אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 20406/06

החלטה בתיק א 20406/06

תאריך פרסום : 01/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
20406-06
26/06/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
יפה גולן השקעות ופיננסים בע"מ
הנתבע:
פלקין יבגניה שיי
החלטה

בפני תביעה כספית בסך 3,586 שהגישה התובעת (להלן: "המשיבה") כנגד הנתבעת (להלן: "המבקשת").  המבקשת הגישה בקשה לה רשות להתגונן.

המשיבה הנה חברה פרטית העוסקת בין היתר, בהסדרת פנסיה סוציאלית מגרמניה ובתביעות נוספות לפיצויים מגרמניה. בשנת 2000 הוקמה על ידי ממשלת גרמניה קרן בשם "זיכרון אחריות ועתיד" אשר נועד לפצות אנשים יהודים ואחרים שהועסקו בתקופת המשטר הנאצי כפועלי כפייה או כפועלי פרך או יורשיהם. הקרן מעניקה לזכאים לכך פיצוי חד פעמי.

לטענת המשיבה, בהתאם להסכם שכר הטרחה על המבקשת לשלם למשיבה 10% מהפיצוי.

בהתאם להחלטתי מיום 31.12.06 היה על הצדדים להגיש סיכומיהם לעניין מתן רשות להתגונן למבקשת, המבקשת עד ליום 7.1.07 והמשיבה עד ליום 14.1.07. ביום 8.2.07 ניתנה לצדדים ארכה. סיכומי המבקשת התקבלו בלשכתי ביום 26.2.07 ועד יום זה לא נתקבלו סיכומי המשיבה למרות שתי החלטות בנידון לפיכך ההחלטה ניתנת בהיעדר סיכומי המשיבה.

לטענת המבקשת, בתחילת שנת 2000 בעלה המנוח, פלקין מיכאל, הגיש באמצעות המשיבה, בקשה לקבלת כספים המגיעים לו מגרמניה עבור שהותו במחנה ריכוז. זמן קצר לאחר מכן, ביולי 2000, נפטר בעלה, והמבקשת, כיורשת הגישה בקשה למשיבה לקבל במקומו את הכסף המגיע לו.

לטענת המבקשת, נשלחו אליה טפסים חדשים למילוי והיא מילאה את הפרטים כנדרש וכן חתמה על הסכמה לתשלום שכר טרחה. הבקשה החדשה הוגשה על ידי המבקשת בתחילת יולי 2001. לטענת המבקשת, עד סוף שנת 2003, לא התקדם הנושא. במהלך כל התקופה, נעשו ניסיונות התקשרות על ידי בתה של המבקשת במטרה לסגור את הנושא אך ללא הצלחה.

לטענת המבקשת, מבירור שערכה היא ובתה עלה כי ניתן לפנות לחברה הגרמנית באופן עצמאי לקבלת הכספים וכך עשתה, זאת לא לפני שנתבקשו להודיע למשיבה על סיום הטיפול שלה בתיק וכך היה. לטענתה, נשלח למבקשת פקס ובנוסף מכתב רשום. (אישורו מצורף לבקשה). מאחר ובמשך תקופה ממושכת המשיבה לא יצרה קשר עם המבקשת, זו האחרונה הבינה כי ההתקשרות תמה.

במאי 2005, קיבלה המבקשת ישירות מהחברה הגרמנית לחשבון הבנק את המענק הכספי.

מוסיפה המבקשת וטוענת, כי בעלה המנוח קיבל בעבר פיצויים מהחברה הגרמנית באמצעות המשיבה, הוא היה שבע רצון מהתנהלותם וכמובן ששילם את שכר הטרחה בעבור הטיפול בתביעה, כפי שסוכם מראש.

דיון

הלכה פסוקה היא, כי בחינת בקשותיו של המבקש ע"י ביהמ"ש, בהליך של סדר דין מקוצר, אינה מצריכה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו של המבקש, אלא אך לבחון, האם יש בטענה זו לכאורה כדי להצדיק את בירורה, קרי, האם יש בתצהירו של המבקש יחד עם חקירתו הנגדית הגנה לכאורה בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסתה של התביעה. (ע"א 2418/96 כלפו (ישראל) בע"מ נ. בנק למסחר בע"מ, פד"י מז (5) עמ' 133).

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה, כי המבקש דובר אמת, אלא אם כן נתבדו דבריו לחלוטין בחקירה נגדית. במקרה זה האחרון, יהיה על ביהמ"ש למנוע את סיכול מטרתו של ההליך ע"י העלאת טענות סתמיות מטעם המבקש (הגנת בדים) ואשר כל מטרתן נועדו על מנת למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים אשר מוקנים לו ע"י הגשת תובענה בסדר דין מקוצר.

אין ביהמ"ש נדרש, בשלב זה, כחלק מהאלמנטים המשפיעים על הכרעתו, למשקלן ומהימנותן של הראיות ובנוסף, בשלב זה על ביהמ"ש לייחס את מלוא המהימנות לגרסתו של המבקש, אשר לא נסתרה לחלוטין בחקירתו הנגדית על ידי בא כוח התביעה. 

כך מבקש, אשר מבקש רשות להתגונן חייב להיכנס לפרטי העובדות ואין סיפק בידיו להישען ולהעלות אך רמזים וחשדות ללא כל בסיס ראייתי, תצהיר מעיין זה או כזה המנוסח באופן כוללני החסר פרטים רלוונטיים וחיוניים להבהרת נושא ההגנה אינו יכול לשמש בסיס לקבלת רשות להתגונן (ע"א 543/86, ע"א 424/86).

"בבקשת רשות להתגונן אין מקפידים עם המבקש ובית המשפט יטה להיעתר לבקשה אפילו המדובר בהגנה דחוקה" (כבוד השופט דוד בר "סדר דין מקוצר בהלכה פסוקה" מהדורה שביעית (2004) מעודכנת ומתוקנת הוצאת פרלשטיין-גינוסר, עמוד 171).

לטענת המבקשת, ההתקשרות בינה לבין המשיבה הסתיימה והיא פעלה באופן עצמאי להשגת המענק הכספי המגיע לה. בנוסף המבקשת פנתה אל המשיבה באמצעות מכתב מיום 23.11.07 והודיעה לה על הפסקת הייצוג. 

"בשלב בחינת הבקשה למתן רשות להתגונן, בית המשפט איננו בודק את מהימנות הנתבע או את הראיות לגופן אלא בוחן את הראיות על פניהן, בכפוף למה שמתגלה בחקירה הנגדית על האמור בתצהיר...תכליתה של החקירה הנגדית של המצהיר נועדה כדי להביאו לנסיגה מן הגרסה הכלולה בתצהיר ולמציל מפיו הודאה אשר ממוטטת את יסוד הגנתו להבדיל מערעור מהימנותם של עדים... אולם אם תצהירו של הנתבע איננו מצליח לעמוד אפילו במבחן זה,אין להגנתו כל יסוד והוא לא יקבל רשות להתגונן פירוש הדבר שאם הנתבע מעלה בתצהירו הגנה שבעובדה, אולם בחקירה על התצהיר מתברר שלטענתו אין יסוד  והגנתו היא הגנת בדים,לא יתנו לו רשות להתגונן" (כבוד השופט דוד בר אופיר "סדר דין מקוצר בהלכה פסוקה" מהדורה שמינית (2006 ) מעודכנת ומתוקנת הוצאת פרלשטיין-גינוסר, עמוד 186).

" בית המשפט ייתן רשות להתגונן אם התצהיר מגלה הגנה אפשרית ואף אם אפשרות זו הינה רחוקה. אולם על הנתבע לפרט בתצהירו את העובדות שעליהן הוא מבסס את הגנתו... בית המשפט יבחן רק את השאלה אם גרסת הנתבע בהנחה שתוכח יש בה עילת הגנה בפני תביעת התובע.כדי לקבל רשות להתגונן, על המבקש להראות כי תצהירו מגלה קודם כל עובדה או עובדות אשר יכולות , בהנחה שהן נכונות, להוות בסיס כלשהו לטענה משפטית ראויה....נראה כי דחיית בקשת הרשות להתגונן על פיה בלבד, תעשה רק כאשר הבקשה והתצהיר אינם מגלים הגנה כלשהי ואפילו לא הגנה דחוקה...אולם אם הנתבע במהלך חקירתו משמיט בעצמו את היסוד לעובדה שהוא טוען לה, רשאי השופט להסיק שהגנתו היא הגנת בדים ואין להיענות לבקשה". (כבוד השופט דוד בר אופיר "סדר דין מקוצר בהלכה פסוקה" מהדורה שמינית (2006) מעודכנת ומתוקנת הוצאת פרלשטיין-גינוסר, עמוד 157-155 ,182-185 ).

בטענות המבקשת הגנה לכאורה בטענה שבהתקשרות הראשונה בעלה שילם את מלוא חובו ואילו בהתקשרות זו היחסים המשפטיים תמו עם הודעת הביטול ששלחה למשיבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ