אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 62869/05

החלטה בתיק א 62869/05

תאריך פרסום : 22/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
62869-05
06/02/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
יקבי הבארון
עו"ד אהרונוב יצחק
הנתבע:
1. צחי מסעדות בע"מ
2. צחי טל

עו"ד פלץ יורם

בפני בקשת התובעת ( להלן "המבקשת") לביטול ההחלטה מיום 21.1.07, לפיה נמחקה תביעתה כנגד הנתבע 2 ( להלן "המשיב") והוטלו עליה הוצאות, בטענה, שבא כוחה רשם את מועד הדיון שנקבע למועד הנכון אולם בטעות רשם את השעה הלא נכונה ובמקום השעה 15:00 רשם את השעה 17:00 ומשכך לא הגיע לדיון. משהבחין בטעותו, עשה מאמצים להגיע לבית המשפט במהירות האפשרית אולם בשל עומסי תנועה כבדים, הגיע רק בשעה 16:30. כאשר בשעה 15:30 ניתנה ההחלטה במעמד צד אחד למחיקת התביעה והטלת הוצאות.

לאור האמור ונסיבות המקרה החריגות , מבקשת את התחשבות בית המשפט וביטול החלטתו.

לטענת המשיב, יש לדחות את הבקשה בטענה שהבקשה שהוגשה לבית המשפט אינה נתמכת בתצהיר כנדרש.

לטענתו, אין מחלוקת שהמבקשת ידעה על קיום הדיון. בדיון שנערך ביום 8.3.06, ניתנה החלטה ולפיה לדיון  שייערך ביום 21.11.06 יופיעו הצדדים באי כוחם וכל עדיהם. הדיון נדחה פעם נוספת, הואיל ולא בוצעה מסירה לאחד הנתבעים בתיק. המבקשת ובא כוחה על עדיהם לא התייצבו לדיון, כך שגם אם היה מגיע רק בא כוחה , לא יכול היה להוכיח את תביעתו וזו הייתה נמחקת. לטענתו, לא היה כל פגם בהליך ומשכך אין מקום לביטול ההחלטה "מחובת הצדק".

סיכויי הצלחת התביעה כנגדו קלושים, לאור העובדה שחתימתו על כתב הערבות נמחקה, לאחר שהוכיח זאת באופן שאינו משתמע לשתי פנים ומשכך "יצא מהמשחק" ואין כלל יריבות בינו לבין המבקשת.

דיון

הלכה היא כי כאשר פסק דין שניתן במעמד צד אחד פגום, והפגם נובע מהיעדר המצאה כדין למבקש, יבוטל פסק הדין בלי להתייחס כלל למשקל הטענות ולסיכויי ההצלחה. בעל דין זכאי לקיומם התקין של ההליכים המקדמיים, עובר למתן פסק הדין. ביטול שכזה נעשה "מתוך חובת הצדק".  פסק דין כזה פגום הנהו, ומשום כך אין לקיימו, תהא אשר תהא הגנת הנתבע לגופו של עניין, שכן בידי כל אדם קנויה הזכות שלא יינתן נגדו פסק דין, אפילו פסק דין נכון וצודק, אלא בדרך משפטית תקינה".

ראה לעניין זה את ספרו של הנשיא אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, בעמ' 282 ר' גם פסק דינו של כב' השופט ארבל בבר"ע (ת"א ) 002411/02 בנק לאומי לישראל בע"מ נגד מיכאלי.

ויפים לעניין זה גם דבריו של כב' הש' מצא בע"א 5000/92 - יהושע בן-ציון נ' אוריאל גורני ואח', פ"ד מח(1), בעמ' 835-836 אשר קבע שם לאמור:

" "שתיים הן, כידוע, העילות האפשריות לביטול החלטה שניתנה במעמד צד אחד: ביטול מתוך חובת הצדק וביטול מכוח שיקול-דעתו של בית המשפט. מקום בו החליט בית המשפט בהיעדרו של מבקש הביטול אף שלא היה רשאי להחליט בהיעדרו, כגון שהמבקש לא הוזמן, קמה למבקש עילת ביטול מתוך חובת הצדק. הפגם שנפל בהליך, בשל מתן ההחלטה במעמד צד אחד, מהווה עילה מספקת לביטול ההחלטה; ובכגון דא אין בית המשפט רשאי לשקול אם ההחלטה שניתנה הינה נכונה, לגופו של עניין, אם לאו....

שונים פני הדברים מקום שבית המשפט מתבקש לבטל החלטה שניתנה במעמד צד אחד, אף שבעצם קיום הדיון בהיעדרו של המבקש לא נפל פגם, כגון שהמבקש לא התייצב לדיון אף שהוזמן. במקרה כגון זה נתון דבר הביטול לשיקול-דעתו של בית המשפט; ובבואו להפעיל את שיקול-דעתו, אם להיענות לבקשת הביטול אם לאו, יבדוק בית המשפט וישקול, לא רק אם יש בפי המבקש טעם להצדקת היעדרותו מן הדיון שהתקיים, אלא גם - ובעיקר - אם, לגופו של עניין, עשוי הביטול להצמיח לו תועלת; לאמור, אם שמיעת עמדתו בנושא המחלוקת אכן עשויה להוביל את בית המשפט למתן החלטה שונה מזו שניתנה...".  

עיננו הרואות כי שתיים הן העילות לביטול החלטה שניתנה במעמד צד אחד; ביטול מתוך חובת הצדק וביטול עפ"י שיקול דעתו של בית המשפט. כאשר ניתנה החלטה בהיעדרו של מבקש הביטול משום שהאחרון לא הוזמן או שהמסירה לא הייתה כדין, קמה למבקש עילת ביטול מתוך חובת הצדק.  עצם הפגם שנפל בהליך מהווה עילה מספקת לביטול ההחלטה, ולבית המשפט אין במקרה זה שיקול דעת שלא לבטל את ההחלטה.  

שונים הם פני הדברים כאשר מתבקש בית המשפט לבטל החלטה שניתנה במעמד צד אחד, כאשר המבקש הוזמן כדין אך לא הופיע. במצב דברים שכזה נתון הביטול לשיקול דעתו של בית המשפט, ובבואו להפעיל שיקול דעת זה, יבדוק בית המשפט וישקול, לא רק את סיבת היעדרותו של המבקש מהדיון, אלא גם ובעיקר את סיכויי ההצלחה של המבקש אם יבוטל פסק הדין.

בצד המשקל הרב הניתן לזכותו של בעל דין למיצוי יומו בבית המשפט, בבחינת זכות בעלת אופי חוקתי, מוטל על מבקש הביטול נטל השכנוע להראות כי לא החמיץ את זכות הגישה לבית המשפט וכי ישנה ממשות עניינית בבירור התביעה נגדו בהתייחס למשקל קו ההגנה שהוא עומד להעלות. (ראה לעניין זה רע"א 8292/00 גבריאל יוספי נ' שמואל לוינסון ואח', תק - על,2001(1) בעמ' 1121).

השיקולים שישקול בית המשפט בנוגע לביטול החלטה הם שניים: הסיבה למחדלו של בעל הדין, כאשר על המבקש ביטול החלטה שניתנה בהעדרו להסביר לבית המשפט מה גרם למחדלו , רע"א 442/89 עלאדין נ' מ"י, פד"י מג (3) 824. והאם למבקש ביטול החלטה יש סיכוי לגופו של עניין.

גם כאשר נגרמה התקלה באשמתו של בעל הדין ,עשויה בקשתו להיענות בתנאי שיש סיכוי להצלחת הגנתו ואין במחדלו משום זלזול מכוון בבית המשפט , ע"א 46/85 גמליאל נ' מנורה פד"י מא (3) 746.

לבקשה זו צורף דף יומנו של ב"כ המבקשת ליום 21.1.07 ,ליד השעה 17:00 מצוין הדיון "צח מסעדות נ הבארון שלום ת"א (שוקן).

לאור הטעות בשעת הדיון, לפנים משורת הדין אני מקבלת את הבקשה, משיקולי צדק. פסק הדין יבוטל בכפוף לכך שהמבקשת תשלם למשיב הוצאות בגין בקשה זו בסך 1,500 ש"ח בצירוף מע"מ, בתוך 7 ימים מקבלת החלטתי.

התיק יועבר לניסיון גישור לעו"ד טל אלימלך.

ישיבה מקדמית תתקיים ביום 1.5.07 בשעה 15:00.

ניתנה היום י"ח בשבט, תשס"ז (6 בפברואר 2007) בהעדר הצדדים .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ