אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 62684/04

החלטה בתיק א 62684/04

תאריך פרסום : 18/08/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
62684-04
17/02/2005
בפני השופט:
מארק - הורנצ'יק דליה

- נגד -
התובע:
י. זילברמנץ ובנו בע"מ
הנתבע:
1. שקד ישראל
2. שקד שרית

החלטה

מונחת בפניי בקשה לעיכוב ההליכים בהתאם לסעיף 5 לחוק הבוררות, התשכ"ח-1968 (להלן: "חוק הבוררות").

1.     ביום 24.5.1998 נחתם בין המבקשת (להלן: "הנתבעת") למשיבים (להלן: "התובעים") הסכם למכירת דירה שנבנתה על ידי הנתבעת (להלן: "הסכם המכר").

2.     ביום 27.9.2004 הגישו התובעים תובענה כספית כנגד הנתבעת בגין ליקויי בניה בדירה נשוא התביעה.

3.     סעיף 25 א. להסכם המכר קובע, כי:

"בכל סכסוך בין הצדדים לחוזה זה ובקשר עמו, הפרתו, פירושו תחולתו ו/או תוקפו, למעט סכסוך בענינים המפורטים בסעיף 10 ט' לעיל, לגביו יחולו הוראות חוק הבוררות, תשכ"ח-1968, תהיה לבית המשפט בתל-אביב סמכות השיפוט הייחודית".

סעיף 10 ט' להסכם המכר קובע כדלקמן:

"אם לא יגיעו הצדדים לידי הסכמה, בדבר הצורך לבצע תיקונים שבאחריות החברה על פי חוזה זה, א אם אכן קיים צורך כזה, ואם אמנם נובע צורך זה מליקויים כהגדרתם בחוזה זה או באיזה מידה הוא נובע עקב מעשה או מחדל של הקונה כאמור לעיל, וכן אם יתעוררו חילוקי דעות דבר המועד הנכון שבו יש לבצע את התיקון, או אם יתעוררו חילוקי דעות בכל נושא אחר הקשור לליקויים ו/או עמידה בתנאי המפרט יובאו חילוקי דעות אלה להכרעת מהנדס הפרויקט (להלן: "המהנדס"). הכרעתו של המהנדס תהא סופית, אם לא הסתייג ממנה הקונה כאמור להלן. הסתייג הקונה מקביעותיו של המהנדס, יודיע לחברה בכתב, בדואר רשום, לא יאוחר מ-7 ימים מיום שנמסרה לו החלטת המהנדס, שהוא מבקש שהעניין יועבר להכרעת מהנדס שימונה על ידי יו"ר אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים בישראל. במקרה כזה יפנו הצדדים ו/או מי מהם בבקשה בכתב ליו"ר אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים על מנת שימנה מומחה אשר ישמש בורר בין הצדדים (להלן: "הבורר"). הועבר העניין להכרעת בורר כאמור, לא יסתמך הקונה על החלטת מהנדס הפרויקט, וקביעת הבורר האמור תהא סופית. הבורר לא יהא כפוף לדיני הפרוצדורה והראיות אך יהא חייב לנמק את פסקו אם ידרש זאת אחד הצדדים לפני מתן פסק הבוררות. בכל מקרה בו יחליט הבורר, שקיימים ליקויים בנכס הניתנים לתיקון, יהיה הקונה חייב לאפשר לחברה לבצע תיקונים אלה, ולא יהיה זכאי לדרוש או לקבל פיצויים בגין קיומם של הליקויים, כל עוד החברה הביע את רצונה לבצע את התיקונים הדרושים".

4.     לטענת הנתבעת, יש להורות על עיכוב הליכים בתביעה שבנדון הואיל והצדדים הסכימו ביניהם בהסכם המכר כי העניין נשוא התביעה יועבר להכרעתו של בורר.

5.     מנגד טוענים התובעים, כי מסעיף 10 ט' להסכם המכר בעצם נובע כי הסנקציה שתוטל על הנתבעת שביצעה תיקונים כושלים היא לחזור שוב ושוב על התיקונים וזאת מבלי שתהיה לתובעים אפשרות לדרוש פיצוי כספי. לטענת התובעים, ניתנו לנתבעת מספר הזדמנויות לתקן את הליקויים וזו האחרונה הוכיחה כי אין ביכולתה לתקנם כראוי. על כן לטענתם יש בכך טעם מיוחד שהעניין לא יועבר לבוררות.

6.     על כך משיבה הנתבעת, כי התובעים לא הצביעו על כל טעם מיוחד המצדיק בירור התביעה בבית משפט על אף קיומו של הסכם בוררות. לטענתה, סעיף 10 ט' להסכם המכר אך קובע "מתן הזדמנות נאותה לנתבעת לתקן את הליקויים, אם וככל שייקבעו בבוררות, בטרם יהיו המשיבים [התובעים] זכאים לסעד של פיצויים בגין אותם ליקויים (אם לא תוקנו)" (סעיף 4 לתשובה). כמו כן מציינת הנתבעת, כי יש לה אינטרס לבצע את התיקונים, ככל שייקבעו במסגרת הבוררות ביעילות ובמהירות. חזקה גם על הבורר שיבטיח ביצוע יעיל של התיקונים בפסקו. בנוסף טוענת הנתבעת, כי טענות בדבר פרשנות ההסכם ובדבר תוכן ההזדמנות הנאותה שיש ליתן לנתבעת מצויה במסגרת סמכות הבורר. עוד ציינה הנתבעת, כי ברור שהבורר יהיה כפוף להוראות כופות בדין.

7.     במקרה שלפנינו, ככלל חילוקי דעות בין הצדדים בנוגע להסכם המכר יידונו בבית המשפט בתל אביב וזאת על פי סעיף 25 א' להסכם המכר שמקנה סמכות שיפוט ייחודית לבית משפט בתל-אביב. יחד עם זאת, סעיף 25 א' הנ"ל קובע כי סכסוכים המפורטים בסעיף 10 ט' להסכם ידונו על פי חוק הבוררות.

8.     סעיף 5 לחוק הבוררות קובע, כי:

"(א) הוגשה תובענה לבית-משפט בסכסוך שהוסכם למסרו לבוררות וביקש בעל-דין שהוא צד להסכם הבוררות לעכב את ההליכים בתובענה, יעכב בית המשפט את ההליכים בין הצדדים להסכם, ובלבד שהמבקש היה מוכן לעשות כל הדרוש לקיום הבוררות ולהמשכה ועדיין הוא מוכן לכך.

...

(ג) בית המשפט רשאי שלא לעכב את ההליכים אם ראה טעם מיוחד שהסכסוך לא יידון בבוררות."

9.     מעיון בסעיף 10 ט' להסכם המכר עולה כי הוא עוסק בסכסוך הנוגע לתיקונים שבאחריות הנתבעת או בנוגע לכל נושא אחר הקשור לליקויים. על פי סעיף 10 ט' הנ"ל, חילוקי דעות בין הצדדים בנוגע לליקויים יובאו להכרעתו של מהנדס הפרויקט, והכרעתו תהא סופית אלא אם הסתייג ממנה הקונה, היינו התובעים, תוך שבעה ימים מהחלטת המהנדס. במקרה בו הסתייגו התובעים מהחלטת המהנדס יתבררו חילוקי הדעות בנוגע לליקויים בפני בורר שימונה על ידי יו"ר אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים. מהאמור עולה כי סעיף 10 ט' קובע מנגנון של הפניית הסכסוך בין הצדדים בנוגע לליקויים בדירה להכרעתו של בורר.

10.נשאלת השאלה האם קיים טעם מיוחד לכך שהסכסוך בין התובעים לנתבעת בנוגע לליקויים בדירה לא יידון בבוררות?

11.אכן, המלומד שטרוזמן בספרו ספר הבוררות (2001) אומר לעניין זה בעמ' 65 כי מפסיקת בית המשפט עולה כי קיימים שלושה סוגים של "טעם מיוחד" כאמור בסעיף 5 לחוק הבוררות. יחד עם זאת, לא נראה כי המדובר ברשימה סגורה.

12.הסיפא לסעיף 10 ט' להסכם המכר קובעת, כי "בכל מקרה בו יחליט הבורר, שקיימים ליקויים בנכס הניתנים לתיקון, יהיה הקונה חייב לאפשר לחברה לבצע תיקונים אלה, ולא יהיה זכאי לדרוש או לקבל פיצויים בגין קיומם של הליקויים, כל עוד החברה הביע את רצונה לבצע את התיקונים הדרושים".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ