אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 56119/04

החלטה בתיק א 56119/04

תאריך פרסום : 17/01/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
56119-04,181910-04
07/03/2006
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
חב נוה שוסטר בע"מ
הנתבע:
1. מימון עמוס עו"ד - (המבקש)
2. עו"ד ברוך מימון
3. ציון מימון

החלטה

המבקש שכר מאת התובעת, המשיבה בבקשה זו, חלק בבניין שבבעלותה המצוי ברח' סוטין 27 בתל אביב (להלן: "הבניין") לצורך ניהול משרד עורכי דין שבבעלותו כמפורט בחוזה השכירות, נספח א' לכתב התביעה שהוגש ב"סדר דין מקוצר", הוא נספח א' לתצהירו של המבקש התומך בבקשתו למתן רשות להתגונן נשוא החלטה זו (להלן: "החוזה").

עניינה של התביעה הוא בפינויו של המבקש מהשטח שהושכר על ידיו (להלן: "המושכר") וכן לחיובו של המבקש בתשלומי דמי שכירות ודמי ניהול שלא שולמו על ידיו למשכירה בתקופת השכירות  האחרונה שלפי החוזה; עניין תביעת הפינוי מהמושכר הגיע לסיומו מכך שביום 14.4.05 ניתן על ידי פסק דין המורה על פינויו של המבקש מהמושכר.

בתצהירו מעלה המבקש מספר טענות קיזוז כנגד תביעת החוב; נראה, כפי שלהלן, שמרביתן אין בהם כדי להקנות לו רשות להתגונן.

הטענה הראשונה, והיא זו שבגינה יש לתת למבקש רשות כאמור, היא כי למבקש נוצרה תביעת חוב כלפי התובעת עקב חיובו בתשלום דמי שכירות ודמי ניהול בגין שטח הגדול יותר מאשר שטח המושכר בפועל.

בסיכומי טענותיה לא חלקה התובעת, לפחות לא בשלב זה, על טענות המבקש לגופן; עמדת התובעת כלפי אותה טענת קיזוז היא שהמבקש לא מסר לה הודעת קיזוז ראויה; למעשה הטענה אינה מנוסחת באופן זה אלא שהתובעת מצביעה על כך שהמבקש, לגישתה, לא העלה את טענותיו הנ"ל באשר לשטח המושכר אלא בשלבים מאוחרים של היחסים ביניהם, לאחר פרוץ הסכסוך.

אין בעמדת התובעת ולא כלום; אין התובעת טוענת למניעות כלפי המבקש, לפחות אין טענה מפורשת בעניין זה וגם לא נטען כי התובעת שינתה באיזה מובן את מצבה לרעה עקב חדלונו הנטען של המבקש לשגר לה הודעת קיזוז במועד הראוי.

אשר לעצם הודעת הקיזוז, מיותר לטעמי לעסוק בשאלה האם מכתבו של המבקש מיום 11.2.99 (נספח ג' לתצהירו), אשר בו רואה המבקש משום הודעה כאמור, נמסר לתובעת או לא ואם נמסר מתי.

לעצם העמדת הטענה, בהנחה שיש בה ממש,  די בהבאתה לדיון בשלב הגשת הבקשה למתן רשות להתגונן על מנת לקיים את דרישות הדין להודעה ראויה (ע"א 2433/96 אמנון סגל נ. סולניר בע"מ ואח' , פד"י נב2 עמ' 421 בעמ' 429).

המבקש ערך את חישוב הסכומים המגיעים לו, לצורך הקיזוז, בערכים דולרים; לא נטען בשלב זה דבר כנגד חישוב כזה ועל כן מהראוי לתת למבקש את הרשות להתגונן לפי הסכום שחושב על ידיו, קרי לפי סך של -.13,984 $ בצרוף מע"מ (סעיף 14 לתצהיר המבקש).

שאר טענות הקיזוז, למעט טענה הנוגעת לדמי שכירות ששולמו מראש על ידי  המבקש ואין התובעת כופרת בתשלומם, אינן ראויות לדיון.

לגישת המבקש, זכאי הוא לקזז סכום של -.50,000 ש"ח, שהוא מודה כי אינו אלא סכום מוערך שאין עליו כל פרטים, בגין חיוב יתר בדמי ניהול (סעיף 20 לתצהיר המבקש יחד עם שורה אחרונה בחקירתו הנגדית, עמ' 3 לפרוטוקול).

כלל הוא שאין מקנים רשות להתגונן  בטענת קיזוז מקום שמבקש טענה כזו אינו מביא פרטים מלאים עליה כפי שהיה עליו לעשות אילו היה מגיש תביעה או תביעה שכנגד , היינו לפרט את הסכומים הנתבעים במסגרת הטענה ולהציג במדויק את מערכת הנתונים אשר עליהם היא מבוססת [ ע"א 16/89 "ורדים" החברה הישראלית לגידול פרחים בע"מ נ. החברה  הישראלית לביטוח סיכוני חוץ בע"מ, פד"י מה5 עמ' 729 בעמ' 736 וראה גם ע"א 2702/92 אהרון גינזבורג נ. יוסף בן יוסף, פד"י מז1 עמ' 540; ע"א 2418/90 רלפו (ישראל) בע"מ ואח' נ. בנק למסחר בע"מ פד"י מז5 עמ'  133 ].

המבקש טוען שנמנעה ממנו האפשרות לכמת את טענת הקיזוז בגין החיוב המוגזם בדמי הניהול עקב כך שלא זכה לעיין במסמכי החשבונות של התובעת, כפי זכותו לפי סעיפים 7.12, 7.13 לחוזה; יתכן וכך הוא אם כי לא סביר בעייני שבמהלך תקופה של למעלה מחמש שנים בהם נמשכו יחסי השכירות בין הצדדים, לרבות הארכות של תקופת השכירות, לא קבל המבקש לידיו את החשבונות שנדרשו על ידיו אם נדרשו.

איני רואה צורך להידרש לכך; הדרך מצויה בפני נתבעים הצריכים למסמכים לביסוס טענות הגנתם, ואלו מצויים בידי התובעים, לפנות לבית המשפט על מנת לקבל צו מתאים לגילוי ועיון באותם מסמכים, טרם הדיון בבקשתם למתן רשות להתגונן; משלא עשו כן, וכך הנתבע במקרה זה, שוב אין הם יכולים לטעון להגנתם כי לא קבלו את המסמכים המבוקשים על ידיהם (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ. עירית חולון, פד"י נג1 עמ' 390).

שתי טענות קיזוז נוספות הנדונות לדחייה הן "...בגין תשלומים נוספים שבוצעו על ידי המבקש" כפי סעיף 22 לתצהירו; סתם המבקש ולא פרש מהותם של אותם תשלומים, פירוט הסכומים וכל דבר ועניין אחר שיש בו כדי לתמוך בטענתו ודי בכך כדי להביא לדחיית הטענה הנ"ל.

הוא הדין לטענה הנוספת בדבר פיצוי נזק בסך (מוערך, שוב כך) של -.15,000 ש"ח שנגרם לתובע כביכול עקב שימוש שעשתה התובעת בלובי של הבניין, אשר הפריע לו, לגישתו, ולא פרש המבקש העילות המונעות מהתובעת לעשות שימוש כאמור בלובי, לבד מכך שלא פרט כאמור כל דבר בעניין הנזק הנטען.

עניין אחרון נוגע לסכומים אשר הופקדו על ידי המבקש לפי החוזה, כתשלום עבור תקופת שלשת חודשי השכירות האחרונים ואשר מוחזקים על ידי התובעת לזכותו.

התובעת מודה בהחזקת אותם סכומים בסך של -.21,846 ש"ח, אלא שהיא מבקשת להביאם בחשבון כתשלום ע"ח החוב המגיע לה מהמבקש (סעיפים 19 עד 21 לסיכומי התובעת).

משמעות הדברים היא שבאופן פורמלי, זכאי המבקש להתגונן כנגד התביעה גם בגובה סכום זה, או שהתובעת תהיה זכאית לפסק דין בגין כל סכומי התביעה, למעט הסכום שבגינו ניתנת לתובע רשות להתגונן, קרי סך של-.13,984 $ ומע"מ בהפחתת הסכום המוחזק, או שהוחזק על ידיה בסך של -.21,846 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ