אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 54509/05

החלטה בתיק א 54509/05

תאריך פרסום : 22/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
54509-05
14/02/2007
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
התובע:
גוטפריד אודית
הנתבע:
עו"ד מנוסביץ אבנר
החלטה

1.         בפניי בקשה של הנתבע למחוק סעיפים מתצהירו של עו"ד יורם וסרצוג, המהווה עדות ראשית מטעם התובעת.

2.         תצהירו של עו"ד וסרצוג נועד לתמוך בתביעה שהוגשה מלכתחילה בידי שותפו המנוח, עו"ד שמעון גוטפריד ז"ל, נגד הנתבע. התביעה היא לתשלום חלקו של המנוח בשכר טרחה שהנתבע גבה מלקוח של השותפות שהיתה בעבר בינו לבין המנוח. שמו של הלקוח הוא יעקב יצחקי.

            עם פטירתו של המנוח בטרם עת, בסמוך לאחר הגשת התביעה הנוכחית, תוקנה התביעה ואלמנתו, התובעת הנוכחית, באה במקומו.

3.         בבסיס הבקשה הנוכחית עומדת טענתו של הנתבע לפיה עו"ד וסרצוג לא נפגש מעולם עם הנתבע ולא שוחח עימו אף פעם בענין שכר הטרחה המגיע מאותו יצחקי. כמו כן נטען כי עו"ד וסרצוג לא היה שותף למערכת היחסים בין עו"ד גוטפריד ז"ל לבין הנתבע וגם לא היה שותף להליך הבוררות שהתנהלה בין המנוח לבין הנתבע. על כן, אין ולא יכולה להיות לו כל ידיעה אישית משל עצמו בכל העניינים הקשורים למחלוקת נשוא התביעה הנוכחית.

4.         דין הבקשה להדחות על הסף (בחריגים בודדים, שיפורטו להלן) מן הטעם שאין היא נתמכת בתצהיר, לביסוס הטענה העובדתית העומדת ביסודה, קרי, הטענה לפיה לעו"ד וסרצוג לא יכולה להיות כל ידיעה אישית בנושא הסכסוך שבין עו"ד גוטפריד ז"ל לבין הנתבע. אמנם, בתצהיר העדות הראשית של הנתבע מועלית טענה עובדתית כאמור, אלא שאין בכך כדי להכשיר את הפגם שנפל בהגשת הבקשה הנוכחית בלא שתיתמך בתצהיר. בקשת ביניים חייבת לעמוד על רגליה שלה, ואין המבקש רשאי לפטור את עצמו מהחובה לתמוך אותה בתצהיר רק משום שבמסגרת אחרת באותה תביעה הוא כבר הגיש תצהיר.

5.         גם לגופו של ענין, אינני רואה כל מניעה כי עו"ד וסרצוג יעיד בשאלה מה היתה עמדתו של עו"ד גוטפריד ז"ל, בכל הנוגע לפרשת שכר הטרחה המגיע מיצחקי, ככל שיש לו ידיעה על כך משיחות שניהל עם המנוח או מכל מקור אחר, כגון, מתוך מכתבים שכתב המנוח. מדובר בעדות אודות תוכן עמדתו של המנוח בסכסוך עם הנתבע, ולא בעדות על כך שהמנוח צדק בעמדתו זו. בשל פטירתו של עו"ד גוטפריד ז"ל לאחר הגשת התביעה, לא ניתן יהיה מטבע הדברים לשמוע את עדותו בענין תוכן עמדתו, ואך טבעי לקבל עדות בענין זה משותפו למשרד עורכי הדין. בוודאי שעדות זו עדיפה על פני עדותה של התובעת, אלמנתו של עו"ד גוטפריד ז"ל, משום שניתן להניח כי מידת ידיעתו של עו"ד וסרצוג, שותפו של המנוח, אודות עמדתו של המנוח בסכסוך שכר טרחה עם שותף לשעבר, טובה יותר ממידת ידיעתה של האלמנה.

            אכן, בעת שעו"ד וסרצוג ייחקר על תצהירו, ניתן יהיה לברר על יסוד מה הוא מעיד מה היתה עמדתו של המנוח בסוגייה כזו או אחרת, ובהתאם לתשובה ניתן יהיה לדעת האם מדובר בעדות שמיעה או סברה, או שמא מדובר בעדות קבילה.

            העובדה שעו"ד וסרצוג מצהיר כי הוא מתבסס על שיחות שקיים עם עו"ד גוטפריד ז"ל, אין בה כדי לפסול את עדותו, שהרי זו נועדה להציג מה היתה עמדתו של המנוח. אין ראיה טובה יותר לעמדתו של המנוח מאשר עדותו של מי ששמע במו אוזניו עמדה זו.

העובדה שעו"ד וסרצוג מעיד מידיעה אישית על עמדתו וכוונותיו של המנוח, עשויה לעורר שאלה של משקל העדות, אך אין המדובר בשאלה של קבילות.

6.         באשר לבקשה למחיקת ס' 7 לתצהירו של עו"ד וסרצוג, לא ניתן בשלב זה לקבוע כי עו"ד וסרצוג לא היה מעורה בהליכי הבוררות וכי עדותו בשאלה מה היה הסכסוך שנדון בבוררות היא עדות שמיעה. ניתן יהיה לברר סוגייה זו בעת שעו"ד וסרצוג ייחקר על תצהירו.

7.         בענין ס' 8 ו-9 לתצהיר, מדובר בציטוט מתוך החלטות הבורר, שצורפו כנספחים לתצהירו של עו"ד וסרצוג. אין כל מניעה שהמצהיר יצטט מתוך מסמכים המצויים במשרדו של עו"ד גוטפריד המנוח, דוגמת פסק הבורר.

8.         ס' 11 לתצהיר נועד להבהיר את ההקשר שבו ניתנה החלטת הבורר, ואם המצהיר אכן היה מעורה בהליך הבוררות, כנטען על ידו, אין כל מניעה שיבהיר את ההקשר.

9.         אין מקום למחוק את ס' 12, 13 ו- 14 לתצהיר, בהם מתאר המצהיר את התביעה שהגיש הנתבע נגד יצחקי ואת תוצאותיה, וכן תוכנו של מכתב שכתב המנוח לנתבע. עדות זו נסמכת על מסמכים שצורפו לתצהיר, שדבר קיומם אינו שנוי למעשה במחלוקת.

10.        יש למחוק את ס' 15 לתצהיר, בו נטען כי יצחקי שילם סכום כסף לנתבע. חלק זה של התצהיר מבוסס על עדות שמיעה, קרי, על שיחה עם נציגו של יצחקי (ראה ס' 4.5 לתגובתה של התובעת).

11.        אין מניעה להותיר את ס' 16 לתצהיר על כנו, משום שהאמור בסעיף זה מסביר מדוע זכאית התובעת לסכום התביעה. הוא הדין בס' 19 לתצהיר.

12.        אין מקום למחוק את ס' 17 לתצהיר, שכן מדובר בתיאור מכתב דרישה ששלח המנוח לנתבע, והמצהיר רשאי להצהיר מה היתה עמדתו של המנוח.

13.        אין מקום למחוק את ס' 19 לתצהיר, בו מציג המצהיר את עמדתו של המנוח כפי שלטענתו היתה ידועה לו. מובן כי אין בכך כדי לקבוע כי זו אכן היתה עמדתו של המנוח, שאלה אשר תוכרע בפסק הדין לאחר שמיעת הראיות.

14.        אין מקום למחוק את ס' 21, 22 ו- 23 לתצהיר, בהם מציג המצהיר את עמדתו של המנוח, כפי שהיתה ידועה לו. קיים צורך להתחקות אחר כוונתו של המנוח, ואין מנוס אלא להיזקק לעדותם של מי שהיו מקורבים למנוח, דוגמת המצהיר. כשם שלצורך פרשנותו של חוזה ניתן להיזקק לראיות חיצוניות כדי להתחקות אחר אומד דעתם של הצדדים, כך גם במקרה דנן, כאשר עדותו של המצהיר היא בבחינת ראיה חיצונית מה היתה כוונתו של המנוח, לצד ראיות חיצוניות נוספות, כמו המכתבים ששלח המנוח.

            אין גם כל מניעה שהמצהיר יעיד על כך שהנתבע הגיש תביעה נגד יצחקי, הואיל ועדותו מבוססת על מסמכים שדבר קיומם אינו שנוי במחלוקת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ