אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 2419/04

החלטה בתיק א 2419/04

תאריך פרסום : 24/08/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי בתל אביב
2419-04,10277-06
26/06/2006
בפני השופט:
ברון צפורה

- נגד -
התובע:
1. חברת תאוצה ניהול והשקעות בע"מ
2. דן עצמון

עו"ד א. כהן ואח'
הנתבע:
1. בנק המזרחי המאוחד בע"מ
2. טפחות בנק משכנתאות לישראל בע"מ

עו"ד ש. הורוביץ ושות'
החלטה

מבוא:

בפני בקשה מטעם בנק המזרחי המאוחד בע"מ (להלן: " בנק המזרחי"), שהוא המשיב 1 בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגישו המשיבים, לגילוי מסמכים ספציפיים ולעיון בהם.

המשיבים הגישו תגובה, לפיה הם מתנגדים לבקשה מטעמים שפרטו.

המבקש הגיש תשובה לתגובת המשיבים.

הרקע לבקשה:

עניינה של התובענה שבכותרת בהצעת רכש מלאה שפורסמה ע"י בנק המזרחי לרכישת  כל המניות הרגילות של טפחות בנק משכנתאות לישראל בע"מ (להלן: " בנק טפחות"), שהוא המשיב 2 בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגישו המשיבים (בש"א 21515/04, להלן: " בקשת הייצוג")והינו משיב פורמאלי בבקשה זו.

המשיבים, חברת תאוצה ניהול והשקעות בע"מ (להלן: " תאוצה") ודן עצמון (להלן: " עצמון") החזיקו במניות של בנק טפחות שנרכשו במסגרת הצעת הרכש.

בתובענה ובבקשת הייצוג טוענים המשיבים, כי המחיר למניה בו נרכשו מהם מניות בנק טפחות הינו נמוך לאין שיעור משוויין ההוגן של המניות ועל כן הם עותרים לחייב את בנק מזרחי לשלם להם את ההפרש בין הסכום בו נרכשו מהם מניותיהם לבין שוויין ההוגן של המניות הנטען על- ידם. עוד טענו המשיבים, כי בהליך הצעת הרכש נפלו פגמים ו/או כי היא נעשתה שלא כדין ותוך הפרת חובות המוטלות על בנק המזרחי על-פי דין וכי עקב כך נגרמו להם נזקים ששיעורם זהה לסכום התביעה. המשיבים העלו טענות ועילות מכוח חוק החברות, דיני הנזיקין, חוק החוזים וחוק עשיית עושר ולא במשפט.

בתגובתו לבקשת הייצוג טען בנק המזרחי (ועמו בנק טפחות), כי המדובר בתובענה ובקשה שהוגשו בחוסר תום לב משווע. לטענתו, המשיבים רכשו את מניות בנק טפחות בגינן הם תובעים לאחר שפורסמה הצעת הרכש ע"י בנק המזרחי ו/או בסמוך לאחר שפורסם בעיתונות על כוונת המיזוג. מידע מהותי זה הוסתר מביהמ"ש ואף נמסר תיאור מטעה. עובדה זו גם מקימה מחסום של מניעות בנוגע לטענה, כי המחיר בו נרכשו מניות בנק טפחות במסגרת הצעת הרכש היה מחיר בלתי הוגן. עוד נטען, כי עצמון העלים מידע מהותי נוסף והוא כי הגיש תביעה נוספת שעניינה הצעת רכש של מניות בנק למשכנתאות (רכישת בנק משכן ע"י בנק הפועלים) ואשר במסגרתה טען טענות דומות. מדובר, אם כן, בתובע המייצר לעצמו באופן מכוון עילות תביעה חסרות בסיס על מנת לסחוט לאחר מכן נתבעים. לגופם של דברים נטען, כי אין למשיבים כל עילת תביעה אישית. עוד נטען, כי המשיבים לא עומדים בתנאים המוקדמים הנוספים אישור תובענה כייצוגית, בהם גודל הקבוצה, דרישת הייצוג ההולם ודרישת תום הלב.  

ביום 23.3.06 התנהל בפני דיון מקדמי בבקשת הייצוג, במסגרתו התרתי למשיבים להגיש תשובה קצרה לתגובה לבקשת הייצוג, בכל הנוגע לטענת חוסר תום הלב שהועלתה על-ידי בנק המזרחי. במהלך אותו דיון ציין ב"כ בנק המזרחי, כי ביקש מהמשיבים את היסטוריית רכישת המניות על-ידם. ב"כ המשיבים סרב לגלות את היסטוריית ההשקעות של המשיבים בנוגע למניות אחרות, שאינן מניות בנק טפחות וכן טען, כי בנוגע למניות בנק טפחות הוא המציא את היסטוריית ההשקעות של המשיבים. 

ביום 7.5.06 הגיש בנק המזרחי את הבקשה שבפני, במסגרתה הוא עותר לקבלת צו, לפיו על המשיבים לגלות את המסמכים הבאים בתצהיר ערוך כדין ולהתיר לבנק המזרחי לעיין בהם:

  1. מסמכים המעידים על כלל הפעולות שבוצעו על-ידי המשיבים במניית בנק טפחות עובר ליום 31.12.02.
  2. מסמכים המעידים על כלל הפעולות שבוצעו על ידי המשיבים ו/או בשמם ו/או מטעמם בבורסה לניירות ערך בשלוש השנים האחרונות, לרבות רכישות ו/או מכירות של ניירות ערך של בנקים ובנקים למשכנתאות וכן חברות להן פורסמו הצעות רכש.

טענות הצדדים:

טענות בנק המזרחי:

לטענת בנק המזרחי, המסמכים המבוקשים רלבנטיים להכרעה בבקשת הייצוג, שכן מטרתם היא לבסס את טענת הבנק, כפי שפורטה בהרחבה בתגובתו לבקשת הייצוג, כי התובענה הוגשה בחוסר תום לב, כי היא מהווה שימוש לרעה בהליכי משפט וכי בקשת הייצוג אינה ממלאת אחר תנאי הייצוג ההולם ודרישת תום הלב, זאת נוכח היותו של עצמון תובע ייצוגי סדרתי. כך, על-פי הנטען, עצמון מעורב במישרין או בעקיפין (באמצעות אחיו) בארבעה הליכים שונים לפחות, שעניינם הגשת בקשות ייצוג בקשר עם הצעות רכש וכאשר שניים מהם מכוונים נגד בנקים למשכנתאות. לפחות בשניים מבין ההליכים ניתן לזהות שיטה דומה של רכישת מניות, בכל הקשור לכמויות ותזמון מועדי רכישת המניות. גילוי היסטוריית ההשקעות של המשיבים רלבנטי על מנת לבחון את היקפה של שיטת פעולה זו וכן לזהות האם קיימות שיטות פעולה אחרות נוספות, בקשר עם חברות אחרות. לדידו של הבנק, אין המדובר במקרה בו הבנק "יורה באפלה" ומבקש מסמכים על מנת לנסות ולדוג מהם ראיות. מדובר במקרה בו קיימות כבר ראיות ברורות בדבר חוסר תום לבם של המשיבים ובדבר אי התאמתם לשמש כתובעים ייצוגיים.

טענות המשיבים:

לטענת המשיבים, דין הבקשה להידחות כבר מהטעם שלא צורף לה תצהיר כדין. גם לגופם של דברים אין בבקשה ממש; הזכות לדרוש מידע ופרטים במסגרת הליכים מקדמיים כבר בשלב הדיון בבקשת הייצוג מוגבלת בהיקפה מהזכות הקיימת בהליך רגיל אחר. על מנת לקבל צווים במסגרת שלב זה, על המבקש להראות כי המידע והפרטים המבוקשים נוגעים לשאלות הרלוונטיות להליך אישור בקשת הייצוג, דבר שלא נעשה בענייננו. עמדת הפסיקה היא, כי אין להורות לתובע ייצוגי לחשוף את היסטוריית ההשקעות שלו ללא כל סיבה מוצדקת ובענייננו לא עלה בידי בנק המזרחי להראות כי קיימת הצדקה לסטייה מהכלל האמור. 

המשיבים מוסיפים וטוענים, כי ממילא הטענות בדבר הגשת תביעה ייצוגית, דפוס פעולה וכיו"ב אינן יכולות להיות רלבנטיות לתאוצה, שכן טענות בנק המזרחי בעניין זה נטענו בעניין עצמון בלבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ