אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 42074/06

החלטה בתיק א 42074/06

תאריך פרסום : 13/08/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
42074-06
08/11/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט פרנקל

- נגד -
התובע:
עו"ד חבה דני
הנתבע:
1. פבלוקיס אלברטו
2. פבלוקיס קטי

החלטה

בפני בקשת הנתבעים (להלן: "המבקשים") ליתן צו גילוי מסמכים לפיו התובע (להלן: "המשיב") יאפשר להם לעיין בכל מסמך הנוגע לת.א 1629/95 (מחוזי, תל- אביב) ובכלל זה: כתבי בי- דין אשר הוגשו במסגרת ההליך דלעיל, תצהירים, בקשות, פרוטוקולים מלאים, סיכומים, הסכם פשרה, פסק דין, תכתובות אשר הוחלפו בין המשיב למבקשים ו/או כל גורם אחר וכן חשבוניות אשר הונפקו על ידי התובע בגין תשלום שכר טרחת עו"ד וכיוצ"ב.

"ההליך של גילוי מסמכים על פי תקנה 112 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984, (להלן: "התקנות"), נועד לאפשר לבעל דין לדעת מראש אלו מסמכים רלוונטיים מצויים בידי יריבו, לרבות מסמכים שאין בעל דין שכנגד מתכוון להגיש כהוכחה במשפט. הכוונה היא הן ל"מסמכים מזיקים", העלולים לפעול לרעת מבקש גילוי המסמכים ואשר יהיה עליו להפריכם או להסבירם, והן ל"מסמכים מועילים", שתוכנם עשוי לתמוך דווקא בגרסתו של המבקש". (א' גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי , מהדורה שמינית, תשס"ה - 2005, עמ' 185; להלן: " גורן").

נקודת המוצא העקרונית לעניין גילוי מסמכים והעיון בהם במשפט, היא גילוי מרבי, שכן המשפט עומד על האמת וביסוד ההליך השיפוטי עומדת חשיפת האמת. גילוי האמת משרת את אינטרס הצדדים בהבטיחו עשיית משפט והוא משרת את אינטרס הציבור בהבטיחו את תקינות פעילותה של המערכת החברתית כולה. עם זאת, אין הזכות לעיון בלתי מוגבלת, לצדה עומדות טענות חיסיון שהדין והפסיקה מכירים בהן. (רע"א 4999/95 Alberici International  נ' מדינת ישראל, פ"ד נ (1) 39,44א-ג).

הכלל הוא, שבהתדיינות אזרחית יש להבטיח גילוי רחב ככל שניתן של מידע הרלוונטי למחלוקת הנדונה בבית המשפט, אך כלל זה אינו ניצב בדד. כנגדו ניצבים ערכים אחרים ובהם יעילות ההליך המשפטי, הגנה על אינטרסים לגיטימיים של הצד המגלה ומניעת פגיעה באינטרסים של צדדים שלישיים. האיזון ההולם בין עקרונות אלה נגזר מנסיבותיו של כל מקרה. (רע"א 2534/02 שמשון נ' בנק הפועלים בע"מ, פ"ד נו (5) 193).

"הליכי הגילוי המוקדם נתפסים בספרות המשפטית ובפסיקה כהליכים שנועדו להגביר את היעילות וההגינות הדיונית ואת החתירה לחקר האמת..." (ד' שוורץ, סדר דין אזרחי - חידושים, תהליכים ומגמות , תשס"ז, עמ' 319; להלן - שוורץ), לפיכך במסגרת בקשה זו, תיבחן נחיצותם של המסמכים הנוגעים לעניין הנדון והמצויים או שהיו מצויים ברשותה ו/ או בשליטתה של המשיבה.

לטענת המבקשים, הם אינם חבים למשיב סכום כלשהו וההפך הוא הנכון ועל המשיב להשיב להם את כל הסכומים אשר נגבו על ידו במסגרת ההליך דנן ובכלל זה הוצאות משפט אותן הוא נטל לעצמו שלא כדין ולפצות את המבקשים בגין מלוא הנזקים להם גרם במסגרת הייצוג הרשלני.

לטענת המבקשים, לצורך התגוננות מפני התובענה, כמו גם הגשת תביעה שכנגד ואומדן הסכום הכספי לו זכאים המבקשים מעת המשיב, הם זקוקים למסמכים המלאים הנוגעים להליך דלעיל ובכלל זה העתק הפרוטוקולים של כל הישיבות אשר התקיימו במסגרת ההליך והעתק מלוא החשבוניות אשר הונפקו על ידי התובע בגין תשלום שכר טרחה. לטענתם, ללא מסמכים אלה, לא ניתן יהיה לקיים דיון ענייני בתובענה. לטענתם עוד ביום 17.10.06 לפני למעלה משנה, הם פנו למשיב בבקשה לקבל העתק מכל המסמכים, אך המשיב נמנע.

לטענת המשיב, דין הבקשה להידחות על הסף. כל החומר נמצא בידי המבקשים והם אינם זקוקים לצו בית משפט לעיין בכל מסמך הנוגע לת.א 1629/95 מכיוון שכל החומר המבוקש נמצא ברשותם ובתיק בית המשפט, לטענתו, המבקשים נענו למכתב בא כוחם מיום 17.10.06 ביום 26.10.06 אך לא פעלו כהוא זה לאתר את המסמכים המבוקשים.

לטענת המשיב, כעולה מבקשתו למחיקת/ דחיית כתב ההגנה והתביעה שכנגד על הסף ותגובה להודעה ובקשה להארכת מועד מטעם המבקשים עולה כי טענותיהם של המבקשים כנגד המשיב בדבר ניהול התיק בבית המשפט המחוזי ו/או תשלום שכר טרחת עו"ד ביתר, הנן טענות שקריות, חסרות שחר ואחיזה במציאות ומעולם לא נטענו טרם הגשת הבקשה לביטול פסק דין. לטענתו, טענות המבקשים לא היו מועלות ו/או נטענות כלפיו לולא הייתה מוגשת תביעה כנגדם.

לטענת המשיב, מדובר בתיק עב כרס (מספר ארגזים) שהתנהל במשך למעלה מ- 10 שנים בבית המשפט המחוזי בתל אביב החל ממחצית שנת 1995 והתנהלו בו למעלה מ- 60 ישיבות, עשרות בקשות ועבר מספר לא מבוטל של שופטים, רוב החומר היה ונמצא בחזקתם של המבקשים.

בנוסף, טוען המשיב כי לגבי חלקו הגדול של החומר חלה התיישנות, לפני כ- 12 שנים, חומר שבוער ואינו נמצא כלל בחזקת המשיב והוא מצוי בתיק בית המשפט ובחזקת המבקשים. לטענתו, רוב רובו של החומר נמצא בחזקת המבקשים, המבקשים קיבלו לידיהם, הם קיבלו עותק מכל המסמכים הנ"ל ואף דאגו לקבל לידיהם פרוטוקולים של הדיונים עם סיום כל דיון ובקשות שהוגשו לבית המשפט. לטענתו, כל החומר מצוי בתיק בית המשפט וחלפו שנתיים וחצי ממועד הסכם הפשרה ופסק הדין בתיק שנה וחצי וממועד הגשת תביעה זו עברה שנה.

לטענתו, על המבקשים היה לטרוח ולצלם ו/או לעיין בחומר המבוקש בתיק בית המשפט הם לא נקפו אצבע בנדון ולא פנו למשיב בכל דרישה.

לעניין הבקשה לעיון בחשבוניות טוען המשיב כי כל החשבוניות מצויות בידי המבקשים והועברו להם במועד כל תשלום. המבקשים מיתממים, אך כפי שעלה מחקירתו של הנתבע 1 בבית המשפט לאחר כל מספר ישיבות בתיק נערכה בין הצדדים התחשבנות, עד למועד בו הפסיקו לשלם שכ"ט עו"ד והם ערכו רישום מדויק ומדוקדק לגבי כל תשלום ששילמו וקיבלו, כאמור חשבוניות במועד כל תשלום.

בנוסף, טוען המשיב כי לגבי חלקם הגדול של החשבוניות חלה התיישנות ואינן נמצאות בחזקת התובע וזאת על פי הנהלים החשבונאים המחויבים והמקובלים.

המשיב מוכן ליתן תצהיר גילוי מסמכים ו/או תצהיר פירוט הנמצאים ברשותו במידת הצורך.

בעניינו, " היקף הגילוי המוטל על בעל הדין הנדרש לחשוף את המסמכים שברשותו מתייחס למסמכים רלוונטיים לסכסוך שעל הפרק, היינו מסמכים הנוגעים לפלוגתאות שבמחלוקת בין בעלי הדין" ( שוורץ, עמ' 321) בעניינו, עסקינן במסמכים הנוגעים לפלוגתא שבמחלוקת שבפני.

על החשיבות שביסוד הליכי גילוי ועיון במסמכים, הן כאמצעי להגברת היעילות וההגינות הדיונית והן לצורך חתירה לחקר האמת, עמד בית המשפט לא אחת בעבר. כפי שנאמר ברע"א 4234/05 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' פלץ (טרם פורסם):

" המטרה של הליכי גילוי ועיון הינה להביא לכך שההליך העיקרי יתנהל בקלפים גלויים, כאשר כל צד יודע מראש מהם המסמכים שבידי הצד האחר, ואשר יש בהם כדי לחזק את עניינו של הצד האחר או להחליש את עניינו של זה. כך תימנע הפתעה של הצד שכנגד במהלך ההוכחות ויקטן החשש שהפתעה כאמור תוביל לעיכובים בשמיעתו של המשפט (רע"א 4249/98 שמעון סוויסה נ' הכשרת הישוב-חברה לביטוח בע"מ , פ"ד נה (1) 515, 520). ניהול שלב ההוכחות באופן שכל אחד מבעלי הדין מודע לחומר שבידי יריבו אף יגביר את יכולתו של בית המשפט בחשיפת האמת"

עם זאת, יש לזכור כי הליכי הגילוי והעיון מקומם בשלב המקדמי-המכין, שהרי הם הפרוזדור בדרך לטרקלין המשפט. על מנת שהליכים אלו לא יתמשכו מעבר לנדרש, לא יהיו כרוכים בהוצאות מיותרות ולא יפגעו ביעילות הדיונית, הוטלו מגבלות מסוימות על היקף תחולתם (באשר לסמכות בית המשפט שלא ליתן צו לגילוי מסמכים או לעיון בהם ראו, תקנה 120(ב)). כך, אין מקום לדרוש מן הצדדים לדיון לחשוף מסמכים אשר אינם נמצאים בחזקתם או בשליטתם (תקנות 112 ו-113; רע"א 4256/98 ה.ל.ס בע"מ נ' כור מתכת בע"מ (לא פורסם)). כמו-כן, בית המשפט רשאי שלא לאשר בקשה לגילוי מסמכים אשר הינה בלתי סבירה ועלולה להכביד על בעל הדין יתר על המידה (ע"א 40/49 כיאט נ' כיאט, פ"ד ג 159, 162; בר"ע 95/68 עממית חברה לביטוח בע"מ נ' בריטיש אנד אוברסיס אינשורנס קומפני לימיטד, פ"ד כב (2) 689, 695 (השופט ח' כהן) ; רע"א 6297/97 רכאח נ' חברת טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (לא פורסם)). החשש מפני הטלת עול בלתי מוצדק על אחד מבעלי הדין עשוי להתעורר ביתר שאת, כאשר עסקינן בהליכי אישור של תובענות ייצוגיות. בשל העובדה שבתובענות אלו עשויים להיות מעורבים גורמים רבים, הליך גילוי המסמכים, בין אם הכללי ובין אם הספציפי, עלול לעיתים קרובות להיות כרוך בחשיפת כמות עצומה של מידע (רע"א 6715/05 מחסני נעמן בע"מ נ' זאב אייזנברג, תק-על 2005 (4), (להלן: "מחסני ערובה").

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ