אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 1945/05

החלטה בתיק א 1945/05

תאריך פרסום : 24/03/2009 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1945-05
13/05/2008
בפני השופט:
איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
וייס נעמי
עו"ד רוזנשטין-ניר דנה
הנתבע:
1. בנק הפועלים סניף בנק הפועלים
2. הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ
3. אופנת אגיין בע"מ
4. אהרונסון זאב
5. אהרונסון נחמה
6. חב' ואמפום בע"מ

עו"ד מרקוביץ מרדכי
עו"ד פרץ עופר
עו"ד פישלר דב
החלטה

עניינה של התובענה שלפני הינו הצהרה כי שטר משכנתא וכתב ערבות שחתמה התובעת על חלקה בנכס מקרקעין המצוי ברח' המגינים 18 בהרצליה פיתוח (להלן: "הנכס") לטובת הנתבע 1 (להלן: "בנק הפועלים") בטל מעיקרו וכי יש להצהיר שהתובעת לא חייבת לבנק הפועלים כל סכום שהוא. לחילופין, מבוקש כי בית המשפט יאכוף הסכם פשרה שבין בנק הפועלים לבין הנתבעים 6-3 (הנתבעים 3-6 להלן: "הנתבעים") ובמסגרת זו להאריך מועד לקיום תנאי  שנקבע בהסכם הפשרה ועוד.

אציין כי הנתבעים 6-3 הגישו תביעה שכנגד ובה עתרו למתן פסק דין הצהרתי לפיו אם תתקבל התביעה העיקרית, הם יהיו פטורים מלשלם לבנק סכום השווה לערך הנכס או חלק יחסי באם תתקבל התביעה בחלקה ועוד.

הנתבע 2 (להלן: "הבנק הבנלאומי") הינו מי שלזכותו ניתן פסק דין המחייב את התובעת לשלם לו סכום כספי, ומכוחו אף הוטל עיקול על זכויותיה של התובעת בנכס.

אציין בקצרה כי בעקבות בקשה של התובעת להמרת הנכס בנכס אחר, בשווי מופחת ממנו, ניתנה על ידי ביום 9.1.07 החלטה לפיה על המבקשת לדאוג לקבלת חוות דעת שמאית של הנכס  וכן הערכה של שווי הדירה החלופית, כך שניתן יהיה לשער מהו הסכום שיוותר בנאמנות עד לאחר מתן פסק דין בתובענה, לאחר הפחתת כל הניכויים לרבות המגיע לבנק הבנלאומי. עוד התייחסתי בהחלטה לשאלת הפירות הצפויים מהכספים שבנאמנות.

התובעת הגישה בקשה לאישור מכירת הנכס תמורת הסך 800,000 דולר קבלת אישור עקרוני לרכישת נכס חלופי ועוד. נעתרתי לבקשה באופן חלקי, כאשר אישרתי רק את מכירת הנכס הנכס וכן הוריתי כי לאחר המכירה וניכוי התשלומים המתחייבים והמצאת פרטים של נכס חלופי ממשי שברצון התובעת לרכוש ולא נכס ערטילאי, ינתנו הוראות לרבות באשר לכספי הנאמנות, והכל כמפורט בהחלטתי מיום 15.4.07.

בין לבין הגישה התובעת הצעות לרכישת נכסים חלופיים, אשר עד עתה טרם אושרו מסיבות שלא ראיתי צורך לפרטן.

אחת המחלוקות שבין הצדדים התמקדה תחילה ברצון התובעת לרכוש נכס חלופי בסך של כ- 580,000 דולר לעומת עמדת הנתבעים לפיה שווי הנכס החלופי הינו מעל לראוי בנסיבות הענין בהתחשב בכך שאם התביעה שכנגד שאם תתקבל, לא ייוותר סכום בידי התובעת לשלם את חובה. לענין זה יש לציין שהנתבעים באים בנעליו של בנק הפועלים מבחינת זכויות המשכנתא וכן העדר טענה בדבר דיירות חלופית. מחלוקת נוספת שקיימת הינה בשאלת זכות התובעת להנות מפירות כספי הנאמנות, כמו גם הניכויים ממכירת הנכס. בעניין זה התקיים דיון במעמד הצדדים  אשר לאחריו התבקשתי לעכב את מתן החלטתי לאור משא ומתן בין הצדדים. בהמשך הושג הסדר בין התובעת לבין הנתבעים. דא עקא, ההסדר כולל התניות מהתניות שונות, ולא ניתנה לו הסכמת בנק הפועלים. לפיכך, ועל מנת שלא תיפול שגגה לפני, ביקשתי את עמדת בא כוחו. הוגשה התנגדות מטעם האחרון ולפיכך הצעתי כי הסדר הפשרה, לא יהיה בו אלא לחייב את הצדדים לו. עו"ד פישלר הודיע כי מרשיו מסכימים להצעה אך עו"ד ניר, באת כוח התובעת בהודעתה מהיום מסרה כי היא מתנגדת לכך. אעיר כי חדשות לבקרים מוגשות לפני בקשות מבקשות שונות, בליל מסמכים עד שמתקשה אני לבור את המוץ מן התבן. למיטב הבנתי, אין הסכמה דהיום בין התובעת לבין הנתבעים בדבר הסכם הפשרה. בהעדר הסכמה לכלל הוראות ההסכם לא כל שכן יש בו כדי להשפיע על זכויות צדדים שלישיים המתנגדים לו ובהעדר הסכמה לפיה אין בו כדי לחייבם, איני רואה לאשרו. 

בקשה חדשה שהוגשה לפני  היא לאשר לתובעת רכישת דירה חלופית בסך 302,000 דולר, לה ניתנה הסכמת הנתבעים. (בש"א 8699/08, במסגרתה גם הוגש הסדר הפשרה). בא כוח בנק הפועלים מתנגד לאישור הרכישה אלא כפוף לקבלת חוות שמאית וכן מתנגד לתשלום שכ"ט עו"ד ושכר המתווך מכספי הנאמנות.

לאחר שנתתי דעתי לטענות הצדדים ובהמשך להחלטות קודמות שניתנו, סבורני כי אין מניעה לאשר את הרכישה, בתנאים שננקבו בנספח ב' לבקשה כפוף להמצאת חוות דעת שמאית.

באשר למחלוקות שנותרו למיטב הבנתי בין הצדדים, מעדיף אני את עמדת התובעת ואבהיר:

אציין כי לבקשת התובעת ניתן צו מניעה זמני המונע מימוש המשכנתא על הנכס. רק מחמת רצון התובעת להקטין את ההוצאות השוטפות של החזקת הנכס וזאת ע"י רכישת נכס חלופי זול יותר, הוגשה הבקשה למכירת הנכס. לפיכך אין ספק כי אם התובעת היתה נשארת בנכס כזכותה לפי צו המניעה שניתן עד ליום מתן פסק דין בתובענה, ממילא לא היו זכאים בנק הפועלים והנתבעים כחליפיו, להנות מפירות הנאמנות, עד הכרעה בתובענה או מתן החלטה אחרת. עם זאת, מוצע לתובעת ולנתבעים לפעול לפי המתווה שבהסדר בניהם ובמיוחד סעיף 1א לו.

גם מהחלטותי הקודמות עולה כי פירות הנאמנות היו מוקנות לתובעת וראה החלטתי מיום 9.1.07עמ' 2 ש' 24-23. אם סברו הנתבעים שנפלה שגגה בהחלטה האמורה, היה עליהם לנקוט בהליכי ערעור. התובעת הסתמכה על ההחלטה עת שמכרה את הבית ולכן לא ניתן בדיעבד לטעון אחרת.

סבורני כי המחלוקת בין התובעת לבין הנתבעים באשר לעצם רכישת דירה חלופית התייתרה, במיוחד בהתחשב בכך שהדירה הנרכשת היא בסכום נמוך במידה משמעותית מהדירה הקודמת.

עוד סבורני שאין מניעה לאשר כי הוצאות הכרוכות ברכישה, שכר מתווך, שכר טרחה וחוות דעת השמאי ישולמו מכספי הנאמנות לאור הנימוקים האמורים ובשים לב לפיחות בסכומים האמורים נוכח הקטנת סכום הדירה הנרכשת.

נתתי דעתי גם למחלוקת הנוספת שבין הצדדים והיא שאלת ההוצאות שיש להפחית מתמורת הנכס שהן שכ"ט ודמי תיווך ושישולמו מחשבון הנאמנות. אין ספק כי מן הראוי שהוצאות מפורשות אלה היו נכללות בהסכם המכר שהובא לאישור בית המשפט, אך מטבע הדברים הוצאות אלה הן חלק ממכירת הנכס ויש לראותן ככאלה גם אם הדבר לא צויין במפורש בהסכם המכר או בבקשה לאשרו. אף לגופו, ההוצאות הן סבירות.

לפיכך, אני מאשר את הרכישה בכפוף לחוות דעת שמאית אשר עלותה מכספי הנאמנות.

החלטה זו מסיימת את כל בקשות הביניים בתיק.

ניתנה היום, ח' באייר, תשס"ח (13 במאי 2008), בהעדר הצדדים.

המזכירות תשגר בדחיפות את ההחלטה בפקסימיליה וכן תשלח אותה לב"כ הצדדים בדואר רשום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ