אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 52710/06

החלטה בתיק א 52710/06

תאריך פרסום : 13/05/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
52710-06,181989-06
25/01/2007
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בע"מ
הנתבע:
1. גלובוס אוויאשין (2001) בע"מ
2. מידר גבריאל

החלטה

עניינה של הבקשה הוא למחיקת הכותרת "סדר דין מקוצר" מעל כתב התביעה שהוגש על ידי הבנק התובע (להלן: "הבנק") נגד המבקשים בסדר הדין הנ"ל בגין חוב שחבה לו המבקשת מס' 1  [ כפי כתב התביעה, ובשלב זה אתייחס לו כמוכח, לצורך בקשה זו] לו ערב המבקש מס' 2 [ להלן: "המבקשת" ו "המבקש" בהתאמה ].

לכתב התביעה צרף הבנק את המסמכים הבאים:

"תנאי ניהול חשבון במטבע חוץ" (נספח א' - להלן: "הסכם המט"ח"), "תנאי ניהול חשבון חוזר דביטורי" (נספח ב' - להלן: "הסכם החשבון"), "דף חשבון מט"י נכון ליום 6.9.06" המצביע על סכום יתרת החוב בחשבון הבנק של המבקשת לאותו המועד ובצמוד לו דף שבחלקו מכותר כ - "הלוואה - חיובים בכרטיסי אשראי  - ז"א" המפרט יתרת חוב בגין חיובי כרטיסי אשראי [ דפים אלה סומנו כנספח ג' ויקראו להלן : "דף החשבון" ו "דף האשראי" בהתאמה ], כתב "ערבות מתמדת ללא הגבלת סכום" [ נספח ד' - להלן: "כתב הערבות" ].

הסכם המט"ח והסכם החשבון נחזים להיות חתומים על ידי המבקשת; כתב הערבות נחזה להיות חתום על ידי המבקש; דף החשבון מפרט את סכום החוב בחשבון הנתבע על פי כתב התביעה ודף האשראי שסכומו זעום יחסית, מפרט, לכאורה, את ייתרת החוב המגיע מהמבקשת בגין חיוב על פי כרטיס אשראי (להלן: "חוב האשראי").

לטענת המבקשים יש למחוק את הכותרת כאמור הואיל ודף החשבון כמות שהוא, אינו יכול להוות ראיה, ולו לכאורה, לסכום החוב בחשבון המבקשת בבנק הואיל ובסעיף 13א להסכם החשבון נקבע לעניין זה כך:

" כל הרישומים בספרי הבנק ייחשבו נכונים וישמשו הוכחה לכאורה לכל האמור בהם על פרטיהם; והעתק מהרישומים הנ"ל או מכל קטע של הרישומים הנ"ל או המדף האחרון של הרישומים הנ"ל, שיאושר על ידי הבנק על גבי ההעתק של הרישומים או של הקטע או של הדף האמור, או במסמך נפרד, ישמש הוכחה לכאורה לקיומם של הרישומים הנ"ל , ולנכונות כל הפרטים הנקובים בהעתק האמור" (להלן: "סעיף 13"; ההדגשה שלי - צ.כ ).

נראה על כן כי לפי סעיף 13 תנאי לכך שניתן יהיה לקבל את דף החשבון כ"ראיה לכאורה" הוא שעליו להיות "מאושר על ידי הבנק" ואין חולק על כך שדף החשבון אינו מאושר כאמור (גם דף האשראי אינו מאושר כך ואולם מסיבות שיובהרו להלן, איני רואה צורך לדון בנושא זה).

שאלת צרוף מסמכי הבנק וזהותם נידונה בפסק הדין "הילולים" [ ע"א 89/688, הילולים (אריזה ושיווק) בע"מ ואח' נ. בנק המזרחי המאוחד בע"מ, פד"י מה3 עמ' 188 ] ונראה לי כי האמור בו טעון הבהרה והסבר.

ראשית נקבע כי השימוש בדף החשבון כראיה, או כמסמך המקשר בין יתרת החוב לבין ההסכמים שבין הבנק ללקוח, נובע מתנאי ההסכמים שבין הבנק ללקוח [ שם בעמ' 192, פיסקה 2 ובעמ' 194 בסוף העמוד ועמ' 195 בתחילתו ].

שנית נאמר כי די לעניין הגשת התביעה ב"סדר דין מקוצר" בצרוף היתרה הסופית של החשבון ואין צורך בפרוט מלא של ספרי הבנק [ שם, בתחילת עמ' 196 וראה גם פסק הדין ע"א 2418/90 רלפו (ישראל) בע"מ נ. בנק למסחר בע"מ, פד"י מז5 עמ'  133  (להלן: "פסק רלפו") ].

אין סתירה בין הדברים, אך גם אין לקרוא בהם מעבר לאמור שם; לאמור, די בפרוט היתרה הסופית שכן "...בשלב מוקדם זה של הדיון בתביעה ביחסי בנק ולקוח די בצירוף ההסכמים ובפירוט היתרה הסופית" [ "פסק רלפו" בעמ' 137 ] ואולם, דרך הצגת היתרה הסופית תלויה בהסכמים שבין הבנק ללקוחו.

שלישית, אין צורך שהמסמכים המפרטים את היתרה הסופית יעמדו, בשלב הגשת התביעה, בתנאים הקבועים בדין לעניין "רשומה מוסדית" [ "פסק הילולים" שם, בעמ 197 פיסקה 6 ]; לעניין זה יכול אני להוסיף כי יכול שגם בשלב מאוחר יותר לא יידרש הבנק להמציא "רשומה מוסדית" לאור  הוראות סעיף 13 המאפשרות לו להגיש את דפי החשבון שלו בדרך האמורה, ואין הדרך הנ"ל מוגבלת לשלב הגשת התביעה והדיון במחיקת הכותרת.

להבנתי, לא ניתן למצוא ב"פסק הילולים" כוונה להכשיר, לצורך הגשת התביעה ב"סדר דין מקוצר" כל מסמך שאין לו ערך ראייתי כלל ועיקר, אלא שאותם מסמכים, שהוכרו כמספקים די בהם, כמות שהם, לאור האמור בהסכמים שבין הצדדים, כדי להקים את אפשרות הגשת התביעה בדרך האמורה. לכך נתכוון אם כן האמור שם כי: "...טענה זו [ לעניין הגשת "רשומה מוסדית" - צ.כ ] מקומה בדיון המשפטי עצמו, המתנהל לאחר מתן רשות להתגונן. לענייננו די בנספחים ה'1 וה'2 כדי למלא אחר דרישת תקנות 202(1)(א) ו-203 לתקנות סדר הדין האזרחי. המסמך עצמו אינו דרוש בשלב זה כאמצעי הוכחה (ראה לעניין זה זוסמן בספרו הנ"ל, שם)".

מכאן, שבהעדר אישור פקיד הבנק על דף החשבון, לא ניתן לקבלו ולו כ"ראשית ראיה" גם לפי הדרישות המינימליסטיות הנדרשות לפי פסקי הדין "הילולים" ו "רלפו" הנ"ל.

התוצאה היא על כן, שדין הכותרת להימחק.

אני ער לכך שבדברים האמורים לעיל אני סוטה מדברים שנכתבו על ידי בהחלטה קודמת [ ת"א 17322/01 בנק לאומי לישראל בע"מ נ. סינאי סולי (לא פורסם) ] אולם נראה לי כי הגישה בה אני נוקט בהחלטה זו היא הראויה.

די באמור לעיל כדי למנוע הצורך לדון בשאלת האפשרות לתבוע את החוב לפי דף האשראי ב"סדר דין מקוצר" אולם נראה לי כי גם בעניין זה הדין הוא עם המבקשים.

על פני דף האשראי, עם או בלי אישור הבנק, נראה כי מדובר בהלוואה, שניתנה על ידי חברת האשראי, והיא משולמת או אמורה להיות משולמת בתשלומים שטרם עבר המועד לתשלומם ולא הונח כל בסיס, ראייתי או אחר, קרי גם לא בטיעון ראוי, שיקשר בין זכות הבנק לתבוע את החוב הנ"ל ובין דף האשראי.

אילו הייתי מוצא שיש לדחות את הבקשה לעניין החוב בחשבון, יכול והייתי רואה למחוק את אותו חלק תביעה הנוגע לחוב האשראי, שהוא קטן ביחס וניתן יהיה, כמובן, להגיש תביעה בגינו בתובענה אחרת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ