אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 58851/04

החלטה בתיק א 58851/04

תאריך פרסום : 04/08/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
58851-04
19/06/2005
בפני השופט:
ד"ר אחיקם סטולר

- נגד -
התובע:
שלו בארי
עו"ד קליר חיים
הנתבע:
פניקס הישראלי בע"מ - חברה לבטו
עו"ד גלרט אלון
החלטה

בפי בקשה על פי סעיף 122 לתקסד"א. המבקש עותר למחיקת התביעה באשר התובעת לא צייתה להחלטת בית המשפט ולא השיבה תשובות לשאלונים, לא נתנה פרטים נוספים ולא נתנה תצהיר גילוי מסמכים.

אליבא דמבקש, המציא דרישה לידי המשיבים ביום 2/3/05. המשיבה לא ענתה לו לכן שלח ביום 20/4/05 מכתב תזכורת. למרות זאת עד עצם היום הזה לא העבירה תצהיר גילוי מסמכים, עיון במסמכים ספציפיים פרטים נוספים ותשובות מלאות לשאלונים.    לפיכך עותר המבקש למחיקת כתב ההגנה. כך גם מלין התובע כי חלק מהתשובות שניתנו הם על דרך ההתחמקות.

המשיבה טוענת כי התובע זורה חול בעיני בית המשפט באשר לגבי גילוי מסמכים נשלח מכתב החתום בידי ב"כ הנתבעת וב"כ התובע התבקש לראות בו גילוי מסמכים לכל דבר ועניין. לגבי עיון במסמכים מוזמן התובע לעשות כן במשרדי הנתבעת על פי התקנות. כך גם יש בדברי התגובה התייחסות פרטנית לתשובות שניתנו לשאלות שנשאלו לשאלונים.

אין מקום להיכנס לטענות ולדברי התשובה של כל אחד מצדדים אך רק אציין שלשאלה 25 : האם מצויים בידי חברתכם מסמכים באשר למצבו של התובע ואשר מעידים על שיפור במצבו הרפואי בתקופה שבין 13/11/03 ועד 6/04 אם כן צרף מסמכים אלה, פרט כיצד השיגה הנתבעת מסמכים אלה והאם עותק ממסמכים אלה הועבר לתובעת, ענתה הנתבעת

"כמאמר חכמינו - אין טוב ממראה עיניים"

דיון

המדובר בתביעה על סך של 12,000 ש"ח ובתביעה שכנגד על סך של 25,000 ש"ח אשר נדונו בסדר דין מהיר והועברו  לסדר דין רגיל בהחלטת כב' הרשם צ'כנוביץ מיום 1/12/04. 

באשר לצו גילוי מסמכים והעיון בהם הנתבעת מודה כי לא העבירה תצהיר גילוי מסמכים כדין. יחד עם זאת טוענת היא שמכח נוהג או הסכמה שהשתרשה לראות מכתב של ב"כ אחד מהצדדים כגילוי מסמכים יש לראות הדבר כאילו עמדה בחובתה כאמור. אכן נוהל או נוהג כאמור קיים כפרקטיקה נוהגת בין העוסקים בדיני הנזיקין והביטוח וזאת מחמת העובדה שעורך הדין הוא שמרכז בידו את כל החומר הרלוונטי לתיק ואין מטרידים את הלקוח לשם חתימה על תצהיר גילוי מסמכים. כאשר אחד הצדדים מלין על הנוהג יש לקיים את התקנות ואת הצו שניתן ככתבו וכלשונו וליתן תצהיר גילוי מסמכים מלא ומפורט כפי שמחייבת התקנה.

לגבי העיון -  אמנם הנוהג הוא שהצד שמתבקש לאפשר לצד שכנגד לעיין במסמכיו, נוהג לצלם את המסמכים ולשלחם לצד שכנגד. באין הסכמה או חריגה מנוהג על הצדדים לנהוג על פי מצוות התקנות ולתאם מועד לשם עיון במסמכים. 

באשר לעתירה למחוק את כתב ההגנה. עניינה של תקנה 122 לתקנות הוא "הפרת צו" ולפיה:

"בעל דין שאינו מקיים צו להשיב על שאלון לגילוי מסמכים או לעיון במסמכים או צו למתן פרטים נוספים לפי תקנה 65 הרי אם הוא התובע ימחק בית המשפט או הרשם את תובענתו, ואם הוא הנתבע ימחק בית המשפט או הרשם כתב הגנתו ודינו כדין מי שלא הגיש כתב הגנה, אלא שרשאי בית המשפט או הרשם להאריך את המועד לקיום הצו"

ככל שמדובר בצו להשיב לשאלון יש תחולה לתקנה 110 שעניינה הוא "צו להשיב או להוסיף ולהשיב" ולשונה הוא:

"לא השיב הנשאל, או לא השיב תשובה מספקת, רשאי השואל לבקש מבית המשפט או מן הרשם צו המחייב את הנשאל להשיב, או להוסיף ולהשיב, לפי הענין, ומותר בצו כאמור לחייב במתן תשובה בין בתצהיר ובין בחקירה שבעל פה, ככל שיורה בית המשפט או הרשם"

הנה כי כן, הסעד של מחיקה לפי תקנה 122 קם ככל שהדבר קשור בשאלון רק לאחר שניתן צו על פי סעיף 110 לתקנות לכן משלא ניתן צו כאמור אין בסיס לבקשה.

נוכח הסנקציה של מחיקה הצפויה לכל המפר צו מפורש שניתן מכח תקנה 110 נקבע במפורש כי בקשה כאמור צריכה להיות בקשה של השואל העותר לבית המשפט להשיב או להוסיף ולהשיב. צו מפורש כאמור לא ניתן. 

אשר על כן משלא ניתן צו על פי תקנה 110 אין מקום לבקש סעד מכח תקנה 122 ככל שמדובר במחדל בקשר למענה על שאלונים.

לאחר עיון בטיעוני הצדדים באשר לתשובות לשאלון על הנתבעת להשיב תשובות מלאות ובלתי מתחמקות ולא על דרך ההפניה לשאלות:

 9 - תשובה מלאה ; 10 - תשובה מלאה  ; 11 - רק להעביר את פניית התובע; 12- רק להעביר המסמכים ; 13 רק להעביר את המסמכים ;14 - תשובה מלאה ; 17 רק לצרף מסמכים; 18- רק לצרף מסמכים; 19 - תשובה מלאה; 21 יש להשיב על שאלה באופן שלא יחשף תוכן דוחות החקירה אם הם בנמצא ; 23 תשובה מלאה  לרבות צירוף מסמכים;  25- תשובה מלאה.

למען הסר ספק על הנתבעת להשיב במפורש לכל אחת משאלות המשנה. ולהעביר את כל אחת מהפוליסות הרלוונטיות. היה חיוב כספי בקשר לצילומים ישא בהם הצד שביקש העיון ובלבד שתעריפי הצילום יהיו סבירים.

מאחר שהתיק קבוע להוכחות ליום 18/9/05 על הנתבעת להשלים את כל ההליכים המקדמיים, לתת תשובות מלאות לשאלות בהתאם להחלטה זו, לעשות תצהיר גילוי מסמכים כדין וליתן לנתבעת לעיין בהם. הכל לא יאוחר מיום 1/7/05. לכן נוכח העובדה שההוכחות בתיק זה נקבעו ליום 18/9/05 אני מאריך את המועד להגשת תצהירי עדות ראשית וחוות דעת מטעם התובע/הנתבע שכנגד עד ולא יאוחר מיום 15/7/05 תצהיר עדות ראשית מטעם הנתבע והתובעת שכנגד יוגשו לא יאוחר מיום 7/8/05. בקשות ביניים או בקשות מקדמיות יוגשו  לא יאוחר מיום 20/8/05 לרבות התנגדויות לסעיפים בתצהיר. מובהר בזאת כי במועד שנקבע להוכחות לא ישמעו כל בקשות ביניים וישמעו רק העדים מטעם הצדדים. על הצדדים לזמן את עדיהם לישיבת ההוכחות. יחד עם זאת מומלץ לצדדים לתאם ביניהם הגעת העדים כדי שזמנם של האחרונים לא יושחת. כדי לוודא שהכל מוכן לישיבת ההוכחות מוזמנים הצדדים לישיבת תזכורת ליום 1/9/05 לשעה 14:00 אם הצדדים יסברו כי אין מקום לקיים את ישיבת התזכורת  כי אז יודיעו על כך לבית המשפט בהודעה מוסכמת. הוצאות בקשה זו יובאו בחשבון ההוצאות בתיק העיקרי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ