אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 30570/07

החלטה בתיק א 30570/07

תאריך פרסום : 27/07/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
30570-07,164869-07
27/12/2007
בפני השופט:
מנחם (מריו) קליין

- נגד -
התובע:
גלובס פבלישר עיתונות (1983) בע"מ
הנתבע:
פן עודד
החלטה

בפני בקשת רשות להתגונן כנגד תביעה בסדר דין מקוצר.

חברת גלובס פבלישר עיתונות (1983) בע"מ (להלן: "התובע") הינה המוציאה לאור של העיתון "גלובס" אשר עוסקת, בין היתר, במתן שירותי פרסום. לטענתה מר עודד פן (להלן: "הנתבע" או "המבקש") הזמין מהתובעת מודעות פרסום עבור עסקו בחודשים יולי ואוגוסט לשנת 2005. כנגד פרסומים אלו הונפקו לנתבע חשבוניות אשר לא שולמו במלואן. סך התחייבויותיו של הנתבע בגין פרסומים אלו עמד על 8,190 ש"ח אולם מתוך סכום זה שולם לתובעת 2,000 ש"ח בלבד. שיק נוסף אשר נמסר לידי התובעת בגין חלק מהחוב האמור חולל כאשר הוגש לפירעון.

כנגד הנתבע נצברה יתרת חובה בסך 6,190 ש"ח אותם נדרש לסלק על ידי התובעת. אולם, חרף דרישות חוזרות ונשנות לא שולם החוב האמור עד עצם היום הזה. משכך לא נותר לתובעת כל ברירה אלא להגיש תביעה זו.

מנגד, התכחש הנתבע לעצם קיום החוב דנן מכל וכל. לשיטתו של המבקש, כפי שהובהר בתצהירו בבקשת רשותו להתגונן נטען כי איננו חייב דבר לתובעת. נהפוך הוא, המבקש שילם לתובעת תשלומי יתר ומשכך היא חייבת לו כספים.

המבקש הזמין אצל התובעת מספר רב של פרסומים במהלך השנים 2004 - 2005 כאשר המבקש לא היה חותם על הזמנת הפרסום אלא לאחר שהתובעת הייתה מודיעה לו באיזה גיליון תפורסם המודעה ובאיזה עמוד. רק לאחר קבלת מידע זה היה הנתבע חותם על הזמנת הפרסום.

לכתב התביעה צורפו שתי חשבוניות אולם רק אחת מוכרת למבקש אשר לדידו, שולמה על ידו במלואה וחשבונית נוספת שאיננה מוכרת ואיננו מזהה אותה. עקב כל הסיבות שפורטו דלעיל, מן הדין לקבל את בקשת רשותו להתגונן.

דיון

בחינת בקשתו של הנתבע אינו מצריך לעת עתה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו של הנתבע אלא אך לבחון האם אם יש בטענה זו או אחרת לכאורה כדי להצדיק את בירורה. קרי, האם יש בתצהירו של הנתבע יחד עם חקירתו הנגדית עילה חוקית לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסתה של התביעה. (ראה ע"א 478/75 חנה אנגלנדר נ' יצחק אשכנזי, פ"ד ל(3) 437, 443).

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה כי המצהיר דובר אמת, אא"כ נתבדו דבריו. במקרה זה האחרון, יהיה על ביהמ"ש למנוע את סיכול מטרתו של ההליך ע"י העלאת טענות סתמיות מטעם הנתבעים (הגנת בדים), ואשר כל מטרתן נועדו ע"מ למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים אשר מוקנים לו ע"י הגשת תובענה בסדר דין מקוצר. (ע"א 86/66 מנחם פריטל ואח' נ' החברה להנדסה חקלאית בישראל בע"מ ואח'  פ"ד כ(2) 520, 522).

בכל אלו יש כדי ליצור איזון בין הרצון והצורך להעניק לתובע יתרונות דיוניים לבין הרצון שלא לקפח את הגנתו של הנתבע ולאפשר לו את יומו בביהמ"ש.

בתאריך ה - 02/12/07 נידונה בקשת הרשות להתגונן של המבקש והוא נחקר על תצהירו.

לדידי, הנתבע לא הציג גירסה קוהרטנית וראייה כלשהי התומכת בטענותיו ומשכך היה בדעתי לדחות את בקשת הרשות להתגונן מטעמו. לתצהיר שהוגש צורפו מספר צילומים של שיקים אשר נמסרו לידיה של הנתבעת. דא עקא, כי שיקים אלו הינם משנת 2004, תחילת 2005 ואינם קרבים לתאריכי החשבוניות מחודשים יולי - אוגוסט 2005. משכך, הראייה היחידה בהם היא העובדה כי הנתבע פעל מול התובעת גם בתקופות קודמות לפרסומים נשוא התביעה, הא ותו לאו.

שנית, קיימות סתירות נוספות בתצהירו ובעדותו בפני אשר מחלישים את טענות הגנתו. מצד אחד, נטען על ידי הנתבע בסעיף 2 לתצהירו כי לאחר בדיקה שערך לאחר שהוגשה התביעה נגדו גילה כי שילם למעשה לתובעת סכומים רבים ביתר. מצד שני, בסעיפים 5 ו - 9 לתצהיר נכתב כי הנתבע לא שמר כל אסמכתא שקשורה לעסקיו עם התובעת ודוק: אין לנתבע כל אסמכתא לעניין מספר הפרסומים שביצע אצל התובעת. אם כך, כיצד הנתבע כל כך בטוח ששילם לתובעת ביתר? מהמסמכים שלא קיימים? ממספר הפרסומים שאינו ידוע?

שלישית, ניכר מעדותו של הנתבע בפני כי רב הנסתר על הגלוי, תשובותיו רוויות ב "לא זוכר", טען שיש בידיו מסמכים שלא הוצגו עם תצהירו, כגון כרטיס של התובעת שם "הכל רשום", בניגוד לתצהיר גופו כפי שצויין לעיל. הצהרות אלו גם נוגדות את תקנה 205 (א) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984 המחייבות את המבקש להגיש את אסמכתאותיו יחד עם בקשתו.  

רביעית, טענת הנתבע לפיה השיק חולל לאחר שהוצג לפירעון בחלוף זמן רב דינה להידחות. תצלום השיק שחולל צורף לכתב התביעה בו ניתן לראות בבירור כי סיבת החילול הינה אי כיסוי מספיק וכן כי השיק הוצג לפירעון יום למחרת התאריך המצויין בשיק עצמו (ראה נספח ב'/2 לכתב התביעה).

בשולי דברי אציין כי גם טענתו לענייני התנאים המוקדמים טרם החתימה על טופס ההזמנה אינם בעלי משקל רציני. הנתבע הודה כי חתם על טופס הזמנה לפרסום, נספח א'/1 לכתב התביעה. מעל לחתימתו על הטופס מצויין באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי התובעת איננה מתחייבת על מיקום הפרסום.

משכך, ולאור כל האמור לעיל, דין בקשת הרשות להתגונן היה להידחות. עם זאת, לא אעשה כן עקב המגמה לראות בזכות הגישה לערכאות כזכות חוקתית מתוקף חוק יסוד : כבוד האדם וחירותו.

הנני עושה חסד עם הנתבע, בהחלטתי להעניק לו רשות להתגונן, בפרט כאשר הגנתו לוקה בחוסר בהירות, חוסר פירוט וכאשר אין לנתבע סיכויים רבים להוכיח את הגנתו (ראה ע"א 680/89 בן אבו שיווק והפצה נ' בנק המזרחי המאוחד, פ"ד מה (3) 757 וכמו-כן  ראה ע"א  519/65 ברזילי נ' קשת, פ"ד  כ (2) 141, וכן ע"א 244/66, מזרחי נ' בראון, פ"ד  כ(4) 90,  וכן ע"א 38/77, צימרינג נ' גורדין, פ"ד לא (3) 401).

משכך, הנני משתמש בסמכותי על פי תקנה 210 לתקנות סדר הדין האזרחי ומתנה את מתן רשות להתגונן בהפקדת ערובה בסך 3,600 ש"ח בקופת בית המשפט, תוך 30 יום מהיום וזאת על ידי הפקדת מזומנים או ערבות בנקאית בלתי מותנית, צמודה למדד, ומתחדשת ללא מגבלת זמן.

במידה ולא יופקד הפיקדון תוך המועד הנ"ל תדחה בקשת רשות להתגונן וב"כ התובעת רשאי יהיה להגיש פסיקתא לבית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ