אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 57412/07

החלטה בתיק א 57412/07

תאריך פרסום : 14/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
57412-07
22/04/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
כחל טיח סיד בע"מ
הנתבע:
ירדנה נבנה ארצנו בע"מ
החלטה

בפני בקשת הנתבעת והתובעת שכנגד (להלן: "המבקשת"), לפיצול סעדים, כדי שיתאפשר לה לתבוע בנפרד מהתביעה שבפני, סכומים בגין נזקים שנגרמו לה לטענתה, עקב ביצוע עבודות טיח וצבע בפרויקט הבניה אותו מקימה המבקשת בבניין ברחוב בן יהודה 55 בתל אביב. הכל, כמפורט בתביעה שבפני ונזקים נוספים אחרים שנגרמו ושייגרמו למבקשת על ידי התובעת והנתבעת שכנגד, (להלן: "המשיבה").

לטענתה, המשיבה פנתה אליה והציגה עצמה כמומחית לענייני שימור וטענה, כי ברשותה מצויים חומרים ייחודיים. המשיבה הציעה לספק מערכת מושלמת של חומר טיח וצבע לכל הבניין, כולל פיקוח על ביצוע עבודת הטיח והצבע והאחריות לעבודה ולחומרים. המשיבה הציגה בפני המבקשת מצג, לפיו ברשותה צבע ייחודי מיובא מחו"ל, שהשימוש בו ימנע את הצורך בקילוף הצבע והטיח מחלק הבניין הקיים ובכך יגרום חסכון גדול בעלויות הביצוע.  המשיבה יצרה מצג לפיו, הצבע היחיד בשוק שניתן ליישום ישירות על הצבע הקיים בחלק הבניין הקיים, כמו גם על הטיח בחלק הבניין החדש, באופן שיתקבל גמר צבע אחיד לכל הבניין ולא ניתן יהיה להבחין בגוונים או במקום החיבור בין החלק החדש לקיים. המשיבה הציגה מצג לפיו, השימוש בצבע זה מונע את הצורך בקילוף הצבע והטיח בחלק הבניין הקיים ובכך ייגרם חסכון גדול בעלויות הביצוע.

בהתייחס לתחשיב אומדן הכמות הכוללת של הטיח הנדרשת לציפוי הבניין ולדרישות המשיבה ולצורך שריון הוזמנה כמות של 32 ק"ג לכל 2 ס"מ עובי טיח.

במהלך חודש 02/06, לאחר שהמבקשת קיבלה את הזמנת המזמין, לביצוע העבודה במחיר של 1.025 ש"ח/ ק"ג, הודיעה המבקשת למשיבה, כי היא מקבלת את הצעתה כמכלול, כאשר המחיר בהסכם יתוקן בהתאם.

המשיבה סיפקה למבקשת את החומרים והציוד שהוזמן ולא צירפה את התחייבותה בכתב לכך שהצבע מתוצרתה ימנע את הצורך בקילוף הצבע והטיח בחלק הקיים בבניין ונערך בהם שינוי מתנאי התשלום המוסכמים של שוטף + 45 ימים.

המבקשת הופתעה להיווכח, כי סופק לה חומר אחר מזה שהוסכם. לא סופק לה  חומר טיח מוכן, ארוז בשקים סגורים שנשקלו במפעל, כמקובל אצל ספקים אחרים וכפי שצוין בהסכם. המשיבה סיפקה את החומרים בתפזורת באריזות שונות ופתוחות בצורות שונות, כאשר כל מרכיב של חומר הטיח מסופק בנפרד ויש צורך לערבב אותו בשטח. בנוסף, חייבה המשיבה את המבקשת, בניגוד למוסכם, גם בגין האריזות. עקב כך, נאלצה המבקשת להשקיע עבודה רבה בארגון ויצור חומר הטיח בשטח, ובתנאי בקרה נחותים.

הנזק שנגרם למבקשת, בנוסף על הנזק שטרם נתגבש הוא 12,250 ש"ח בצירוף מע"מ,  שהם חישוב של 35 ימי עבודה בשטח, לצורך ערבוב המרכיבים ליצירת חומר טיח ובנוסף, 5,400 ש"ח לצורך ארגון מקום באתר לקבלת האריזות הפתוחות.

לטענתה, המשיבה סיפקה את החומרים, אלא שלתעודות המשלוח  לא צורפו תעודות שקילה, בניגוד לכל דין. על מנת שלא לעכב את ביצוע והשלמת עבודות הטיח, שילמה המבקשת את חשבון אספקת החומרים לחודש מרץ 2006 בהתאם לחשבונית שהנפיקה המשיבה על פי משקל החומרים, בסך 9,584 ש"ח בצירוף מע"מ. המבקשת  הודיעה למשיבה, כי לא ישולמו תשלומים נוספים עד אשר תמציא האחרונה את תעודות השקילה.

לטענת המבקשת סופק לה חומר אחר מזה שהוסכם עליו, וזו ספקה למבקשת צבע מיצרן אחר. לטענתה, היא נאלצה לקלף את הצבע הקיים ובמהלך העבודה ניזוק משטח הטיח הקיים.

בקשה זו נובעת מהעובדה שטרם התגבשו כל הנזקים עקב אי סיום העבודה.

לטענת המשיבה, אין בתצהיר המבקשת שום נימוק מדוע על בית המשפט, לאשר פיצול סעדים ומדובר ניסיון נואש של המבקשת להתכחש לחבותה . המבקשת לא הסבירה מדוע בתביעה שכנגד לא ביקשה פיצול סעדים שהרי כל העובדות המצוינות בבקשה ובתצהיר היו ידועים כבר אז.

דיון

תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984:  

45. מי שלא תבע סעד אחד מרבים

"מי שזכאי לסעדים אחדים בשל עילה אחת, רשאי לתבוע את כולם או מקצתם;אך אם לא תבע את כולם, לא יתבע אחרי כן כל סעד שלא תבעו, אלא אם כן הרשה לו בית המשפט שלא לתבעו"

"מגמתה של תקנה 45 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, היא ריכוזם ושילובם של ההליכים כדי למנוע כפל ושילוש הדיון בשל אותה עילה, והסיפא שלה בא למנוע במקרים ראויים, על-ידי מתן רשות לפיצול הסעדים, טענה של מעשה-בית-דין, הנובעת ממיצוי העילה שבה נתבע רק אחד מהסעדים שנצמחו מאותה עילה או חלק מהם. לפיכך רשאי בית המשפט להתיר פיצול הסעדים, כל עוד לא נסתיים הדיון בתביעה הראשונה". (כב' השופטת, נתניהו, ע"א 89 / 466 יאיר ותמר צברי נ' יואל ושונה מסוארי מה (1) 177, עמוד 177).

"הסוגיה בפנינו עוסקת בפיצול סעדים שונים הנובעים מעילה אחת. כאשר עילת התביעה היא אחת אין לפצל אותה לתביעות אחדות. יש למצות את מלוא הסעדים בהליך אחד, לגבי כל סעד וסעד הקשורים בו. רצוי לאחד את כל הסעדים בתביעה אחת. אם, למשל, מאפשרת העילה, הגשת תביעה שניתן לזכות בגינה הן בסעד של פיצויים והן בסעד של אכיפה- אין לפצל סעדים אלה בתביעות נפרדות, אלא אם כן נתקבל מבית המשפט היתר לכך, מכוח תקנה 45". (אורי גורן , סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, 99 ).  

הכלל   הוא שיש לתבוע את כל הסעדים או לבקש היתר לפיצול סעדים .

כאשר עילה אחת מצמיחה מספר סעדים רשאי התובע לתבוע את כולם או חלקם.  אם לא תבע את כולם - לא יוכל לתבוע שנית בגין אותה עילה , אלא אם קיבל מבית המשפט  היתר לפיצול סעדים.

בית המשפט בבואו לשקול מתן היתר לפיצול סעדים, יבדוק אם המבקש פיצול סעדים הוכיח טעם מוצדק או אינטרס לגיטימי לפיצול, ע"א 734/83 חברת חשמל נ דוידוביץ פד"י לח (1) 613

נטל ההוכחה על הנתבע להראות טעם סביר מדוע לא יינתן היתר לפיצול סעדים, ע"א 329/73  מלון סטפניה בע"מ נ' עזבון המנוחה ליזה מילר. פ"ד כח(1), 19.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ