אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 545/03

החלטה בתיק א 545/03

תאריך פרסום : 18/10/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
545-03
20/02/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוח עבד אל מג'יד ז"ל באמצעות יורשיו:
2. מוחמד אמין עבד אל מג'יד
3. עומר אמין עבד אל מג'יד
4. עבד אל מג'יד אמין עבד אלמג'יד
5. חמדה עבד אל מג'יד עזאיזה ז"ל ע"י יורשיו:
6. מוחמד אמין עבד אל מג'יד עזאיזה
7. עומר עבד אל מג'יד עזאהיזה
8. עבד אל מג'יד אמין עזאיזה

הנתבע:
1. רשם המקרקעין נצרת
2. עזבון המנוח סעיד עבד אל מג'יד עזאיזה ז"ל
3. 1 תופיק סעיד עזאיזה ז"ל
4. א. מוחמד תופיק עזאיזה
5. ב. אח מד תופיק עזאיזה
6. ג. סובחי תופיק עזאיזה
7. ד. סביח תופיק עזאיזה
8. 2 עבד אל חמיד סעיד עזאיזה ז"ל ע"י יורשיו:
9. א. וליד עבד אל חמיד עזאיזה
10. ב. סעיד עבד אל חמיד עזאיזה
11. ג. עווד עבד אל חמיד עזאיזה ז"ל ע"י יורשיו:
12. (1) סעיד עווד עזאיזה
13. (2) מוחמד עווד עזאיזה
14. (3) ג'מאל עוואד עזאיזה
15. (4) עבד אל חמיד עווד עזאיזה
16. (5) עבד אל מונעם עווד עזאיזה
17. (6) עבד אל חמיד עווד עזאיזה
18. (7) מוטיע עווד עזאיזה
19. 3 חוסין סעיד עזאיזה
20. 4 עבד אל רחמאן עאיזה ע"י יורשיו:
21. א. מחמוד עבד אל רחמאן עזאיזה
22. ב. פח'רי עבד אל רחמאן
23. ג. מוחמד עבד אל רחמאן
24. 5 פאטמה סעיד עזאזה ז"ל ע"י יורשיה:
25. א. אבו סוביה עארף
26. ב. אבו סוביה עבד אל ראוף
27. ג. אבו סוביה עאייד
28. 6 עליא סעיד עזאיזה ז"ל ע"י יורשיה:
29. א. אבו סוביה קאסם
30. ב. אבו סוביה יאסר
31. ג. אבו סוביה עווד
32. סעד עבד אל מג'יד עזאיזה ז"ל ע"י יורשיו:
33. 1 עזבון המנוח סעיד עבד אל מג'יד עזאיזה ז"ל
34. 1.1 תופיק סעיד עזאיזה ז"ל
35. א. מוחמד תופיק עזאיזה
36. ב. אחמד תופיק עזאיזה
37. ג. סובחי תופיק עזאיזה
38. ד. סביח תופיק עזאיזה
39. 1.2 עבד אל

החלטה

1 .         הסעדים המבוקשים בתובענה דנן הינם:

א .        "פסק דין הצהרתי לפיו התובעים הינם יורשים של 1/9 חלקים בעזבון אביהם המנוח עבדאלמג'יד ז"ל".

ב .         "להורות לרשם המקרקעין על ביטול פעולות רישום, בהתאם, בחלקה 39 גוש 16972 וכן בחלקות 13,22,44,45 ו - 49 גוש 16961 וכן בחלקים 5,6 ו - 23 גוש 16962 מאדמות הכפר דבורייה"

ג .         "להורות לרשם המקרקעין לרשום צו ירושת המנוח עבד אלמג'יד עזאיזה ז"ל תיק עזבונות 39/89 שניתן ביום 29.3.89 באופן שיכלול כל תשעת יורשיו ובחלקים שווים וזאת לאחר מחיקת פעולות רישום צו  ירושת המנוח עבדאלמג'יד ז"ל כפי שמופיע אצל הנתבע מס' 1".

2 .         ב"כ הנתבעים 3.6 ו - 8 (להלן:"הנתבעים") טען כי יש לסלק את התביעה על הסף, מאחר והרישום אותו מבקש התובע לשנות, בוצע במסגרת הליכי הסדר קרקעות שהושלמו עוד לפני יותר מששים שנים; על כן, ועל פי האמור בסעיף 81 לפקודת הסדר זכויות במקרקעין (נוסח חדש) התשכ"ט - 1969 (להלן:"פקודת ההסדר"), ביטלהרישום בפנקסים החדשים שנעשה בעקבות ההסדר כל זכות סותרת שהיתה קיימת קודם לכן, אם היתה קיימת זכות כזו. 

ב"כ הצדדים סיכמו בכתב את טענותיהם בענין סילוק בתביעה על הסף, והחלטה זו הינה בעניין זה.

טענות הנתבעים :

3 .         לטענת הנתבעים, שינוי רישום בספרים החדשים ביחס למקרקעין אשר נעשה בעקבות הסדר קרקעות אפשרי אך ורק בגדר העילות הקבועות בפקודת ההסדר, בראש ובראשונה הגשת ערעור על החלטת פקיד ההסדר שנרשמה בלוח הזכויות, כקבוע בסעיף 88 (א) לפקודה. עילה נוספת לשינוי הרישום בפנקסים החדשים, שנעשה בעקבות ההסדר, הינה "עילת המרמה" הקבועה בסעיף 93 לפקודת ההסדר.

התובע ממשיך וטוען כי בענייננו אין מדובר בערעור על החלטת פקיד ההסדר שנרשמה בלוח הזכויות, משום שערעור כזה יש להגיש תוך תקופה מוגבלת, 30 יום או שלושה חודשים (בהתאם להחלטת פקיד ההסדר עליה מערערים) מיום הצגת לוחות הזכויות, ובענייננו לוח הזכויות הוצג, עוד לפני יותר משישים שנים. עוד טען ב"כ הנתבעים, כי התובעים אינם טוענים בתביעתם כי הרישום אותו מבקשים לתקן הושג במרמה, וכל מה שנטען הינו כי הרישום הקיים בטעת יסודו; משכך, טוען ב"כ הנתבעים כי תביעת התובע אינה מגלה עילה ומסיבה זו יש לדחותה על הסף.

טענות התובע :

בפתח סיכומיו טען ב"כ התובע כי בקשה לסילוק תביעה על הסף יש להגיש בכתב, כקבוע בתקנה 240 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984 ומשלא עשה כן, ב"כ הנתבעים, אלא ביקש את סילוק התביעה על הסף בבקשה בעל פה, יש לדחות את הבקשה.

יאמר כבר עתה, כי אין כל ממש בטענתו זו של ב"כ התובע. תקנה 101 לתקנות סדר הדין האזרחי, קובעת כי בית המשפט רשאי בכל עת לדחות תובענה; בין מכל אחת מהעילות שנמנו שם ובין מכל נימוק שעל פיו סבור בית המשפט שניתן לדחות, מלכתחילה, את התובענה, בענייננו, טען ב"כ הנתבעים במהלך קדם המשפט שהתקיים בתיק כי יש לדחות את התביעה מחוסר עילה, על כן בית המשפט לא רק רשאי אלא אף מחוייב לברר טענה זו, גם אם לא הוגשה עליה בקשה בכתב, ובאם הטענה תימצא מבוססת, רשאי בית המשפט לדחות את התביעה על הסף.

לגופו של עניין, טען ב"כ התובע, כי תזכורת התביעה בעניין המקרקעין נשוא התביעה, הוגשה לפקיד ההסדר על ידי המנוח עבדאלמג'יד עזאיזה, ועל כן רישום הזכויות היה צריך להיות על שמו ולא על שם יורשיו.

עוד טען ב"כ התובע, כי במסמכי ההסדר נרשם כי לתזכורת התביעה "מצורף צו ירושה ותוכנית חלוקה", מסמכים שלא נמצאו כלל.

עוד טען ב"כ התובעים, כי הרישום נעשה על פי פסק דין משנת 1942, אולם הרישום תוקן בשנת 1965, ולא ברור על סמך מה בוצע התיקון.

לטענת ב"כ התובעים, גם אם מטרת פקודת הסדר הזכויות היא יציבות הרישום והודאות שברישום זה, הרי כאשר קיימת התנגשות בין "יציבות" לבין "אמיתות" ידה של האמיתות על העליונה.

עוד טען ב"כ התובעים, כי די בכך שהרישום הקיים בספרי הרישום על שם יורשי המנוח עבדאלמג'יד עזאיזה, אינו תואם את חלקיהם של היורשים בעזבון כפי שאלו נקבעו בצו הירושה, כדי להצדיק דיון בתובענה לעיצומה. 

עובדות שאינן שנויות במחלוקת :

4 .         להלן עובדות רלבנטיות, שאינן במחלוקת בין הצדדים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ