אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 21725/01

החלטה בתיק א 21725/01

תאריך פרסום : 01/02/2010 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
21725-01
10/07/2005
בפני השופט:
ב. טאובר

- נגד -
התובע:
שורה בע"מ
עו"ד ק. בצר ואח'
הנתבע:
1. א. רודניק נכסים והשקעות בע"מ
2. אלכסנדר רודניק
3. היקרי ניסים
4. אושרי אבישי
5. אחרק קרן
6. רוגובוי ולדימיר
7. עו"ד סגל איתן
8. עו"ד גלרנטר דן
9. עו"ד ישורון יוסף
10. עדה יוסף
11. מנשה יניב - "אבן פינה" תיווך ושיווק דירות ומגרשים

עו"ד ט. שחם ואח'
עו"ד צ. מימון
עו"ד ח. כהן ואח'
עו"ד א. אטיאס ואח'
עו"ד ח. גלזר ואח'
עו"ד א. סיסו
החלטה

1.         במהלך ישיבת ההוכחות שנשמעה בפניי בתאריך 26/6/05 העלו הנתבעים לראשונה את הטענה לפיה יש למחוק את תצהירו של מר אהוד שפירא, מנכ"ל התובעת, שכן כולו עדות שמיעה. לקראת תום ישיבת ההוכחות ולאחר שהמצהיר נחקר שעות על תצהירו, צמצמו הנתבעים טענתם לפיה יש למחוק מתצהירו של המצהיר את כל הסעיפים אשר המצהיר הודה לגביהם במהלך חקירתו הנגדית כי אינם בידיעתו האישית וכן יש להורות על הוצאתם של כל הנספחים לתצהיר העדות הראשית אשר לא נערכו על-ידי העד. עוד הוסיפו וטענו הנתבעים, כי אין להסתפק במחיקת הסעיפים מתצהירו של המצהיר, אלא יש להורות למצהיר להגיש תצהיר חדש ועובדתי מידיעתו האישית בלבד תחת התצהיר שהוגש.

2.         בהמשך טיעוניו טען ב"כ הנתבע מס' 7 כי יש להורות על משיכת פרוטוקול דיון נספחי כד' לבקשה וכן תצהירו של אביו של המצהיר, נספח לא' לבקשה, עליו נחקר אביו של המצהיר במסגרת הליך ביניים בפני כב' השופט גרשון. לגרסת הנתבע מס' 7, יש להורות כאמור מאחר ולא ניתן לחקור את המצהיר הנ"ל על תצהירו ומאחר והנתבע מס' 7 לא היה צד להליך.

3.         התובעת חוזרת על עמדתה לפיה אין מקום למחיקת סעיפים מתצהירו של המצהיר וכי אין למשוך נספחים מתצהירו. ב"כ התובעת טוענת כי המצהיר הינו נושא משרה בחברה והצהיר בפתח תצהירו כי העובדות ידועות לו מידיעה אישית ומתוקף תפקידו וכי בין המועדים 14/8/99 ועד 19/8/99 קיבל דיווח שוטף מאביו על התקדמות המשא ומתן וזאת מבלי שהוא מתיימר להעיד על אמיתות תוכן הדיווחים.

באשר למסמכים שצורפו לתצהיר טוענת התובעת כי אלה מצויים ברשות התובעת ועל כן רשאי המצהיר להגישם, זאת בפרט לנוכח מצבו הרפואי של אביו, מר אליעזר שפירא, כפי שעולה מאישור רפואי שצורף ואשר מצביע על כך כי מר אליעזר שפירא לוקה כיום במחלת האלצהיימר.

באשר לתצהיר מר אליעזר שפירא (נספח לא' לתצהיר) ופרוטוקול חקירתו הנגדית (נספח כד' לתצהיר), טוענת התובעת כי אלה באים בגדר חריג לעדות שמיעה מעין אימרה של נפטר אשר נחקר עליה ובנסיבות העניין אין חשש כי תוכנם סוטה מן המציאות.

4.         מעיון בכתב התביעה עולה כי התובעת נפלה קורבן לעסקת מכר בה רכשה מן הנתבעת מס' 1 מקרקעין אשר לא היו בבעלותה של הנתבעת מס' 1 ושילמה תשלום ראשוני בסך של 140,000 דולר. בפסק דינה של כב' השופטת בר-זיו מיום 27/1/00 נקבע, בין היתר, כי לנתבעת מס' 1 אין ולא היו כל זכויות במכר וכי ההסכם שנקשר בין התובעת והנתבעת מס' 1 מבוטל.

5.         לאחר ששבתי ושקלתי את טענות הצדדים, לא ראיתי לקבל את עמדת הנתבעים לעניין מחיקת סעיפים מתצהירו של המצהיר מר אהוד שפירא, לא כל שכן חיובו בהגשת תצהיר עובדתי חדש ומקוצר כדרישת הנתבעים ולהלן אפרט:

            מחקירתו הנגדית של המצהיר מר אהוד שפירא עלה אמנם כי לא היה מעורב אישית באירועים המפורטים בסעיפים 19 ועד 34 ו-37 ואולם קיבל דיווחים שוטפים טלפונית מאביו אשר שימש אותה עת כמנכ"ל התובעת. המצהיר שימש בזמנים הרלבנטיים לתובענה כסמנכ"ל התובעת וכיום משמש כמנכ"לה. המידע האמור עליו מצהיר מר אהוד שפירא נוגע למידע שהגיע לתובעת במסגרת ניהול עסקיה ומתייחס לפעילות החברה באמצעות מנכ"לה דאז, מר אליעזר שפירא, ואשר על בסיסו נטען כי התובעת פעלה. אמנם עדיף היה כי העדות ביחס לאירועים הנזכרים בתצהיר, בפרט בסעיפים 19 עד 34, יימסר באמצעותו של מר אליעזר שפירא, מי שהיה צד להם אישית, אולם נבצר מהעד על רקע מחלת אלצהיימר ממנה הוא סובל ליתן תצהיר ולהיחקר עליו.

            משעדותו של המצהיר מר אהוד שפירא מתייחסת, איפוא, לאירועים שהתובעת היתה צד להם במסגרת פעילותה העסקית ולמידע ודיווחים שעמדו בפני התובעת, לא ראיתי להורות על מחיקת האמור מתצהירו של מר אהוד שפירא, מנכ"ל התובעת, מחמת חוסר קבילות ושאלת משקלה של עדות המצהיר תישקל בבוא העת במסגרת פסק הדין ולאחר שתשמענה חקירותיהם הנגדיות של יתר המעורבים בפרשה.

6.         הנתבעים טוענים, כאמור, גם למשיכתם של כל נספחי התצהיר מבלי ליתן התייחסות ספציפית למי מבין עשרות הנספחים שצורפו, למעט ביחס לפרוטוקול עדותו של מר אליעזר שפירא בהליך ביניים בפני כב' השופט גרשון (נספח כד'). הנני סבורה כי שעה שהנתבעים לא העלו נימוקי התנגדות ספציפית ביחס לקבילות המסמכים, ראוי להותיר את ההכרעה ביחס לקבילותם של הנספחים במכלול לשלב פסק הדין, שעה שממילא חקירתו של המצהיר עומדת בפני סיומה. הצדדים יהיו רשאים להעלות את טענותיהם בנוגע לקבילות הנספחים במסגרת סיכומיהם ועצם חקירתם לא תכשיר מי מבין הראיות.

            לא ראיתי לקבל את טענות הנתבעים לפיהן מנועה התובעת להסתמך על הליכי הביניים שהתנהלו בתיק זה בפני כב' השופט גרשון ואשר תצהיר עדותו של מר אליעזר שפירא וחקירתו הנגדית צורפו לתיק ביהמ"ש כנספחים כד' ו-לא' לתצהיר מר אהוד שפירא.

אמנם נבצר ממר אליעזר שפירא להתייצב כיום לחקירה נגדית בביהמ"ש בהיותו חולה במחלת האלצהיימר, אולם פרוטוקול הדיון מיום 15/9/99 מצביע על כך שמר אליעזר שפירא נחקר על-ידי חלק מבעלי הדין במסגרת הליך הביניים ואף הנתבע מס' 7, אשר באותו שלב טרם נתבע אישית אלא ייצג את הנתבעים מס' 6-2 בהליך הביניים, ויתר על חקירתו הנגדית של מר אליעזר שפירא, וכאמור - הוראת תקנה 246(ג) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, מסמיכה את ביהמ"ש שלא להרשות חקירה נוספת של עד בנושא שכבר נחקר עליו אם ראה בכך משום הארכת הדיון שלא לצורך.

            לפיכך לא ראיתי להורות על משיכתם של התצהיר ופרוטוקול הדיון נספחים כד' ו-לא' לתצהירו של מר אהוד שפירא ומשקלם של ראיות אלה יילקח בחשבון במסגרת פסק הדין בהתחשב בהערכה של כלל הראיות שיובאו.

7.         מזכירות ביהמ"ש תמציא העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, ג' בתמוז תשס"ה (10 ביולי 2005), בהעדר הצדדים.

_________________

                                                                                                                      ב. טאובר,  שופטת

הקלדנית: רויטל מ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ