אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 6319/04

החלטה בתיק א 6319/04

תאריך פרסום : 16/08/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי ירושלים
6319-04
01/12/2005
בפני השופט:
ר' כרמל

- נגד -
התובע:
פאיז שאקר
הנתבע:
1. אבראהים כאמל עיסא אבראהים עבדאללה
2. מאג'ד כאמל עיסא אברהים עבדאללה ואח'

החלטה

בקשה לעיון בתיק בית המשפט

1.         המבקש, פאיז שאקר, שאינו צד להליכים בתובענה זו, פנה בבקשה לעיין במסמכים שבתיק בית המשפט מושא החלטה זו. המבקש הנו אחיו של התובע, ולטענתו גם לו זכויות במקרקעין נשוא התביעה, והוא שוקל להגיש תביעה דומה או לבקש להצטרף כצד להליך זה.

2.         התובע הגיש תביעתו לפיה יוכרו זכויותיו במקרקעין נשוא מחלוקת. לגרסת התובע, הנו בעלים של זכויות במקרקעין מכח היותו אחד מיורשיו של המנוח שאקר אחמד סיף אלדין (להלן: "שאקר"). שאקר הוא אחד מיורשיו ע"פ דין של המנוח אחמד סיף אל דין עבדאללה שהוא, כך נטען, הבעלים של המקרקעין נשוא התביעה. הנתבעים 23-1 הנם יורשיו של המנוח כאמל עיסא אבראהים עבדאללה, והנתבעים 27-24 הנם יורשי המנוח אחמד סיף אלדין. נטען, כי עוד בימי השלטון הירדני ביקש כאמל עיסא אברהים עבדאללה לרשום את המקרקעין על שמו בספרי לשכת הסדר המקרקעין, רישום כאמור נעשה במועד שאינו ידוע, המנוח שאקר הגיש התנגדות לרישום המקרקעין בבית משפט בירדן, בתחילה נדחתה התנגדותו של שאקר אולם לבסוף, בהוראת בימ"ש לערעורים בירדן, הוחזר הנושא לדיון לפני פקיד ההסדר.

            לטענת התובע, הוא בעלים של זכויות במקרקעין מכח היותו אחד מיורשיו של המנוח שאקר, וזכויותיו של שאקר במקרקעין מעולם לא הועברו לצד אחד כלשהו. להשלמת התמונה יצוין עוד  שהתובע אינו חולק על כך שלמי מהנתבעים זכויות במקרקעין, אולם  זכויותיהם אלה אינן פוגעות בחלקו במקרקעין כפי שהועברו לו מאביו המנוח.

            על רקע זאת, הוגשה, כאמור, בקשת המבקש שהוא אחיו של התובע, לעיין במסמכים שבתיק בית המשפט, לאור האפשרות שגם הוא יבקש לנקוט הליך משפטי בקשר עם המקרקעין.

            ב"כ הנתבעים 2-1 התנגד לבקשה ועיקר נימוקו הוא החשש לפגיעה בפרטיותם של נתבעים 2-1, והוא נסמך על הוראת סעיף 2(5)לחוק הגנת בפרטיות התשמ"א-1981, הקובעת כי פגיעה בפרטיות כוללת: "העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום, או שימוש בתוכנו, בלי רשות מאת הנמען או הכותב. . . ".

4.         כיום, הזכות לעיין בתיק בית המשפט והיקפה, הוסדרה בתקנות בית המשפט (עיון בתיקי בית משפט), תשס"ג-2003. בתקנה 4 לתקנות אלה נקבע:

"(א) כל אדם רשאי לבקש מבית משפט לעיין בתיק בית משפט (להלן- בקשת עיון) ובלבד שהעיון בו אינו אסור על פי דין.

.

.

.

 (ד) בבואו לשקול בקשת עיון, ייתן בית המשפט את דעתו, בין השאר, לעניינו בתיק של המבקש, לעניינם של בעלי הדין ושל מי שעלול להיפגע כתוצאה מהעיון, וכן לסבירות הקצאת המשאבים הנדרשת לשם היענות לבקשה".

.

.

5.         בעבר הוסדר הנושא של עיון בתיק בית-משפט בתקנות הארכיון (1935) בהן נקבע, בסעיף ד(3): "במשפטים אזרחיים שהם תלויים ועומדים או שפסקו בהם מזה לא יותר משנה לפני תאריך הבקשה, מתירים לעיון בארכיון לאנשים שאינם מעוניינים, רק על יסוד נימוקים מיוחדים". העיון הותר "רק לאדם המעוניין באופן ישר במשפט" (ולעניין זה ראה החלטתו של כב' השופט י' עדיאל בבש"א 3515/00 בת.א 2376/00 עיריית נתניה ואח' נ' רותם אמפרט בנגב בע"מ ואח'). השאלה, לאור לשון התקנה, הנה כיצד לאזן בין עניינו של המבקש לבין בעלי הדין העלולים להיפגע מהעיון. נקודת המוצא, שוב, מלשון התקנה, הנה שניתן לבקש עיון אלא אם כן העיון נאסר בדין. נקודת מוצא זו, השונה מהדין הקודם, ניצבת על עקרון פומביות הדיון שהוא עקרון חוקתי הנולד מהוראת סעיף 3 לחוק יסוד: השפיטה. עקרון פומביות הדיון כולל את החופש הביטוי ואת זכות הציבור דעת (ר' בש"פ 5759/04 תורג'מן נ' מדינת ישראל - לא פורסם). עקרון פומביות הדיון משמש כבסיס גם לזכות העיון. מנגד, התקנות מעניקות בסיס ומקיימות תכלית נוספת והיא משקלה של הזכות לפרטיות שגם היא זכות יסוד. (ר' סע' 7 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו). אם כן, השאלה היא שאלה של איזון בין זכות העיון ועקרון פומביות הדיון ולבין הזכות לפרטיות. תקנה 4(א) לתקנות קובעת, כנקודת פתיחה, כי, כעקרון, יש לאפשר עיון בתיקי בית משפט גם למי שאינו צד להליך (וראה ע"א 5185/93 היועץ המשפטי לממשלה  נ' מרום, פ"ד מ"ט (1) 318 לעניין "משקל" פומביות הדיון). היישום ייעשה בכל מקרה ע"פ נסיבותיו והקשר הדברים. כמובן שעל המבקש להצביע על טעם לבקשה, ביהמ"ש ייבחן את עניינו של המבקש בתיק, והאיזון יישקל לטובת אפשרות העיון ככל שעניינו של המבקש חשוב ומוגבר יותר.  כמובן שגם התנגדות מינורית ושאינה מבוססת לבקשה, מטה את הכף לטובת זכות העיון. מקום שלא יצביע בעל דין על פגיעה בזכותו אך מעצם העיון - יקים הדבר בסיס להיעתרות לבקשה.

6.         בעניין דידן - לא הצביעו הנתבעים 2-1, (שהם, כאמור, המתנגדים לבקשה. יתר הצדדים לא מסרו תגובתם), על פגיעה בזכות כלשהי מזכויותיהם, בין אלה הנובעות מתוך ההליך ובין כאלה הקשורות בהם. טענה בדבר קיום זכות לפרטיות אינה פוטרת מהצבת בסיס עובדתי לאותה זכות שנפגעת. הטעם הממשי היחיד גלום בטענה לפיה העסקאות בין הורי הנתבעים לבין הנתבעים הן עסקאות פרטיות, חסויות, ואין להתיר חשיפתן לפני צד ג'. טעם זה אין בו לחסום את זכותו של המבקש לעיין במסמכים שהומצאו עד כה לתיק בית המשפט, מחמת הצורך בקיומו של הליך משפטי דומה או אף הצטרפותו כצד להליך זה. ועוד - משנמצא כי העיון מוצדק יש לוודא כי הפגיעה בנתבעים 2-1 איננה המעבר לנדרש. עיון אפשרי במסמכים המקימים לנתבעים זכויות בקרקע (כטענתם) לרבות ייפוי כח, אין בו משום פגיעה בנתבעים אלה, בוודאי לא מעבר לנדרש. (אין מדובר למשל, במידע סודי, כגון: דו"ח רווח והפסד, שחשיפתו תגרום לנזק לנתבעים 2-1).

            על כן, התוצאה היא שאני מתיר את העיון כמבוקש.

ניתנה היום כ"ט בחשון, תשס"ו (1 בדצמבר 2005) בהעדר הצדדים.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לב"כ המבקש עו"ד מ. בלום ולב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ