אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 34220/05

החלטה בתיק א 34220/05

תאריך פרסום : 23/04/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
34220-05
06/05/2007
בפני השופט:
ארנה לוי

- נגד -
התובע:
איבון חיון
עו"ד אלדור
הנתבע:
לב הזהב נתניה בע"מ
עו"ד אבו עקל
החלטה
 1. בפני תביעה לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לתובעת, ילידת 1931, בעת ששהתה בבית החלמה של הנתבעת לאחר ניתוח לב. הפגיעה ארעה, כנטען, ביום 15.3.04, בעת שהתובעת ישבה על כסא פלסטיק שהיה מוצב בתוך האמבטיה בחדר בו שהתה, על מנת להתקלח. לאחר שהתיישבה - לטענת התובעת - נשבר הכסא תחת משא גופה ונגרמה לה פגיעה בכתף הימנית. הנתבעת הכחישה בכתב ההגנה את האירוע וביקשה לפצל את הדיון, כך ששאלת החבות תדון תחילה. בהחלטה מיום 30.4.06 נעניתי לבקשה. החלטה זו היא, אם כן, לעניין החבות בלבד, לאחר שמיעת ראיות בנושא זה. מטעם התובעת העידו היא עצמה; בנותיה - הגב' ויאולט בלו והגב' לימור חיון  ונכדתה, הגב' אביטל בלו. מטעם הנתבעת העיד מר מוסטפא מסרי, אחד ממנהלי ובעלי הנתבעת.
 1. לגבי חלק מהעובדות אין מחלוקת בין הצדדים. העובדות שאינן שנויות במחלוקת  תתוארנה להלן. התובעת עברה ניתוח לב ביום 25.2.04 אשר לאחריו נשלחה להחלמה אצל הנתבעת. התובעת הגיעה לבית ההחלמה ביום 14.3.04 בשעות אחר הצהרים, כך עולה מהמסמכים שצרפה הנתבעת. ביום 16.3.04 נבדקה על ידי ד"ר טרחנוב, רופאת הנתבעת, אשר החליטה כי התובעת אינה מתאימה להישאר בשיקום בבית ההחלמה בשל קשיי נשימה וחולשה והפנתה אותה שוב לבית החולים על מנת לבצע ברור לגבי מצב ריאותיה. באותו מסמך בדיקה מיום  16.3.04 ציינה ד"ר טרחנוב כי התובעת " אתמול החליקה באמבטיה וקבלה מכה בכתף הימנית ללא סימני חבלה" וכן " אתמול החליקה באמבטיה וקבלה מכה ללא שום סימני חבלה, הרמת כתף אקטיבית מוגבלת, הפסיבית - לא". התובעת אושפזה בעקבות הפניה זו בבי"ח מרכז רבין מיום 16.3.04 ועד 24.3.04. ביום 24.3.04 חזרה לבית ההחלמה עד ליום 28.3.04. בבדיקת אולטרסאונד ביום 2.6.04 נמצא קרע שלם בגיד כתף ימין.  

הצדדים חלוקים בהתייחס לנסיבות אירוע הנפילה.

 1. בהתאם לגרסת התובעת, ביום הארוע (כאשר בתצהיר צוין יום 16.3.04) באו לבקרה בתה, ויאולט, ונכדתה, אביטל. בעלה היה גם הוא בחדר. בתה ויאולט הציעה לעזור לה להתקלח כאשר שמעה כי עדיין לא התקלחה. בתוך האמבטיה היה מונח כסא פלסטיק כך שניתן יהיה להתקלח בישיבה. ויאולט עזרה לתובעת להתיישב על הכסא. בשלב זה התפרק הכסא תחתיה והיא נפלה. בעת הנפילה נתפסה ידה הימנית במעקה האמבטיה והיא הרגישה כאבים בכתפה. הנכדה, אביטל, שמעה הצעקות ונכנסה פנימה על מנת לעזור לויאולט להרימה. ויאולט קראה לאח התורן במקום, שאת שמו לא זכרה אך זכרה כי הוא ממוצא ערבי. לאחר מכן הגיעה בתה השניה, לימור, והחליפה את ויאולט. בלילה סבלה מכאבים בכתף וקיבלה אופטלגין. למחרת נבדקה על ידי ד"ר טרחנוב והתלוננה גם על הכאבים בכתף. ד"ר טרחנוב השיבה לה כי הנושא יטופל בבית החולים. התובעת ציינה כי תחילה לא היו סימנים חיצוניים ביד וכי סימן כחול הופיע רק לאחר מכן. בבית החולים לא ייחסו חשיבות לתלונות לגבי הכתף כי העדיפות הייתה לבעיות הלב. נאמר לה על ידי הרופאים כי הסימנים הכחולים ביד ייעלמו עם הזמן. רק לאחר שחזרה הביתה, פנתה לרופאת המשפחה שלה והתלוננה על הכאבים שלא חדלו הופנתה לבצוע אולטרסאונד בכתף. אז התגלה הקרע בגיד.  בחקירתה הדגישה התובעת כי מצבה הרפואי ביום האירוע היה קשה בשל הניתוח שעברה, כי היא הייתה מעורפלת, מטושטשת, כך שאינה יכולה לדייק בפרטים וגם לא בתאריכים ובשעות, לגביהם נשאלה. את הכסא תארה כ" קטן ולבן ויש לו עוד צבעים". היא הדגימה במהלך עדותה כיצד נפלה וכיצד התפרק הכסא.
 1. בהתאם לעדות הגב' ויאולט בלו, היא הגיעה לבקר את אמה יחד עם נכדתה ביום האירוע, בשעות אחר הצהריים. היא מצאה את התובעת ישנה והעירה אותה. התובעת אמרה כי אינה מרגישה טוב. היא שאלה את התובעת אם התקלחה וכאשר התברר כי לא התקלחה, הציעה לה להתקלח  בעזרתה. היא נכנסה עמה לחדר האמבטיה וראתה כי בתוך האמבטיה  מונח כסא פלסטיק לצורך מקלחת בישיבה. הכסא תואר כ"כחול ולבן מפלסטיק", ללא גב, קטן ונמוך. כאשר עזרה לתובעת להתיישב התפרק לפתע הכסא. בעת הנפילה נתפסה ידה הימנית של התובעת במעקה האמבטיה. התובעת החלה לצעוק עקב הכאבים ואז נכנסה לחדר האמבטיה גם בתה, אביטל, שסייעה לה להעביר את התובעת לחדר. התובעת התלוננה על כאבים ביד. ויאולט ציינה כי הן קראו לאח התורן, שאת שמו אינה זוכרת אך זוכרת כי היה ממוצא ערבי. מאוחר יותר, לאחר כשעה, הגיעה למקום לימור  וויאולט ואביטל נסעו  בהמשך לביתן. היא ציינה כי באותו הרגע לא היו סימנים בידה של התובעת  ורק למחרת היה " שחור וכחול". בבית החולים, ציינה, התייחסו לבעיות הלב של התובעת ולא ליד.
 1. הגב' אביטל בלו העידה כי הגיעה עם אמה, ויאולט, לבקר את התובעת ביום האירוע, בשעות אחר הצהריים. אמה העירה את התובעת, אשר לא הרגישה טוב לאחר הניתוח, ולקחה את התובעת להתקלח. היא עצמה המתינה מחוץ לאמבטיה. לאחר מספר דקות שמעה לפתע חבטה. היא נכנסה לראות מה קרה ואז ראתה את התובעת שרועה על קרקעית האמבטיה כשכסא שבור תחתיה וידה הימנית מונחת על דפנות האמבטיה. " מדובר בכסא עגול כמו שרפרף לבן". כשיצאה מהאמבטיה התלוננה התובעת על כאבים ביד. למיטב זיכרונה ניסתה אביטל לקרוא לרופא אך לא הגיע רופא, " אולי אח הגיע". לאחר מכן, לימור הגיעה ואביטל נסעה עם אמה לביתה.
 1. הגב' לימור חיון  העידה כי ביום  האירוע באה להחליף את אחותה ויאולט בבית ההחלמה ונודע לה כי התובעת נפלה החדר האמבטיה. היא ראתה את הכסא באמבטיה, כסא מפלסטיק, אשר רגליו התפרקו. התובעת התלוננה בפניה על כאבים בכתף. לימור התלוננה בעניין בפני פקידה שישבה בקבלה, שמה אינו ידוע לה. גם אח שהיה במקום בערב ראה את הכסא. היא נסעה עם התובעת לבית החולים למחרת, ביום 16.3.04. בחדר המיון טיפל בתובעת קרדיולוג. לימור פנתה אליו וספרה לו כי אמה נפגעה גם בכתף, הוא השיב לה כי יש לטפל ראשית בבעיית הלב של התובעת, כי המצב חמור. היא לוותה את אמה לצילומי חזה, אמרה כי לתובעת יש גם כאבים בכתף ונאמר לה כי לא רואים שבר בצילומים וכי לאחר הטיפול בלב ניתן יהיה לטפל ביד. לאחר כיומיים החלה ידה של התובעת להכחיל והכאבים גברו. נאמר לה על ידי הרופא המטפל כי לאחר ששטף הדם ייספג, יחלשו הכאבים.  בדיעבד, לאחר מספר חודשים, התברר כי מדובר בקרע בגיד, אשר אינו נראה בצילומי רנטגן. התובעת חזרה לבית ההחלמה לאחר האשפוז כיון שהמקום היה נוח להגעה לאביה, בעלה של התובעת.
 1. מטעם הנתבעת העיד עד אחד בלבד, מר מוסטפא מסרי. הוא ציין בתצהירו כי בכל תקופת כהונתו מנובמבר 1999 לא אירעו תאונות בבית ההחלמה וכי הנחה את הצוות לערוך מזכרים בנוגע לתאונות. הוא ציין כי בעניינה של התובעת לא נערך מזכר וצרף עותק תיקה אצל הנתבעת. בחקירתו ציין כי התובעת אכן התאכסנה בחדר בו מצויה אמבטיה ולא מקלחת. באמבטיה, לפי דבריו, מותקן מושב מיוחד לאמבטיה, קבוע ומחוזק באמצעות גומיות וברגים, בקו דפנות האמבט. הוא אישר כי באותה תקופה עבד במקום אח בשם מוחמד פדילה וכי בכל משמרת יש רופא ואחות או אח. הוא העיד כי האירוע נודע לנתבעת " למחרת בבוקר, בבדיקה שגרתית...למחרת בבוקר נודע לצוות הרפואי שהיא באה למרפאה ואז תוך כדי בדיקת הרופאה ותשאול אמרה שהחליקה באמבט וכואבת לה היד" (עמ' 38 שורות 22 ואילך). מר מסרי ציין כי אין בחדרים או באמבטיות כסאות קטנים  וכי " יש מושב אמבט אחיד בכל החדרים". בתשובה לשאלה אם הלך לראות אישית את החדר לאחר האירוע  השיב שלא עשה כן. הוא הוסיף וציין כי השוהים במוסד אמורים להתקלח בכוחות עצמם (עמ' 41 שורות 2-7). מר מסרי לא צרף תמונות של האמבטיה בחדר בו מדובר, גם לא תמונות של מתקן הישיבה עליו סיפר.
 1. ב"כ התובעת בסיכומיו טוען כי כפי שעולה מעדותו של מר מסרי, למעשה, חזרה בה הנתבעת מהכחשתה את האירוע שהרי הוא עצמו הודה בקרות הארוע. ב"כ התובעת בקש לתת אמון בעדויות שהובאו מטעם התובעת. אמנם היה תחילה אי דיוק בתאריכים אך ב"כ התובעת מבקש לא לתת לכך נפקות לעניין אמיתות הגרסה. ב"כ התובע מציין כי החבלה בכתף לא נצפתה תחילה בעין וגם לא בצילום רנטגן. הפגיעה זוהתה רק באולטרסאונד שנעשה מאוחר יותר. נטען כי הנחת כסא פלסטיק בתוך האמבטיה מהווה רשלנות של הנתבעת, וכי גם אם תתקבל טענת הנתבעת כי מדובר במושב שניתן להזזה  הרי שמדובר באביזר שאינו בטיחותי בהתייחס לכך שמדובר בבית החלמה לחולים לאחר ניתוח לב. 
 1. ב"כ הנתבעת בסיכומיה טוענת כי התובעת לא הוכיחה את תביעתה. נטען כי שלוש העדות מלבד התובעת הן קרובות משפחתה מדרגה ראשונה ולכן אין לתת בעדותן אמון. נטען כי נמצאו סתירות בעדויות שנשמעו מטעם עדות התביעה, כמו, תאור הנפילה. נטען כי אי מעורבותו של בעלה של התובעת אינה הגיונית וכי היה על התובעת להביא גם את בעלה, שהיה בחדר, לעדות. עוד נטען כי התובעת הצהירה כי האירוע ארע ביום 15.3.04 לעומת יתר העדויות על פיהן מדובר ביום 16.3.04. נטען כי יש לקבל עדותו של מר מסרי, על פיה מותקן באמבטיה מתקן ישיבה מקובע ובטוח וכי לא הוכחה רשלנות.
 1. לאחר ששמעתי עדויות הצדדים ועיינתי בחומר הראיות החלטתי לקבל גרסת התובעת באשר לאירוע ונסיבותיו ולקבוע כי התובעת אכן נפגעה באמבטיה בחדרה בבית ההחלמה בעת שישבה על כסא פלסטיק קטן, שהיה מונח בתוך האמבטיה, לצורך מקלחת בישיבה. אני מקבלת את עדות התובעת ויתר העדות מטעמה כי התובעת  עצמה לא הייתה במצב בריאותי תקין ואפילו מעט מעורפלת ומבולבלת, בשל ניתוח הלב שעברה. עדות זו לגבי מצבה הבריאותי וחולשתה מחוזקת על ידי ממצאי בדיקתה של ד"ר טרחנוב אשר הפנתה אותה למחרת האירוע באופן מיידי לחדר המיון וכן לממצאים באשר למצב ליבה אשר נמצאו בבית החולים מרכז רבין. כיון שכך, מקובל עלי שהתובעת עצמה אינה יכולה לדייק כיום בעדותה לגבי תאריך האירוע, לגבי שעות ולגבי פרטים אחרים עליהם נשאלה. המצב הבריאותי החמור של התובעת באותה עת מסביר גם את הדחיפות, גם של הצוות הרפואי וגם של בני משפחתה, לטפל קודם כל במצבה הלבבי, תוך הפניית מלוא תשומת הלב לתחום זה ומתן התייחסות שולית לנושא הכאבים ביד. מקובל עלי כי הציפייה, הן של הצוות הרפואי והן של בני המשפחה, הייתה,  כי בהעדר ממצאים בצילום הרנטגן, הרי שהכאבים יחלפו מעצמם.
 1. לאירוע הייתה עדה ישירה, הגב' ויאולט בלו, אשר עדותה עוררה בי אמון. הנכדה, אביטל, שהיתה בחדר, שמעה את הנפילה, נכנסה לאמבטיה וראתה את התובעת שרועה באמבטיה ואת הכסא מפורק. גם זו מהווה עדות משמעותית לחיזוק גרסת התובעת. עדותה של אביטל הייתה אמינה, ללא ניסיון לזכור פרטים אשר לא ידעה. הגב' לימור אשר הגיעה למקום לאחר מכן תמכה אף היא באותה הגרסה  וגם היא ראתה את אותו הכסא כשהוא מפורק.  גם עדותה  מעוררת אמון. כל העדות לא ניסו להסתיר את מצבה הקשה של התובעת באותה עת וגם לאחר מכן, לא נסו להאדיר הפגיעה וידעו לציין כי התובעת נופלת  וסובלת מחולשה גם ללא קשר לאירוע. העדות היו עדויות אמינות וכנות. לא התרשמתי כי כל שלוש העדות, למרות שמדובר בקרובות משפחה של התובעת,  עשו יד אחת עם התובעת על מנת להציג גרסה שקרית בבית המשפט.
 1. לארבע עדויות אלו מצטרף המסמך שכתבה ד"ר טרחנוב אשר מעיד כי התובעת אכן התלוננה בזמן אמת על נפילה באמבטיה ועל כאבים בכתפה. ניתן למצוא בתיקה של התובעת אצל הנתבעת גם רישום על כך שניתן לה אופטלגין לשיכוך כאבים  ביום 16.3.04, כפי שהעידה התובעת. גרסת התובעת לגבי הנפילה באמבטיה נרשמה גם בכל המסמכים הרפואיים בקופת החולים, בעת שהתלוננה על הכאבים בכתף. איני מייחסת כל משמעות ראייתית לאי העדת בעלה של התובעת. נאמר כי  הוא ישן רוב הזמן, וכי הוא אינו שומע טוב. איני סבורה כי הוא היה יכול להוסיף על העדויות שנשמעו והרי גם הוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה. כמו כן איני סבורה כי יש הבדלים בעלי משמעות כלשהי בין גרסאות עדות התביעה. גם אם קיימת אי התאמה פעוטה בפרט שולי זה או אחר, אין בכך כדי לגרוע מאמינות העדויות אלא דווקא להראות כי כל העדות העידו מזיכרונן, כאשר טבעי כי לא תזכורנה כל פרט ופרט באופו מדויק לאחר שלוש שנים וכי אין מדובר בעדויות מתואמות שנבנו והוכנו בדקדקנות לקראת המשפט. כל העדות עמדו בחקירה נגדית  מפורטת וגרסתן הייתה מהימנה, עקבית וכנה. מקובלת עלי  הטענה כי לאור מצבה הלבבי הקשה של התובעת לא ייחסו תחילה בנותיה וגם רופאיה חשיבות רבה לכאבים ביד,  במיוחד כאשר לא נמצא כל ממצא בצילומי הרנטגן. עוד איני מייחסת כל נפקות לכך שהתובעת חזרה לבית ההחלמה לאחר אשפוזה השני. הוסבר כי מיקום בית ההחלמה היה נוח לבעלה של התובעת והסבר זה מקובל עלי, במיוחד כאשר באותו שלב כלל לא היה ידוע טיב הנזק שנגרם בידה של התובעת.
 1. אל מול ראיות  התביעה לא הביאה, למעשה, הנתבעת כל עדות ממשית אשר עשויה לעורר ספק ממשי בגרסת התובעת. הוצגה  הכחשה כללית של הארוע וטענה כללית כי מר מסרי מעולם לא נתקל בתאונות בבית ההחלמה מאז שהוא בתפקידו, הצהרה בעייתית על פניה,  וכי אין בבית ההחלמה כסאות פלסטיק אלא מושבים קבועים. לעניין הכחשת הארוע, מר מסרי בחקירתו הודה, למעשה, כי הארוע דווח לד"ר טרחנוב למחרת ולא הכחיש בדבריו את הארוע. ד"ר טרחנוב לא הובאה לעדות ומכאן ניתן ללמוד כי אכן מודה הנתבעת כי האירוע דווח לה, כמפורט במכתבה של ד"ר טרחנוב. לגבי הטענה כי בבית ההחלמה מותקנים מתקני ישיבה בטיחותיים באמבטיות - לא הובאה שמץ של ראיה אובייקטיבית לתמיכה בה. לא הובאו תמונות של מתקן כזה. לא צולמה האמבטיה בה ארע האירוע ובה מתקן ישיבה כזה. הבאת ראיות כאלו היא פשוטה ואינה כרוכה במאמץ או עלויות מיוחדות ולא ברור מדוע הדבר לא נעשה.  לא הובא איש מהצוות שעבד באותו היום או באותה התקופה  בבית ההחלמה אשר יוכל להעיד על מראה החדר ועל המצאות או העדר כסאות באמבטיה. העדר ראיות בעניין זה מצד הנתבעת, אשר בית ההחלמה הוא בשליטתה וכאשר מלוא הפרטים על העובדים במקום, על החדרים ועל תכולתם המדויקת ידועים לה, פועל להחלשת גרסתה וחיזוק גרסת התובעת.  
 1. לאור כל האמור לעיל אני קובעת כי התובעת הוכיחה במאזן הסתברויות כנדרש את הארוע ואני מקבלת את גרסת התובעת באשר לארוע. בהתאם לגרסה זו הוצב באמבטיה בבית ההחלמה המנוהל על ידי הנתבעת כסא פלסטיק לצורך רחצה בישיבה. כסא זה לא התאים למטרת הרחצה, היו בו סיכונים בטיחותיים  והוא אכן נשבר או התפרק תחת משקלה של התובעת בעת שזו ניסתה לשבת עליו לצורך מקלחת. בכך הפרה הנתבעת את חובת הזהירות שחבה לתובעת כמי שמחזיק בית החלמה כלפי השוהים במוסד, ויש לזכור כי מדובר בחולים לאחר ניתוח לב, במצב בריאותי רגיש. על הנתבעת היה לדאוג לקיום אמצעים בטוחים לקיום רחצה בישיבה והיא הפרה חובה זו. בהתאם לכך חבה הנתבעת בפיצוי התובעת בגין נזקי הגוף שנגרמו לה באירוע. הנתבעת לא טענה לרשלנות תורמת מצד התובעת וגם אם הייתה טוענת, לא מצאתי כל רשלנות כזו.
 1. הנתבעת רשאית להגיש חוות דעת רפואית מטעמה לעניין מצבה הרפואי של התובעת בתוך 60 יום מהיום.
 1. תחשיבי נזק לצרכי פשרה יוגשו כדקלמן: התובעת 30 יום לפני מועד הדיון הקבוע, הנתבעת 14 יום לאחר מכן.

נקבע לק"מ ליום 23.9.07 בשעה 09:00.

ניתנה היום, י"ח באייר, תשס"ז (6 במאי 2007), בהעדר הצדדים.

המזכירות תעביר עותק ההחלטה לב"כ הצדדים.                                                                               

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ