אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 57363/05

החלטה בתיק א 57363/05

תאריך פרסום : 07/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
57363-05
08/03/2006
בפני השופט:
ברנר חגי

- נגד -
התובע:
סולל בונה בע"מ
הנתבע:
גרנד האוז בע"מ
החלטה

1.         בפניי בקשה של הנתבעת, גרנד האוז בע"מ ( להלן: "גרנד האוז"), לדחות על הסף את התביעה שהגישה נגדה התובעת, סולל בונה בע"מ ( להלן: "סולל בונה"), מחמת מעשה בית דין.

2.         סולל בונה, חברה העוסקת בתחום הבניה,  הגישה נגד גרנד האוז תביעה בסדר דין מקוצר לתשלום סך של 2,342,394 ש"ח. גרנד האוז היא חברה העוסקת ביזמות בניה. התביעה הוגשה בקשר לפרוייקט בנייה שביצעה סולל בונה עבור גרנד האוז בגדרה, על פי חוזה מיום 21.9.1999.

3.         בחודש נובמבר 2003, עם תום ביצוע  הבניה, הגישה סולל בונה לגרנד האוז חשבון סופי המפרט את יתרת התמורה המגיעה לה לטענתה בגין הפרוייקט. גרנד האוז סרבה לשלם את יתרת החוב לפי החשבון הסופי וטענה, בין השאר, כי יש לקזז מהתשלום המגיע לסולל בונה פיצוי מוסכם בגין איחור בבניה, וכי גובה הפיצוי עולה על יתרת התשלום המגיע לסולל בונה. כמו כן נתגלעה מחלוקת בנוגע לחמישה סעיפים בחשבון הסופי, שגרנד האוז סרבה לאשר, הם ס' 32, 43, 61, 73 ו-74.

4.         ביום 23.3.2004 פנתה סולל בונה במכתב לגרנד האוז והעלתה על הכתב את ההסכמה לפיה " ימונה בורר ... לפתרון כל המחלוקות בין החברות בפרוייקט האמור שלב ב' 57 יח"ד...". גרנד האוז חתמה על המכתב לאישור הסכמתה לתוכנו. הצדדים הסכימו למנות כבורר את המהנדס ד"ר יואב סרנה.

הסכם הבוררות הפורמלי נחתם ביום 14.7.2004, במהלך ישיבת הבוררות הראשונה. במבוא להסכם הפורמלי נרשם כי "... בין הצדדים התגלה סכסוך בנושא לוח זמנים ועבודות נוספות שלא אושרו בפרוייקט אחוזת גדרה ...".

בסיכום ישיבת הבוררות השניה מיום 5.12.2004 נרשם כי " הנושאים בחשבון הסופי שנשארו במחלוקת: סעיף 32 ... סעיף 43 ... סעיף 61 ... סעיף 73 ... סעיף 74...".

למרבה הצער, הבוררות נוהלה בלא שהצדדים יחליפו כתבי תביעה והגנה ובלא שבעלי הדין יהיו מיוצגים באמצעות עורכי דין, מה שהוליד את המחלוקות שיידונו להלן.

5.         הבורר קיים שתי ישיבות- ביום 14.7.2004 וביום 5.12.2004. ביום 23.3.2005 ניתן פסק הבורר, המשתרע על פני עמוד אחד בלבד, והמנוסח בתמציתיות רבה. הבורר קבע כדלקמן:

(א)        יש לאשר בדיעבד לסולל בונה ארכה בת 6 חודשים למשך הביצוע של השלב השני בשלב ב' של הפרוייקט;

(ב)        סולל בונה אינה זכאית לתוספת תשלום עבור טיח;

(ג)         סולל בונה זכאית לתוספת בגין עבודות אינסטלציה בסך 46,000 ש"ח; 

(ד)        סולל בונה זכאית לתשלום בסך 111,947 ש"ח בגין תעלות בטון;

(ה)        סולל בונה אינה זכאית לתשלום בגין החלפת קבלן השלד;

(ו)         בגין התארכות הביצוע זכאית סולל בונה לתשלום בסך 200,000 ש"ח לחודש עבור ארבעה חודשים.

אין חולק כי הלכה למעשה הבורר חייב את גרנד האוז לשלם לסולל בונה סכום כולל של 998,926 ש"ח.

6.         בעקבות פסק הבורר עדכנה סולל בונה את החשבון הסופי, בהתאם לקביעותיו של הבורר. העדכון בוצע באותם סעיפים של החשבון שהיו שנויים במחלוקת עד להכרעת הבורר, הם סעיפים 32, 43, 61, 73 ו-74. בעקבות העדכון עמד החשבון הסופי על סך של  3,138,890 ש"ח. ביום 3.4.2005 דרשה סולל בונה מגרנד האוז תשלום בהתאם לחשבון הסופי המעודכן. גרנד האוז הודיעה בתגובה כי היא מוכנה לשלם לסולל בונה סך של 750,339 ש"ח בלבד, בכפוף לכך שסולל בונה תאשר "את סגירת התיק", קרי, תוותר על יתרת טענותיה הכספיות. סולל בונה סרבה לדרישה זו של גרנד האוז ועמדה על תשלום מלוא החשבון הסופי המעודכן.

7.         ביום 25.9.2005 הגישה סולל בונה בקשה לאישור פסק הבורר (ה"פ 1119/05). לדברי בא כוחה, הבקשה התקבלה ופסק הבורר אושר. ביום 2.10.2005 הגישה סולל בונה את התביעה הנוכחית. התביעה היא לתשלום סך של  2,342,394 ש"ח, המהווה את יתרת החוב המעודכנת בסך 3,138,890 ש"ח בצירוף ריבית פיגורים בסך 202,430 ש"ח ובניכוי הסכום שפסק הבורר בסך 998,926 ש"ח.

8.         גרנד האוז הגישה בקשה לדחיית התביעה על הסף בנימוק של מעשה בית דין, הואיל והסכסוך בין הצדדים נדון והוכרע על יד הבורר ופסק הבורר מיצה ובלע את עילת התביעה של סולל בונה. לטענתה, הוסכם בין הצדדים להעביר להכרעתו של הבורר את כל המחלוקות שנתגלעו בין הצדדים, ולא רק מחלוקות פרטניות לגבי סעיפים כאלה ואחרים בחשבון הסופי של סולל בונה.  גרנד האוז מוסיפה וטוענת כי שומה היה על סולל בונה להעלות במסגרת הבוררות את מלוא תביעתה בגין החשבון הסופי, ומשלא עשתה כן, הרי שעילת התביעה מושתקת מכוחו של הכלל לפיו בעל דין חייב לרכז את כל טענותיו בהליך אחד, ואין הוא יכול לחזור ולתבוע באותה עילה שכבר הוכרעה. בסיכומיו בעל פה שינה בא כוחה של גרנד האוז את טעמו, וזאת בהסתמך דווקא על תצהירו של המצהיר מטעם סולל בונה, עליו נעמוד להלן. לדבריו, בפועל הועמד להכרעת הבורר מלוא הסכום הנקוב בחשבון הסופי, סך של 5,918,349 ש"ח, וכאשר הבורר הכריע כי הסכום שיש לשלם הינו 998,926 ש"ח בלבד, הוא ידע היטב כי סולל בונה תובעת במסגרת הבוררות את תשלום מלוא הסכום הנקוב בחשבון הסופי.

9.         סולל בונה טוענת כי אין מקום לסלק את תביעתה על הסף. לטענתה, גרנד האוז אישרה את כל סעיפי החשבון הסופי למעט חמישה סעיפים, הם ס' 32, 43, 61, 73 ו-74, שהועברו להכרעת הבורר. סעיפים אלה עניינם באישור לתשלום של מספר עבודות שביצעה סולל בונה וכן בקשתה של סולל בונה לקבל ארכה מאושרת בלוח הזמנים לביצוע, על התשלומים המתחייבים מכך. אל מול אלה עמדה טענתה של גרנד האוז לפיה סולל בונה אינה זכאית לארכה ובנוסף עליה לשלם לגרנד האוז פיצוי מוסכם בגין איחור במסירה. אלה היו הנושאים השנויים במחלוקת בין הצדדים ואלה היו הנושאים שהועברו להכרעת הבורר. שאר פרטי החשבון הסופי לא היו שנויים במחלוקת וממילא לא הועברו להכרעת הבורר. על כן, סולל בונה אינה מנועה מלתבוע כיום את המגיע לה על פי החשבון הסופי המעודכן, בגין אותם סעיפים שלא נדונו בבוררות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ