו  בשנת 1999 ומשכך התביעה התיישנה.

בנוסף התביעה הוגשה בשיהוי ניכר, דבר המסב לה נזק ראייתי ובקושי להתחקות אחר הנסיבות העובדתיות העומדות במחלוקת  ולכן יש לדחות את התביעה.

לחילופין מבקשת למחוק את הכותרת "סדר דין מקוצר" ולהעביר את התביעה למסלול "סדר דין מהיר" בטענה, שאין התביעה עומדת בתנאים הנדרשים בתקנה 202 לתקנות סדר הדין האזרחי.

לטענתה, לא התקיימה הדרישה "לסכום קצוב", מאחר והסכומים הנקובים בתביעה , מתבססים על טענות בעלמא וללא תמיכה עובדתית. המשיבה לא צירפה לתביעתה אישורים רשמיים לתמיכה בטיעוניה. בפני בית המשפט אין כל מסמך לעניין הסכומים הנטענים ודרך חישובם ומשכך יש למחוק את הכותרת.

לטענת המשיבה יש לדחות את הבקשה,בטענה שמדובר בתביעת שיפוי מכוח עילה עצמאית שקמה  מכוח הוראת סעיף 2 (א) לצו הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הסדרים לחלוקת נטל הפיצויים בין המבטחים) התשס"א-2001, ואשר באה לעולם  במועד בו בוצע התשלום על ידה ולהבדיל מתביעת תחלוף (בה התובעת באה בנעלי הניזוק), בה מתחיל מרוץ ההתיישנות ממועד התאונה/אירוע.

סעיף 2 הנ"ל קובע כי בתאונה בה מעורבים מספר כלי רכב, מוטלת אחריות על כל נהג לפצות את הנוסעים ברכבו וכאשר הנפגע הינו נוסע ברכב קל שנפגע בתאונה בה היה מבוטח גם רכב כבד, אין לנפגע עילת תביעה כנגד נהג הרכב הכבד ומבטחו, אלא רק כנגד נהג הרכב הקל ומבטחו הזכאי לתביעת שיפוי כנגד מבטח הרכב הכבד. זכות זו לתביעת שפוי הינה עצמאית, אותה בחר המחוקק להעניק למבטחת הרכב הקל במנותק מזכות הנפגע.

המשיבה נסמכת על חוזר מטעם "אבנר" אשר נשלח לכל חברות הביטוח ביום 28.9.05 ולפיה עילת ההשתתפות נולדת רק עם חיוב מבטח הרכב הקל כלפי הנפגע או במועד התשלום למוסדות רפואיים ומשכך אין המבקשת יכולה לטעון להתיישנות ממועד התאונה, אלא במועד התשלום.

לטענתה, למעט המבקשת, כל יתר חברות הביטוח קיבלו עליהן את הנאמר בחוזר של "אבנר".

לעניין מחיקת הכותרת. לטענת המשיבה יש לדחות גם בקשה זו.  אין מחלוקת כי מדובר בתביעה לסכום קצוב מכוח עילה בחיקוק, בהתאם לאמור בתקנה 202 לתקנות סדר הדין האזרחי. לכתב תביעתה צירפה את פירוט כל התשלומים שבוצעו על ידה  ומדובר בסכומים קצובים ומדויקים ולא בסכום שנדרש בירור לגביו ועל המבקשת לשאת ב-50% מסכום זה, בהתאם למנגנון השיפוי שקבע המחוקק ומשכך יש לדחות בקשה.

דיון

 

סעיף 6 לחוק ההתיישנות, תשי"ח-1958 קובע את המועד לתחילת תקופת ההתיישנות:

6 ."תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה" .

סעיף 6  לחוק ההתיישנות קובע כי תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה.מהי עילת התובענה לענייננו, והאם התיישנה?המונח "עילת תובענה" אינו בעל משמעות מונוליטית, תוכנו משתנה בהתאם להקשר הדברים ולתכלית ההסדר המשפטי שבמסגרתו הוא עולה. זהו מונח מסגרת שמהותו משתנה על -פי המטרה שנזקקים לה לצורך הגדרתו (ע"א 217/86 שכטר נ' אבמץ בע"מ [2], בעמ' 858). המבחן המקובל ל"עילת תובענה" לצורך התיישנות הוא קיומה של עילת תביעה קונקרטית בידי התובע במובן זה שמתקיימות כל העובדות החיוניות הנדרשות לביסוס תביעה שניתן להצליח בה ולזכות בסעד המבוקש (ע"א 244/81 פתאל נ' קופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל [3], בעמ' 684).( כב' השופטת פרוקצ'ה בע"א 1650/00 - מרדכי זיסר נ' משרד הבינוי והשיכון ואח' . תק-על 2003(2), 4024 ,עמ' 4027.)

חוק ההתיישנות קובע בסעיף 5 (1) כי תובענה שאינה במקרקעין נתונה להתיישנות של שבע שנים. סעיף 6 לחוק ההתיישנות קובע כי תקופת ההתיישנות מתחילה ביום בו נולדה עילת התובענה. מהי עילת התובענה לענייננו, והאם התיישנה.

אכן, "המבחן... הוא רחב. הוא כולל את התקיימותם של כל המרכיבים הנדרשים כדי לגבש את עילתו של התובע בדין המהותי. אך אלה אינם ממצים את מובנו של מונח זה. מונח זה עשוי לכלול גם נתונים עובדתיים נוספים, אשר מהווים תנאי מוקדם לעצם זכותו של התובע לפנות לערכאות. אכן, במוקד מבחן זה עומד קיומו של כח התביעה בידיו של התובע. משעה שכח זה נמצא בידיו של התובע יכול מירוץ ההתיישנות להתחיל". (דברי השופט אור בע"א 3319/94 פפר נ' הועדה המקומית לתכנון ובנייה, פד"י נא(2) .594 , 581) (ראה גם י. גלעד, התיישנות במקרקעין - קווים לרפורמה, משפטים י"ח (תשמ"ח -תשמ"ט) 209 ,177 ; שכטר נ' אבמץ, שם, עמ' 859-860).

" לצורך תחילת מירוץ ההתיישנות אין די בקיומה של זכות מושגית בידי התובע אלא יש צורך בקיומה של עילה קונקרטית, אשר מכוחה יכול תובע, הלכה למעשה, לפנות לבית המשפט ולהגיש את תביעתו. מבחינה זו, עילת התביעה נוצרת ביום שבו אילו הגיש התובע את תביעתו לבית המשפט והיה מוכיח את עובדותיה המהותיות היה זוכה בפסק דין, שהרי ברי כי אין למנות תקופת התיישנות קודם למועד זה, מקום שטרם בשלה זכותו של בעל דין לפנות לבית המשפט בתביעה משפטית ולזכות בסעד (ע"א 115/52 ולירו נ' ליפשיץ, פד"י ז', 567; ד"נ 32/84 עזבון ויליאמס נ' בנק א"י בריטניה , פד"י מד(265 ,(2; ע"א 2462/97 פועלים ליסינג נ' טיפול שורש, מרפאות שיניים בע"מ, פד"י נד(541 ,529 (1; ע"א 6805/99 תלמוד תורה כללי וישיבת עץ חיים נ' ועדה מקומית לתכנון ובנייה ירושלים (טרם פורסם)."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ