אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 214297/02

החלטה בתיק א 214297/02

תאריך פרסום : 10/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
214297-02
14/09/2005
בפני השופט:
קליין מנחם

- נגד -
התובע:
בנק המזרחי המאוחד בע"מ
עו"ד בלום דב
הנתבע:
1. א.ד השרון טכנולוגיות בע"מ
2. טאובר רוברט
3. בונפיל דוד

עו"ד גריידי אחיקם
החלטה

   בפני בקשת רשות להתגונן  כנגד תביעה בסדר דין מקוצר.

התובעים, שהנם בעלים של  חנות בדיזנגוף סנטר בת"א טוענים שנקשרו עם הנתבע, בהסכם  שכירות  וקיבלו מהנתבע שיקים דחויים שבוטלו על ידו  לאחר מכן, עת עזב את החנות בטרם סיום תקופת השכירות.  

התובעים דורשים מהנתבע לשלם עבור השכירות עד לתום שנת השכירות ולפרוע את השיקים שנתן.

מנגד, מכחיש הנתבע חובותיו אלו וטוען בתצהיר שהגיש מטעמו  כי לא נקשר בחוזה מחייב עם התובעים כלל ועיקר. כל ההסדר הוא עם חברת חוץ בשם G.M.G שהוא נציגה בארץ. בנוסף טוען הוא שקיבל הסכמה בעל פה מהנתבע מס' 2, לפנות את המושכר לפני תום תקופת השכירות וכי השיקים האישיים שלו שנמסרו לתובעים היו שיקים למשמרת בלבד עד להחלפתם עם שיקים של החברה . כמו כן טוען המבקש כי החנות שופצה והושקעו בה על ידו  עשרות אלפי שקלים .

מנגד טוענת ב"כ המשיבים  המלומדת, שנספחי התביעה וחקירתו הנגדית של המצהיר מראים בבירור שאין מקום ליתן רשות להתגונן בתיק זה. בנוסף מציינת, ששיפוצים וההשקעות שהוכנסו למושכר אינם רלוונטיים וכי לשונו של סעיף 4 להסכם השכירות ברורה.

בחינת בקשות רשות להתגונן של נתבע, ע"י ביהמ"ש בהליך של סדר דין מקוצר,  אינה מצריכה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו  אלא רק לבחון האם אם יש בטענה שהועלתה לכאורה כדי להצדיק את בירורה, קרי, האם יש בתצהירו של הנתבע יחד עם חקירתו הנגדית עילה חוקית לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה כנגד גרסתה של התביעה.

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה כי הנתבע דובר אמת, אא"כ נתבדו טענותיו בחקירה נגדית. במקרה זה האחרון, יהיה על ביהמ"ש למנוע את סיכול מטרתו של ההליך המקוצר, הנשען על ראיות בכתב וסכום קצוב  ,ע"י העלאת טענות סתמיות מטעם הנתבע (כהגנת בדים), ואשר כל מטרתה היא למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים אשר מוקנים לו ע"י הגשת תובענה בסדר דין מקוצר.

אמנם, כל אלו יש ויפגמו במהימנות טענותיו של הנתבע אך, כאמור, אין ביהמ"ש נדרש, בשלב זה, כחלק מהאלמנטים המשפיעים על הכרעתו, למשקלן ומהימנותן של הראיות ובנוסף, בשלב זה על ביהמ"ש לייחס מהימנות לגרסתו של הנתבע אם לא נסתרה לחלוטין בחקירתו הנגדית על ידי בא כוח התביעה. 

יחד עם זאת נתבע, אשר מבקש רשות להגן, חייב להכנס ולפרט לפרטי פרטים ולתמוך במסמכים את טענותיו ואין סיפק בידיו להישען ולהעלות  רמזים וחשדות וטענות ללא כל בסיס ראייתי. תצהיר מעין זה או כזה המנוסח באופן כוללני החסר פרטים רלוונטיים וחיוניים להבהרת נושא ההגנה אינו יכול לשמש בסיס לקבלת רשות להגן ( ראה ע"א 543/86 - כלל חברה לבטוח בע"מ נ' דניאל כלפון . פ"ד מב(3), 339).

מעיון במסמכים שצורפו לכתבי הטענות ומחקירתו הנגדית של המצהיר, עולים  מספר קשיים אשר יש ויעוררו ספק  באשר למהימנות טענותיו של הנתבע ככאלו הראויים להקנות לו רשות להתגונן.

כך, עיון בנספח א' לתביעה (הסכם השכירות), מראה שלשונו די ברור : המסמך מציין מפורשות (ס' 4), שגם אם יופסק השימוש בנכס לפני תום תקופת השכירות,  תקום החובה לשלם את דמי השכירות עד תום.

כמו-כן המסמך אומנם מאזכר חברה בשם,G.M.G. ושמנהלה הוא הנתבע, אך בחקירתו הנגדית הודה המצהיר שהשיקים הם אישיים שלו ולא הוחלפו ע"י החברה הנ"ל בשום שלב.המצהיר  גם לא יכל להצביע על מס' ח.פ. של החברה והסתבר שהיא בכלל רשומה בחו"ל ולא מובן כלל כי היא היתה  אמורה לשלם בשיקים משלה, שעה  שמעדותו של  המצהיר עולה גירסה אחרת, לפיה החברה הנ"ל היתה אמורה לפתוח חברה ישראלית והיא זו שהיתה אמורה למשוך השיקים במקום השיקים שנתן הנתבע.

בחקירתו הנגדית אף הסכים הנתבע לכך שב"סופו של דבר" התובע מס' 2 לא הסכים לוותר על דמי השכירות, אך לטענתו זה היה "בניגוד להבנות שהיו בפגישות הקודמות",  פגישות בהם לא נערך כל זכרון דברים או הסדר בכתב.

ואולם, טענותיו של הנתבע, אף שאינן מתיישבות עם ההגיון המסחרי הצרוף ועם המסמכים שצויינו לעיל , הרי שאם נקנה להן את האמינות המירבית כנדרש בשלב זה אינן אך "סתמיות" ומשלא נתבדו לחלוטין קיימת בהן עילה לכאורית בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה  כנגד גרסתה של התביעה. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור חוק יסוד כבוד האדם וחירותו והמגמה המתגבשת להכיר בזכות הפנייה לערכאות שיפוטיות כזכות יסוד של אזרח , מבלי שדלתות בית המשפט תיסגרנה בשלב מקדמי זה .

אי לכך, הנני משתמש בסמכותי על מנת לאפשר לנתבע לקבל את יומו בביהמ"ש ומאפשר לו להתגונן כנגד התביעה שבכותרת .

ואולם, וכפי שבואר לא אחת בפסיקה ובספרות המשפטית, על אף הנטייה לאפשר לנתבע למצוא לו יומו בביהמ"ש הרי שזו, ובפרט כאשר קיימים ליקויים וחוסר בהירות  בהגנתו, תינתן בתנאי של הפקדת ערבות מתאימה להבטחת אינטרסיו של התובע. ( ראה ע"א 680/89 בן אבו שווק נ' בנק מזרחי מאוחד, פ"ד מה(3) 757. וכן, ע"א 519/65 ברזילי נ' קשת, פ"ד כ(2) 141).

נראה, כי בתביעה זו, נמוכים הם סיכוייו של הנתבע להוכיח את טענות ההגנה להן נדרש וע"כ הנני משתמש בסמכותי ע"פ תקנה 210 לתקנות סד"א ומתנה את מתן הרשות להגן בהפקדת ערובה בסך 18,000  ש"ח בקופת ביהמ"ש, תוך 15 יום , ע"י הפקדת מזומנים או ערבות בנקאית בלתי מותנית, צמודה למדד ומתחדשת ללא מגבלת זמן.

במידה ולא יופקד הפיקדון תוך המועד הנ"ל תדחה בקשת הרשות להתגונן וב"כ התובעת יהיה רשאי להגיש פסיקתא מאושרת לביהמ"ש על מלוא סכום התביעה.

במידה ויופקד הפיקדון, התצהיר ישמש ככתב הגנה והתיק  ישמע בפני בקדם משפט בתאריך  8.10.03 שעה 15:45.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ