אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 3315/05

החלטה בתיק א 3315/05

תאריך פרסום : 02/09/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום באר שבע
3315-05,1782-08
07/04/2008
בפני השופט:
יעקב שפסר סגן נשיא

- נגד -
התובע:
1. אמזלג עדי
2. סינימטק באר שבע

עו"ד רוני א. כהן
הנתבע:
ש.ע.ל- חב' תעסוקה של אגודת הסטודנטים
עו"ד יוסי עטון
החלטה

1. בקשה למחיקת התובענה, עקב אי קיום צו גילוי ועיון במסמכים אשר ניתן על ידי ביום 15.7.07 במסגרת בש"א 1135/06.

2. המדובר בתביעה ע"ס 209,310 ש"ח, שהגישה המשיבה כנגד המבקשים, בגין הפרת הסכם נטענת למתן שירותים שקיבלו מהמשיבה.

3. במסגרת טיעוני המשיבה בכתב תביעתה, מעלה היא טענות שונות ובכלל זה טענות לניהול עסקי המשיבה על ידי המבקש 1, באופן שלא היה לטובתה, תוך נטילת סיכונים בלתי סבירים, הפרת אמונים ועוד, ובכלל זה ביצוע עסקאות חריגות שלא במהלך העסקים הרגיל כעניין חריג ומהותי, שלא הובא לידיעת הדירקטוריון. בעקבות טענות אלה, יזמו המבקשים (הנתבעים) הליך גילוי ועיון במסמכים, שבו נדרשה המשיבה (התובעת) להציג הסכמי התקשרות ומסמכי הנהלת חשבונות שונים, כמפורט בבקשות ובהחלטתי נשוא בש"א 1135/07. 

4. להשלמת התמונה יצויין, כי הדרישה האמורה באה, לא רק כהליך סטנדרטי, אלא לצורך הוכחת טענת ההגנה, לפיה תנאי העסקאות שביצע המבקש 1, לא היו חריגים, וכי לקוחות רבים אחרים של המשיבה, זכו בתנאים זהים ואף לתנאים טובים יותר,  דבר שיש בו כמובן כדי להטיל ספק בבסיס המשמש יסוד עובדתי לטיעוני כתב התביעה בעניין זה ולסעד המבוקש על ידי המשיבה לרבות הרמת המסך כנגד המבקש.

5. בתאריך 15.7.07, הוריתי על מתן צו גילוי ועיון במסמכים באופן חלקי, לביצוע על ידי המשיבה.  החלטתי מאותו מועד מפורטת ואיני מוצא טעם לחזור עליה שוב.

6. ביצוע צו גילוי ועיון מסמכים על ידי המשיבה לא סיפק את ב"כ המבקשים שכן לדעתו, לא גילתה המשיבה את חלקו הארי של החומר שנתבקשה להגיש. בנסיבות אלה ביקש גילוי ועיון בסדרת הסכמים ספציפיים, אשר פורטו על ידו בבקשתו, לא רק בשמותיהם אלא אף במספרם הסידורי כפי שתויקו אצל המשיבה. יצויין כי נוכח תפקידו בעבר של המבקש 1 אצל המשיבה, מצהיר הוא כי ידוע לו מידיעה אישית דבר קיומם של המסמכים המבוקשים, אשר תויקו על ידו או על ידי עובדיו בתיקי המשיבה, והוא אף טרח וצירף רשימה מפורטת באלו הסכמים מדובר, לרבות מספרו הסידורי של כל הסכם מבוקש. במסגרת תגובת המשיבה לבקשה זו, נמצאו עוד 20 הסכמים שלא גולו בסבב הראשון על ידה. בשלב זה נותרו איפוא  27 הסכמים קונקרטיים במחלוקת, מתוך מאות הסכמים שנטענו על ידי המשיבה ככאלה שנערכו בתקופה הרלוונטית, אשר גילויים ועיון בהם מתבקש על ידי המבקשים, ואשר לטענת המשיבה אינם מצויים בידה. בדיון שהתקיים בפני, ונוכח הצהרת ב"כ המשיבה כי החומר המבוקש אינו קיים בידי המשיבה, היה מוכן ב"כ המבקשות להסתפק אף בהעתקי ההסכמים המצויים במחשב המשיבה (טיוטות ההסכמים הלא חתומים), דבר שאף לו מתנגדת המשיבה בטענה כי אף דבר זה אינו קיים בידה. לחלופין, מבקש ב"כ המבקשים לכל הפחות, גילוי של הנתונים הממוחשבים של אותם 29 לקוחות שהוזנו למערכת באמצעות תוכנת "מירב" שהיא תוכנת שכר וחיוב לקוחות. במסגרת זו הוזנו תנאי ההתקשרות שסוכמו עם הלקוחות הנ"ל, והמערכת אף הפיקה את הדוחו"ת והחשבונות החדשיים, דבר שיש בו לטענתו כדי לשפוך אור על המחלוקת נשוא תיק זה ואשר לגביהם, אין מחלוקת ששמורים אצל המשיבה, שכן מחוייבת היא בשמירתם על פי דין (בשל תקנות רשויות המס למשל). גם לעניין זה מתנגד ב"כ המשיבה תוך שמפנה הוא להחלטתי המקורית מיום 15.7.07, בה נמנעתי מלהורות על הצגת מסמכי הנה"ח בשל סירבול והכבדה מיותרים אשר סברתי כי מתקיימים הם, ונוכח המחשבה שהנחתה אותי, לפיה יספק גילוי ההסכמים המבוקשים על מנת לרצות את הנדרש על ידי המבקשים.  

7. אין צורך לומר, כי הנטל הראייתי הרובץ לפתחם של המבקשים הוא קשה, זאת מעצם היות הטענה כלפיהם נתונה להוכחה במסמכים המצויים, או צריכים להיות מצויים בידיה של המשיבה. בנסיבות אלה נדרשתי בהחלטתי המקורית לאיזון המחייב את המשיבה להעמיד לרשותם של המבקשים חלק מהאסמכתאות אותן הם דורשים (ואשר צומצמו באופן משמעותי, הן בהחלטתי והן בבקשה נשוא החלטה זו). לצערי, לא נחה דעתי כי המשיבה ביצעה באופן נדרש את הצו שניתן כנגדה.

8. אחר עיון בבקשת המבקשים ובתגובת המשיבה אני סבור, שיש הצדקה לזכותם של המבקשים לקבל את החומר המבוקש, ובמידה והמשיבה עומדת בסירובה להמציא את המסמכים המבוקשים, אשר המבקשים מפנים אותה אליהם כאמור באופן קונקרטי וממוקד, ספק אם יהיה זה צודק וראוי כי ביהמ"ש יוסיף ויתן בידה את הזכות לבוא בשעריו בכל הנוגע לטענתה לביצוע פעילות עסקית בתנאים חריגים.

9. לחילופין, ואם אכן לא קיים החומר האמור בידי המשיבה, אף לא העתק שלו במחשביה, אין מנוס אלא מלחייב את המשיבה מלגלות את הנהלת החשבונות הנוגעת לאותה רשימה של 27 מקבלי השירותים שגילוי ההסכמים עימם התבקש, (מערכת "מירב"), ואשר אף בו יש אפשרות לשפוך אור על גילוי האמת. בדיון זה הסתבר כי ההכבדה והסירבול מפניהם חששתי, אינם קיימים לכאורה, שכן המדובר בתוכנת מחשב אשר יש באפשרותה לכאורה ב"לחיצת מקש" לספק את הנתונים המבוקשים. גם שאלת החסיון או חשיפת תנאים מסחריים אינה עומדת כמובן, זאת נוכח היותו של המבקש 1 מנכ"ל המשיבה בתקופה הרלוונטית עת בוצעו ההתקשרויות האמורות וממילא היה חשוף לממצאים ולסוד הדברים, ככל שקיימים כאלה מבחינה מסחרית.  למותר לציין, כי האמור נוגע כמובן רק לתקופת העסקתו של המבקש 1, כאמור בהחלטתי המקורית.

10. ניתנת בזאת איפוא למשיבה ארכה  נוספת של 60 יום מהיום, על מנת להמציא למבקשים את הנדרש, בהתאם להחלטה עדכנית זו. ב"כ הצדדים יודיעו ביצוע הנדרש.

  11.     המשיבה תשלם בשלב זה הוצאות המבקשים בגין הליך זה בלא קשר לתוצאות ההליך העיקרי בסך של 2,000 ש"ח בתוספת מע"מ כדין. 

עם קבלת הודעת ב"כ הצדדים ובהתאם לתוכנה, תינתן החלטה משלימה באשר לאופי המשך הטיפול בתיק.

12.   המזכירות תעביר עותק החלטתי לב"כ הצדדים וכן תביא התיק בפני ביום 25.6.08 או בקבלת ההודעה לפי המוקדם.

ניתן היום ב' בניסן, תשס"ח (7 באפריל 2008) בהעדר הצדדים.

     יעקב שפסר, שופט

            סגן נשיא

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ